
evaux
Informace o uživateli:
Jsem ovčák amatér. Chovám ovečky Zwartbles, ale jen pro radost. Pomáhají mi relaxovat, zvlášť pokud se vše podaří a narodí se krásná jehňata.
Na tuto stránku jsem narazila náhodou a moc mě nadchla, a proto bych chtěla, v rámci svých možností přispět svojí troškou do mlýna.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 14. 2. 2016 14:09:15
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
vasek49
napsal(a):
Minulý týden v úterý mi volal kamarád (se kterým chováme 2 romanovky Báru a Lízu a dále berana romaňáka Ferdu), že už je to tady a že konečně máme 2 jehňata. Byl jsem zklamán, že Bára má pouze dvojčata, když vloni měla jehňata 3. Když jsem s manželkou přijel na chalupu, zjistil jsem, že rodila Líza-prvnička. Problém však byl, že jsme viděli pouze jedno krásně černé jehně. Po chvíli hledání jsem uviděl malý, skoro bílý raneček, ležící bez hnutí u plotu, úplně zkroucený. Když jsem ho vzal do ruky, pomyslel jsem, že je konec. Pak jsem uviděl, že se jedno očičko trochu pohlo. Začal jsem ho masírovat a poslal jsem kamaráda domu pro trochu kozího mléka. Když se vrátil, přihřáli jsme mléko, vzal jsem injekční stříkačku a začal jsem do tlamičky kapat to bílé. Prakticky vše šlo kolem a dovnitř nic. Až asi po 3 hodinách jsem ucítil takové malé polknutí. Manželka našla dudák, nebyla však flaška. Díky, patrně neúmyslné, shodě norem pro kojenecké a pivní láhve jsem vyřešil i tento problém. A pak to začalo. Kojil jsem kažké dvě hodiny (originál kravské mléko) a ráno jsem měl hlavu jak škopek. Takto jsem to vydržel dva dny a pak jsem štafetu předal kamarádovi (přestávky už jsou 3-5 hod). Beránek už běhá jak pejsek za každou osobou. Máma i náhradní koza sirotka odmítly, takže musíme pokračovat. Rád bych věděl, zda odmítnutí bylo způsobeno jinou barvou (a jak často se to stává), nebo to může být důsledek toho, že si s beránkem poměrně brzo po narození hrála malá vnučka mého kamaráda ??? Přikládám foto sourozenců. Jak to vidíte Vy?
Vašek
Tak barvou to určitě není!
Měla jsem bílou ovečku a připustila jsem ji beranem Zwartbles. Po tomto plemeni jsou jehňata vždy černá a nikdy jsem problém s přijetím potomků neměla. Ale stalo se mi u jedné ovečky, že když porodila dvojčata, obě obstarala, dala jim cucnout mleziva (obě přežila první noc, tak to tak muselo být) ale ráno začala jedno jehně intenzivně odhánět. Jelikož nemám ovečky v místě bydliště, tak jsme jehně nabídli k odchovu flaškou sousedovi. a při tom jsme zjistili, že má tak ostré zoubky, že si prokouskne při sání jazyk (mělo červenou pěnu u tlamičky). Zajímalo mě to a pozkoumala jsem zoubky obou jehňat a opravdu jsem zjistila rozdíl. To odstavené mělo zoubky v trošku jiném posavení a mělo je ostřejší a mámu to asi při sání bolelo, tak se tomu snažila vyhnout. Bohužel to udělala dvakrát, tak už je také v klobásách.
Eva
Záryby
napsal(a):
Tak sem tu opět ,abych Vám všem poděkoval.Ráno v 8.20 přijel veter a říkal že koza má dost času ,já sem samozřemě zůstal doma protože už jí to trvalo asi 3 dny .Ale kolem už 12.00 přišlo na svět 1 kůzle po asi 10 min další potm za dalšívh 3 min další a říkám si ty zlatá holko že máš 3 kůzlátka ,ale já sem se mýlil přišlo asi za dalších 5 min 4 kůzle .Porod sám o sobě byl hladký ale koza se připravovala na něj skoro 3 dny ,tak proto ten strach jak sěm měl .Tímto vám Všem chci poděkovat a posílám foto čtyrčat Kůzlátka sem nechal hned napít od mámy a těd začíná boj kdo bude první pít ,proto přeji Vám všem jednoduchý porody a né jako u mě 3 dny ,snad se už konečně vyspím ale zstálo to za to
Renda-Martinov
moc, moc , moc gratuluji !!!!! mamimě kozence i Vám, že jste to zvládnul. A souhlasím s vámi, že ten strach stál za to, kéž bych i já měla takové štěstí.
Eva
Všem, kteří mají dobrý pocit z dobře odvedené práce
moc gratuluji.
Mám, tedy měla jsem ovečku Zwartbles,které jsme říkali Žofka. Už dvakrát se úspěšně stala matkou. Poprvé měla jedináčka - jehničku, která když se narodila měla 6,5 kg. Začali jsme jí říkat Obrině Stáňa a zařadili jsme ji do našeho malého stádečka. Loni se nám naše Žofka pochlubila dvěma potomky, oba měli při porodu 5,5 kg a byl to páreček. Letos vše ukazovalo na to, že by naše Žofka mohla mít potomky tři. Nebylo by to vyloučeno, jelikož i ona sama byla z trojčat a stejně tak i otec - beran pocházel z trojčat. Na jehňata jsem se moc těšila, protože to je nejkrásnější období ovčáka.
Nastal ale problém. Žofka se začala chystat k porodu. Kleslo jí její obrovské břicho, naběhlo vemínko. Jenže jí chyběly její instinktivní projevy jako hrabání, pobekávání a olizování. A najednou Žofka začala tlačit. Intenzivně, ale na sucho. Když se pořád nic nedělo, zavolali jsme veterináře, který naši Žofku prohlídnul a skonstatoval, že krček pochvy není otevřený ani na prst. Jediná možnost je píchnout Oxitocin a ještě nějakou látku na uvolnění svalstva děložního krčku, ale že tomu nedává moc naděje.
Abych to neprotahovala. Bohužel naše Žofka se neobahnila, a tak jsme ji museli pomoct od trápení. A při tom jsme zjistili, že v břiše nemá trojčata, ale čtyřčata. Jistě si dovedete představit, jak mi bylo!
Jenže tím to neskončilo!
Za týden se obahnila Obrině Stáňa. Měla dva krásné beránky, i když byl mezi nimi výrazný váhový rozdíl. Jeden se narodil s 5,5 kg, ale druhý měl okolo 3 kg. To by sama o sobě asi být problémem nemělo. Jenže ten menší kluk se ne a ne postavit. Snažila jsem se mu pomoci, pomáhala jsem mu pít (manžel držel mámu, já miminko), tak aby získal sílu a podařilo se mu přkonat zemskou gravitaci. Nakonec i tato patálie dopadla špatně. Beránek se nepostavil ani po dvouch dnech a bohužel i jeho trápení jsme museli ukončit.
A já se ptám: Co mohlo být příčinou těchto dvou událostí? Mohlo to být zatmění měsíce v případě Žofky - jestli si vzpomínáte bylo nejdelší úplné zatmění měsíce za posledních asi 70 let - nebo nějaká hormonální porucha? A v případě Stáni a jejího synka - mohlo dojít k tomu, že by byl nedonošený ? Má někdo zkušenost s tím, že by ovce zabřezla dvakrát v rozpětí jednoho týdne? Podle mých propčtů by se totiž oba kluci měli narodit o týden později, než k tomu došlo ! Ale přitom ten větší měl vše, co mít má.
Ale alespoň nějaká dobrá zpráva nakonec. Náš jediný žijící ovčí potomek se má velmi čile k světu. Mámu dudá o 106 a je to na něm vidět. Přibírá v průměru denně 0,5 Kg. Mám z něj radost.
Všechny Vás zdravím a přeju lepší zážitky než jsem měla letos já.
Eva
Záryby
napsal(a):
Všechny tady zdravím a moc děkuji za rady.Dnaska ráno opět nic žádný kůzlátka /6.00/.Koza žere normálně občas si udělá malé kolečku a jde se znovu vrátit do chlívku ,občas zachroupe zabama jak sem už psal ale takhle se už chová 3 den .To červené je jak říkala Hanka je to jenom když leží tak to trochu vystoupí a když se postaví tak nic vidět není .Proto ještě zůstanu dneska doma a bodu radši při tom ,kdyby dpšlo na veter . A to tu maj jěště od 8-14 h vypnout ele proud .Tak zatím děkuji Všem Renda-Martinov o koz samoz něco vím ale o porodu jen ten základ
tak to snad dobře dopadne
Okamžitě volej Vetarináře!!!!!!!!!
Já jsem takhle letos přišla o ovci se čtyřčatama !
Eva
Záryby
napsal(a):
Ahoj Helčo .Moc Ti děkuji a jak vidím je toho fakt moc ,dneska sem byl u ní už aspon 50x
a už jsem z toho docela hotovej ,vzal sem si proto i dneska volno abych byl u toho všeho dění a stále nic .ale dopoledne už to vypadalo že tlačí ale zase nic, pouze taková červená bole koukala ale za chvíli to bylo naspátek
.Tak uvidím přes noc a uvidíme .Doktora sem si radši pojistil tak aspon tohle je v pohodě .Hance MFK sem psal mejla ale vůbec nic neposlala ,tak nevím dneska psala že má učení a spoustu další prace -až tedy když sem jí večer psal proč mě neporadí .Takže ještě jednou moc děkuji a snad zítra pošlu taky sem pár fotek .
Renda-Martinov
Ahoj Rendo,
já jsem tady dnes poprvé, ale zaujal mě tvůj popis porodu (nevím, jestli máš ovečku nebo kozenku), ale s tou "boulí" mám i já své zkušenosti. Je to výhřez pochvy a mně se to stalo letos taky. Stává se to u velmi mladých provorodiček s velkým potomkem, nám se to stalo u ovečky, která se vůbec k porodu neotevřela nebo u starších matek, které nemají dostatek pohybu. V každém případě bych veterináře volala, protože já už mám z toho strach (před dvěma lety mi uhynula mladá ovečka, kterou nechtěně oprskal její vlastní otec - té taky vyhřeza pochva, ale už se jí nevrátila a jehňata stejně neporodila).
Budu ráda, když dáš vědět, jak to dopadlo.
Ahoj Eva
hehe
napsal(a):
Renonous žebrá , ale milý náš, to není tak jednoduché. Porodnictví je na dva semestry vysoké školy a to ještě ne u veterinářů ,ale u pouhých zootechniků a máš za sebou anatomii, morfologii, etologii, výživářství, reprodukci a já už ani nevím co ještě souvisí s porodem . Proto se tu do toho nikomu nechce. To nelze napsat na pul stránky a neudělat chybu. Hrubou chybu. I zjednodušení může být chyba. Takže. Prosím. 1 /Musíš zakoupit něco literatury, nebo pujčit , a pokousat se fyziologiií a anatomickou stavbou porodních cest.. Ženy, co rodily mají představu , co se bude dít, většinou je akt porodu u placentálů dost podobný, jen typy placenty se dost liší. 2/ Porod je hodně psychická záležitost a pokud si nevíš rady , je lepší jen ze vzdálenosti pozorovat a nezasahovat. 3/ pročti si jak porod porbíhá at mám atbou předtavu, co je blbě a pak neváhej zavolat odkrota. zapaltíš to, tak ne nenervuj, když ho budeš tahat ve tři ráno z postele, jsou zvyklí , a ti dobří i hodní . A v drtivé většině mají rádi zvířata. Zasahovat do porodu : když vidíš, že porod nepostupuje. Když hodinu koza : tlačí, naříká a z pochvy nic nekouká, nic neodtéká, nebo když teče krev. U porodu krev být na začátku téměř nemá. Pokud je mládě ve špatném postavení a poloze / naštuduj z knih- důležité . Velmi - VELMI - zjednodušeně řečeno : správná poloha a postavení mláděte u přežvýkavců je : jako by skákalo z mámy šipku, kopýtka/ paznechty / se ohýbají dolů a jsou vidět symetricky obě. Druhá ještě normální poloha je poloha zadní postavení horní kdy mládě skače šipku pozadu a hřbet má také nahoru. Zadní nohy obě napřed , ale kopýtka se logicky ohýbají nahoru. Na všechno ostatní : volej doktora a nech na něm , jak moc to pospíchá. U kozy i ovce podle mě hodne. Jak dlouho trvá otevírací fáze porodu záleží na kondici zvířete, na plemeni, druhu zvířete , počtu mládat a počtu prodělaných porodu.Mimo jiných vlivů , o kterých nemáme ponětí , záleží jistě taky na klidu rodičky, takže žádné srocení davu a zajistit běžný klid. Když se krček dostatečně otevře / matka zatím jen tlačí a muže vykouknout nějaký plodový obal / dochází k další fázi - vypuzovací , kdy by mělo mládě přijít na svět. Pokud je mládě v normálním postavení / a nebo to nevíte, / nic nedělejte, a jen kontrolujte, jestli porod postupuje a vulva je přiměřeně veliká na hlavičku plodu. Vůbec nevím, lze -li to na poprvé odhadnout - to chce prostě praxi.... tím chci říct, jestli se nechystá porod obrovského jedináčka , a kdy volat doktora a nebo pak je dobré pomáhat jemně - ostříhaným a čistým prstem - při stahu . Pomáhá se uvolňovat svalovina pochvy, ale to nelze popsat. Také se má chránit hráz, aby se matka nenatrhla.To se vámn prostě nestane. Tečka.neumí pospat co dělat, tak to vyloučíme, ano ? Porodní blány neprotrhávejte ,dokud se mládě nenarodí , pomáhají \" prorážet \" cestu \" .Snad jedině, když vidíte, že mládě je nohama venku a hlavička se dere,vidíte oči a je to " o kousek " můžete potrhnout / pokud sama nepraskne / a pomoci jemně za nožičky táhnout. Jemně znamená v tomto případě skutečně spíš přidržovat a a pomoci matce skutečně jen trochu. Pokud je kuzle venku s hlavičkou,je to vlastně za vámi / pokud nemáte velké masňáky, ale to asi ví ovčáci . / Mě se to stávalo u prvotelek , že tele zustalo viset za pánev, ale jen u masných plemen. U ovcí nevím a u koz už vubec netuším, jestli k tomu muže dojít. Vytáhněte mimino ven a zbavte hlavičku co nejrychleji hlenu, nebo plodového obalu Jakmile se přetrhne pupečnik, dojde automaticky k prvnímu nadechnutí a mimino musí mít průchozí dýchací cesty, takže prsty / ostříhané a čisté /do tlamičky , vytřít a otřít i nozdry.Máma pudově nejdříve olizuje hlavu, takže hned malýho přitáhněte k hlavě/ pokud máma leží / a zbytek už nechte na nich dvou. Další porod dalšího mláděte bývá za deset minut až pul hodiny i více / jak tu píšou /.Někdy pak / po olízání / , přidržte jednou rukou opatrně pupečnik těsně u bříška a druhou rukou lehce vymáčkněte - stírejte z pupečníku - zbylou krev . Raději dvakrát jemně , než utrhnout. Pahýlek by měl byt asi tak deset čísel dlouhý a rychle zasychá. Někdo desinfikuje. Já ne, mám pouze jednu kozu v kotci , takže nevím čím.. Novorozené mládě má plus mínus dvě až tři kila, cili je to skutečný novorozenec a je třeba s ním zacházet dost jemně.Po skončeném porodu všech mládat do dvou hodin musí odejít u kozy a kobyly placenta . Skutečně musí, jinak jí jde o život a žádný doktor se na vás nebude zlobit, když zavoláte ve dvě ráno, že vám ve dvanáct skončil porod a koza pořád placentu neporodila.Placentu jí nechte klidně sežrat , a pak čistě podestelte . Pak musíte odstříknout první střiky, jestli je vemeno průchozí a něco teče a silná mlád´ata jen kontrolujte z povzdálí, jestli trefí pod mámu ke struku a napijí se. U kůzlat a jehńat se při pití mrská ocásek .Pokud nevidíte ani po dvou hodinách snahu vstávat, nebo nemohou najít struk nebo koza řádí, je to na vás. Žádné násilí, i kdyby jste některého účastníka téhle nervy drásající přemlouvací akce nejraději zabil - KLID. Nabízejte struk, jemně. Tlačit na hlavičku mláděte nelze, okamžitě jde do opozice . Nikdy jsem se nezpotila u žádného porodu, ale téměř vždy, když se něco zadrhne při prvním / druhém , třetím / napájení jsem zpocená jako kůň .Na moderce je něco málo fotek i od Hanky MKF . No a napitá kůzlata , která zčištěná máma přijala, jsou napitá, můžete dosušit třeba froté ručníkem , opatrně okolo pupíku , je to živá díra do břicha , zajistěte suché místo bez pruvanu, alespoň pět nad nulou a pak , připitoměle se usmívajíc / jako já / mužete jít zavolat všem, úplně všem známým , že je to za vámi....UFFFF . A pak smíte jít spát a nebo / jako většina z nás, smíte jít do práce / . A jestli nenapíšete sem , jaký to bylo, budu vás v noci chodit strašit. A ostatní prosím, aby psali, co jsem vynechala nebo napsala blbě nebo zapomněla duležitýho.. Je toho ještě na dvoje skripta. Helena
Odpovědět... | Autor: Nepřihlášený () | Vloženo: 21.03.2007 18:13:52
Všem, kteří mají dobrý pocit z dobře odvedené práce moc gratuluji.
Z článku jsem pochopila, milá Heleno, že téma porodů ti není neznámé ani odborně. Já mám totiž tento rok velmi špatnou a smutnou zkušenost a nevím, co bylo příčinou. Třeba někdo bude schopen mi vysvětlit, co se vlastně stalo, protože ani přizvaný veterinář si nevěděl rady.
Mám, tedy měla jsem ovečku Zwartbles,které jsme říkali Žofka. Už dvakrát se úspěšně stala matkou. Poprvé měla jedináčka - jehničku, která když se narodila měla 6,5 kg. Začali jsme jí říkat Obrině Stáňa a zařadili jsme ji do našeho malého stádečka. Loni se nám naše Žofka pochlubila dvěma potomky, oba měli při porodu 5,5 kg a byl to páreček. Letos vše ukazovalo na to, že by naše Žofka mohla mít potomky tři. Nebylo by to vyloučeno, jelikož i ona sama byla z trojčat a stejně tak i otec - beran pocházel z trojčat. Na jehňata jsem se moc těšila, protože to je nejkrásnější období ovčáka.
Nastal ale problém. Žofka se začala chystat k porodu. Kleslo jí její obrovské břicho, naběhlo vemínko. Jenže jí chyběly její instinktivní projevy jako hrabání, pobekávání a olizování. A najednou Žofka začala tlačit. Intenzivně, ale na sucho. Když se pořád nic nedělo, zavolali jsme veterináře, který naši Žofku prohlídnul a skonstatoval, že krček pochvy není otevřený ani na prst. Jediná možnost je píchnout Oxitocin a ještě nějakou látku na uvolnění svalstva děložního krčku, ale že tomu nedává moc naděje.
Abych to neprotahovala. Bohužel naše Žofka se neobahnila, a tak jsme ji museli pomoct od trápení. A při tom jsme zjistili, že v břiše nemá trojčata, ale čtyřčata. Jistě si dovedete představit, jak mi bylo!
Jenže tím to neskončilo!
Za týden se obahnila Obrině Stáňa. Měla dva krásné beránky, i když byl mezi nimi výrazný váhový rozdíl. Jeden se narodil s 5,5 kg, ale druhý měl okolo 3 kg. To by sama o sobě asi být problémem nemělo. Jenže ten menší kluk se ne a ne postavit. Snažila jsem se mu pomoci, pomáhala jsem mu pít (manžel držel mámu, já miminko), tak aby získal sílu a podařilo se mu přkonat zemskou gravitaci. Nakonec i tato patálie dopadla špatně. Beránek se nepostavil ani po dvouch dnech a bohužel i jeho trápení jsme museli ukončit.
A já se ptám: Co mohlo být příčinou těchto dvou událostí? Mohlo to být zatmění měsíce v případě Žofky - jestli si vzpomínáte bylo nejdelší úplné zatmění měsíce za posledních asi 70 let - nebo nějaká hormonální porucha? A v případě Stáni a jejího synka - mohlo dojít k tomu, že by byl nedonošený ? Má někdo zkušenost s tím, že by ovce zabřezla dvakrát v rozpětí jednoho týdne? Podle mých propčtů by se totiž oba kluci měli narodit o týden později, než k tomu došlo ! Ale přitom ten větší měl vše, co mít má.
Ale alespoň nějaká dobrá zpráva nakonec. Náš jediný žijící ovčí potomek se má velmi čile k světu. Mámu dudá o 106 a je to na něm vidět. Přibírá v průměru denně 0,5 Kg. Mám z něj radost.
Všechny Vás zdravím a přeju lepší zážitky než jsem měla letos já.
Eva