Domik047

Moje příspěvky

24.11.2018 17:54

lupus4 napsal(a):
.Farhoody, P. Behavioral and Physical Effects of Spaying and Neutering Domestic Dogs. Smmary of findings detailed in Masters thesis submitted to and accepted by Hunter College in May 2010.

Hart BC. Effect of gonadectomy on subsequent development of age related cognitive impairment in dogs. J Am Vet Med Assoc. 2001 July 1; 219 (1) 51-6.

To není o výcviku, ale o přírodních pudech se rozmnožovat

pletete si pojmy s dojmy
popište normální den a činnost vašeho psa

evidentně jste rozhodnuta o "samospasitelnosti" kastrace , tak proč se
vůbec ptáte?

Díky, to je přesně to, co jsem si myslela. První je diplomka, která možná byla přijatá univerzitou, ale nebyla publikovaná. Na to, co se odkazujete, je nějaký "výtažek", navíc je absolutně bez zdrojů, takže výpovědní hodnota 0. http://www.naiaonline.org/uploads/WhitePapers/SNBehaviorFarhoodyZink.pdf

Druhá studie se zaměřuje na psy, kterým je mezi 11 a 14 lety. Pokud se podíváte na originální výsledky přímo v článku od autorů, dozvíte se, že výsledky nejsou nijak signifikantní – v řádu jednotek procent. Sami autoři taky v závěru zmiňují, že psi s např. vasektomií by nebenefitovali z výhod kastrace – redukce agresivity, sexuálního chování. Navíc stáří psů může výsledky ovlivňovat. https://admin.avma.org/News/Journals/Collections/Documents/javma_219_1_51.pdf

Příště si raději přečtěte originály, než se tím začnete ohánět. Říka se tomu kritické myšlení. Co se týče mých "dojmů". Příroda to tak zařídila – hlavní úkol je se rozmnožit. Nikdo o samospasitelnosti nehovoří – zajímají mě zkušenosti lidí se změnou povahy :)

24.11.2018 17:22

lupus4 napsal(a):
Studie byla založena na průzkumu. ve kterém se shromáždily informace o 7 různých charakteristikách chování u více jak 10 000 psů. Zjištěné údaje ukázaly, že kastrovaní psi jsou agresivnější, bojácnější, vzrušivější a hůře cvičitelní než psi nekastrovaní. A tyto údaje byly předloženy na Třetím mezinárodním sympoziu o nechirurgických metodách kontroly populace domácích zvířat, a ukázaly, že kastrace zhoršuje projevy chování včetně: agrese ze strachu namířená vůči psům (v závislosti na plemeni), žebrání o potravu, strach z fyzické manipulace a citlivost na ni, agrese vůči lidem a jiným psům, snížená energie, uštěkanost a válení se ve výkalech a jejich požírání5.

Kastrace může rovněž přispět k celé řadě projevů problematického chování, shrnutých do kategorie kognitivních dysfunkcí. Kognitivní dysfunkce je v podstatě psí Alzheimer a mezi její projevy může patřit dezorientace, znečišťování obydlí, agrese, potulování a zmatenost. Bylo prokázáno, že ve srovnání s nekastrovanými psy dochází u kastrovaných psů k rychlejšímu rozvoji kognitivní dysfunkce od mírné k těžké. Výzkumní pracovníci prohlašují: „Toto zjištění je v souladu se současným výzkumem neuroprotektivního účinku testosteronu a estrogenu na buněčné úrovni a role estrogenu při prevenci Alzheimerovy choroby u žen.” 6.

Další zajímavá skutečnost, kterou je třeba vzít do úvahy je, že u projevů chování, u kterých se obecně předpokládá, že je kastrace může zlepšit (výše uvedené informace ovšem vrhají na tato dogmata pochybnosti), se předčasnou kastrací žádného kladného účinku nedosáhne. Prokázalo se, že zlepšení chování díky kastraci nezávisí na věku. Není proč spěchat a „opravit“ vašeho psa, zatímco ještě stále vyspívá jak tělesně tak duševně. Je důležité si dobře vybrat štěně. Při výběru plemene, které se má stát součástí vaší rodiny, musíte vzít v úvahu jeho vrozenou energii a sklon k agresivitě. Odpovídající výcvik, nastavení pravidel a hranic a pohyb jsou naprosto nezbytné již od prvního dne. Pokud se problematické chování objeví, musíte ho rychle odhalit a se psem pracovat na jeho nápravě okamžitě, předtím než se z něho stane zvyk, je také nezbytně nutné využít služeb etologa a / nebo cvičitele, když takové potíže nastanou. O kastraci by se mělo uvažovat jako o posledním krajním řešení a očekávání úspěchu kastrace by mělo být realistické. Kastrace by se neměla provádět u psů před dosažením dospělosti, protože testosteron je nezbytný pro vývoj kostry a mozku.

...takže shrnutí, psa si vychovejte a poskytněte mu dostatečné vybití energie, jak tělesné, tak duševní a pak ho nemusíte mrzačit

Můžu poprosit o odkaz? To, že někdo něco napíše neznamená, že je to valildní. Díky za radu, ale přesně proto ho chci vykastrovat, aby měl duševní pohodu, mohl se vybít a ne se klepat celou procházku a cvičení. To není o výcviku, ale o přírodních pudech se rozmnožovat

24.11.2018 15:09

Zdravím příznivce i odpůrce a ráda bych se zeptala na otázky ohledně tohoto kontroverzního tématu. Po přestěhování s psiskem do města uvažujeme o kastraci. Hlavně kvůli tomu, že místo hraní utíká za háravkama, takže musí být na vodítku a ještě je hystericky vyklepanej, protože za nima nemůže. O to mi ale nejde. Máme největší strach z toho, že by to pak nebyl náš prdlej pes, tak bych se chtěla zeptat, jestli se váš po kastraci změnil na znuděnou bytost, případně jestli někdo nemáte odkaz na důvěryhodnou studii(?), která se na tohle zaměřovala? Taky bych se chtěla zeptat, zda máte doporučení na veta/kliniku v Praze. Díky!

22.11.2018 14:02

Až se to bude zlepšovat, tak si dávejte pozor, aby si jí lidi nehladili bez dovolení nebo jí nějak "neublížili". Naše psisko se lidí taky bojí. V létě se mi stalo, že jsme byli v kempu, já něco štrachala v autě, pes spal v trávě. Nějaký pitomci si ho přišli pohladit, nezeptali se, já v autě a on se samozřejmě příšerně leknul a od tý doby štěká na lidi, co jenom procházej kolem (předtím si lidí nevšímal dokud k němu nešli). Zprasilo mi to několika měsíční práci, kdy už necouval a nechal se i pohladit. Tak jsme začínali z mínusu. Bacha na to – i jeden špatnej zážitek vás může hodit zpět.

30.10.2018 21:55

Moc děkuju za doporučení! Mrknu na to :)

30.10.2018 08:34

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
chodník?
nevím, jak to náš pes šmajdá, ale my bychom spíš potřebovali na drápky ochranu, a to to má tak 1/4 chodník- vešinou po chodníku jdu já, ona vedle čte pesemesky, 3/4 jiný povrch.

U nás to bohužel nefunguje a to žijeme ve městě, takže po chodníku jdeme několikrát za den. Měl trochu delší přední, ale teď už je má hrozný a k tomu začaly i zadní..

29.10.2018 22:49

Měl byste prosím někdo tip na fajn brousič drápků? Stříhat nechci, díky za doporučení :)

28.10.2018 00:35

Děkuju za info. :) Celkem by se mi líbila i ta krátkosrstá kolie, co se řeší vedle ve vlákně, ale ta už je o kapánek větší. No... Budu o tom přemýšlet, je to všechno ještě ve hvězdách.

28.10.2018 00:03

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ja s pudlama nemam zkusenosti. Mela jsem jednu "krizenku" co v ni kazdej videl co chtel (maltezacek, pudl...no kazdej si v tom nasel svoje), co to bylo opravdu, uz se nikdo nedovi.
Muz ji na oko nenavidel, ale tajne ji mel rad, protoze byla povahove skvela.
Vyslapy zvladala statecne i v 15 letech. Pokud ji nestacil dech a sila, sla tedy do baglu..., to jo.
Ale u mladocha to nebude treba. Pokud nejsou rozmazlovani, chovaji se jako psi.

Chrt, labrador, kokr... Tak to se moc nezmenilo. To jsou stalice.
Jak je to pri prochajdach? Krom psich parku stale na voditku a nekde i s nahubkem?

A kolik km jste cca chodili? Náš bývá děsně utahanej, že ani neloudí u večeře a dožaduje se stanu/příbytku/spacáku a to je děsný torpédo,15 km pro něj nic neni, takže chodíme většinou víc. Nevim, jak by to zvládal pudlík :)


Nene, nevím jak v Anglii, o tom jsem četla hrůzy, ale tady ve Skotsku většina psů chodí na volno i v běžných parcích, na pláži.... a s náhubkem vídám snad jednoho.? Lidi tu k nim maj pozitivní vztah – možná i víc než u nás, až jsem byla překvapená, po tom co jsem četla na netu.

27.10.2018 23:34

Toy pudlík by se mi líbil, je rozkošnej, akorát by nejspíš neprošel přes přítele a hlavně by s námi nezvládl chodit naše túry přes jaro/léto. Představa, že ke krosnám táhneme ještě po pár km psisko...

Tady mají hodně lidi chrty, labradory a pracovní kokry. Sem tam nějakej malej bílo-srsťák.

25.10.2018 23:30

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Když Anglie tak Bedlington, ale nesplňuje prakticky nic, než váhu
Co nějaký kříženeček z útulku?
Šiperka, Manchesterský terier, Basenji
...no loví to všecko

Útuláka máme teď, vybranej bez rozmyslu, ale je to skvělej a víceméně bezproblémovej pes ( dalo to ale zabrat :D). U druhyho se bojim, že bychom neměli takový štěstí a radši chci vsadit na větší jistotu, I když je mi jasný, že nic není 100%

25.10.2018 01:48

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
terven myslí staffbulla, dobrá volba
UK národní poklad, je jich tam na každém rohu kopa
neplést se staffordem
the kennel club má pod sebou 20 klubů staffordshire bull terrier
Crufts = kolie a.. stafbulíci
https://www.youtube.com/watch?v=sGzk2Agpn88&list=PLq-moO5LC2-nX8ZX0v7gK9kWcg5xwmr09

teďka jsem teda zmatená.... každopádně aspoň tam, kde žiju, nejsou obecně bul plemena vnímaný dobře – lidi si držej odstup, nenechaj ani očuchat apod. takže toho bych tu fakt nechtěla.

24.10.2018 21:43

tak jich je celkem dost, asi neumim hledat stafíci jsou pěkný, ale žiju v UK a tady k nim nemají moc pozitivní vztah

24.10.2018 21:04

Zdravím,

tak nějak začínám uvažovat o pořízení druhého psiska a chci mít na vše dost času. Hledala jsem po netu, ale celkem marně. Zajímalo by mě, zda víte o nějakém krátkosrstém psu ~10-20 kg, který by měl minimální lovecký pud, ale byl aktivní? Buldočky, mopse, a další moderní ne-e (jo, ty 10 kg nemívaj, ale stejně :D ). Zatím mě zajímá, jestli vůbec existuje a je nějaký v dobré kondici dostupný v ČR a okolí.

24.10.2018 20:57

lupus4 napsal(a):
Zvažujeme-li to, zda kastrace zlepšuje celkově stav dobrého zdraví, nebo ho zhoršuje, pravděpodobně závisí na věku feny a na možném riziku různých potíží u odlišných plemen.

Kladná stránka kastrace fen
• Pokud je udělána před 2,5 roku věku feny, skvěle omezuje riziko nádorů mléčné žlázy, nejběžnějšího maligního nádorového onemocnění u fen.
• Téměř eliminuje riziko pyometry (nahromadění hnisu v děloze), jejíž vliv je okolo 23% na nedotčené feny; pyometra zabíjí okolo 1% nekastrovaných fen.
• Snižuje riziko zánětu análních žlázek
• Odstraňuje velmi malé riziko (_0.5%) děložních, poševních a vaječníkových nádorů.

Negativní stránka kastrace fen
• Pokud je udělána před 1. rokem věku feny, podstatně zvyšuje riziko rakoviny kostí; což je běžná
rakovina u větších plemen se špatnou prognózou.
• Zvyšuje riziko rakoviny sleziny o faktor 2,2 a rakoviny srdečních cév o faktor >5; což je běžná
rakovina a významná příčina smrti některých plemen.
• Ztrojnásobuje riziko hypotyreózy (chorobný stav vyvolaný sníženou nebo zaniklou činností štítné
žlázy s nedostatečnou produkcí tyroidních hormonů).
• Zvyšuje riziko obezity o faktor 1,6-2, což je běžný zdravotní problém u psů s mnoha spojenými
zdravotními problémy.
• Způsobuje inkontinenci moči o 4-20% u fen.
• Zvyšuje riziko trvalých nebo navracejících se infekcí močových cest o faktor 3-4.
• Zvyšuje riziko ustupující pochvy (vulva hypoplasia), vaginálních zánětů, hlavně u fen kastrovaných před pubertou.
• Zdvojnásobuje malé riziko (<1%) nádorů močových cest.
• Zvyšuje riziko ortopedických poruch.
• Zvyšuje riziko nepříznivé reakce na očkování.

Jedna věc je jasná – mnoho informací o kastraci, které jsou dostupné pro veřejnost, jsou nevyvážené a obsahují tvrzení, která jsou přehnaná nebo nepodložená důkazy. Spíše než-li pomáhají poučit majitele psů, mnoho z nich uvádí běžná nedorozumění o zdravotních rizicích a prospěchu spojených s kastrací psů. Běžná kastrace ve věku 6 měsíců a také moderní postup pediatrické kastrace ukazuje, že činí psy náchylnými ke zdravotním rizikům, kterým by se mohlo jinak vyhnout čekáním, než je pes fyzicky vyzrálý, nebo eventuálně v mnoha případech u psů,
předcházet tomu úplně pokud není kastrace lékařsky nezbytná
. Zvážení dlouhodobých rizik a prospěchu kastrace se bude různit pes od psa.
Plemeno, věk a pohlaví jsou proměnné, což musí být vzato v úvahu v souvislosti s nelékařskými faktory pro každého psa zvlášť. Všeobecná doporučení pro všechny psy NEJSOU podpořena poznatky veterinární lékařské literatury.

UVEDENÁ STUDIE NAPROSTO OPOMÍJÍ PSYCHICKÝ NEGATIVNÍ DOPAD...

tak juvenilní kastrace se vás zaplať pánbů netýká.

mohla bych poprosit o odkaz?

24.10.2018 00:10

díky :)

23.10.2018 00:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
..nevím co přesně máte na mysli, ale měla by ho především těšit - těšit kontakt s klientem, to znamená, že radost by z ní měl mít jak klient tak i pes sám........na psovodovi pak je, aby canisterapii ukončil vždy když pes projeví únavu, obavu, nechuť, strach - je to o velké souhře psa a jeho psovoda.....pes by měl také pracovat pouze omezenou dobu - doporučuje se 1 až 1,5 hodiny týdně a měl by mít po "práci" i vyžití.....

jojo, rozumím o čem to je, ale překvapilo mě, že by pes pracoval 1-2 hodiny týdně a na to směřovala i moje otázka... Třeba když se to porovná s jinými pracovními psi, kteří dřou několik hodin denně, tak v čem tohle pes vnímá jinak :)

22.10.2018 22:42

Mohla bych se zeptat, jak podle vás pes vnímá canisterapii?

22.10.2018 01:34

U nás ještě dáváme echinaceový kapky, vit C a když měl kašel, tak jitrocelový sirup a homeopatika.

11.10.2018 11:32

eli22 napsal(a):
Vyjde to letecky spíš levněji, maximálně nastejno. Je třeba jen trochu času věnovat výběru letecké společnosti.

Jj, píšu, že při pečlivém výběru to vyjde stejně nebo i možná levněji... :) taky záleží kolik pojede lidí.