Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 11. 10. 2018 15:30:07
Naposledy přihlášen: 6. 2. 2022 10:29:51
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den, mám kuřata křížená od drobnochovatelky. Jsou pod kvočnou, přijala je bez problémů, prospívaly dobře. Ale cca před týdnem jsem našla jedno kuře slepé, oči mělo slepené hnisem. Vyčistila jsem mu oči kapkami na oči a tamponem, od té doby zánět nepozoruji. Nyní jsem zánět zpozorovala u dalších dvou kuřat, vždy oči vyčistím a poté již vidí. Jedno kuře však nejde vyléčit, mám jej odděleně a zánět se mu stále vrací, na jedno oko je zcela slepé, nemůže jej otevřít, druhé jen na škvíru už cca 5. den. Nyní jsem zjistila, že další kuře má také zánět. Nikdy jsme to u kuřat neměli, kvočna je vodí po zahradě, kde je tráva, zobou šrot a zrní a zbytky z kuchyně. Má někdo zkušenost, o co by se mohlo jednat a jak tomu předejít?
Já nechávám, vždy na nějakou chvíli (30 minut či hodinu) oddělám pletivo, ať si udělá, co potřebuje a pak ho zase zadělám. Jestli se projde nebo ne, neřeším. Pro jistotu má v budce vodu a šrot :-). Ale máte pravdu, že loni chodila více spíše ve druhé polovině kvočení. Předtím jsem to nepozorovala tak výrazně.
Potvrzuji info od j.erlec, když jsme nechali kvočnu volně, slepice pod ni snášely, ona přesedávala vedle na jiná vejce a nebylo z toho nikdy nic. Loni jsme ji oddělili, vložili pod ni vejce čistokrevných slepiček od sousedů osvědčených chovatelů a pouštěli jen na chvíli na proběhnutí. Vyseděla krásná kuřátka. Pozor, po vylíhnutí cca do 2 dnů z pod ní odeberte zbylá nevysezená vejce, aby slepička začala kuřata co nejdříve vodit. Případně tam kuřátkům dejte na první dny vodu a šrot určený pro kuřata. Držím palce.
Ořechové listí dávat čerstvé, je z něj krásně cítit ta hořkost, která se vypařuje do kurníku.
Křemelina od Iframixu je TOP, předtím jsem dělala nátěry vápnem, zkoušela vše možné a nic, toto bylo jako zázrak. Přes den jsem kurník co nejdokonaleji vyčistila a oškrábala nátěry vápna (pod nimi byly hojné kolonie čmelíků), pak jsem smíchala bílou hmotu s vodou a tím to vše vylíčila. Slepice jsem večer jednu po druhé vykoupala v šedé křemelině (velký kbelík a rukavice postačily). "Vytunila" jsem jim popeliště. Slepice jsem nikam nepřemisťovala. Od té doby už asi 2. rok klid. Preventivně kurník čas od času zasypávám bílou či šedou křemelinou včetně hnízd a rohů nahoře i dole. Po čmelících ani památka.
Na chemii s obsahem permetrinu pozor, leze to do zárodků vajec a zůstává to tam napořád. Má to negativní dopad na játra a mozek nejen slepiček, ale i konzumentů vajec..
Držím palce.
Vápenku jsme eliminovali obyčejnou vazelínou, ačkoliv po pročtení diskuze se mi to zdá téměř zázračné a neuvěřitelné. 3 večery po sobě jsme postiženým slepicím natírali nohy a zahojilo se jim to. Některým jsme po cca měsíci asi znovu 2x namazali. Chápu, že kdo má slepic 30, je to docela problém, ale na menší množství (máme 10 ks) je to ekologičtější varianta.
Koprologické vyšetření na veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně neukázalo žádné vnitřní parazity. Uběhly další 4 měsíce a slepice se stále drbou. Snáší, jsou veselé, zvědavé, ale všechny do jedné včetně kohouta se drbou přes den i v noci, nejvíc na hlavě, pak taky na voleti, na zádech. Peří mají některé z nich na těchto místech olámané, jiné to snáší lépe a jsou jen trochu vydrbané. Ačkoliv přes zimu z větší části vydrbaná místa zarostla, slepičky hezky nevypadají.
Mezitím jsem "vytunila" popeliště, které slepice dost oceňují a popelí se vesele a často.
Na univerzitě mi doporučili ještě dát slepicím antibiotika, ale do toho se mi nechce. Zaprvé kvůli ceně (20Kč jedna tableta x 10 slepic x 7 dní), zadruhé opět nebudou vejce k jídlu a hlavně zatřetí se mi do nich nechce cpát zase další sajrajt.
Uvítám nějaké další typy, ten Ivomec jsem nedávala, na fakultě mi paní docentka říkala, že to asi nebude to, co pomůže. Myslíte, že to mám zkusit nebo se na to vybodnout a doufat, že se třeba s jarem slepice nějakým zázrakem přestanou drbat?
Slepicím zdar a díky za další doporučení k této pro mě záhadě!
ančovička1
napsal(a):
V lete jsem vyplachla cmeliky z dreveneho kurniku silnym proudem vody,zdene kurniky mam vystrikane biokilem a vybilene...ted jsem objevila sprey na dubez,holuby i dalsi ,Aparasit 750ml..mate s nim nekdo zkusenost?muze se strikat na slepice ve snasce?
To bude asi záležet na tom, jaká je tam účinná látka. Na internetu se mi to bohužel nedaří dohledat. Takže já bych volila zjistit ve složení účinnou látku a zkusit "vygooglit," co to je zač.
V Biokillu je permetrin, každej na to má trochu odlišný názor, ale ten se uvolňuje doĺouhodobě, usazuje se v játrech a ve vajíčkách taky, proto používám Biokiil je v krajních případech a po Biokillu vejce měsíc nejíme. Někomu stačí třeba týden či dva, záleží, jak jste nastavení a čemu dáváte váhu.
Mně na čmelíky perfektně zabraly jíly od firmy Iframix, od té doby je vůbec neřeším. Je to přírodní, navíc příjemně voní po éterických olejích. Na jiné parazity to ale asi fungovat tak skvěle nebude.
Držím palce.
Takže koho to zajímá, zde rada z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.
Svědění může být reakce na chemikálii.
Přesto je lépe udělat vyšetření z trusu na parazity, 4 dny sbírat trus a odnést na kliniku k vyšetření, stojí to cca 400 Kč. Tzv. koprologická metoda. Pak se uvidí, co dál.
Je lépe slepice podpořit výživou, Convit a Plastin dát do směsi pro nosnice.
Chovu slepic zdar!
nomad72
napsal(a):
dobre,googlil som ani nie 5 minút ... na : EKTOPARAZITÁRNE
choroby
sú spôsobené viacerými druhmi článkonožcov,
ktoré
parazitujú na povrchu tela,: na koži, pod kožou v
perí vtákov. Svrab
spôsobujú roztoče z
čeľade
Acaridae
. Postihnuté časti silne svrbia. Niektoré druhy
postihujú operenú kožu kde spôsobujú zápalové zmeny v
hlbšej vrstve kože hlavne pri
koreni brka. Zisťujem
e zvýšenú tvorbu šupín, chrást, vypadávanie peria, ozobávanie.
človek ti chce poradiť,dobre,ale tvrď si svoje,.... viac o tom nebudem .... nazdar
Díky, toto jsem dohledat neuměla...našla jsem jen články, kde se o slepicích zmiňovalo okrajově.
Ohledně tohoto jsem zkoušela volat vetovi, ale ten je spíš přes ty chlupaté mazlíky. Takže cca za hodinu budu mít telefonát s klinikou ptáků,plazů a drobných savců v Brně, snad se něco dozvím. Dám vědět. Každopádně díky za zájem. Není to tak, že chci něco vyvracet, ale jsem fakt "slepičí laik" a taky mi hnedle vše nedojde.
My bojovali dlouho beznadějně, ale pak jsem objevila firmu Iframix, koupila sadu za cca 800 Kč a stal se skoro zázrak.Kurník jsem tedy musela vyčistit do posledního koutku, starý nátěr vápna oškrábat (pod ním byly kolonie čmelíků největší). Přišel podrobný návod jak postupovat i s videi. Od té doby mám klid, jen čas od času vysypu kurník jíly od zmíněné firmy. Dokoupila jsem si další balíčky už jen dvou potřebných složek. Musím říci, že fakt úleva jako hrom.
Kačík
napsal(a):
Děkuji zá řadu. Myslite, že kdZ jsou u sousedů velcí psy, že by si výška a kuna troufly? Jinac kocour nam před cca třemi týdny přinesl velkou myš..nejspíše krysa či potkan. Nemůže to dělat taky neplechu? Jinac slepice byly vždy v celku...jen občas holí krk...takže predaktor jde nejspíše po krku.
My máme tři velké psy, ale večer jsou zavření v kotcích. Přes den jsou na zahradě, je to tam napachováno, ale lišku to nezastaví, kdybychom nezavírali kurník, máme dávno po slepicích.
nomad72
napsal(a):
svrab? zákožka svrabová ?
Slepice mohou mít svrab?
cituji článek z internetu:
Svrab i prašivinu způsobují roztoči. Svrab zákožka svrabová, tito roztoči jsou velcí asi 0,2 – 0,5 mm, kteří provrtávají kůži, živí se tkání a způsobují svrbění a záněty, které mohou být branou další infekce. Prašivinu, neboli demodikózu, má na svědomí trudník, roztoč, který je velký 1,3 – 1,4 mm a vyskytuje se v tukových žlázkách u chlupů. Způsobuje záněty, {u}vznikají vřídky a tvoří se nejprve červené víceméně ohraničené skvrny.
Asi zajdu za veterinářem, červené skvrny totiž většinou nemají, jen ta šedivka, ale ta to má asi spíše od zobáku a bílá trochu na krku, taky to vypadá spíše odřeně. Na netu nepíší, že by tím slepice trpěly. Vřídky nemají vůbec.
Tak já nevím, nějaké další tipy?
Tak nejvíc to odnáší šedá slepice, pak taky kropenatá, ale ta po prvním postřiku začala dobře zarůstat, leghornky (dominant) držely dlouho peří, ale když jsem je prohlížela důkladně, mají mapy bez peří přikryté povrchním peřím. Slepice se drbou i na nohách. Zrohovatělá kůže jde vidět jen na jedné fotce u bílé slepice (a ještě špatně), foto č. 5. Na posledním fotu ukázka, že z peří někdy zůstane jen středová část, některé jsou však (asi) uklovnuté kousek nad kůží.
Slepice jsou staré cca rok.
Navzájem se neoklovávají, to jsem sledovala. Spíše samy sebe. Dnes jsem je pozorovala a hrozně se drbou. Když něco nezobou, tak stojí a drbou se a to dost intenzívně. Ze všech stran.
Popelistě si dělají na zahradě ze suché hlíny pod stromy, mám v plánu jim vyrobit pořádné, ale zahrada je ve velkém svahu a chce to složitější přípravu.
Když jsem včera vyklízela trus z kurníku, viděla jsem, že je pokryt šupinkami suché kůže, alespoň se mi to tak zdálo. Tak si představuju, že sedí na hřadu a drbou se a drbou...I když fakt nechápu, proč.
Trus jsem kontrolovala a parazity jsem v něm neviděla. Jeden kousek se mi zdál načervenalý, možná je v něm trocha krve, mohla by to být reakce na tu chemikálii? Nebo spíš něco jiného?
A přepeřování to určitě nebude, to by měli několik měsíců.
Dobrý den, pročetla jsem spoustu diskuzí, ale i přesto mám potíž, se kterou si nevím rady. Zdědila jsem na zahradě (cca 1000 m2) slepice i s kurníkem. Kurník byl zamořen čmelíky, díky přírodním jílům od firmy Iframix jsem je konečně téměř přes noc vyhubila (tímto vřele doporučuji). Slepice jsem poté v těchto jílech dle návodu "koupala". Myslela jsem, že se drbou, jelikož je to ještě svědí po čmelících. I po pár týdnech se však stále drbou, peří mají oklované, spoustu holých míst na těle. Nakonec jsem to nevydržela a vystříkala je Biokillem, což pomohlo jen na chvíli, po dvou měsících se začaly zase drbat. Před 3 dny jsem to již nevydržela a opět slepice i kurník vystříkala přípravkem, který má stejnou účinnou látku jako Biokill + ještě něco navíc (zapomněla jsem název). Když jsem včera i dnes pozorovala slepice, stále se drbou. Už fakt nevím, co s tím dělat. Kurník je čistý jak alabastr, vystříkaný Biokillem, vysypaný křemelinou a vyložený ořechovým listím. Parazity v něm ani na těle slepic nevidím, před prvním vystříkáním jsem s velkou obtíží po několika dnech hledání našla jednu všenku, proto jsem Biokill zvolila. Napadá mě snad jen je odčervit. Pak už nevím. Bude zima, mám obavu, že slepice budou zmrzat. Zabíjet je mi je líto, jsou veselé, nesou stále skvěle (když pominu to, že vejce teď měsíc nebudeme kvůli biokillu jíst). Děkuji za tip, co s tím.