Evv

Moje příspěvky

5.5.2023 09:17

A o jaké jde plemeno a věk psa?

4.5.2023 23:33

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
variabilita a kombinace genů je tak velká, že bude každý trochu "jinačí"

kdyz jednou vyjde teda top vrh -povahove, exterierove, vykonostne - jake je sance ze i podruhe to bude vsestranne top? Spis mensi, nez vetsi.

to je totiz ono - jsou hranice, ktere uz nejde prelezt a vysplhat jeste vyse....

ano, priroda je mocna -tady se hraje na pravdepodobnost

Já osobně úplně nesouhlasím s tím že opakování spojení by bylo jen praktikou množek, a i když se opakuje spojení a třeba nejsou zvířata z druhého vrhu úplně top tak můžou být lepší než cokoliv jiného.
Třeba u mého plemene jeden z top psů za posledních 30 let, který v 9 letech vyhrál speciálku, top plemeník je z opakovaného spojení.

27.4.2023 18:16

Rezzzy napsal(a):
Ona je tchýně taky trochu magor do zvířat, má kočky, 2 psy, papoucha,tchán na oko dělá ofuky a pak jim na tajňačku dává mlsky, drbe a nenápadně si je zve na gauč a pak se na oko diví, kde se tam to zvíře vzalo

Jen tak ze zvědavosti z jakého vrhu budete mít štěně? :) Klidně do SZ.
Já mam fenu AUO a už bych fenu nechtěla, psi jsou jednoduší ale pokud nemáte podmínky mít fakt výbornou socializaci a cit na výchovu psa nebo štěstí na povahu tak relativně velké množství psů australáků bude rádo konfliktních a mít 30kg psa co se chce rvát asi není úplná sranda. A to píšu jako někdo kdo plánuje psa AUO.

19.4.2023 00:52

lenocka napsal(a):
Já jsem cca před 3 lety natrefila na článek, který právě popisoval slabší příznaky DM u psa přenašeče. Jenže pak mi to pár chovatelů vymluvilo a nikde jinde jsem to už nečetla, tak jsem to vypustila jakože blbost.
Takže ona je to možná pravda?

Já sem dám jako příklad test na merle který je poměrně dost pokročilý u jiných genetických testů se tolik neorientuji a nevím jak jsou funkční, nicméně my u merle víme že tam může být merle alela která se ale začne chovat jako merle (ředit barvu) až od nějaké hodnoty. Myslím že u hodně genetických testů je potřeba jít víc do hloubky. Ale já ráda říkám “může být průšvih i u čistých zvířat ale u postižených je ta šance ještě mnohem větší”. A ano DM se může objevit a rozvinout i u přenašečů, tam by to mohl být problém hlavně u plemen které na to klinicky trpí. Já se přiznám že jsem to dál nezkoumala protože u AUO ta šance že se nemoc rozvine u přenašeče poměrně dost zanedbatelná. Chovatelé dost často tvrdí to co se jim zrovna hodí do krámu. Nicméně ty problémy u NO jsou moc zajímavé, musím se na to podívat. 😁

18.4.2023 22:46

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Podle všeho není a i Genomia uvádí, že pozitivní pes nemusí mít žádné klinické příznaky a naopak negativní pes kliniku mít může. Ony ty genetické testy totiž často nejsou tak spolehlivé jak se tváří - krásný příklad je třeba test na CJM u belgičáků (kardiomyopatie s juvenilní mortalitou). Tam podle testů je každý 3.pes přenašeč, ale NIKDY se nenarodilo žádné postižené štěně i když se na sebe prokazatelně přenašeči dávali (ten test je tu teprve několik let). A ty vrhy přenašečů byly normálně početné, takže žádné, že štěňata uhynula nebo je fena vstřebala.
Totéž s testy na dlouhou srst - evidentně dlouhosrstým psům vychází testy jakože jsou krátkosrstí...

Jsou genetické testy, co jsou vychytané a fungují, ale těch fakeových, na kterých z nás labiny tahají neskutečné peníze je bohužel taky dost.

To je moc zajímavé. A u toho DM se řeší že mají příznaky psi co jsou čistí nebo co jsou přenašeči? Protože zrovna DM je nemoc která se může projevit i u psů kteří jsou přenašeči (pak je otázka jestli u plemene není nějaká jiná forma DM genu než SOD1A který se pravděpodobně testuje převážně). Jinak zrovna DM je docela zajímavá nemoc v tom v jakém věku se u různých plemen (linií?) projevuje, třeba u AUO muselo být relativně velké množství psů kteří jsou affected (procento přenašečů bylo nějakých 13%) ale těch psů u kterých se nemoc rozvine je pár. Plus je tam samozřejmě prostor že laborky dělají chyby (zrovna nedávno jsem slyšela že něco zpackal i Laboklin což je solidní laborka).
Já si osobně myslím že hodně testování ještě není tak daleko aby byli naprosto průkazné ale za mě furt lepší nějaké informace než žádné informace.

18.4.2023 13:38

loluciss napsal(a):
Dobrý den, pokud byste si nyní chtěli pořídit štěňátko NO na výcvik a závody, jakou CHS byste si vybrali :-)? Ohledně ZDRAVÍ, povah, serióznosti chovatele? Mám 4 a půl letého psa, se kterým cvičím a skládám zkoušky, ale vůbec netuším, kam bych si jela pro další štěně....

Já mam tedy jiné plemeno ale pro mě je ještě super vizitka jaké dávají rodiče potomky, lepší pes který třeba úplně nezáří ale je mu deset a dal v několika vrzích parádní potomky než pes který je wow ale jsou mu 3 a o tom co dokáže předat nevíte vůbec nic.

12.4.2023 15:19

assil napsal(a):
To ano, na druhou stranu o nic nejde, je to jen barva a jestli tu bude nebo nebude je úplně jedno.

Je to OBROVSKÝ zásah do diverzity plemene, představte si že u nějakého plemene vyškrtnete z chovu 50% (u některých plemen i více) populace to rozhodně není krok dobrým směrem.
Krom toho to jak momentálně umíme testovat merle je na výborné úrovni, ty procenta kdy dojde k výsledkům které "tak úplně nefungují" jsou naprosto zanedbatelná, takže tahle selekce je zbytečná. Naopak u rizikových plemen se ukazuje že za ty velmi světlá štěňata nemůže jen merle ale projevuje se například i S lokus nebo něco o čem se mluví jako o "whitehead" a to testovat momentálně neumíme.
A ano, mam početné plemeno ale vyřadit tolik jedinců je prostě ohromný krok zpět. Potřebujeme v plemeni řešit rakovinu, epilepsii, vady srdce, páteř... ne barvu.

Btw. Vemte si třeba pracovní linie BOC u kterých merle zbarvení není úplně časté a kolik je tam bílých jedinců.

10.4.2023 00:01

Epesa napsal(a):
Děkuji, byl to jen příklad, ten pes nejde nikde dohledat.

Ten pes samozřejmě v katalogu dohledat šel.

Já mam početné plemeno tak k nám nikdo moc nechodí ale když mam vystaveno a už jsme v pohodě a nestresuju kvůli vystavení tak fenu vytáhnu, nechám pohladit, ukážu nějaké zamávání a tak. Pokud někoho zajímá něco víc o plemeni tak odkážu na fb, nemam problém jít na procházku na výstavě je toho času málo... Ale během posuzování buď koukám co je v kruhu, nebo připravuju svoje zvířata, nebo fotím, nebo venčím a opravdu nemám čas řešit diváky. To že pes vyjde z kruhu neznamená že se tam nevrátí.

23.3.2023 13:26

Inspektor Pišišvor napsal(a):
No, ale to je jedna z věcí, co jsem psala - jedou normální rozmnožovací chov na kvantitu = prachy a semtam si střihnou něco, co jím udělá reklamu a přiláká další zákazníky...

Co já vím tak jsou to případy kdy z každého z těch vrhu jde něco na výstavy a na chov, velmi často si i chovatele něco nechají ať už doma nebo do spolumajetku. Má to tak i třeba kamarádka co má doma 2 feny z importu kryje vše v zahraničí a na výstavy/chov pak dá třeba 2-3 štěňata z vrhu. Takže to nejsou jen případy vrhu které se uskuteční jen aby chovatele nahráli čísla.

23.3.2023 13:14

U mého plemene a mí známí to mají často tak že prodají na výstavy štěňata u kterých vidí největší potenciál, ostatní prodají jako PET kvalitu a samozřejmě si nepřejí aby taková zvířata prezentovala jejich chov - chtějí ukázat to nejlepší. A to neznamená že by ti psi museli mít nějakou závažnou vadu…

5.2.2023 14:59

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Jsem se dočetla, že každý pátý A. se rodí takto a všichni to přenáší. A když se potkají dva rozbité tyto geny, dítě zahyne v děloze. To je hustý. Jak krátkoocasost souvisí se smrtí.

Nevím tedy kolik se rodí NBT štěňat (ale podle mě v procentech mnohem víc). Ale všichni AUO to určitě nepřenáší, pokud má nebo měl pes normálně dlouhý ocas tak nemá gen pro krátký ocas. Tam může být rizikové spojení dvou krátkoocasých jedinců.

5.2.2023 14:12

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já se teda přiznám, že jsem nikdy nepochopila, proč se některým psům kupírují ocasy. Ty uši ještě budiž, když to byli pracovní psi, co třeba hlídali stáda a podobně…ale ufiknout kus páteře? Jen kvůli vzhledu a “soutěži” o to, který pes je nejkrásnější? (Zdravotní důvody chápu).
Pamatuju si, jak jsem byla na základce (asi v 6. nebo 7. třídě) v šoku, když kamarádky otec nechal “uřezrat” jejich dobrmaním štěňatům ocásky…přišlo mi to stejně zvrácený, jako by jim někdo uřízl třeba nohu…

Ono tady primárně určitě nešlo o exteriér a soutěže, historie AUO je mnohem delší než období kdy se plemeno vystavuje. AUO se vždy rodili s krátkým ocasem a jeden z důvodů proč se kupírovali bylo že to rančerům víc vyhovovalo - kupírujete po narození snižujete možnost že v dospělosti pes přes ocas zraní a vy přijdete o cenné zvíře. I teď mají top americké pracovní chovky kupírovaná zvířata a o výstavy opravdu nejde, ale je to typický znak plemene a součást standardu. A to že jsou kupírovaní psi co pracují na farmách není nic neobvyklého, nejen u AUO ale na celém světě (ať už otázkou prevence nebo důsledkem zranění ke kterým dochází a docházelo). Uvidíme jak půjde čas, myslím že v evropě je to otázkou pár let kdy bude kupírování zakázané ale v USA (což je země původu) k tomu podle mě nesměřuje a i drtivá většina amerických chovatelů nevnímá kupírování jako něco špatného, neetického.

4.2.2023 21:39

Rampepurda napsal(a):
Uplne bych nesouhlasila. Dlouhosrstku mame na cvicaku a ta delka a pomer chlupu je uz moc pro nas, ale setkali jsme s grenici a ten chlup je pro nas prijatelny. Stejne tak ma spousta pratel okolo nas bocky i vystavni, takova srst je pro nas prijatelna. Myslim ze bot by take splnoval. Osobne jsme ale se jeste nesetkali. Holandak by se mi take vice libil v dlouhosrste variante, ale v cr asi nejsou co jsem se snazila dohledat. Kazdopadne to jen pro ujasneni trochu kriterii na vzhled, pze ac to nema byt uplne priorita preci jen svou roli hraje neb s vami pes bude zit nekolik let, tak si myslim, ze by se mel i libit vzhledove. Honaka ne, neni to uplne jednoduchy zvire. Kelpie? Ta asi bude chtit vice vytizeni, predpokladam, ze srovnatelne s boc? A nevim, zda se rozlisuje u kelpii vystavni linie?

Tady plánují dlouhosrsté.
https://stemberova.cz/planovane-vrhy/

4.2.2023 21:33

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Možná odpověď je zde: "(i když bude dokupírovaný ale v některých zemích stačí DNA test že je NBT)
Takže se štěněti šmikne ocas (část ocasu) ne dle vet zákona do 8 dnů, ale až později před odběrem. Btw, tuhle praktiku mám z první ruky od známého u jiného plemene.
Edit
Evv vysvětlila, tak se omlouvám, nejde o takový případ.

To že je štěně NBT se často pozná hned u narození, u případů kde to není úplně jasné se může dodělávat DNA test, takže se kupíruje celý vrh, část vrhu v té zákonné lhůtě. Ale pokud je zajímavý vrh z kterého si třeba chovatel chce nechat štěně tak se kupíruje celý vrh hned (krom třeba nestandardních jedinců), protože většina lidí si na výstavy chce nechat psa bez ocasu. Pokud je pak pochybnost, nedostatek důvěry k chovateli tak se může dělat (a dělá) DNA test na délku ocasu a pokud je výsledek NBT tak ten test stačí na výstavy v některých zemích (ale třeba v Německu nebo Rakousku bych se bála vystavovat i s tím), takže i když se pes narodí s částečným ocasem, je dokupírovaný ale vyjde mu že je NBT může se vystavovat v některých zemích. O tom že by se kupírovali starší štěňata/psi u našeho plemene nevím (teda z výstavních důvodů), a myslím že v čechách by na to ani nikdo neměl odvahu nebo potřebu.

4.2.2023 21:10

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak teď už vůbec nechápu. Mezi 6-8 týdny přece není později. Takže pořád nevím, co je později při umisťování štěňat a jak to souvisí s kupírováním celého vrhu štěňat.

Někteří chovatelé nechávají dlouhé ocasy psům které si budoucí majitelé zarezervují nebo zaplatí ještě než se kupírují a zadávají štěňata třeba na základě barvy, preference pohlaví atd. Ale hodně zajímavých vrhů se kupíruje kompletně, takže i když by někdo chtěl třeba hezkého psa s ocasem na výstavy tak je problém najít.

4.2.2023 20:32

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Proč by se štěňata umisťovala později?

Vybírá se kam které štěně půjde až podle toho jak roste a jak se projevuje povaha většinou mezi 6-8 týdny.

4.2.2023 19:23

Doron napsal(a):
Kdyby se zakázalo( zákonem) u psů tak by se muselo zakázat i u hospodářskych zvířat?

Takže se kupírování ocasu upraví standardem a ne zákonem.

Snad jsem to správně pochopila, vůbec se v té problematice nevyznám, omlouvám se:)!

Mám AUO, a myslím že tam je naprosto minimální šance že se změní standard. Američtí chovatele jsou velcí zastánci kupírování. Dokonce jsem se setkala i s názorem že pokud by se zakázala kupírace tak oni budou ve svém chovu preferovat NBT psi s opravdu krátkým ocasem.
Jinak já teď řeším pořízení dalšího australáka a chci NBT (i když bude dokupírovaný ale v některých zemích stačí DNA test že je NBT), těch zemí kde se nesmí vystavovat kupírovaná zvířata je poměrně dost a přibývají. Oproti tomu v čechách na výstavách je ocas docela nevýhoda a velké množství chovatelů kteří mají psi ve kvalitě na výstavy prostě kupíruje celé vrhy a štěňata se umisťují později.

16.1.2023 21:42

U psa bez ocasu nepoznáte jestli má radost. 🙃

13.1.2023 20:16

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Kdy je tam uzávěrka a kam to je?

V únoru je FeHoVa v Budapešti uzávěrkateď 23. mají zjednodušené podmínky na šampiona tuším že 3x CAC = Maďarský šampion.

13.1.2023 15:53

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já Teda přidám svoji negativní zkušenost, ale šlo o celkovou narkozu na ofiko rtg DKK a DLK.

Pes rok a půl, zdravý, vitální, bez problémů. Pichli látku, nicméně ani po cca 15 minutách úplně nespal, takže ho pripichli. Předtím nařízena 24 hodin hladovka, 12 hodin i bez vody, vše dodrženo.
Pes se vyfotil v cca 13:30, ale ještě v 16 nebyl vzhůru. Pak proběhlo něco jako záchvat, kdy se mu klepala hlava nekontrolovatelne, seděli jsme v čekárně, doktor prisel, řekl že to se stává a že jestli se neprobere, do hodiny tak mu něco pichne.
Po cca půl hodině pes se po nás párkrát ohnal, nicméně nebyl schopen zaujmout ani hrudní polohu. To se mu povedlo až za další zhruba necelou hodinu.

V tomhle stavu nás poslali domu. Psa jsme odnesli do auta, kde se pomocil, doma jsme ho museli odnést z auta. Udělali jsme mu teplý pelíšek doma, kde se i pozvracel, takže výměna dek, praní, pak se znovu pomocil, o vstávání vůbec nemohla být řeč.
Ve zkratce, celou noc jsem byla vzhůru, poprvé se na nohy postavil ve 4 ráno, a to ještě s mou pomocí. Údajně mohl ráno jist, ale zvracel i vodu, takže jsem valila zpět na kliniku, kde mu vzali krev, měl údajně vysoké bílé krvinky a krevní obraz nic moc. Dostal kapacku, několik hodin jsme seděli na kapacce a doktor se mě přišel zeptat, jestli se mají snažit na 100%...

Nakonec, cca 4 dny jsme jezdili denně na kapacky a injekce, za zhruba 10 dní jsme byli na poslední kontrole a už v pořádku.
Z obyčejných rtg jsem asi málem přišla o psa. Kde byl problém nevím, jestli mu dali moc velkou dávku, nebo to jeho tělo špatně zpracovalo, jen přidávám zkušenost.
Hlavní je, že se z toho dostal. Letos nás čeká rtg cuvatka, mám z toho hrůzu už teď...

Můžu se zeptat o jaké šlo plemeno psa? :)