gerhard

Moje příspěvky

5.3.2015 22:16

Děkuji za slova uznání Ten obraz krátkozobých běloušů má opravdu největší vypovídající hodnotu. Dalo by se určitě
pracovat s kraťasy kapratými či modrými pruhovými. I z bělouše mi vypadlo černé holoubě s tmavou obočnicí, nebo holoubě modré v kresbě tmavé. To jsou takové ojedinělé vlaštovky.Nejsem úplně přesvědčen, že je někdy potká oživení jako je tomu u chebské straky. Věřmě, že alespoň toto regionální plemeno bude v dohledné době díky píli a nadšení několika chovatelů uznáno a zařazeno do českého vzorníku. V tomto případě je šance mnohem větší, než u toho holoubka, který byl v Ostravě běžný.

5.3.2015 21:11

Zkuste si prosím výše přečíst moje příspěvky, zkuste si zvětšit fotky. Zvětšeniny hlav jsou počítačově vyčistěné. Bohužel kontury hlav při tomto zvětšení už nejsou ohraničené. Z fotky, která celá je 10 cm až 15 velká už se více udělat nedá. U každé fotky je komentář. Ostravský rejdič se dá nazvat lokálním rázem krátkozobého rejdiče, který se na Ostravě choval Nemůžeme mluvit v pravém slova smyslu o plemeni, protože k oficiálnímu uznání nedošlo.Chovatelé ostraváků měli strach své holuby poslat do Prahy a samozřejmě pražským činovníkům se do Ostravy nechtělo. Ostravák vyhovoval totiž svojí velikostí a spotřebou krmiva relativně i nemajetným chovatelům, kteří chovali 30,40 holubů, protože to jejich rodinu finančně nezatěžovalo. Mám ještě v šuplíku nějaké materiály, které jsem nepublikoval, ale není to úplně jednoduché zejména proto, že nejmladším chovatelům kteří kdy tyto holuby chovali bude 70 a více. Kdysi to byli kluci. Na fotce s holuby je konkrétně tchán pana Pizla. Když si přičtete nějaký ten pátek k tomu, tak se dostanete na přelom 19 a 20 století.Chovatelé o malinko mladší, šedesátníci si pamatují na burzy u Polského domu v Ostravě, kde nebylo o nouzi ani ostravské bagdety, nebo ostravské racky. Na rozdíl od ostatních holubů to ostravská bagdeta dotáhla až k oficiálnímu uznání jako plemeno. Protože jsem hlavní charakteristiky popsal, publikoval článek i v Světě holubů stačí jen pozorně přečíst to co bylo publikováno, podívat se na fotky. Věřím, že až budu v dobrém rozmaru, pro zájemce napíšu další článek, třebas na téma proč Ostraváci nejeli do Prahy. Rozhodně se o tom ale nebudu rozepisovat v diskusi, která je z půlky důstojná a druhá půlka tu posuďte sami.

4.3.2015 14:21

Při jedné z posledních diskusí s přítelem Pizlem mi řekl, že spíše by se tomuto holubovi mělo říkat spíše, než Ostravský, tak Slezský rejdič.Je třeba si uvědomit, že ostravské chovatelství před druhou světovou válkou ovlivňovaly vlivy německého chovatelství, ale hlavně polského chovatelství. Rekonstrukce plemene na základě skromných materiálů by asi byla možná, ale bez chovatelů, kteří by spolupracovali to možné není. Pokud chceme najít nějaké zbytky kříženců, najdeme určitě i na burzách v Polsku. Koupil jsem tam pár holubů, teré nazývali jako wienerek. Podle názvu by to mělo odpovídat šeku polskému. Protože to jsou holubi bez kroužku, neodpovídají standartu polského šeka, ale velmi připomínají kresbu přítele Hlisnikovského. V Polsku najdete na střechách i několikset kusů čítající hejna holubů. Křížením mezi sebou v izolovaném chovu tak na burzách, ale i na výstavách( jako ukázka) najdete opravdu zajímavé holuby. Takže počty tzv. národních plemen v Polsku se průběžně zvyšují.

4.3.2015 14:12

Snažili jsme se ze starých fotek udělat pomocí počítačové grafiky zvětšeniny, které by nám plemeno více přiblížily.
Velké zvětšení z fotkyx a vyčistění zvětšenin dopadly takto.

4.3.2015 14:10

V sedumdesátých letech byli tito holubi ještě na Ostravsku chováni. V dnešní době jeden z největších pamětníků je přítel Pizlo, v posledních dvou letech zemřel jeden z nestorů, který už byl bez chovu a další, který je kdysi choval. V období před válkou, ale i po ni byly v Ostravě chovy, ve kterých holubi měli i korunku. ( chocholka). Ve své době se ostravští chovatelé snažili o uznání samostatného plemene. Ale chyb bylo na trase více. Jednou z příčin mohla být roztříštěnost názorů na typ, své sehrála i komunikace mezi Prahou a Ostravou.

4.3.2015 13:58

Základní barvy byly černá, bělouš, tygr, modrý pruhový a modrý kapratý. Velmi cenění byli holubi v blankytně modré barvě. Zejména kapratí. Pozorný čtenář si všimne, že do této doby není ve vzorníku ( 2011) pražského krátkozobého rejdiče uznána kresba tygra a rovněž tam nenajdete modré kapraté holuby..Z výše uvedeného se dá odvodit, že holubi v těchto barvách a kresbách se postupně překřížili s populací pražských krátkozobých rejdičů. NeboŤ v populaci PRK najdete holuby modré kapratý i tygry. Platný vzorník PRK zná jen kresbu tzv. tygříka.

4.3.2015 13:52

Nejtarší fotky, které získal od své rodiny přítel Pizlo pocházejí zřejmě kolem roku 1923. Fotky jsou i malého formátu, jsou črnobílé a odpovídají svou kvalitou svému stáří. Na této fotce jsou v rukách mladého chovatele jeho 2 černí holubi. Tito holubi museli mít obočnice v barvě gumy.

4.3.2015 13:49

Obraz namalovaný přítelem Hlisnikovským. Obraz je v majetku přítele Pizla. Na první pohled muselo být zřejmé, kdo je holub a kdo holubice.

5.10.2014 19:41

A dneska už známe holuba i jeho majitele, který pohár získal. Šampionem výstavy se stal vynikající bílý holub chovatele Josefa Opavského.

3.10.2014 20:02

Pohár pro nejlepšího výletka je už připraven

30.9.2014 20:58

Ano, výstava se nakonec udělala v termínu pravidelné burzy, aby chovatelé, kteří přijíždějí z větších vzdáleností 200 až 300 km měli možnost spojit tyto akce v jednom dni. To znamená využít možnosti být brzo ráno na trhu a pak se přesunout do areálu ZO ČSCH.

28.9.2014 09:27

V neděli 5.října 2014 se uskuteční tradiční výstava výletků moravské bagdety. K vidění bude to nejlepší z letošních odchovů. Místo konání: areál ZO ČSCH Rohatec, zahájení v 9 hod. Posuzování holubů je otevřené s přístupem veřejnosti. Na tuto akci zveme co nejsrdečněji všechny příznivce moravské bagdety i případné zájemce o chov tohoto impozantního plemene.

24.10.2013 13:11

Ale tohle všechno nás spojovalo

24.10.2013 13:07

Na slavnostní schůzi po klubové výstavě bylo uděleno Čestné členství Lumíru Vaňkovi, jedínému žijícímu a doposud aktivnímu zakládajícímu členu našeho klubu.

19.10.2013 16:29

Fotografie z dopoledního posuzování klubové výstavy v Kylešovicích najdete na www.barevnohlavek.estranky.cz

14.10.2013 22:41

Srdečně vás zveme na klubovou výstavu Klubu chovatelů holubů slezských plemen, která se uskuteční tuto sobotu 19. října 2013 při příležitosti 50 let vzniku klubu. Otevřené posuzování bude probíhat od 9 hod. Výstava je pro veřejnost otevřena v sobotu19.října do 18 hod. Všichni zájemci a příznivci plemen slezský voláč a slezský barevnohlávek jsou na tuto akci srdečně zváni. www.barevnohlavek.estranky.cz

5.7.2012 12:30

Justovi, další super počin!!!!!!!!!!!!!!!!! Případné zájemce zveme k návštěvě klubových stránek www.moravskabagdeta.estranky.cz

4.7.2012 11:47

Předpokládám, že podobných budovatelských aktivit je v tuto chvíli mezi námi chovateli více.