HH1978

Moje příspěvky

6.7.2019 11:35

přezdívka napsal(a):
A co takhle přenos nemocí. To těch pár vajec navíc opravdu nestojí za to.

Jaké nemoci máte na mysli?

5.7.2019 22:42

To s těmi chcíplotinami ze silnice jsem myslel vážně. Funguje to, používám to. Žádná otrava či choroba nehrozí.. A ani to nesmrdí - mám to v plastovém kýblu s víkem. Pokud je mrtvola zvířete čerstvá, lze ji uvařit a dát sežrat slepicím přímo. Pokud už je zasmrádlá, lze to dělat takto. Kdo máte v okolí slepic myši a potkany, lze je chytat a používat k tomuto účelu taktéž..

5.7.2019 09:00

Nenechte se odradit, do kupované směsi jít nemusíte. Pokud chcete zvýšit nosnost, je třeba dodat slípkám bílkoviny. Jde to několika způsoby a nemusí vás to moc stát.
Pomůže už jen nechat několik dní zrní namočené ve vodě - voda se zakalí do béžova, začne mléčné kvašení. Zkvašené zrno je mnohem lépe stravitelné a můžete tím pádem snížit krmnou dávku o 10-20%, a zvýšíte nutriční hodnotu. Další bonus je naklíčené zrno - vitamíny, lepší stravitelnost - opět můžete snížit dávku o cca 10%. To je dobré hlavně v zimě, kdy není zelené ze zahrady.

Bílkovina: lze využít odpadů typu kosti, kůže atd. z řeznického provozu apod. Já například beru zbytky z prodejny ryb - vnitřnosti, hlavy, ploutve. Někdo to dává slepicím syrové, já to povařím a následně do vývaru nalámu staré pečivo. Toto dávám 2-3x týdně jako zpestření - cena: 0 Kč.

Další možnost je sbírat přejetá zvířata na silnici, dát je do kýble, do kterého vyvrtáte 8-10 mm otvory (i do dna!!) a zavěsíte do slepičího výběhu. Muší larvy jsou pochoutka a zdroj bílkovin.

Sušené kopřivy (žihlavy) jsou velmi bohaté na bílkoviny, taktéž bobovité rotstliny (vojtěška apod) .. nebo kostival..

25.2.2019 20:07

Na tohohle nádherného ptáka se můžeš dívat tak na obrázku, na chov zapomeň.. https://www.mzp.cz/cz/news_170802_invazni_druhy

22.2.2019 06:28

Moje slepice taky zpočátku nechtěly žrát celou kukuřici, ale časem se to naučily a teď ji ze směsi vyzobávají jako první. Jak fermentovanou, tak suchou.. Celé zrno je lepší než šrot - nejsou takové ztráty jako u šrotu a odpadá ta práce. Navíc celé zrno má delší trvanlivost. Toony, zkuste je prostě nechat o hladu déle. Ony na to přijdou. Pak už to bude bez problému.

21.2.2019 15:05

Jasně, chápu jak to myslíš. Ale když bychom udělali rozbor toho tvého vajíčka, tak bude obsahovat stopy pesticidů z konvenčně pěstovaného krmiva (kde se pole hnojí tunama umělých hnojiv, které degradují půdu, eroze, degradace půdy, stříká se Roundupem, který je karcinogenní, stříká se systémovými fungicidy, které také nejsou košer atd atd)., Ty Bio vajíčka od slepic z haly na hoblinách nebudou mít nic. A to bio vajíčko za sebou nebude mít hektary zdevastovaný zemědělský půdy. Chápeš ten rozdíl? Takže ve výsledku ty máš dobrý pocit, jak děláš všechno super pro svoje slepičky, že mají travičku,ale podporuješ konvenční zemědělce kteří stojí za devastací české zemědělské krajiny a máš ve vajíčku bordel. K tomuhle jsi došel - jak sám píšeš -tím svým selským rozumem. Rozumíme si?

21.2.2019 11:58

Toony napsal(a):
mně osobně na označeni BIO vadí nejvíc to, že slepice chované v halách, krmené bio směsí a s majitelem s bio certifikací jsou ok. Za to slepice volně pasené na zelené trávě, čerstvém vzduchu a světe div se také slunci, už bio nejsou, protože je krmíme nebio stravou. A teď je na každém, ať si vybere. Já v tom mám jasno

Toony, to mícháš dvě věci. U certifikace BIO jde o to, aby jsi ty, jako konečný spotřebitel, měl jistotu, že potravina kterou sis koupil a chceš sníst, je vypěstovaná / vychovaná bez výrazné chemické zátěže (u každého typu suroviny/potraviny je přesně specifikováno a hlídáno, co se smí použít za krmiva, hnojiva, ochranné prostředky proti chorobám / škůdcům apod.). To, o čem mluvíš, je "animal welfare". To nemá s BIO a ne-BIO nic společného. Nota bene, zrovna u nosnic je to tak, že ekologický chov nosnic je nejen o jejich krmení, ale i podmínkách chovu (venkovní výběh, počet nosnic na metr čtvereční apod.). Čili Bio vejce z klecového chovu neexistuje.

19.2.2019 14:08

Nechápu anti-BIO-kampaň některých zdejších přispěvatelů. Budiž, je to každého věc zda tomu "věří" či ne, ale ta nenávistná reakce není na místě a nepatří to sem. Výroba BIO produktů má samozřejmě přísná pravidla, která jsou pravidelně kontrolovaná, takže rozhodně žádný EU tah na důvěřivé blbečky. Bio-potraviny mají oproti konvenčním potravinám mnohem nižší obsah pesticidů. Nechť si každý vybere, co chce jíst. Kdo má vyšší věk, tak chápu, že už to neřeší. Informace si každý může najít na internetu.
Já - pokud mám možnost - volím bio-potraviny, ale jako vše to má svá "ale". Pokud si mám vybrat bio-potravinu vezenou přes půl zeměkoule nebo lokální konvenční produkt, mnohdy volím to druhé.
Zpět ke krmení slepic. Je třeba najít nějakou zlatou střední cestu. Volit lokální produkty, co nejvíce omezovat polnohospodářské výpěstky, spíše ve své domácnosti a okolí hledat "odpady" a ty využívat k pestré stravě slepic. Pokud máte zdroj obilovin od bio-farmáře a není vám líto dát za ně víc peněz, jděte do toho. Stačí pšenice a kukuřice, zbytek složek stravy najdete ve svém okolí. oslovte řezníky, rybáře, výrobce sýrů apod., jistě Vám za vajíčka rádi poskytnou odpady ze své produkce.. Já velkou část stravy pro svých 9 slepic nahrazuji takovými "zbytky", přes zimu k tomu ten vitaminový doplněk taky přidám bez zardění (není to nic jedovatého), i když od září do dubna mají velký travnatý výběh. Přes léto přidávám zelené zbytky ze zahrady apod. Každopádně se snažím co nejvíc vyhnout granulovanému krmení z fabriky - stabilizátory, GMO soja apod.

28.12.2018 06:14

9 slepic + kohout. Venkovní dřevěný kurník s výběhem

27.12.2018 10:06

Kdo rozumíte anglicky, mrkněte na tohle video - 20 nápadů, jak snížit náklady na krmení nosnic.
https://www.youtube.com/watch?v=gtp58gjrw8I

27.12.2018 10:02

Také přidám svoje postřehy:
1) strašně nerad se uchyluji ke krmení granulemi - nevím 100% jistě co v nich je, ale je tam většinou GMO soja (ano, GMO plodiny jsou pěstovány za vysokého použití glyfosátu - mají vložený gen rezistence, takže to tím sajrajtem stříkají furt). Z výživového hlediska asi nic špatného, z etického a ekologického již ano. Prostě z principu nechci. Navíc granule mají omezenou trvanlivost - brzo žluknou.
2) radši si míchám svoji směs z celého zrna. To má mnohem delší trvanlivost, čili když nakoupíte po 50 kg pytlech, ušetříte a vydrží vám déle. Míchám poměr: 4 díly pšenice, 4 díly kukuřice, 1 díl oves, 1 díl nějaká luštěnina (hrách, bob..), 1 díl rybí moučka/ sušená syrovátka. Směs zrní nechávám 24-48h namočené ve vodě - následně scedím a prosypu moučkou. Namočené zrno je mnohem lépe stravitelné a můžete tím pádem snížit krmnou dávku o 10%. Další bonus je naklíčené zrno - vitamíny, lepší stravitelnost - opět můžete snížit dávku o dalších 10%. To už máte 20% nákladů dolu jen tím, že pořídíte 3 kyblíky a předem si zrno namočíte a necháte naklíčit.
3) proti zbytkům ze své kuchyně není možno míti námitek - naopak pro slepice vítaná strava. A tím myslím i např. vařené slupky z brambor, zbytky zeleniny, ovoce, prošlý tvaroh, kvasnice atd atd. U nás vaříme zdravou stravu, téměř bez soli a koření, čili dáváme i zbytky ze stolu. Je to další příspěvek do ekonomiky chovu. Zdarma.
4) staré pečivo - v některých obchodech lze koupit staré pečivo za zlomek ceny/zdarma. Lze jím nahradit částečně pšenici.
5) bílkovina: lze využít odpadů typu kosti, kůže atd. z řeznického provozu apod. Já například beru zbytky z prodejny ryb - vnitřnosti, hlavy, ploutve. Někdo to dává slepicím syrové, já to povařím a následně do vývaru nalámu staré pečivo. Toto dávám 2-3x týdně jako zpestření - cena: 0 Kč.
6) zelená strava: pokud nemáte pozemek, kde můžete natrhat trávu apod., tak v supermarketu v oddělení zeleniny jsou takové koše, kam pracovníci odhazují shnilé, oschlé či jinak znehodnocené listy zelí, saláty, nať od mrkve atd. atd. Zdarma lze odnést.

Takových možností je spousta - jen popřemýšlet, poptat se. Tímto lze náklady na krmení stlačit téměř na nulu. Zvláště, pokud máte jen 3 slepice. Pak máte vejce jen za cenu nákupu nosnic.

Ono je třeba popřemýšlet, proč ty slepice vlastně mám. Já je pořídil proto, že manželka denně vaří pro 3 děti a těch zbytků z kuchyně bylo prostě moc.

V minulosti nebyly slepice krmeny zrním - to byla drahá komodita. Na venkově byly slepice dojídačky zbytků po ostatních hospodářských zvířatech, zrno měli jen na přilepšenou v zimě.

Howgh.