
hujer
Informace o uživateli:
zdrobnělá vyandotka bílá,
zdrobnělá vyandotka černá,
zdrobnělá vyandotka oranžově koroptví,
husa landénská,
budapešťský vysokoletec,
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 28. 5. 2023 20:39:02
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
KAŽDÁ konstrukce líhně má své klady a zápory a pokud si tyto neuvědomíte tak nikdy nedosáhnete kvalitních výsledků (a naopak). Zkusím trochu popsat hlavní komponenty používané při stavbách líhní snad vám to pomůže při výběru.
Skříň: plastová se dobře čistí ale velmi rychle se ochlazuje zejména při výpadcích elektřiny. Polystyrenová dobře drží teplo ale špatně se čistí. Dřevěná lépe drží teplo hůře se čistí. Kovová lépe drží teplo, dobře se čistí, možnost koroze. Termopanely výborně drží teplo, snadno se čistí asi nejdražší.
Rošt: platí v podstatě to stejné jako pro skříně. Způsob otáčení je spíše o komfortu obsluhy (to je na uživateli)
Topné těleso: má dle použitého typu různou setrvačnost. Čím větší setrvačnost tím větší jsou "překmity" teploty. Při větší setrvačnosti je nutné použít proporcionální termostat (PID).
Termostat: používají se v zásadě 2 typy mechanické a elektronické (dnes asi už jen elektronické) elektronický termostat má jednoduché vypínání při dosažení teploty. PID vypne před dosažením zvolené teploty ("sám se učí kdy vypnout") a eliminuje tedy setrvačnost topného tělesa. Je dost drahý a používá se ve velkých líhních. Termostat by měl mít možnost kalibrace. Ne všechny líhně toto umožňují.
Teplotní čidlo: výrobci termostatů používají běžná čidla s přesností +-2 st. jsou totiž laciné (rozdíly z mé vlastní zkušenosti i o 5st.!!!) . Přesná teplotní čidla (obvykle u PID) mají přesnost +-0,1 st. Jsou ale velmi drahé řádově je to 100x více. Pozor nezaměňujte přesnost měření čidla s přesností zobrazení na termostatu to jsou úplně jiné věci.
Ventilace: Závisí od výrobce. Otevřená konstrukce ventilátoru je náchylná na prach a tím k "zadření" rotujících částí.
Samozřejmě také je velmi důležité správné umístění líhně. Pokud dáte stolní plastovou líheň (typu Cleo) do velké nevytápěné místnosti budete mít velké tepelné ztráty, velké překmity teplot a tedy nízkou líhnivost. Při výběru líhní zohledněte i to co líhnete zejména objem a cenu NV. U některých automatů se velmi obtížně dodržuje režim líhnutí při přidávání NV do líhně.
Rady typu kup si toto jsou super (zejména pro prodejce), ale nejdříve si ujasněte co chcete líhnout (objemy a cenu NV, umístění líhně, líhnu jednorázově/sezonně/celoročně, atd.)
Aut se také vyrábí hodně a ne každému vyhovuje to co druhému.
Na žádost přidávám pro inspiraci fotky mé velké líhně. Popis: nahoře na skříni ovládací elektronika + ovládání naklápění (červené táhlo), vlevo dole z boku přisávání čerstvého vzduchu (řízeno spínacími hodinami které mění vzduch 1x za 2 hodiny.), na další fotce (ze zhora) výdech vzduchu s regulovatelnou mřížkou, naklápěcí lísky (rámečky pod lískami jsou z hliníku) a dolíheň pod ní je mřížka z perlinky (aby nepropadávala kuřátka) a dále jsou zde 2 topné spirály a ventilátory (6 ks případné výpadky řeším po sezoně), dole na spodku misky s vodou. Osazeno proporcionálním termostatem (eliminuje tepelnou setrvačnost spirál) s elektronickým relé (mechanické se neosvědčilo) + druhý kontrolní teploměr a vlhkoměr.
mischel
napsal(a):
Dobrý den všem, ráda bych si pořídila svou první líheň na kuřátka.
Ač pročítám všechno možné, pořád nevím jakou...
Chtěla bych proto poprosit zkušené chovatele o radu, jakou kvalitní líheň, pro max 25 kuřat vybrat.
Cena nerozhoduje.
Moc všem předem děkuji za rady a jejich zkušenosti.
Michaela
Při výběru by jste měla zohlednit i to, kde bude líheň umístěna. Stolní plastové líhně se nehodí do "studených" místností jako je např. kotelna apod. protože hodně energie protopíte amůžete mít i problém s udržením teploty pokud tam bude průvan. Do takovýchto místností jsou vhodné líhně zateplené např. polystyrenová Kvočka. Plastové líhně se na druhou stranu zase lépe udržují v čistotě. Každé řešení má své klady a zápory. Osobně jsem začínal malými stolními líhněmi a postupně si postavil přesně tu co vyhovuje mým potřebám (ze starého 300l pultového mrazáku).
Ahoj, pokusy s líhnutím můžeš dělat se vším. Pokud vyřešíš stálou teplotu a vlhkost můžeš lihnout i PET láhvi (viz youtube). To je ale dobré na pokusy líhnutí laciných násadových vajec. Ve chvíli kdy už chceš přejít na větší objemy líhnutí nebo dražších NV vyplatí se investovat nějaké peníze a koupit si již hotové řešení nebo si i něco sám zbudovat. Laciná řešení poskytují nejisté výsledky. Ne každý ale potřebuje hned jezdit s kamionem a pro začátek stačí i moped Také jsem začínal s lacinými pokusy a postupně přes malé stolní líhně se dopracoval k tomu že jsem si postavil ze starého mrazáku ze sběrného dvora velkou líheň která vyhovuje mým potřebám. Když budeš chtít poradit tak napiš.
Zdravím všechny. Když pročítám všechny ty diskuse o wyadotkách a i z vlastní zkušenosti vím, že sehnat kontakty na chovatele je dost obtížné. V okolí bydlištš se jich obvykle moc nevyskytuje a jediným spolehlivým zdrojem jsou katalogy z výstav. Objet všechny výstavy je ale nad rámec možností jednotlivce ať již časových nebo i finančních. Založil jsem proto na facebooku skupinu https://www.facebook.com/groups/1114157895330611/ takže pokud se chcete přidat a vyněnit si nějeké ty fotografie, kontakty nebo i něco nabídnout tak se můžete přidat. Přeji všem hezký den.
To jenca: hezky napsáno
...osobně jsem se vydal před 5 roky také cestou volného chovu a s odstupem času musím konstatoval že moje chyby byly zpočátku obrovské stejně jako ztráty. Zde jsou některé mé postřehy. Asi nejdůležitější je volba vhodného holubníku a plemne. Zavěšený holubník pod střechou se mi moc neosvědčil, protože škodná se po trámech k němu vždy nějak dostala. Holubník na kůlu je asi nejlepší volbou co jsem doposud vyzkoušel i přes jeho nevýhody. Pro volný chov je velmi důležité zvolit i vhodné plemeno, které má přirozenenou vlastnost sledovat dravce. Osvědčili se mi na létající dravce budapešťský vysokoletec a na ty čtyřnohé česká čejka. Vzájemně se velmi dobře doplňují. Chytit v noci čejku i při velmi slabém měsíčním osvětlení je docela problém. Má to i tu nevýhodu, že vysokoletec moc vysoko nelétá. Při nákupu chovných jedinců je vhodné je pořídit od chovatele který má také volný chov. Někteří dokoupení jedinci mají tak zažité návyky, že je to až s podivem např. potřeba hnízdit v místnostech. Stačí když ponechám pootevřené dveře od garáže a hned se tam nastěhují. Ano, dravců jsem nakrmil dost (a ještě asi i nakrmím), ale přirozená selekce je asi tou nejlepší metodou jak vrátit holubům jejich přirozené vlastnosti. Holub si v přírodě také povětšinou sám najde to co potřebuje pro zlepšení své kondice, takže jim žádné speciální hody nepřipravuji.
Každopádně přeji všem hodně úspěchů v jakémkoliv způsobu v chovu.
Pozor na výběr skoro všichni prodejci uvádějí přesnost termostatu. Rozhodující je ale přesnost všech komponent, tedy přesnost termostatu (zobrazení) i měřícího čidla. Přesnost měřícího čidla ale výrobci termostaů pro líhnutí (až na laboratorní přístroje) neuvádějí. Měřící čidla jsou zhruba dvojí přesnosti 0,5 nebo 0,1 stupne celsia. (cca 1 euro/7 euro). U lacinějších termostatů se používají méně přesná čidla (0,5 st.). U méně přesného ternostatu to lze samozřejmě vyřešit kalibračním teploměrem (cca 14 euro). Tyto náklady je tedy nutno vždy připočítat. Osobně jsem to vyřešil tímto proporcionálním termostatem http://www.lihne.cz/93-comfort-ts-7000.html. Proporciocionální termostat laicky řečeno vypíná topné těleso ještě před dosažením požadované teploty a nedochází k nežádoucím překmitům teploty (hystereze termostatu). Ale i u tohoto modelu výrobce doporučuje kalibrovat. Provedl jsem to elektonickým lékařským teploměrem. Líhnu s ním už třetí sezonu a naprostá spokojenost. Nekupujete to na chvíli tak nemá cenu moc šetřit. Nejhorší jsou pak výsledky ze zklamání z nepovedeného líhnutí. Vím o čem mluvím protože jsem osobně bojoval s vlhkostí a větráním. Pokud ale chcete líhnout pouze omezené množství doporučuji koupit už hotovou stolní líheň.
Měl jsem tuto https://www.ifauna.cz/drubez/forum/r/detail/643206/lihen-kvocka-ukrajina a naprostá spokojenost. Nevýhodou je nutnost ručně obracet. Nyní mám i tuto http://skoricevanilka.rajce.idnes.cz/Stolni_lihen_IO_103. Koupena v Makru. Nevýhodou je že v případě výpadku elektřiny neudrží teplotu.
Hynka_CZ
napsal(a):
Děkuji za popis vaší líhně. Mohl by jste dát nějaký obrázek, a kdyžtak s popisem, jak jste říkal, že by jste jí udělal teď... Děkuji Vám velmi moc.
Muzu poskytnout fotku stavajici stavu lihne (kdyz tak mi napiste na mail pokud mate zajem tucek.jiri@gmail.com). Ale jak bych ji stavel ted o tom jsem jeste moc nepremyslel ale asi bych ji nedelal uz nedelal z marazku nebo z lednice ale sehnal bych izolacni panely a postavil to z nich. Mrazak ma totiz tu nevuhodu ze je v nem schod v kterem je umisten kompresor.
No jednu jsem z mrazaku postavil. Material: vyrazeny mrazak, regulovatelna vetraci mrizka na privod cerstveho vzduch,2 topne spiraly,6 PC vetilatoru, proporcionalni termostat, samostatny hygrostat s teplomerem,2 plastove prepravky na pecivo s plastovymi prolozkami, tepelna pojistka (pro jistotu) a dva otocne hlinikove ramecky na ktere se umistuji prepravky. Ventilatory jsem umistil dolu do boku po třech (pod prepravky) a k nim spiraly.3 ventilatory tlaci vzduch po jedne strane dolu a po druhe strane lihne nahoru. Nevyhodou tohoto reseni je ze pokud se ale vylihne neco driv muze se stat ze to spadne do vetraku. Vyresil jsem to jemnym pletivem. U dalsi lihne bych ale dal ventilatory nahoru. Jeden vyfukovy otvor na kyslicnik uhlicity je dole u dna. Prisavani cerstveho vzduch je nahore pres regulovatelnou mrizku. Vlhkost reguluji pridavanim odparovacich misek a kontroluji hygrostatem. Ramecky mam sprazene a tahlo je vyvedeno stropem ven takze rano a vecer staci prijit a zatahnout a na meracich zkontrolovat teplotu a vlhkost. Velmi to setri cas ktereho se zejmena rano nedostava. Na krepelky jsem pouzil nejakou plastovou izolacni podlozku kterou jsem dostal od souseda a tu upravil dle prepravky. Otvory byly akorat na velikost krepelcich vajicek. K cemu ale byl ten material urcen vubec netusim.
ano ma to byt mykoplasmoza omlouvam se za překlep odpověď na otázku zda je nebezpečná lza nalézt zde http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/tematicky-prehled/100050593.html