
Honza1991
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 20. 3. 2018 07:45:20
Naposledy přihlášen: 19. 1. 2021 14:08:16
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Rorýs62
napsal(a):
Já s Vámi souhlasím.
Stále si myslím, že určité druhy rybek barvu nemění - ty které jsem psal.
V tom příspěvku, který citujete, jsem to napsal trochu nešikovně - měla být reakce na dno akvária, ne na barvy ryb a nebo co vidí. Teď už je to jedno.
Ok, tak ty které jste psal. Zkuste se například na ty Vámi zmiňované tetry podívat v noci. Uvidíte diametrální rozdíl v barevnosti. Skaláry jsem nikdy nechoval, tak nevím ale jiné cichlidy mění zbarvení naprosto běžné (tření, změna, prostředí, stres atd.).
Zde řešené šlechtěné živorodky barvu měnit nebudou. Ale to neznamená, že se při silném osvětlení a bílém dnu, tedy při stresu, nezachovají stejně. Budou se držet u dna.
Rorýs62
napsal(a):
Dobrý den, kde jste přišel na to, že barva dna stresuje rybky
Rybky barvy moc nerozeznávají! Je jim v podstatě jedno, jestli má dno jakoukoliv barvu a nebo jen holé sklo.
Dobrý den, nechci zde zbytečně rozdmýchávat nějakou nepříjemnou diskuzi.... Ale když podle Vás barvy moc nevnímají, tak proč jsou často ryby v rámci jednoho druhu tolik barevné (teď nemyslím šlechtění ale například pohlavní dimorfismus)? Žil jsem v domnění, že důvodem je např. imponování samičkám, zastrašování soků, výstraha jiným druhům atd. Pokud tomu tak není a barvy moc nevnímají, tak čemu jim tedy jsou? Díky
Jinak souhlas, s tím že samotná světlá , nebo jakákoliv jiná, barva dna v podstatě nevadí. Ale tady hraje důležitou roli intenzita světla. Když máte silnější osvětlení (v odchovně nehrozí), tak si připadají rybky na světlém podkladu jak na ráně (odráží se víc světla než na tmavším podkladu). Pak jsou skutečně ryby vystrašené a drží se u dna a mohou být vybledlé.
Dobrý den, které krevetky? U těch nejběžnější, neocaridina davidi, to nemá stejně smysl počítat, namnoží se samovolně. 54 l je hrubý objem?
A i tak neberte ten výpočet moc vážně. Je přece rozdíl počítat 1 cm neonky, živorodky a nebo závojnatky. A taky každé akvárko je jinak "kvalitní", takže každé snese jiný počet ryb. Může třeba být, že akvárko není vhodné pro žádné ryby, i když výpočet sedí. Stejně tak naopak. Můžete mít například v 54l (40 l vody) akvárku 30 teter ohnivých a 10 pancéřníčku malých, výpočet vycházet nebude a stejně prerybneno mít nebudete, protože se jedná o drobné čistotné ryby.
Navíc ten výpočet vůbec nic nevypovídá o prostorových nárocích ryb, jak si někteří snaží ospravednit např. 20cm rybu v 50 litrovém akvárku.
Abych to shrnul, koukejte na konkrétní nároky druhů a neřešte zavádějící poučky.
juhaj
napsal(a):
Jo, teď jsem se podívala na fotku, mečovky nebo platy, nevidím to jasně, 60l minimum. Ale, zase na druhou stranu, já jsem jako dítě měla paví oka a mečovky červené v stejně velké elementce a množily se jak stekle. Zase nebyly tak přešlechtěne, to je taky fakt.
Mečovka se může s platou křížit. Když už, tak bych nechal jedno nebo druhé. Ideální by však byly menší ryby, jak píšete.
Vidím tam ještě thorakáta? Před tím vápencem. To jsou v dospělosti velké ryby. Toho bych v 60 dlouhodobě nenechával.
Nezoufejte, každý nějak začínal.
Jak říkám, načtěte si podmínky pro chov v nějakém atlasu.. A zjistíte, že do 25 litru se nedoporučují žádné velké ryby. Ani dvě ani jedna. Prostě velká ryby = velká zátěž a na to potřebujete litry aby se to naředilo. Malé akvárko je navíc celkem nestabilní systém. Člověka může navíc klamat prodejní velikost ryb, je vždy třeba počítat s tím, jak ta ryba bude vypadat v dospělosti. Takže do 25 litrů si většinou dávají lidé andlerky, paví očka, razborky nebo bettu. Prostě ryby úměrné velikosti.
Jestli to je krupička nevím, to by chtělo fotku. Ale pokud by to byla krupička, tak by případná separace ryby byla již k ničemu. Zárodky parazita už jsou v nádrži. V takovém případě je nutné přelíčit celou nádrž. Ale nevím jak by to ryby daly, jestli jsou už tak oslabeny. Osvědčila se mi Esha Exit v kombinaci s ESHA 2000. Ale byl bych opatrný, s používáním léčiv, pokud si nejsem alespoň trochu tím co vlastně léčím.
Dekorace bych dal ven a místo nich nasadil více rostlin.
Rychlerostoucí rostliny jsou konzumenti dusíkatých látek, takže čím víc jich bude, tím lépe. Ale taky nejsou všemocné a když bude v akvárku vznikat příliš biologického odpadu, tak prostě nemusí stačit. Krátkodobé řešení je měnit denně část vody a omezit krmení, tím se koncentrace dusíkatých látek naředí. Dlouhodobé řešení je mít odpovídající rybí obsádku vzhledem k objemu, filtru, rostlinám a údržbě. Každopádně základ je dávat ryby do zaběhlé nádrže. Většinou se uvádí, že po měsíci je to bezpečné. Záleží na druhu.
Problém se závojnatkami je, že rády rostliny ničí. Což je dost nešťastné vzhledem k tomu, že jsou to asi nejméně čistotné ryby. Prostě to nejsou nejsnadnější ryby na začátek.
RadkaJiranková
napsal(a):
Takto vypadá akvárium a velikost je 25l
Dobrý den. 25 l, to je na tyhle ryby prostě málo. Vím, že v každé hloupé reklamě v TV je závojnatka v 10l kouli ale je to prostě špatně. Tyto ryby jsou příliš velcí producenti odpadních látek. A vzhledem k čerstvosti nádrže to vypadá to na otravu dusíkatými látkami.
Ani na ostatní ryby to není příliš vhodné akvárko vzhledem k jejich velikosti v dospělosti.. Ty dekorace ovlivňují vodu... V tom obchodě bych si být Vámi už radit nenechal. Bohužel se prostě nejde spoléhat na rady prodavačů. Chce to prostě nastudovat něco o zakládání akvária i jednotlivých druzích ryb a jejich nejen prostorových nárocích. Schválně se podívejte v jakých objemech se doporučuje chovat ryby, které máte. Bez načerpání základních informací to vždy bude pokus omyl. Mně v začátcích pomohl tento výborný článek: https://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm :-)
Teď bych měnil vodu klidně denně a pokud by se z toho ryby dostaly, tak je daroval do odpovídajících podmínek a pak začal hezky v klidu a znova.
Na kolik topíte?
Blankaryb
napsal(a):
Jak to tu čtu Clea helena mi pomůže snížit šneky?
Já jsem v minulosti měla problémy se šneky, vadili mi, protože když ancitrus měl hnízdo s jikrami, tak tam lezli jak diví, asi sežrali jikry. Šneků jsem se zcela zbavila pomocí molucid, ale ten se dnes nevyrábí, akvárium bylo bez šneků, ancitrusy se rozmnožili. Dostali se mi do akvária šneci a děsně se množí. Zkusila jsem to gastropexem, ale ten jen sníží šneky a oni se pak vesele dál množí.
Já přemýšlím, že vyčistím kvůli šnekům akvárium, že koupím nový písek, ten se stejně musí přelít horkou vodou, tak v něm bych neměla donést domů žádné šneky. Jeskyňky co mají ryby nechám pořádně vysušit klidně 14 dní a pak je vrátím do akvária. Ale aby nikde na stěnách v akváriu nezůstali zárodky šneků, jak se jich zbavit? Rostliny dám na pár dní do silného roztoku s gastropex, ale aby to pomohlo.
V akvárium mám mírumilovné ryby, mečovky, black moly, neonky a ancitruse. Nechápu co se tu píše o ancitrusech, s nimi není problém, je fakt že po mrtvých rybách jdou, když jsem dřív mívala skaláry, ty napadaly ryby a ne že by rybu zabili ukously třeba půlku ocasu a za pár dní na to ryba pošla. Akvárko má 200l
Dobrý den, nemyslím si, že šneci nějak zásadně vadí ancistrusům v rozmnožování. Já mám akvária plná šneků (okružáci, levatky, piskořky, neritiny), a ancisruse jsem musel dát pryč protože se množili prostě pořád. :-) Navíc jsou běžní šneci v akváriu prospěšní. Samozřejmě v únosné míře. Základ je nepřekrmovat, pak se šneci nebudou přemnožovat. Takže ta obecná (teď to nemyslím na vás :) ) posedlost likvidací šneků mi přijde dost iracionální. Nicméně pokud se jim budete chtít ve znovuzaložené nádrži vyhnout, tak všechno včetně rostlin dezinfikujte v roztoku hypermanganu. :-)
Pusheen_niky
napsal(a):
Foto zde
Dobrý den. Tohle je čerstvě napuštěná nádrž. Viz. ty bublinky na skle. To znamená nezaběhlé akvárko a tím pádem nestabilní prostředí. Do takového prostředí nepatří žádná ryba. Natož Betta. Dříve nebo později to rybu oslabí natolik, že je na světě problém. S tím půjde těžko něco dělat. Fungující akvárko nevznikne přes noc. Řešit to nějakým léčivem nemá smysl. Je to jako léčit někoho s otravy a přitom ho jedu nadále vystavovat. Ten jed jsou totiž špatné podmínky chovu. Ale mít správně fungují akvárko nějaký čas trvá. Je to prostě začarovaný kruh. Můžete zkusit zvednout teplotu, pořídit dostatek rostlin, měnit denně část vody a omezit při tom krmení na minimum... Ale nic z toho již nemusí stačit, protože tyhle změny mají jistotu setrvačnost. Nicméně alespoň vytvoříte zaklad pro kvalitní prostředí pro další rybu. :-)
Jen malý příklad jak může takové akvárko pro Bettu vypadat:
https://rybicky.net/nadrze/26432
https://rybicky.net/nadrze/25037
Pupča
napsal(a):
Nechce se mi věřit, že by ta moje skvadra rybek dokázala beze stopy během noci sežrat 3cm rybu, navíc byl kromě okousané zadní ploutve ve velmi dobrém vitálním stavu...
Dobrý den, vždyť tam máte krunýřovce. To jsou mimo jiné mrchožrouti. :-) Pro ně není problém odstranit mrtvou rybku za pár hodin. Zpětně tu těžko zjistíme z jakého důvodu rybka uhynula. Zhoršený stav ploutví klidně mohl souviset se zdravotním stavem, nezvládnutou aklimatizací na nové podmínky nebo s čímkoliv jiným. To jsou prostě spekulace. Ale že se osádka akvárka o leklé spolubydlící rychle postará, tak o tom nepochybujte.
Dobrý den. Naprostý souhlas s předchozími příspěvky. Ale než se podle nich zařídíte tak hlavně nekrmte nebo krmte minimálně a denně měňte vodu! Je evidentně zkažená. A na hladině se ještě navíc povaluje krmivo, které ještě víc kazí vodu. Měňte vodu často ale po částech. Žádné akce typu všechno vyčistím do čista. Tím ničemu nepomůžete, naopak. Chce to něco nastudovat než si pořídím živého tvora...
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
To se nerozmočí? No, asi ne.
Během hodiny určitě ne. Většinou to po pár hodinách vyndávám a je to v pohodě. :-) Jednou jsem to tam nechal přes noc a už to dost změklo bylo ale nic špatného se jinak nestalo.. Ale byla to domácí okurka. Nevím jak by na tom byly ty kupované.
Jo a nesmí být v akvárku ancistrus, ten tu okurku šnekům nenechá.
Dobrý den, neříkám, že to nejde ale závojnatky jsou zrovna dost velká čuňátka. Určitě záleží na konkrétních podmínkách.
Bez filtru se dá chovat kde co. Já bych šel do jiných ryb než jsou závojnatky. Ale Chce to hodně rostlin, trpělivosti a trochu sebekázně. :-) https://www.krasneakvarijnirybicky.cz/
Dobrý den. Ostatní pěstírny taky pěstují emerzně. https://vaclav123.rajce.idnes.cz/Aqua-Daho/ https://pestirna-jaromer.webgarden.cz/rubriky/fotogalerie/pestirna/pestirna-35-fotek :-) Takže tyhle řeči, že něčí rostliny nejdou, protože jsou emerzní nedejte. :-)
Já bral jak od Rataje, Aqua-Daho, tak z pěstírny Jaroměř a všude naprostá spokojenost. :-)
Ale jak už tu někdo psal, počkal bych na lepší počasí. A samozřejmě teď to prostě nebude tak slavné jako v létě.
Dobrý den. O jaké ryby by mělo jít? To je asi to nejpodstatnější. Kompresor jako takový u většiny nádrží být nemusí, tedy pokud nejsou přerybněné nebo v nich neprobíhá léčba atp.
Někdy nemusí být ani filtrace. Koukněte se třeba sem: https://www.krasneakvarijnirybicky.cz/ Ať si uděláte trochu představu. :-)