Informace o uživateli:
Jsem registrovaná chovatelka ČSCH - ZO Frahelž a věnuji se chovu zakrslých králíčků, konkrétně zakrslý beran bílý modrooký a zakrslý (krátkouchý) bílopesíkatý modrý.
Od roku 2022 jsem rovněž chovatelem ušlechtilých morčat plemen US Teddy s registrovanou chovatelskou stanicí "z Pohoří".
Najdete nás i na FB - "CHS z Pohoří".
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 26. 6. 2023 23:04:03
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
kouták
napsal(a):
Chocholku roztáhne jen někdy a nestačil jsem zatím vyfotit.On si dělá prostě co chce a já jsem rád,že tam je.Nejkrásnější je,když přivede 3-4 mladé.
Prosím, odkud jste? Píšete Třeboňsko... Bydlím u Kardašovy Řečice a dneska jsem ho viděla poprvé u nás před domem. Kamarádka ze vsi říká, že ho tady vídala i dřív. Tak je možné, že je to jeho konečná stanice?
Zdravím,
objevila jsem doma klasickou zelenou (nepoužitou) topnou desku pod selata 100x40cm a chtěla bych se zeptat - dá se použít u starších kuřat? V pozdějším věku, kdy už bude (snad) přes den venku teplo, tak dát jen na noc na přihřátí. Máte s tím někdo zkušenosti? Mám regulátor do zásuvky, mohu nastavit teplotu. A dala by se otočit tím topícím dolů a postavit na nožky, jako mají nové topné desky pro kuřata?
Líbí se mi ta velikost, to vyloženě kuřecí neseženu a když ji máme doma, použila bych ji radši než lampu. Děkuji.
je to přesně tahle: https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/odchovny-infralampy/termodeska-td-230-100-x-40cm-90-w-230v-kryti-ip-67-spodni-teplo--11873.html#desc
Zuzkaa
napsal(a):
Dobrý večer pane Kafko. Samozřejmě záleží na chovateli, na jeho přístupu k chovu a poctivosti. Ano, já si nestěžuji na čistokrevné slepice, ale na neserioznost mnohých prodávajících. Já sama nic neprodávám, mám slepice pro užitek a ne na výdělek. Ale jak píšete, než narazím na toho dobrého chovatele, nějakou dobu to trvá a já měla holt smůlu na ty chytrolíny. Přeji hezký večer.
Já bych ještě zareagovala na to Vaše "na výdělek". Jestli myslíte, že je to drobnochovatel čistokrevného plemena, kdo má slípky "na výdělek", jste podle mě na omylu. Kdo nenabízí čistokrevná kuřata / vejce, nemusí shánět nového kohouta (kvalitního a každý rok, k počtu slípek i vícero). Nemusí řešit členství ve svazu, aby měl svazové kroužky (protože mít čistokrevnou drůbež kroužkovanou sice samo o sobě nic neznamená, ale pro mnohé je to jakýmsi minimem nějaké chovatelské kultury, tedy samozřejmostí). Nenajezdí kilometry, aby sehnal kvalitní zvířata do chovu, nebo aby dojel zvířata vystavit. Líheň také něco stojí, to samé teplo při odchovu. Tohle všechno jsou náklady, které má navíc a nemusím být matikář, abych si spočítala, že na tom prostě nevydělá. To bych spíš věřila, že na tom vydělá ten, kdo si sežene ty noname nekroužkované slepičky, sousedka ho podaruje kohoutem. Vajíčka nechá vysedět kvočnou (u spousty čistokrevných plemen je kvokavost nežádoucí a nikdo si kvočnu v chovu nedrží), nakrmí to "co dům dal" a pak to prodává o stovku levněji než chovatel, co to má na ten "Výdělek".
rate to napsal velice hezky. Být Vámi, začnu tím, že si vytipuji cca 3 plemena, která jsou pro Vás ideální (je možné, že zrovna vyberete něco špatně dostupného). Pak si tady můžete vyfiltrovat plemeno a podívat se na inzeráty. Ceny tam budou a uděláte si představu. Můžete se podívat i na další inzerce.*
A pak by Vaší obavou nemělo být to, že koupíte zvíře předražené - mnohem víc bych se bála zvířat prodávaných pod cenou. Pokud vím, že Araukana kuřice se prodává v divoké a černé barvě od 300 do 500Kč (a v ostatních barvách vůbec, nebo jen kuřata), nesáhnu honem po něčem, co najdu za 150.
Srovnávat cenu hybridek a čistokrevné drůbeže je asi stejné, jako srovnávat cenu domácích vajec s vejci v akci v Tescu.
*
Já jsem zjistila, že moje chtěné Araukany v jiné než divoké barvě neseženu, takže jsem hledala násadová vejce. U inzerátu registrovaného uživatele bylo možné (nevím, jak po změně webu) rozkliknout profil a podívat se na ostatní inzeráty, fotky a dokonce i diskusní příspěvky. A člověk hned vidí, jak dotyčný ten chov prožívá. Takhle jsem si chovatele mých budoucích slípek lustrovala já a cena, jakou si řekne za vejce, byla až druhotná.
*
Dávat kohoutka za 70Kč? Tak buď je přínosný do chovu, má nějaké kvality a tudíž i hodnotu, nebo je dobrý na pekáč. Pokud prodávám něco, co je mi líto zabít, tak za takovou cenu, aby to bylo líto zabít i kupujícímu. Leda bych snad neuměla zvíře zabít a oškubat, to pak jo...
Děkuji za reakce pro paskov: i Araukany kvokavé vyřazujete? U Maransek nebo tam, kde je psáno, že to je nežádoucí, to chápu. Araukany mi přijdou, že nejsou primárně na bohatou snášku, takže tam jsem se tím moc zaobírat nechtěla... i vzhledem k tomu, jak těžko se shání opravdu čisté a ještě bez výlukových vad exteriéru.
Barva vajíčka určitě - ale to až po prvním cyklu, stejně jako ta velikost. I když Bressky mi v prvním cyklu (jsou někdy z léta, nést začaly v únoru) nesly kolem 75g vejce, Holokrčky velké v prvním cyklu od 63g výš, přes léto denně... a stejně bych si to představovala u Ar., aby neměly nějaké broky na hraně násadového minima.
Takže ve výsledku by bylo asi lepší držet jen jednoho aktivního kohouta na to mé hejno 10 slípek a na sběr vajec oddělit kohouta s vybranými 5 slípkami do ohrádky a zbytek nechat běhat bez kohouta? Nestandardní Ary na vajíčka si nechávat určitě nebudu, na vajíčka mám Bressky a Amroksku (fakt nemám ráda ty malé broky) .
Bodlinka: jo, to odchovávání drobotiny do doby, kdy bude trochu vypadat a bude se z ní dát vybírat, bude asi náročnější na psychiku sousedů. Tak snad to zvládneme, s kozama jsem fungovala tak, že jsem je vždycky varovala třeba při odstavu, hned utíkala s lahvinkou mléka, sýrem... a jak tak pozoruju, paní sousedka už by docela potřebovala mladší slepičky za ty své Kavapové
určitě se nějaký úplateček taky najde když to nebude řvát celoročně.
Zdravím,uvolní se nám teď nějaké další místo na slípky a s tím přichází úvahy o dalším chovu. Aktuálně si vychovávám Araukany a chtěla bych mít celkem cca 10 slípek. Kolik k nim do hejna potřebuji kohoutků na dobrou oplozenost vajec... a snesou se, odchovaní od kuřete spolu?
A další věc - kdo máte oddělené chovné kmeny (kurníčky ohrádka) vzájemně na blízku - kokrhají na sebe kohouti celý den přes plot? Kdybych si chtěla oddělit nějaký kmen na jinou barvu, tak jestli budou celý den hlučet mnohem víc než kohouti společně u jednoho hejna (počítám, že tam dominantní kohout kokrhá a pojímá a druhý jen potají).
Děkuji.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
myslím, že genom zeleného vejce předává kohout araukan, takže spíše araukana na maransku.
Děkuji, pokud jsem ještě nezapomněla angličtinu, myslím, že gen pro tyrkysové vejce Araukany je homozygotní, stejně jako gen pro tmavé vejce Maransky, tudíž by ho měli předávat oba rodiče stejně (pokud je tedy araukana čistokrevná). Z nějakého důvodu ale doporučují spíš Marans kohouta na Araukaní děvče, asi aby se líp vybralo co nejmodřejší vejce, protože Marans je dostatečně tmavé vždycky? Nevím. Mně by se to hodilo naopak, tak pokud by tady měl někdo konkrétní zkušenost s vajíčky po AR otci a MAR matce, budu vděčná.
Gitule: děkuji moc. Ona ta domácí líheň asi na začátek udělá svoje. Já neměla problém si v tuhle dobu líheň půjčit, spousta známých už nelíhne. Taky nepíšete, odkud vejce máte a kolik jich bylo neplozených / nevyvíjelo se hned od začátku. Jak vypadala vajíčka, která jste rozklepávala po vyřazení z líhně? Já píšu jen ta vejce, která jsem nechávala do dolíhně. Nasazovala jsem původně 21 Maransek,7 Amroks (tyhle dvoje koupené, s dodáním poštou) a pod kvočnu 5 Holokrček,2 Bresse + Hybridka a 2 vejce od známého. Tedy celkem 37 vajec a mám 20 kuřat. U Maransek bylo hrozně moc (asi tak 8 z těch 21) vajec čistých, nebo zakvedlaných poštou. Prostě hned vyřazených. To je skoro půlka, kterou já neovlivním. Taky kdoví, jak dlouho to prodávající skladuje a tak... o těch koupených vejcích v podstatě moc nevím a musím jen doufat, že z toho něco bude. Teď si kupuju NV Araukan a taky se dám na modlení. Za rok už si chci líhnout jen svoje potomky (čisté Marans a křížence Marans + Araukana na barvu vajec).
Určitě nevěšte hlavu a zkuste si u někoho půjčit nebo koupil tu líheň, Cleo (měla jsem poloautomat) mi za ty peníze přijde dobrá. Jen vím, že na příště musím snížit teplotu v dolíhni, což u ní nejde úplně dobře.
A na začátek asi menší počet vajíček..
Moc děkuji za rady a podporu. Nakonec to dopadlo líp, než jsem čekala. Pod kvočnou 6 kuřat z osmi vajec (Holokrčky křížené s Bresse se samozřejmě vylíhly všechny, to bude vypadat ) a v líhni z 15 vajec 14 kuřat tak ji nechám asi nastavenou tak, jak byla. V pátek nová várka a pak už konec.
Děkuji :) jak jsem ji přesouvala do odchovny, koukala jsem na vajíčka a byla mokrá až kam. Tak jsem jen oloupala přilepené peří a nechala být. Už tam jsou 3 malí holokrčci a v líhni naklované další vejce.