
JitkaH.
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 10. 10. 2017 14:32:48
Naposledy přihlášen: 28. 6. 2021 11:12:49
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Petro, já přes léto (kdy je brzy vidět, takže kohout začíná kokrhat už ve tři, a lidé mají doma otevřená přes noc okna) zavírám kohouta do garáže do krabice, přes kterou dávám děrovanou bedýnku (aby měl vzduch). K němu jednu slepici, aby nebyl sám. Kokrhat začíná později a přes garážovou zeď to není tak slyšet. Vypouštím po šesté.
Jitka
Zdravim vsechny a dekuji za reakce. Kohouti se tak jednou ta den prozenou, ale zadna velka rvacka to neni. Zatim ale maji kazdy svuj kurnik. Je mi lito obou, mate pravdu, pani Ancovicko, ze hempsirak roste do krasy. Tak jeste pockam, jestli napisi i dalsi zkuseni chovatele (tímto je vybizim 😉). Jitka
Dobrý den,
chci se zeptat, jak dlouho necháváte v chovu kohouta? Mám tříletého, hodného kohouta. Nelíhnu, ale mám ho ke slepicím, aby se o ně staral, vodil je, povídal si s nimi.. V současné době mám ale ještě jednoho kohouta (koupen jako kuřička na jaře, nakonec se z toho vyklubal kohoutek, hempšírák).
Takže řeším, jestli mám dát pryč starého, hodného, osvědčeného (ale možná už je starý a třeba hrozí zdravotní problémy ??), nebo mlaďase (u kterého zatím nevím povahu)
I jednoho, i druhého mi bude líto, ale oba nechat nemůžu.
Díky za rady, Jitka
Pane Horale, děkuju za vaši ochotu tady na diskuzi radit a dělit se o zkušenosti. Králíky mám od března a hodně jsem z vašich příspěvků čerpala. Taky díky za váš lidský přístup. Víte toho o králíkách dost a neváháte radit a vysvětlovat nám začátečníkům, a to hodně srozumitelnou formou. Klobouk dolů. Pěkný den, Jitka
Dobrý den,
o víkendu jsem zjistila, že jedna slepice (půlroční) najednou začala polehávat, měla průjem. Nakonec z ní začali lézt škrkavky. Dostala hned odčervovadlo a je v karanténě. Je mi jasné, že je třeba odčervit i zbytek hejna. Taky jsem si uvědomila, že nejspíš dělám velkou chybu, když trus z kurníku jen tak sypu na záhony či dávám do kompostu. Chci se tedy zeptat, jak s trusem nakládáte vy? Díky, Jitka
Křen, máta, díky za inspiraci. Slepice až do nedávna mohly všude, ale právě na těch částech zahrady, kde jsou ještě nerozrostlé stromy, (a pod tím jen tráva), na ně mohl jestřáb. Snažím se dávat keříky, ty ale rostou pomalu, tak chci dát něco rychleji rostoucího (a co mi půjde do zahrady - ne kopřivy, lopuchy apod ).
Krásný den.
Přemýšlím, jaké rostliny nasadím do výběhu, aby slepice měly úkryty před jestřábem plus stín v létě. Mám už nasázené různé keříky, ale ty rostou dost pomalu. Tak mě napadly topinambury. Nemáte s tím někdo zkušenost? Hlavně - neožerou ty slepice to listí z topinambury? To by pak jako úkryt moc nefungovalo..
Jitka H.
Zuzkaa
napsal(a):
Máme to také tak. Koně a slepice se snášejí dobře, přesně jak píšete u tvrdého pečiva jsou nejšťastnější. Kobyly něco rošlapou, něco jim vypadne z huby a slepičky do perfektně dočistí, na zemi neůstane ani drobeček. Slípky lezou kobylkám do boxů když prší, nebo je nevlídno, vědí, že se tam vždy najde něco na sezobnutí. Jsou celoročně na volno, do kurníku chodí jen na noc a zavírá je automat. No a nškolikrát se už stalo, že ty největší loudalky, když nestihly zavíračku, přespaly u kobylek pod žlabem.
Zuzko, to mate nadherne. Nekde ve vasich prispevcich jsem cetla, ze mate nejake opatreni na jestraba a tak maji slepice pokoj. Myslela jsem si, ze mate site. A vy mate slepice na volno. Jak to tedy je, co pomuze? Ja uz mam nekolik tydnu kvuli jestrabovi slepice v ohrade a uz me to neba 😉. Jitka
rate
napsal(a):
Asi bych vám doporučil dát pryč všechnu drůbež i ty 1,5 r staré slepice. Jedná se o chronické onemocnění slepic (nejenom) starších 1 roku. Nejčastěji se nakazí krmivem či vodou kontaminovanou trusem venkovních ptáků a potom již mezi sebou. Původce je poměrně rezistentní v prostředí( i 12 měsíců). Dezinfekce (třeba Chloramin) na vnitřní prostory je možná, ale výběhy, zahrada asi těžko. Tuberkulinace odhalí většinu(ale né všechny) nakažené jedince, proto se provádí 2x a bylo by to i náročné organizačně (chytání, aplikace, odečet reakce za dva dny...) a asi i cenově (jen tuberkulin na cca 50 slepic okolo 750, - k tomu materiál a práce veta.)
Řešení je alespoň dva roky po sobě měnit celé hejno každý rok. Mezitím se asanuje samo i prostředí. Dále je třeba zabránit možnosti kontaminace vody a krmiva trusem venkovních ptáků.
Vynesené slepice z velkochovů se dají sehnat za rozumné ceny a ač budou jednoleté z tohoto prostředí si TBC asi nepřinesou a až se dají do pořádku snáška bude dobrá a po roce všechno pryč. Kuřice před snáškou zase začnou dříve snášet, ale vyjdou dráž a po roce opět všechno pryč. Různých prodejců co zaváží je myslím dost.(zkušenost nemám, hybridy nechovám).
Ještě doplním. Minulý týden jsem byla se slepicí u veterináře, ten určil, že slepice měla tuberkulozu. Jako zdroj označil venkovní ptáky a také koňský hnůj, který mám na zahradě a ve kterém se slepice spokojeně prohrabávaly. Jitka H.