
evaux
Informace o uživateli:
Jsem ovčák amatér. Chovám ovečky Zwartbles, ale jen pro radost. Pomáhají mi relaxovat, zvlášť pokud se vše podaří a narodí se krásná jehňata.
Na tuto stránku jsem narazila náhodou a moc mě nadchla, a proto bych chtěla, v rámci svých možností přispět svojí troškou do mlýna.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 14. 2. 2016 14:09:15
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Já jsem taky střihač. Stříhám po celých středních Čechách a Jičínsku. A musím říct, že Qu nejsou zrovna mé oblíbené klientky . Já nevím, jak stříhá ten pán z Plzeňska, ale já stříhám novozélandským způsobem, tzn. ovečka sedí na zemi a já si ji držím mezi nohama. Jenže taková Qu je jako větší králík, mezi noham mi klouže. Jediná výhoda je, že ji jako králíka chytím, když se mi chce vysmeknout :). A po porodech je to za trest stříhat. Možná, že ty vaše ovečky jsou vyjímkou. Ale já jsem ještě takové (po porodech) nestříhala a stříhám už sedým rokem.
Lepší je stříhat do zimy, než do horka. Ovečka si s tím lépe poradí. A v březnu již zima není. Navíc Qu se špatně stříhají (velmi špatně), zvláště, když jsou po porodu. Lépe před porodem nebo radši na podzim. Qu jsou velmi malé, mají cingrlata (jako koza), kterým je potřeba se vyhnout a po porodu se jim sráží lanolín, který neskutečně lepí nože na mašině a je velké nebezpečí poranění (právě kvůli její velikosti). Na podzim jsou tyto nedostatky menší
Dobrý den,
reaguji na váš dotaz na e-fauně.
V každém případě je potřeba ovce stříhat alespoň jednoou ročně, což ukládá zákon na ochranu zvířat. Já osobně doporučuju stříhat na podzim, protože se ovce lépe stříhá, protože již nekojí, je vykrmená po letní pastvě, vlna je kvalitní a vypršená (není zakrmená). Já osobně stříhám své ovce až na konci října zač. listopadu. Vlna v této době rychle roste (během týdne naroste o 2 - 5 mm podle plemene).
Pokud máte ovce možnost zavřít, tak se vůbec nebojte je ostříhat. Skutečně je to vhodné vzhledem k blížícím se porodům (lepší přístup jehňat k vemeni) a úspoře místa.
Ale pozor, pokud je do porodu méně než měsíc, tak už stříhat nedoporučuji, jen ostříhejte vlnu okolo vemínka a ve slabinách, aby jehňata neměla tendenci cucat vlnu. A těch klošů se můžete zbavit ivermektinem injekčně (Ivomec, Ivermectin, Biomec)
Pokud budete potřebovat poradit, klidně se na mě obraťte .
Přeji hodně úspěchů
mimochodem, pokud potřebujete střihače, jsem k dispozici.
603 468 254
No, po těch atb bych moc nespěchala na krytí. Pokud bude beran tvořit sperma, tak to nebude kvalitní. Pokud měl dokonce horečku , tak tam těch spermií ani moc nebude. Dejte mu fakt čas. Možná že je to znamení, že to tak má být a holky mají ještě dorůst. Jinak pokud beran neměl horečku (více jak 38,5 - do této hodnoty je to ńormální), tak to mohlo být z přemíry hrušek i když je na ovoce zvyklý.
My jsme zase museli berana porazit, protože se mu ucpala močová trubice kamenama a nemohl se vymočit. Při vykolení jsme zjistili, že už mu začínaly selhávat ledviny. Naštěstí jsem už věděli o co jde (už se nám to stalo jednou) a berana jsme zbytečně netrápili nějakou léčbou, která stejně nepomáhá.
Dobrý den,
myslím, že se nemusíte bát ovečky nechat připustit už letos. Já to taky nechávám na přírovodě a buď se povede ještě tentýž rok (třeba i později) nebo prostě neříjejí a je to až na přesrok. Příroda to umí zařídit. Nikdy jsem neměla problémy, že by mi ovce jehňata nevzala nebo že by byla malá (ta jehňata). Spíš naopak - mám porodní váhu okolo 7 kg u jedináčků (což taky není dobře) a u trojčat byla váha 5,8 kg, 5,6 kg a 4,8 kg,. všechna jehňata odvodila ovce sama bez příkrmů, nebyla tam žádná nevyrovnanost ve vrhu a vyrosli z nich krásné jehničky, které šly do chovů.
Evaux
ambra
napsal(a):
Evaux no tak s tím pojmenováním by sis u nás vystačila. Báru i Berušku u nás ve stádě najdeš, ikdyž bych řekla, že pro ženskou by byl problém je položit, protože i náš pan střihač má někdy co dělat, aby je umístil do výchozí polohy pro stříhání. No nějak nám hlavně Beruška přerostla(naštěstí ne přes hlavu), u nás nic výjmečného.
A kdybys k tomu pojmenování přidala ještě Mimi a Pusinku, tak dostaneš kompletní složení stádečka.
ovečka doufám, že se beran dá brzo do pořádku. Jinak nám jezdí stříhat pán, který toto dělá jako koníčka po práci.
Ambra - no nechci se chlubit, ale myslím, že fyzičku mám. Ono to ani jinak nejde, když chce člověk dělat tuhle práci. Jen se 130 kg beranem mi museli pomoct (ho položit). jinak jsem ho ostříhala sama .
Evaux
ovecka
napsal(a):
Pro Ambru, na stole stříháme na přání pana střihače. Máme asi 30cm vysoký stolek - lavici, aby se nemusel tolik ohýbat. Těžko ho mohu přesvědčovat o něčem jiném, když je tak zvyklý. Ovce si nesvazuje, naopak je otáčí, tak jak popisujete. Nakonec je s pomocí manžela skulí opět dolů. Všechno bylo dosud v pohodě. Jmenovaný beran byl poslední a od počátku se trochu cukal a chtěl za ostatními. A pán už na něj asi neměl moc náladu a tak byl tvrdší. Manžel mu nabízel, že berana podrží, ale nechtěl a když se manžel otočil odnést vlnu, tak jej nezvládl a aby mu neutekl, tak si na něj sedl. Pak jej točil zpět za zadní nohu a tehdy se to asi stalo, protože pak prý se beran házel ještě více, asi bolestí. Po sundání dolů už nechodil na zadní nohu. Bohužel pán stříhá na černo a tak na něj nic nemůžeme. Příští rok si objednáme jiného střihače. Dana
ovečka - ten pan Zeman, to je mladý člověk nebo starší. Znám jednoho mladého střihače tohoto jména, ale ten na stole nestříhá. Jen abychom nepoškodili jméno člověka, který za to nemůže a tím mu nezničili pověst a obchody.
Jinak jak jsem tu již několikrát avízovala, i já se zabývám stříhaním oveček a jsem ochotná pomoci svým kamarádkám z netu. Pokud budete chtít ostříhat ovečky, tak dejte vědět na tento mail. Pro info - stříhám ovečky na zemi v sedě s otáčením (jak bylo popisováno výše), můj průměr je sice delší, než u mužů, ale ovečky nepostříhávám, nechovám se k nim hrubě a všechny jsou pro mě berušky (jen když mě naštvou, tak jsou to Barbory
).
Evaux
rybka
napsal(a):
Takže se mi Katko potvrdilo také to, že je tady takřka nikdo nechová krom ZOO. Stejně budu pátrat, přece musí nějaká dokumentace o plemeni existovat, ale sama si myslím, že je to takřka stejné jako u quessantek, jen možná s malými odlišnostmi. Kdyby se Ti Katko ozvali, tak nakrm ucho. Dík i tobě Zuzi.
Milá děvčata. mám pro vás dobrou zprávu. Před 14 dny jsem byla stříhat první stádečko v Česku tohoto plemene.
Máte pravdu, že je to o málo větší než Qu, ale s tím veškerá podobnost končí. Jsou daleko zavalitější, mají hrubší vlnu, takže se lépe stříhají a i ovečky mohou mít rohy. Už malá jehňata , cca 3 měs jsou zmasilá ! Skutečně je to plemeno pocházející z Německa a taky první chovatelé u nás jsou přisídlivší Němci. Základní stádečko v souč době čítá 16 bahnic a beran s odchovem. Prý se v Německu o toto maso perou, byť stojí 2x tolik, co normální skopové či jehňečí.
Jinak rodí spíš dvojčata a jsou četnější v bílém barevném rázu.
Kontakt předám jen se svolením majitele - snad to chápete.
Evaux
jirinajanickova
napsal(a):
Roklanka mě předběhla, ale musím souhlasit. Na zlomeniny je kostival nejlepší - i když já osobně můžu pouze citovat herbáře - u zvířat jsem zlomeninu ještě neměla. Kromě zevního použití je možno podávat kostival i vnitřně - uvedu lidské dávkování: první týden 4x denně, druhý týden 3x denně, třetí týden 2x denně čajovou lžičku čerstvého nastrouhaného kořene kostivalu. Doplnila bych vápník a vitamíny A a D.
Na vykloubení, podvrtnutí a výrony je kromě kostivalu dobrý i kaštan - nastrouhané kaštany se macerují v lihu ( s výhodou v alpě ) a postižená místa se natírají nebo obkládají.
Držím palce
Pokud nemáte kořen kostivalu na zahrádce, v lékárně se dá koupit kostivalová mast. Stojí okolo 70,- Kč. Držím palce.
Evaux
judyna
napsal(a):
Plemeno zwartbles bych ohodnotila jako nejzvědavější , sportovně založené plemeno. Naše nejstarší Cecília musí nakouknout do každého kbelíku s řepnými řízky a ovsem- těch sypu denně 6-8 - ve všech je totéž- ale ona má potřebu denně každý zkontrolovat- co kdyby náhodou- a jejich několik dcer totéž. A co se týče toho sportovního založení- ohrada 1,2 metru- žádný problém- berou ho ještě s rezervou. Agresivní nejsou- aspoň takové máme zkušenosti. A co se týče plodnosti- i u ročních bývají dvojčata, takže to záleží na každém jedinci, nedá se rámcově říct, že by bylo lepší připouštět napřesrok- záleží, jak je ovena vyvinutá. U potomků máme velmi slušné nárusty- ve 100 dnech 35-40 kg (z dvojčat). Judyna
Ovce ZW velmi doporučuji, ale s agresivním beranem mám také zkušenosti. Vybírejte podle otce, tato vlastnost je prý dědičná. Berana v žádném případě nemazlit, držet si odstup již od malička, beranovi zůstane respekt - pokud budete mazlit, nebude se vás bát a ve dvouch letech, kdy si uvědomuje svou sexualitu a individualitu, tak si bude chtít ujasňovat kompetence. Doporučení pro uvazování - já jsem zvolila ohlávku namísto obojku. Beran se vám neuškrtí, a na kroužku pod bradou uvedete i 120 kg drobečka. On prostě nemá jinou šanci, než vás následovat. Při problémech stačí stáhnout bradu k zemi. Jakmile má obojek, má tendenci jít do protitahu. A před beranem neutíkat, považuje to za výzvu . Postavte se mu, zvedněte ruce nad hlavu, ať vypadáte větší a spusťte velký křik (samozřejmě, že je třeba odhadovat nebezpečí a ne se mu postavit za každou cenu). Já jsem na našeho rohatce řvala, že jestli toho nenechá, tak pljde do salámu. Asi mi rozuměl, protože toho nechal.
Evaux
evaux
napsal(a):
Za 15 min následovala další dvě, hned za sebou
Tady jsou všechna najednou
evaux
napsal(a):
Tak tady jsou ta slíbená kůzlata:
Evaux
Za 15 min následovala další dvě, hned za sebou
evaux
napsal(a):
Tak máme zase trojčátka, tentokrát od kozy. Dvě holky, každá 2,80 kg a kluk, 4,50 kg. Fotky dám na moderku, až je budu moct stáhnout do počítače . Evaux
Tak tady jsou ta slíbená kůzlata:
Evaux