Informace o uživateli:
Dnes k nám můžeš přijít, máme nového psa." "A kouše?" "To právě chceme zjistit."
Moje zvířata
Registrace od: 9. 7. 2016 22:52:12
Naposledy přihlášen: 22. 5. 2023 23:49:09
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Já znám taky australáky co ostatní psy nemusí ale důsledkem povahy je to u jednoho psa (který stejně může fungovat v praze na volno a nesnaží se nikoho zabít), u ostatních důsledkem nějakého špatného zážitku - podle mě u nich bývá problém s komunikací. A střelba - zase- vybrat štěně. U australáků je za mě zdaleka největší problém že hromada psů nemá dostatek sebevědomí. Ale věřím že najít se dá.
marcelaamax
napsal(a):
No ono je to dost různé, nebo alespoň u našeho plemene. Někdo chce určitou částku hned při nakrytí, a je mu jedno, jestli vůbec fena zabřezne nebo jestli bude mít 10 štěňat. Někdo chce určitou částku při potvrzení březosti a opět je mu jedno, kolik bude štěňat. Pak jsou lidi co chtějí nějaký menší poplatek přímo při krytí (a je jedno jestli se povede nebo ne) a pak případně po narození štěňat určitou částku za každé zapsané štěně. Někteří nechtějí při krytí nic, a potom mají určenou částku za každé štěně.
A u těch psů, na které jsem se já osobně ptala se ty ceny lišily, ale řekla bych, že je to zhruba tak, že běžná cena štěněte je 10krát vyšší než krycí poplatek za jedno štěně (u těch, co mají stanovenou určitou částku za každé jedno štěně), tak nějak v průměru, někdo chtěl víc, někdo míň - a paradoxně majitelé nijak zdravotně netestovaných psů chtěli víc .
Díky, já právě co jsem koukala u mého plemene (převážně v zahraničí) tak je poplatek kolem 1 400 euro což je +/- cena štěněte.
Štefan1
napsal(a):
No a co? Vadí to někomu kromě členů klubu? Že má třeba pes jinou patologii, než se v klubu domluvili, že může mít?
U LR třeba, že mu chybí ten řezák (po zdravotní stránce zcela bezvýznamná věc), když se na klubu domluvili, že chybět může jenom stolička (mimochodem po zdravotní stránce mnohem důležitější)?
Nechci se opakovat. Je nikomu neupírám právo organizovat se v klubu, neupírejte ani Vy právo v klubu nebýt. Nikomu neupírám právo koupit si štěně s PP (s předpoklady, že splní požadavky klubu na plemeno), neupírejte ani Vy nikomu právo koupit si štěně bez PP (ovšem s tím nebezpečím, že vyroste nestandardní jedinec).
Já chápu, co chcete říct a kam směřujete. Nepopírám podstatnou roli klubu ve vývoji plemene, i když vnímám i tu druhou stranu mince - klub si stanoví své priority, domnívám se zejména s ohledem k exteriéru, někdy třeba i povahových vlastností a teprve ve druhém sledu se zabývá zdravotním stavem, resp. vlivu šlechtění na zdravotní stav. A pak se snaží intenzivně anebo méně intenzivně(podle toho jak moc je ten problém rozšířen) dopad šlechtění na zdravotní stav plemene zmírňovat. A to jsem se ještě vyhnul spekulacím o ovlivňování vývoje plemene třeba poradcem chovu (nebo jiným funkcionářem, či vlivným členem klubu), který má šampiony s tituly, ale jak na potvoru, jsou zrovna nositelů genů těch nemocí. To už je trochu konspirační teorie, ale vůbec nepochybuji, že i takové faktory hrají roli ... protože jsme lidé.
A to je to, co chci říct - je to o lidech, všechno se dá dělat dobře anebo špatně. A kdo rozhodne co je dobře a co špatně? No vlastně kluby a jsme na začátku. Návod pro množitele bez PP - udělejte si svůj klub, budete v cajku. Ne vlastně nebudete, on se totiž vždy najde nějaký osvícenec, který ví všechno lépe a ten začne říkat, co je správné. Jsme totiž lidi.
A kdyby byl prvořadý ten zájem psů, neměli bychom plemena, ono by se to srovnalo na způsob třeba australského dinga. Přírodní selekce, průměrný pes s dobrým zdravím.
Divoký pes ale neznamená zdravý pes!
V přírodě je naprosto v pořádku že psy umírají v relativně mladém věku, je tam úplně jiná úmrtnost mladých zvířat. Umíte si představit odchovat vrh u kterého víte že se třeba polovina nedožije 3 let? Krom toho přirozená selekce taky není zaručená cesta ke zdravému chovu - vemte si třeba tasmánské čerty kde lidé musí oddělit části populace aby se udržela aspoň nějaká zdravá zvířata a druh nevyhynul kvůli rakovině.
A je hloupost bavit se o přirozené selekci u psů co žijí v domácnostech. Těžko bude váš Puňťa migrovat desítky kilometrů protože jeho domácí smečka mu nedovolí se rozmnožit.
My jsme se rozhodli že ty psy budeme mít, my jsme se rozhodli že budeme mít štěňata, my máme zodpovědnost za co nejlepší zdravotní předpoklad našich odchovů.
Štefan1
napsal(a):
Víte, problém je v tom, že Vy předjímáte, že všichni, kdo si na své feně udělají jeden, případně i více vrhů, to dělají pouze pro peníze. Taky předjímáte, že to jsou bezpůvodvé zvířata - tak tomu prostě být nemusí - mohou to být neuchovněná zvířata, protože jejich majitelé nemají zájem angažovat se v organizované kynologii. A pokud jsou to papírová zvířta, která vzešli z rodičů s rodokmenem, neměli by na tom být tak špatně.
Když jsem Vám vyvrátil Vaší argumentaci o garanci zdravotního stavu odkazem na strámky klubu, nejste schopná oponovat jinak než trzením a svým přesvědčením, že "pořád je to o 3 levely výš". To je trochu málo. Já nepochybuji, že část chovatelů nepovinný vyšetření dělají, osobně jsem přesvědčen, že je to uvědomělá menšina (jsme v Čechách - co není povinné ...). Ostatně poradce chovu bude mít určitě absolutní přehled o počtech vrhů zvířat s minimálními podmínkami chovnosti a s těmi s doporučovanými zkouškami. Tak sem s nimi.
Aby bylo jasné, nelíbí se mi velkomnožitelé psů bez PP ani s PP. Znal jsem paní, která se chovem psů živila a měla je všechny s PP, jela po módní vlně, vystavovala v celé Evropě, importovala i psy mimo Evropy. Nikdy jsem neviděl, jak to nich vypadalo (spolehlivé ploty), chovných zvířat určitě desítky, štěňat adekvátně. Inzerovala štěňata s PP. Nepochybně tedy v kynologických organizacích byla známa a muselo se to o ní vědět. Pro mne je mnohem méně problematický člověk, který si pořídí fenu s PP nebo bez, třeba i bez úmyslu chovat a pak si to rozmyslí a udělá jeden, dva vrhy, třeba proto, že mu na procházce paní řekne, já bych chtěla štěnátko od té Vaší hezké fenky, nebo mu strejda "odborně" poradí, že každá fena by měla mít alespoň jeden vrh. A když zjistí, že mu štěňata vydělají na dovolenou, tak to třeba zopakuje.
Co se mi nelíbí, že na tomto fóru se okamžitě zkritizuje každý, kdo se přizná k vrhu štěňat bez PP. A v podstatě opravdu nikoho nezajímá, jaké podmínky mají. Striktně se tady člení na "hodné" chovatele produkující štěňata s PP (bez finanční motivace?) a špatné ziskuchtivé množitele štěňat bez PP. Prostě pro mne příliš jednoduché černobílé vidění.
A pak se ve mně ozývá hlásek "není to náhodou jenom ochrana vlastního byznysu?".
P.S. omlouvám se všem svědomitým chovatelům, opravdu není mým úmyslem je urazit, spíše přimět k uvažování a střízlivějšímu hodnocení. Vždy je to o lidech.
Jo protože ten byznys se zrovna těm chovatelům co jsou tady sakra vyplatí .
Mam známého v německu který chová bez PP. Má špičkovou socializaci, všechny zdravotní vyšetření, obrovský přehled o plemeni. A k čemu to je když jeho odchovy NIKDY do chovu plemene nezasáhnou?
K čemu produkovat štěňata bez PP? Uchovnit zvířete je často akce na 2 dny?
Já si myslím že je to dost o chovateli ale co znám tak by zájem ocenili... i když třeba né každý chovatel může mít čas na sáhodlouhé odepisování.
Jinak mně přijde fajn něco dovézt, ale u těch pamlsků pro psy dávat bacha na to co kupujete, když dovezete třeba pedigree tak to nebude dobrá vizitka.
Na návštěvě se podívat na všechny zdravotní vyšetření rodičů nebo minimálně matky. Klidně se zeptat co je potřeba koupit před pořízením štěněte, aby něco nebylo ve výbavičce a vy to pak neměli víckrát. Jinak k odběru pohlídat si kýlu, jestli není pes kryptorchid, podpisy v PP, skus, pokud má pes nějaké vyšetření ve štěněčím věku tak papír od toho, případně jestli má dělanou nějakou genetiku tak papír od toho.
Držím palce a přeji hodně radosti.
Kočky se taky chovají bez PP. A jiná zvířata bez PP jsou jen občas tak dobrý kšeft jako psy. Nebo myslíte že se někomu vyplatí množit koně?
1. Pes s PP má PRŮKAZ PŮVODU je tam vidět že je příslušník plemene a že jeho předci splňovali standard plemene - měli charakteristické znaky ať už exteriérové nebo povahové. A upevňování takových znaků je chovatelská práce na minimálně desetiletí. Schválně si porovnejte starší plemena který už má upevněnou povahu a vzhled a nová plemena.
2. Drtivá většina plemen trpí nějakým zdravotním problém, nebo má k tomu předpoklad. Troufám si říct že chovatelskou strategii klubů a doufám že i většiny chovatelů je tito rizika minimalizovat a třeba v případě testovatelných nemocí se často nesmí krýt tak aby hrozilo narození nemocných štěňat (každé onemocnění by se mělo posuzovat samostatně, protože každé má jiný průběh). Kolik chovatelů bez PP testuje?
3. Chovatel musí mít svůj chov dohledatelný a většina chovatelů příjme zodpovědnost za svůj chov = v útulcích je minimum PP psů.
4. Chov by měl být o šlechtění plemene. Krýt fenu tak aby pes vykryl co nejvíce nedostatků feny a aby se chovatel každou další generací co nejvíce přiblížil (svému) ideálů plemene.
5. Ano rozhodně jsou chovatele kteří mají vrhy s PP jen že chtějí štěňata ALE u většiny plemen musí mít aspoň některá zdravotní vyšetření - ty která jsou testovat a na které plemeno trpí. Taky musí mít psy kteří nemají žádnou vylučující vadu - dá se předpokládat že se budou dále upevňovat plemenné znaky. Chovatel s PP musí dodržovat jak často bude fenu krýt a v jakém věku ji bude krýt = nehrozí krytí 8 měsíční feny která ještě nedospěla (co asi štěně předá svým potomkům) u množitelů bez PP pro peníze klidně v 8 měsících a každé hárání. Díky průkazu původu máte představu o (ne)příbuznosti rodičů, u bez PP může být krycí pes klidně brácha (a tím nechci kritizovat inbreeding-ale pochybuji že u množek jde o šlechtitelskou strategii). Myslím že je mnohem méně chovatelů s PP co dělají opravdu prasárny a u těch se většinou najde nějaká dobrá duše která zájemci řekne proč se tomu vyhnout.
Myslím že zrovna tady jde o případ kdy množí někdo kdo absolutně nemá potuchy o tom co dělá a o rizikách s tím spojená. A nebo má a jen na to dlabe.
Osobně doufám že etický přístup k chovu bude brzo samozřejmostí u všech zvířat, speciálně u těch které považujeme za mazlíčky. Sama bych třeba kupovala všechny zvířata jen s PP.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/primarka-aro-ivermektin-je-bezpecny-a-zbavuje-telo-viru-40351618#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=Z3vC0H19OL0-202102201317&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
A já si hned myslela, že už jsem o něm slyšela :-))
http://www.koliedlouhosrsta.cz/mdr-1.php
Teď mě jen napadá otázka : Může i u lidí chybět gen MDR1 ?
Neměla by vzhledem k tomu že je to údajně mutace která se vyskytla u jednoho psa někdy v 18 století v Anglii a všichni psi kteří tím trpí jsou jeho potomci...
Mě štve přístup nějakých chovatelů páč jejich vrhy jsou ve vysokém riziku různých onemocnění, produkují obrovské množství psu s podobným genotypem, a v neposlední řadě přístup ke zvířatům nebo fenam - množství vrhu, věk při krytí. A taky jejich marketing.
Jo a když chtějí zrušit všechny testy na schůzích. 🤦🏻♀️
A jasně jsou psy a krytí které někomu závidím ale fakt ho nebudu pomlouvat že má fajn psa. 😅
Pro mě už je to počasí kdy sakra přemýšlím jestli mi fotka stojí za tahání rukou z rukavic :D U nás ráno -17... Pudla to pořád neodradilo od toho aby nás tahal ven. Zlatej australák. :D
Mam pudla a štěňata k němu nechám očuchat a pak dávám pudla na ruku. On má pocit že by měl štěňatům vysvětlit co se mu nelíbí. A jemu se nelíbí nic. A teda pokud jde fakt o pudla tak bych si klidně vsadila že proti člověku (minimálně cizímu) nepůjde takže pokud pán neřeší tak bych po psovi křikla nebo tak. Ale dala bych si záležet aby můj pes nevyhodnotil "Jde k nám cizí pes, panička ječí, měl bych ji bránit."
Myslím že bylo a nejspíš i je dost mladých holek které mají AUO a zvládají je super. Osobně bych štěně po své feně klidně 13 leté holce dala, pokud bych si myslela že to má v hlavě v pohodě a rodiče chápou co to znamená mít psa. Moje australačka respektuje moji 13 letou sestřenici (na druhou stranu z jejího otce má dobrý den) kterou vidí párkrát za rok. A to si myslím že ona je dost vázaná na jednoho člověka, dost australáků je ochotných fungovat s více lidmi. Krom toho za mě obrovská výhoda snadná motivovatelnost psa. Ale je potřeba počítat i s těma "problematickými" vlastnostmi AUO. Btw. Jestli se rozhodnete pořídit klidně mi napište zkusím doporučit vrhy.
Bydlím v Praze, chodím do pražských parků a mám se Stafíky jen nejlepší zkušenost ale vážně nechci potkat nezvládnutého agresivního Stafíka kterého má 8 leté děcko. U těch co znám tak těch 40km v tempu by asi byla poslední věc co by udělali. (Ono celkově jestli dostanete psa do takovéto kondice tak to nebude zbytek roku gaučák, osobně si myslím že bych tak natrénovala i svého pudla ale byla by to pro mě sakra dřina). Jinak u nás se stafíci psy občas s nějakým chytnou, ale feny se jdou zabít.
Páni, že by někdo sekal vrhy na feně každých 6 měsíců celé její reprodukční období je fakt hnus. To mě vůbec nenapadlo.
Jinak ještě ke smečce Pomeranianů berte že je to plemeno které se dožívá třeba 16 let takže pokud má někdo větší smečku tak může mít klidně víc jak polovinu seniorů, k tomu pár dospělých zvířat a třeba nějaké štěně. Naše chovatelka má teď 9 psů a z toho 5 veteránů jednoho psa co bude ve veteránech za 2 měsíce a fenu která je mimo chov. A pokud si chce udržet linii tak nejspíš nějaký pes ještě přibude... Nechci obhajovat že mít hodně psů je super úžasný ale zase je potřeba brát každý případ sám o sobě.
A pak osobně asi nechápu moc rozdíl pokud má chovatel jeden vrh třeba AUO o 10 štěňatech nebo 2 vrhy mini psů kde jsou ve vrhu vždy 2 štěňata.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Možná proto použila polskou hostitelskou stanici. Aby se tam vešel ještě další vrh, který už podle našeho chov. řádu být nemůže. Setkala jsem se s tím u jiného plemene.
( Všimněte si "možná". O pomerančích nevím nic. )
U AUO bylo klidně 8 vrhu za rok takže podle mě nějaké omezení ohledně počtu vrhu nebude, aspoň ne za strany CMKU. Možná i více při kombinaci několika plemen.
Jinak já mám třeba možnost půjčit fenu do chovky z které ji mám aby si chovatelka odchovala vrh a mohla bych si vzít štene z vrhu- a klidně prodat. Ale tvrdit že alipecie nemůže mít dědičnou predispozici je za mě úplně mimo. A když ji má několik psu na sobě příbuzných... A psát že když byla v mladých na výstavách v pořádku neznamená že to nemá dědičné. Otázkou je jak to mohla nebo nemohla chovatelka ovlivnit.