dejviss

Moje příspěvky

27.3.2023 16:23

Mirek3011 napsal(a):
Chlape když si tak chytrý tak proč pokládáš nějaké dotazy😁a ještě tu chceš poučovat někoho kdo dělá ryby 30 let😉

Nepoučuji Vás z akvaristiky, nýbrž spíše z anorganické chemie a biochemie.

23.3.2023 21:14

Granule používám 3 dny a kombinuji je společně s vločkama, granule nejsou primární stravou ryb. S úhyny tedy nemají nic společného.Biologická filtrace funguje tak, že nebezpečný a jedovatý čpavek NH3 je metabolizován bakteriemi na jedovaté dusitany NO2 a následně dále oxiduje NO2 na NO3, který je pro samotné ryby v určitých limitech neškodný,NO3 je hnojivo pro rostliny... Takže NO3 v akváriu se rozhodně nesmí rovnat 0.... Ukazatelem kvality biologické filtrace je právě NO2, pokud máte hodnotu vyšší než 0, tak je to známka toho,že bakterie nestíhají metabolizovat NH3 na NO2 a NO2 na NO3.

Abych doplnil situaci, tak po přeléčení ESHOU 2000 se situace uklidnila, rybky jsou v cajku. Takže pokud bych tam tu eshu nedal, uhynulo by asi více ryb než 2. Bohužel nevím, co to bylo, ale vyřešila to právě ESHA...

Takže nevím, co jste vaším příspěvkem vlastně chtěl říct, každopádně asi nic, co by souviselo s úhynem 2 ryb.

22.3.2023 06:26

Dotaz napsal(a):
Jaké má výkaly? Otírá se o předměty? Narážím na častou infekci u tlamovců střevními bičíkovci nebo gyrodaktyly/dactylogyry.
Jinak bych změřila i amoniak, to se někdy projevuje tak, že sem tam odpadne ryba - v Hornbachu kdyžtak mají permanentní test, co se nalepí na sklo, vydrží několik měsíců. Samotné kapkové testy jsou samozřejmě přesnější, ale také pracnější.


Jinka třeba tady je takový přehled chorob, třeba vás to na něco přivede.
https://www.akvarijni.cz/nemoci.htm

Dobrý den,

tak včera už jsem našel uhynulou i tu labidochromisku. Žádná jiná rybka zatím neprojevuje podobné chování, ale uvidíme odpoledne až se vrátím domů. Aktuálně jsme v závěru léčení Eshou 2000, dnes jsem dával poslední dávku.Rybám jsem dal i jiné krmení, tentokráte Hikari gold cichlid. Výkaly rybek, co jsem si včera všimnul, jsou pevné hnědocihlové barvy, výkaly u nemocných rybek jsem bohužel nebyl schopen zahlédnout.O předměty se tu a sem některá rybka otře, ale není to pravidelně pozorovatelná záležitost.Děkuji také za přehled nemocí akvarijních rybek, ale nepovedlo se mi jednoznačně identifikovat nemoc, některé popisované symptomy prostě neodpovídají. U hladiny se rybky ani nepohybují, voda cirkuluje, čeří se hladina z výtoku rozstřikovací rampy, navíc bublinky vzduchu ufukuje i skimmer a jak říkám NO2 mám rovno 0, na 240l akvárium mám instalován filtr eheim professionel 4 600 plně nabitý eheim a seachem substráty, myslím že NH3 se dá bezpečně vyloučit, pravidelně dávkuji seachem stability a při výměně vody navíc i seachem prime.

Děkuji a s pozdravem. Jak celá záležitost dopadne samozřejmě doplím, třeba se to někomu bude ještě hodit.

21.3.2023 12:35

Dobrý den,

mám 240l akvárium, kde jsem původně měl 14 saulosek a 10 labidochromisek. Po cca měsíci mi umřela první sauloska. Jednalo se o vůbec nejmenší rybku z akvária. Nejprve se oddělila od hejna, začala se různě schovávat a opírat o kameny, přestala přijímat potravu a byla neaktivní. Jedná se v globále o mladé ryby 4-5 měsíců staré. Myslel jsem si, že prostě nejslabší kus to nezvládl, nedostal se k potravě a uhynul. Bohužel jsem si všiml, že se stejně začala chovat i jedna labidochromiska a docela jsem zpozorněl. Na původní rybce jsem nenašel nějaké příznaky, které by mi identifikovaly nemoc. Včera (20.3.2023) jsem teda neváhal a začal plošnou léčbu pomocí ESHA 2000 podle příbalového letáku. Zvedl jsem teplotu z 26 na 28.

Vůbec netuším o co jde, akvárium je vybavené silnou filtrací (NO2 =0) , včetně UV lampy, skimmeru i proudového čerpadla. Takže pohyb vody v akváriu je velmi dobrý, čistota vody také, čistota hladiny také. Vodu (1/3) měním 1x týdně, pH je mezi 7 a 7,5, krmím 2x denně. UV lampu jsem samozřejmě při zahájení léčby vypnul, takže se časovačem už nezapíná a nevypíná, purigen z filtrace jsem také vytáhl.

O co se může jednat, jsou to projevy stresu, nebo se mi klube nějaká akvarijní epidemie? Uhynulá rybka nebyla nafouknutá, ani jsem si nevšiml, že by měla nějaké zevní parazity nebo jinak změněnou fyziologii těla, možná jen pohublá (protože přestala jíst) a pobledlá...?

Budu rád za každou radu, postřeh nebo detail na který bych se měl zaměřit.

22.3.2021 12:21

corvuscorax napsal(a):
mám kámen kousek od misky s vodou, dost často na něj sednou než se letí napít.

Můžu poprosit foto pro inspiraci ? Moc díky.DV.

22.3.2021 10:19

corvuscorax napsal(a):
k čemu myslíte, že jsou "brusná bidla" dobrá? Mají vaši ptáci ztvrdlé paty? Pokud chcete aby si obrušovali drápky tak by bylo určitě lepší dát jim do voliéry nějaký drsnější kámen nebo použít misky z obroušených hliněných květináčů. (dírka se dá zalepit)

Dobrý den, kámen na dno klece, nebo z něj udělat zavěšenou skalku ? Hliněné květináče jsou velmi dobrý tip, děkuji.

DV

22.3.2021 06:52

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s výrobou domácích brusných bidel. Rád bych si vyrobil vlastní brusná bidla podle mých představ, ale něvím, jaký písek a pojivo zvolit tak, aby byl výsledek co nejlepší a aby to propapoušky bylo v pořádku. Je mi jasný, že se jedná jen o napatlání písku s pojivem na větev a proto nehodlám dávat 500 kč za jedno bidlo, ale jaký je to písek a jaký je to pojivo ? Vypadá to jako nějaký jemný terarijní či akvarijní písek.

Díky všem za rady a podněty.

29.9.2020 07:11

Pro svoje domácí papoušky jsem vyrobil domácí strom z ořešáku, který je dle různých zdrojů také nevhodný, ptáci ho však neokusují, protože to dřevo bude zřejmě hořké a nechutná jim, což pro mne má výhodu, strom vydrží nějakou dobu, než ho budu muset vyměnit - aktuálně ho mám asi rok a papoušci jsou absolutně v pohodě. Bidla v klíckách mají z višně a dubu a ani těch si nevšímají, jediné, co je baví okusovat jsou jehličnany, dřevo je měkké, voňavé, zřejmě na okus ideální, všechno vyrobené z jehličnanu je za pár dní vždycky fuč, zkoušel jsem i vrbové proutky, také velmi úspěšné.

S pozdravem, DV.

25.9.2020 09:16

Dobrý den,

pokud očekáváte od papouška mluvení, raději se na to vykašlete.Andulka a korela nejsou typicky mluvící druhy papoušků, to co najdete na youtube jsou světlé výjimky a nelze je považovat za všeobecné pravidlo, že andulky a korely mluví. Korela je schopná se naučit melodie, které vypískává, případně se může naučit pár slůvek, které ale ve štěbetání rozpozná pouze majitel papouška.když je řeč o mluvení, jedná se v podstatě o imitaci, čím lepší je papoušek imitátor, tím lépe se zdá, že mluví.

Všeobecně platný fakt je ten, že papouška si nepořizujem proto, aby nám doma mluvil a když už to někdo chce pokoušet, sahá se po úplně jiných papoušcích jako jsou amazoňané a žakové, to je ale úplně jiná liga..i cenová, pokud však s chovem papoušků nemáte předešlé zkušenosti, což předpokládám, že nemáte, těmto druhům se obloukem vyhněte.

Kupte tchýni korelku nebo andulku, ale neočekávejte mluvení.

S pozdravem,DV.

21.9.2020 09:36

eli22 napsal(a):
A Vy si raději uvědomte, že odpovídáte na dotaz starý 4 roky .

No vidíte,
mimojiné také dlouho probírané téma, kdy je nepřehledné, že se jedná o staré vlákno, když skočí mezi aktuální, pokud ho někdo oživí.

Nicméně 4 roky starý nebo nestarý, za svým názorem si stojím, ikdyž věřím, že tazatel už je spokojen a doufám, že ho od pořízení ručně dokrmeného papouška někdo jako Vy neodradil.

21.9.2020 08:59

eli22 napsal(a):
Papouškovi ušetříte trápení, když m pořídíte partnera téhož druhu, nikoli když si pořídíte chudáka dokrmeného jedince.

Mne Váš názor nezajímá, já mám své papoušky v pohodě a proti mazlíčkářúm nic nemám,narozdíl od Vás..Btw tento názor je na každém druhém vlákně a už je to vcelku otravné a zbytečné.

Takže ano,chápeme, ruční dokrmení je hnus stejně jako ochočování a bla bla, amen a mějte se, neotravujte vzduch odpovědí, na kterou nebyl vznesen dotaz.

21.9.2020 07:18

Sanny. Klik.117 napsal(a):
Ptořebovala bych velikou radu :(
Mám papouška Aratinga sluneční, samec, narozena 2.9.2015 odchována rodiči ve voliéře.
Já jí koupila od majitele z Ústí nad Labem, choval je ve voliérách. Když jsem ho kupovala pán říkal, že si zvykne na člověka velice rychle, ale to se odte´d jaksi nestalo...
Dostala jsme od majitele instrukce co má rád na co je zvyklý a tak. No vůbec nic nepomohlo :(
Jethro doteď nenií kamarád. V kleci relativně velké asi až moc má misku se zrním a gritem, ve druhé vodu, ve třetí ovoce nebo zeleninu. Má kroucený provaz ve tvaru spirály, další jako bydlo na kterém v noci spí, dvě sépiové kosti, lepené tyčinky na okus, každý den mu dávám větev buď jabloň, třešeň nebo višeň. Šišky na okus, pustímmu rádio aby neměl pocit samoty když jsem ve škole a vytáhnu rolety aby viděl ven. A co z toho? Kamarád není, piškot si vezme jen přes mříž a honem pryč, veškeré ovoce najdu hozené na podlaze nebo mimo klec, větve hodí na zem i se šiškama bez jakéhokoliv zájmu. Vezme si akorát zrní a vodu. Když přijdu domů začne křičet a vydrží mu to minimálně pět minut a víc, naruku se nenechá a z klece taky nevyleze... Provazy jsem musela dát včera pryč protože jsou na nich kousance. odpoledne si k němu sednu a čtu mu z nížky nebo zprávy a samozřejmě mu k tomu hodím komentář ale nic nepomůže... Nevím jak dál mm někdo radu? :/ :(.

Dobrý den,

ochočit "divokého" papouška není hračka, pro domácí mazlíčky se zpravidla vybírají ručně dokrmená mláďata. Doporučuji Vám vašeho aratingu prodat chovateli do chovu a pořiďte se ručně dokrmené mládě, ušetříte si tak spoustu trápení a nejen sobě, ale papouškovi také a výsledky na které byste čekala roky a možná by se ani nedostavili získáte za pár dnů/týdnů.

přeji mnoho štěstí, DV.

28.8.2020 07:02

Dobrý den,

nemám sice žaka, ale mám alexandra malého a eklektuse. Granule nepoužívám, papouškům dávám pouze čerstvé ovoce a zeleninu ve velmi rozsáhlém spektru, nejlépe z vlastní zahrádky - přírodní produkt je přírodní produkt a ten ničím nenahradíte, také nevím, proč utrácet kvanta peněz za nějaké granule, když mi doma na zahradě ovoce a zelenina roste, chápu, že každý zahrádku nemá, pořád bych ale papouškovi připravil raději salát z 5 druhů ovoce x zeleniny, než abych mu tam nasypal granule - Vy byste přece taky granule nejedl.. :) ?

Dále přidávám oříšky - vlašské, mandle, lískové, buráky, dýňová semena atd..občas piškot jako pamlsek a na něj nakápnu 3 kapky 100% rakytníkového oleje, občas trošičku medu na piškot, sem a tam plátek česneku na imunitu a samozřejmě směs zrní, kterou můžete také nechat naklíčit.

Samozřejmě se najde spousta dalších přírodních produktů, které papouškovy můžete dát, včetně dřevin na okus atd.. prohledejte fórum, takové vlákno tady jistě bude.

Nerozepsal jsem zcela jistě rozsáhlou paletu jídelníčku pro papoušky to ani nebyl účel, ale pouze jsem chtěl poukázat, že granule nemusí být řešení, osobně bych se na granule mohl vyprdnout, navíc pokud budete mít papouška jednoho nebo dva, není takový problém jim přeci připravit čerstvou stravu.

mějte se hezky,DV

27.8.2020 07:07

Tak záleží, zda chcete žaky chovat, nebo chcete jen jednoho žaka a k tomu ručně dokrmeného, který je už zvyklý na kontakt s lidmi, tím myslím fyzický kontakt, když na něj budete koukat jen přes pletivo a bude v té voliéře sám, tak se oškube..Když má někdo papouška jako mazla, většinou ho mívá doma v obýváku, kde se mu po celý den věnuje někdo z rodiny, papoušek se tak může bavit částečně i tím, že pozoruje Vás a Vaši rodinu a dění v domácnosti, ovšem tak velkou voliéru do obýváku asi nedáte, to znamená, že pro žaka doma bude voliéra menší, ale za to se musí každej den pouštět aby se prolétl, kde zase začínáme u kontaktu s lidmi.

mějte se hezky,DV

27.7.2020 15:11

alfonzo napsal(a):
dejviss
Nevím co se vám nezdá,zadavatel neuvedl druh.Něco o nemocech vím a určité druhy jsou náchylnější na nemoce zažívacího traktu.Ale to je jaksi bezpředmětné vám zde psát,opět mě smetete v rámci většiny této problematiky neznalých.Nadzvedává mě ze židle číst podobné dotazy,popisovat podrobně různé věci jsem se učil na základní škole.Každá drobnost je u řešení nemocí velice důležitá,včetně druhu zvířete,což za drobnost nepovažuji.Popsal jsem zde za leta tolik řešení se zdravotními problémy,že to nedovedu spočítat,nepotřebuji to,chci pomoci zvířatům všeobecně.
Ta první odezva z mé starny byl fór,domníval jsem se,že tazatele to trkne,netrklo.
I přes tyto výpady jsem stále nakloněn pomoci zdravotní problém neznámého papouška řešit.

V dané situaci byl fór dosti nemístný a to nejsem majitelem papouška, kdybych byl majitel, zřejmě bych pak dostal blokaci účtu, jakou reakci bych v ten moment vypustil do světa..

Zvažte sám,zda nešlo reagovat jinak, třeba více lidsky..no, ale to je jiná story, já už k tomu víc nemám.

27.7.2020 14:29

alfonzo napsal(a):
Dobrý den,jestli je to podobný druh tomuto,tak léčba nebude složitá.

Zřejmě vtipálek...nebo spíš zoufal*c ???

Opravdu trapárna jak si tady všichni hrají na experty a nadlidi, myslej si ,kdoví jak nejsou chytrý a jak jim celý svět může políbit prd*l.Člověk už se ani normálně nemůže zeptat nebo požádat o pomoc, bez toho, aby se mu ostatní vysmáli nebo mu nadávali...

Yuro: vím, že Vám má odpověď nepomohla, normálně bych neodepisoval, když Vám nemohu poradit, ale odpověď pana hlupá*a mne k tomu přinutila, přeji brzké uzdravení papouška.

21.7.2020 11:56

Samozřejmě, něco jiného je, když Vám na rameno sedne, případně do ucha štípne korela, než-li takový amazoňan..Mě do ucha štípnul alexandr malý a veselo mi nebylo, mám ještě eklektuse, ale tady to teda neriskuju vůbec, ten když kousne, tak je to jako nůžky na plech co teprve potom ara.. :)

21.7.2020 09:16

Papouška na rameni moc rád nenechávám, protože už mě několikrát štípnul do ucha a příjemné to není, takže má smůlu.

15.7.2020 09:29

Dobrý den,

Váš papoušek není ručně dokrmený,že ?
Kde máte umístěnou klec a jak dlouho je papoušek doma sám či s někým ?
Zkuste se ozvat i chovateli, od kterého papouška máte ať Vám poradí.

14.7.2020 11:13

Dobrý den,

větvičky se dají doporučit ovocné stromy, černý bez například, je toho víc, na internetu jsou dřeviny, které se doporučují a naopak jsou tu i toxické, například šeřík rozhodně k okusu papouškovi nedávat, stejně tak chemicky ošetřené dřeviny.

doporučuji nastudovat, pokud neznáte, v dobré víře můžete papouškovi ublížit, když mu dáte něco, co by neměl

Jelikož je Váš alex ještě malý,měl by mít k miskám s jídlem a pitím dobrý přístup přes bidýlko, není ještě tak zcela zdatný ve šplhání.Když jsem si dovezl 3 měsíčního eklektuse, musel mít k miskám téměř bezbariérový přístup, několikrát jsem mu musel misku s jídlem a pitím doslava dát pod nos, protože to byl ještě malej šmoula, pak teda zjistil k čemu tam ty misky jsou a už si chodil sám.