kamil

Moje příspěvky

16.2.2007 10:59

hlinik napsal(a):
Kinga ti v pohodě jestřábí samice odnese vždyť odnese i velkou slepici i krahujčí samice nebo samec jestřába si na kinga troufne a potrhá ho.

Zdravím i já se zapojím, mě známý říkál, že co má chytnout, to chytne. A taky říkal, že když chceš, aby holubi lítali, jsou tito dravci nejlepším trenérem.
Jenom soulasím s tím, že není holub ani plemeno. Je jenom trénink. Způsob chovu - pokud bude holub z voliéry, tak ho má hned, pokud bude na podobné útoky zvyklý, ví co má dělat.

10.2.2007 19:38

jara444 napsal(a):
Dobrý den, mám 7 párů Benešovských bílých, 6 párů Prácheňských káníků modrých šupkatých, 3 páry Hesenských voláčů, 3 páry RK a 1 pár Českých čejek modrých bezpruhých. Celkem rovných 20 párů, 5ti plemen. Jarda B.

jardo, prosím, můžeš dát ještě nějakou fotku těch červených hesenů. Možná jsem tím už trapný, ale je to opravdu červená? Myslím, že jsem takové viděl na burze v Lysé.

31.1.2007 21:09

tono napsal(a):
Jakou cestou se lze dopracovat k modré bezpruhé kresbě,když tato vymizela třeba u českého staváka.Je to možné bez křížení s jiným plemenem nebo je možnost přes stavajíci variety českého stavaka.Zkoušel jsem holuba bezpruhého voláče s holubici staváka modrou pruhovou.Všechna holoubata byla pruhová.I kdyby se některé holoubě podařilo bezpruhé,o čemž pochybuji,nevím jakou cestou bych postupoval dále.V dostupné literatuře jsem nic nevypátral.

to je jednoduché. udělej si dva nepříbuzné páry, kde bude voláč modrý bezpruhý např. slezský, nebo starvič a český stavák černopruhý, kdy pohlaví nehraje roli. Jejich potomstvo bude všechno pruhové - tak jak jsi to už měl, ale všichni budou štěpitelní na bezpruhé. Proto tyto F1 dáš na sebe a 25% bude bezpruhých, 50% pruhových štěpitelných a 25% homozigotů čistokrevných pruhových. Kdo je kdo z pruhových však zjistíš jedině testací. Samozřejmě to nemusí úplně pasovat na ty procenta, protože holub během jednoho roku dá velmi malý počet mladých, aby to bylo vyjádřeno přesně. U bezpruhých máš vždy jistotu, že jsou čistokrevní - homozigoti, nad bezpruhou dominuje pruhová, nad ní kapratá, nad ní tmavá. Takže si můžeš složit páry, ze kterých ti budou chodit kapratí, pruhoví i bezpruzí.

26.1.2007 17:41

jarda vadlejch napsal(a):
Rousná stříbřitá čejka je na fotkách ze Zwönitz.

ta kousek výš je taky ze Zwonitz

25.1.2007 18:53

kupe napsal(a):
Dobrý deň,chcem sa spýtať:nieje náhodou v tej cene za berlínske preklep? Skutočne stáli až 2500,- zlotých???

jeden v této kleci byl, nicméně chcít to za něj může, to je svobodná volba každého

24.1.2007 20:06

jarda vadlejch napsal(a):
Fotky jsou z mého chovu a touto cestou hledám chovatelé těchto nádherných holubů v ČR. Díky za odpovědi Jarda V.

zrovna jsem se ptal kolegy v polsku, má je jeden u Varšavy šupkaté. Slíbil, že něco zkusí vyškrábat, ale prý bude problém. Jinak osobně se asi neznáme, pokud vím.

24.1.2007 20:01

5555 napsal(a):
Nazdar kamarádi.

Rád bych také přispěl svým názorem do této oblasti. Chtěl bych říci, že autor označil výše uvedené holuby jako stříbřité zcela správně, a to proto, že v této podobě všechny tři uznává naše terminologie. Je jasné, že stejně fenotypově vypadající vybarvení může způsobit i opál, ale to není (zřejmě) výše uvedený případ. Hovořit o zbarvení mléčném je také poněkud zvláštní, i když z hlediska mezirázového křížení by takový rys nebyl de facto žádný problém, stačilo by modrého rysa nakřížit (samcem) mléčným jiného plemene a pak si tři roky pohrát s typem.
V každém případě se jedná o stříbřitého staváka - respektive červeně dominantního s faktorem spread - (já bych kacířsky zvolil neterminologické označení stříbrná, abych obě geneticky i fenotypové odlišné "stříbrné" odlišil již v názvosloví, i mezi chovateli je to celkem vžité třeba u pražských rejdičů), a stříbřitá u rozředěného modrého kapratého u čejky. Rysa naše terminologie nazývá jako stříbřitého. Přesnou genetickou dispozici by mohlo stanovit křížení přes testery. Jestliže znáte genezi, jak vznikla tato lahůdka, nebude od věci to zde popsat. Dokud to někdo neudělá a neseznámí s tímto dostatečně veřejnost, nebude od věci dále i rysa nazývat stříbřitým. Takže pánu z Humpolce (hliníku) nečiňme zle.
K osobě pana Erlicha. Já ho znám také jako sympatického člověka. Je fakt, že se snaží o vyšlechtění vyšlechtěného, protože Tureček takové holuby měl a snad je měli od něho i v Holandsku a Německu. Bohužel tyto české čejky už k dispozici nejsou a tak se je snaží Erlich vyšlechtit. A jestliže jste byli ve Zvonitz, je to hezké, ale nezapomínejte, že to byly čejky německé (saské), tedy pokud je mi aspoň trochu známo, jedná se o jiné plemeno! Česká čejka je přeci menší, nižší, atd. Takže se pan Erlich (ale i jiní!!!) nesnaží vyšlechtit, co už existuje. Jsou i lidé, kteří chtějí takové kropenky a já jim přeji, ať se jim to brzy zdaří.
Dle mého názoru je stříbřitá bezpruhá čejka otázka tří let, ale třeba se mílím. 1, Spáříme žlutého samce s modrým, dostaneme červený dom. odchov, 2, samce spáříme ze žlutou samicí a 3, žlutého samce z odchovu dáme na modrou - v této generaci máme již stříbřité obou pohlaví. Samec na počátku musí být žlutý, jako nositel genetického rozředění. Chovu zdar. Za menší chybičky se omlouvám, již skoro spím.

ahoj sašo,
už několik lidí se mi snažilo vysvětlit rozdíl mezi saskou a českou čejkou. Zatím jsem to stále nepochopil, proto bych to uvítal ještě jednou, slibuju, že to budu číst velmi pozorně, tak přísahám. Nechápu však, proč naši přední chovatele čejek do toho Zwonitz jezdí a ve velkém nakupují, když to je jiné plemeno. Co se týče obočnice. Nevím jak u čejky, ale třeba u brňáků je to i otázka krmení. Takže to bych zas až za tak velký problém neviděl. Co se týče výšky, otázka výběru, teda podle mého a velikosti platí to samé. Přece mi nechceš tvrdit, že když to bude vyšší holub, budeš ho posuzovat jako saskou a naopak. Právě v tom Zwonitz mě uchvátil sasští štítníci. V jednotlivých barvách však byli holubi velmi rozdílného typu a když řeknu, že jich tam bylo možná tak 5 různých, určitě se moc nepletu. Je to jedno plemeno. Nebo mi oblíbení slezští voláči. To co je stále u nás v přesile a to, co je v německých chovech. Škoda, že jsem nevyměk a nedal ty svoje do Lysé, to by mě zajímalo, co by s nima pan Kolbeck – nevím, jestli to mám dobře, ale je to myslím nový posuzovatel, dělal, když dával tam vystaveným 95 bodů. A to se pak můžem všichni posrat, když to posuzování bude vypadat takhle. Ale pořád je to jedno plemeno. To však platí pro většinu voláčů, např. voorburských, nebo střeba našich a německých staváků. Když vezmem ty špičkové zvířata, moc rozdílů tam prostě nevidím. Teď to možná schytám od zarytých staváčkařů, ale risknu to. A ještě mě napadli pávici. To je taky super posouzování. A ted to zase schytám od Romana.
Osobně si myslím, že nejjednoduší to bude udělat z modrých bezpruhých a modře plavých – „stříbřitých“ (to mi pořád moc nesedí, a je jedno jestli pruhových, kapratých, bělopruhých nebo šupek. V první generaci budou všichni s pruhy, případně kaprováním, ale všichni již budou štěpitelní na bezpruhé. Když se tito následně spáří spolu mělo být 25% bezpruhých. Je pravda, že se to nemusí trefit zrovna do modřeplavé, ale takhle by to mělo jít.

23.1.2007 20:28

hlinik napsal(a):
Ahoj Jardo,měl jsem jen rousný .Kohouta RZ žlut. asi nemáš? Ahoj

ty máš i rousné žlutobílé?

23.1.2007 20:27

jarda vadlejch napsal(a):
Diskuze na urovni.Mám na Vás dotaz?Ty černé čejky byly hladkonohé nebo rousné? Já chovám hladkonohé hladkonohé a hladkohlavé chocholatá. Pro osvězení krve používám stříbřité. První generace jsou tzv myšáci a musí se spárovat s čeným rovným holubem a potom to šlape. Takhle si teď hraju s chocholatými. Stříbřitá a žluta barva je univerzální, ale pozor. Žlutá musí být ze žlutých nejméně do páte generace. Jinak je to na nic.Protože nejblíže žluté je červená. Taky to mám vyzkoušené. Tvdili mi že holub je na sto procent ze žlutých a potom sem všemu utrhal hlavy. Teď chci zkusit křížit rousné plnobaravné ledňáky s rousnou čejkou stříbřitou. No rád si hraju s barvami. S chovatelským pozdravem Jarda Vadlejch ml.

Jardo čekal jsem na tvou reakci na pana Erlicha, protože ty s ním asi kamarádíš. Fakt nic pro němu, ale vždyt to musel ve Zwonitz vidět a při základních znalostech genetiky jsou ty "stříbřité" bezpruhé hotové nejpozději do 2 let, když zítra začnu snáhět holuby a možná už na podzim. A nebo je ten rozhovor napsán někým jiným a trochu jinak, tak jako třeba před lety, když můj kamarád po získání ligového titulu odpověděl novináři na otázku "jaké jsou teď jeho nejbližší plány?" "že se pořádně ožere a týden ho nikdo nenajde" a ve Sportu pak byla odpověď: " budu odpočívat na svém oblíbeném gauči a pokaždé, když zavřu oči, budu si vybavovat nejdůležitější okamžiky finále." - nebo tak nějak.

21.1.2007 20:44

jakubh napsal(a):
Kamile, opravdu velice vyvedené fotografie! Máte můj obdiv! Zajímalo by mě, o jakou výstavu šlo a jestli náhodou nemáte ještě nějaké fotografie barevných holubů z této výstavy, kteří jsou v Polsku celkem dost populární. Jde mi hlavně o hýly, norimberské skřivany, špačky atd. Díky Jakub H.

tak v polsku jsou nejpopulárnější rejdiči, malí velcí, dlouhozobí, krátkozobí, kotrlácí, cokoliv. Pak hodně bradivičnatí typu kariér, polský indiánek, indián. Pak fungujou i různé oblasti, třeba ve slezsku starviči, kingové a velcí holubi vůbec, poznan zase krátkozobí, varšava je tak všechno, ale hodně je tam srebniaku, populární jsou tam i bagdedy norimberské, NVH, rzeszovský - což je něco mezi NVH a norimberskou bagdetou atd. Těmto špačkům a hýlům vůbec nerozumím a ani jsem nedělal fotky. Navíc to bylo ztížené tím, že na výstavách v poslku jsou klece zablombovány, takže všechny fotky, kde dráty nejsou vidět jsem se trofoval mezi, což bylo dost složité, ale něco se povedlo. Fotek mám samozřejmě víc, ale dobrých moc není.

20.1.2007 19:07

kamil napsal(a):
juraji, tak s tím hýlem netuším, ale asi by to mohlo jít. S tím stavákem je to ale stará pravda, není to z mé hlavy, ani z hlavy mého německého kamaráda. Víš toho o barvách hodně, ale možná jsi to někde přehlédl. Jak by řekl jeden můj dobrý kamarád - to je stara ryna.
Nejvíc mě zajímá ta čejka. Je to modře plavá, u nás prostě stříbřitá a dneska jsem četl chovatel a docela mě překvapilo tvrzení pana Erlicha, že je jeho snem "vyšlechtit české čejky rousné stříbřité bezrpuhé". Nechci se pana Erlicha nijak dotknout, ale vždyt byly ve Zwonitz, a pokud máme modré bezpruhé (nevím jestli se jim někdo věnuje, ale pokud máme modré kropenky, musíme mít i bezpruhé, nemýlil li se), není to žádný problém udělat spolu s modře plavé pruhové i kapraté (stříbřité pruhové i kapraté)

Pořád mi leží v hlavě ten Erlich, proč chce dělat něco, co už je uděláno a tvrdit, že jsem v půli cesty. Osobně ho neznám a je dost dobře možné, že je výborný chovatel, ale tomu nerozumím, to potřebuje být slavný a bít se do prsou - to jsem vyšlechtil já. Tak jako "stříbřití" rysové. Už vím jak je udělali a není to ani zdaleka práce pana Kristka.

20.1.2007 18:56

kamil napsal(a):
taky burza, bialostocká krimka cena 600 zl za kus

taky burza, berlínáci cena i 2500 zl za kus

20.1.2007 18:53

kamil napsal(a):
to je burza, king, rys, číňan, pávík, parukář a možná ještě něco

taky burza, bialostocká krimka cena 600 zl za kus

20.1.2007 18:52

kamil napsal(a):
novočerkavský černoocasý

to je burza, king, rys, číňan, pávík, parukář a možná ještě něco

20.1.2007 18:51

kamil napsal(a):
hanácký voláč

novočerkavský černoocasý

20.1.2007 18:48

kamil napsal(a):
kariér, pro Jardu, na tuto fotku jsem čekal 15 min, už mě bolela ruka

hanácký voláč

20.1.2007 18:46

kamil napsal(a):
polský racek

kariér, pro Jardu, na tuto fotku jsem čekal 15 min, už mě bolela ruka

20.1.2007 18:43

kamil napsal(a):
dolnoslezský rousný

polský racek

20.1.2007 18:42

kamil napsal(a):
královecký

dolnoslezský rousný

20.1.2007 18:39

kamil napsal(a):
poznaňský barevnohlávek

královecký