kralickova

Moje příspěvky

26.8.2021 22:19

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
ty vnější příznaky budou přetrvávat týdny a to beze změny. nebo se budou horšit. myxomatóza je virové onemocnění, nic konkrétního na to není.

Pro informaci těch, kteří mi radili. Ano samec je zatím v zásadě bez změny, od propuknutí viditelných příznaků je to 5 dní. Resp. již nehycuje, to trvalo maximálně 48 hodin. Otoky jsou stále stejné, jen po krajích očních víček se začínají dělat uzlíky. Oči ale zatím nijak netečou, není tam zánět. I dýchání se zdá dobré, byť má výrazně oteklý čumák. Stále neregistruji, že by ubývala voda v misce nebo napaječce, takže stále podávám stříkačkou. Ale normálně žere, tak dostává několikrát denně listy pampelišky a občas dám i nastrouhanou čerstvou mrkev pro zvýšení příjmu tekutin. Také má načůráno ve WC, takže tekutiny zvládáme. K podpůrné léčbě přibyla analgetika injekčeně 1x za 24 hodin (dostala jsem na jiné veterině). No a zatím pokračujeme stejně pořád dál, zhoršení zatím nenastalo, žere a není apatycký. Jen je to samozřejmě časově náročnější - k němu mám vyhrazené oblečení, které při každém ošetření oblékám a svlékám několikrát denně, manipuluji s ním v chirurgických rukavicích, pak se dezinfikuji. Zatím v chovu nikdo další příznaky nemá, tak doufám, že to tak vydrží.

24.8.2021 21:35

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak zhrniem: Ak to to zviera dá aj bez akejkoľvek podpornej liečby bude to jeden z siedmich divov sveta. Ako vám píše bodlinka ak máte silu a sa nato pozerať potom je to vo vašich rukách. Podotýkam že sa bavíme o virovej nákaze. A záver, ako hovoríme u nás králik a chlap môže kedykoľvek chcipnut.

Děkuji všem za zkušenosti i názory!

Samec rozhodně nebyl, není a nebude ponechán jen osudu! Dělám, co mohu a budu dělat do chvíle, než budu mít dojem, že jednoznačně strádá, pak konec jeho utrpení bude jednoznačně na prvním místě...

Aktuálně tedy má 2x denně vitamín C 100 mg, 1x denně králičí multivitamíny, 1x denně probiotika Professional, antibiotika Enroxil, několikrát denně vodu vše stříkačkou přímo do tlamy. Dále dostává obvyklé granule stále k dispozici, ovesné vločky a sušenou kořenovou zeleninu, pak pampeliškové listy též několikrát denně. Ve vodě má acidomid, stále samozřejmě k dispozici seno. Oči mají mírné mléčné ospalky, takže je vyplachuji několikrát denně oční vodou Bepanthen.

Zítra zkusím větší veterinu, kde by měli mít analgetika pro králíky, oprostit ho maximálně bolesti by též mělo být přínosem.

Vnější příznaky nezměněné, tedy zarudlý oteklý čumák, oči i kořeny uší a genitálie, rozsah se na pohled nemění, ale zdá se, že méně hřeje.

24.8.2021 15:24

Ladu_ruz.ic napsal(a):
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, mám 8mi měsíčního zakrslíka, když ho chci nakrmit nebo mu vyčistit záchod tak po mě vyjede, zkoušela jsem ho zvednout a dát do přepravky nebo někam mimo, na začátku byl v pohodě ale když jsem to dělala poněkolikáté, chtěla jsem ho chytnout, nebo ho pohladit a poté ho chytit, kousl mě.
Kouše až do krve. Když je na vodítku (venku i uvnitř) tak to nedělá. Někdy když je volně puštěný po pokoji občas po mě taky vyjede a pobobkuje a počůrá celý pokoj.
Když byl mladší tak to nedělal, dělá to asi poslední 2 měsíce. Nevíme co s ním, zvažovali jsme kastraci ale nevíme v jakém věku je vhodná.

Děkuji za každou zpětnou vazbu.

No stačí použít strýčka googla s podobnými hesly - agresivní, teritoriální, útočí, kdy kastrace, puberta,... a poslední slovo se vám jasně zopakuje všude. Váš králík naprosto fyziologicky dospívá, má pubertu a s tím všechny časté nežádoucí projevy chování. Zda vám je ještě kastrace pomůže zmírnit je otázka, když už je dělá několik měsíců, často zůstanou zlozvykem.

23.8.2021 22:45

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
ale opravdu nelze nic dělat. prostě možná to přežije. spíš ne.

Díky. Beru s povděkem i špatné zprávy, radši si nedělat iluze... Máte nějaké zkušenosti závislosti vnějších projevů a prognózy? Nebo to nijak nesouvisí? A opravdu stav "krize" může trvat týdny než by se ukázalo, kam se vývoj "překlopí"?

23.8.2021 22:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak dobrý Vet si umí poradit.😉

To jsem doufala, ale velká klinika mi řekla, že nic pro samce udělat nemohou a má velice ochotná místní veterinářka bohužel taktéž. Dokonce mi řekla, že měla před pár dny v ordinaci mladou vystudovanou lékařku a došlo na tuto problematiku, tak se jí ptala, zda jsou nějaké nové poznatky v oblasti - léčba apod. ale čerstvě vystudovaná lékařka jí prý řekla, že nikoliv, že s myxou v zásadě nelze nic dělat než čekat, jak silná je imunita jedince.

Proto hledám rady, kde se dá. Občas jsou totiž zkušenosti rychlejší a účinnější cesta než snaha hledat pomoc u odborníků

23.8.2021 22:10

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Hmm, bod 1b znamená preočkujem okamžite keď prídem z importom. Neverím ani keby ho pichli predomnou. A bežne sa používajú pre zvieratá aj lieky určené pre homo sapiens...

No vaše rada je přínosná do budoucna, ale já jsem prosila a opravdu potřebuji jakékoliv rady a zkušenosti nyní. Chci dát samci maximální šanci. Též rada, že léky pro lidi je zajímavá, ovšem naprosto nic neříkající... Takže díky za váš čas, ale teď prosím o poněkud konkrétnější rady platné v ošetřování nemocného zvířete.

23.8.2021 17:38

Nn králík byl očkovaný v Anglii v srpnu. Přijel v lednu a očkovala jsem mormyx od pestorinu na konci března, tedy 4,5 měsíce zpět. Celou dobu zde tedy 8 měsíců naprosto zdravy. Nyní v úterý dostal očkování na mor 2 a včera v neděli projevy myxy. Dnes stav stále stejný, jen mohu doplnit pohlaví resp varlata jako u belgického obra, byť je to zakrslé plemeno.

Dnes jsem nasadila Enroxil 10 mg/ kg analgetika pro králíka má vetka neměla, musím zkusit větší kliniky.

22.8.2021 22:37

borax napsal(a):
Širokospektrální antibiotika ji můžou ochránit před zápalem plic.
Za předpokladu, že má z vakcíny alespoň nějaké protilátky.
Nic jiného se stejně nedá dělat.

Díky za tip, takže žádat na veterině i atb? A která jsou nejvhodnější? Enroxil perorálně nebo něco injekčně? Jak jsem psala, velká klinika mi řekla, že nic není možné jako podpůrné dát, takže tam se s nimi nedomluvím :-( Požádám svou "vesnickou" ale velmi ochotnou paní doktorku, ta ovšem s léčbou myxy rozhodně v rámci vesnických chovů zkušenosti nemá, proto bych raději věděla, o co ji rovnou prosit.

22.8.2021 21:52

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
njn, pestorin mormyx je při čelenži jak fýzák.

No bohužel toto už chápu. Ale nyní bych potřebovala cokoliv, co by samci dalo šanci. Má smysl atb? Někde se píše, že ano, jako prevence sekundární infekce. Ale obecně atb organismus též zatíží vyhlazením mikroflóry.

Zítra si na veterině vyškemrám něco jako analgetika prostě na bolest, která by mu na pohodě a šanci nepřidala. Co ještě mohu víc?

Díky

22.8.2021 21:16

Jdu se přidat bohužel s čerstvým dotazem. Chovný samec cca 2 roky, v lednu přivezený ze zahraničí, tam běžně očkovaný. V ČR konec března Pestorin Mormyx. Toto úterý očkování Pestorin na mor 2. Chovaný venku v králíkárně. Dnes ráno jsem si ničeho nevšimla, po poledni mě ale praštilo do očí zarudnutí čumáku, kolem očí, otok včetně otoku uší. Samec jednoznačně hřeje. Apatický není, ale méně akční rozhodně. Žere, pije. Pohlaví jsem nekontrolovala, to mě nenapadlo, takže zítra za světla. Samce jsem izolovala.

Volala jsem hned na veterinární kliniku, abych s ním i v neděli dojela na jakoukoliv podpůrnou léčbu, ale řekli mi, že není. Doporučení veteriny dávat vitamín C i 2x denně, hlídat příjem potravy a vody s Acidomidem, dávat stravu co nejbohatší na vitamíny (v rámci toho, jak je zvyklý).

Prosím o jakékoliv rady a hlavně zkušenosti, jak maximalizovat šanci, aby samec přežil. Je pro mě velmi cenný chovatelsky a byl velmi drahý i finančně (hovořím o částce cca 5000,- prosím nesuďte, že to bylo předražené apod. je to částka na celkové pořizovací náklady z Anglie a stála mi za to!).

Děkuji za cokoliv přínosného!

7.3.2021 20:35

Jestliže máte samici a vidíte jí přímo si chlupy, v chomáčích je trhat, pak je to 100 % falešná březost, nebo skutečná březost. Jiná verze není.

20.1.2021 16:44

Mám pyrenejáka juniora 2,25 roku cca 65 kg. Jednoho obříka mám (bohužel) jen chvíli, takže teď to nemám přesně v oku. Jedeme barf resp. pouze syrové maso, kosti, vnitřnosti (zelené dršťky, kuřecí krky, křídla, stehna, hovězí směs ořezů a drobů, ledviny, játra, vemeno,...) a granule má k dispozici neomezeně. Osobně mám dojem, že mi krmení snad ani neubývá, co nám zůstal jen jeden siroteček :-( Když byli obříci dva, tak jsem měla v oku, že měsíčně tak 70 kg popsaného syrového krmení + cca 1/2 pytle (z 15 kg tedy 7,5 kg) granulí. Takže na dva okolo 3500,- tedy na jednoho tak 1750,- samozřejmě mluvím jen o krmení. Veterinární výdaje jsou vždy nečekané a pak nepočitatelné...

14.11.2020 19:10

lukis179 napsal(a):
A co když český chovatel bude ve svazu pod BRC?

Bude tu prodávat kroužkované králíky... i tak pro Vás budou kříženci?

Mini-lop má svůj standart.. je to hodně rozdílný typ..
např. v ČR je délka uši 22-28 cm...
Já mám samce, co má délku 20 cm...
a to mají úplně jinou váhu... v ČR ji bohužel zase zvýšili... nechápu proč..

Jinak v ČR moc typových minilopu není.. a s kroužkem už vůbec ne..

Ty má jen paní S. (kralickova) a já mám teď dva..

Jinak na fotce je pro Vás asi taky kříženec...že?

Kdepak kříženec! Podle většiny zde přítomných OPRAVDOVÝCH chovatelů je jistě na fotce typický český zakrslý beran a proto není nutné řešit "nějaké minilopy"... Takto to vypadá, když soudí někdo, kdo na živo neviděl, o čem se zde někteří snažíme hovořit

18.10.2020 20:40

kralickova napsal(a):
Kolik samičce je? Mohl by to být projev říje (byť není venku ta pravá přirozená doba). Je kastrovaná?

Pardon, věk už čtu. Je kastrovaná? Jestli ne, pak zkontrolujte pohlaví, zda je v říji. Jestli ano, máte dvě možnosti, pravidelně říje přetrpět nebo nechat kastrovat.

18.10.2020 20:39

Vločka napsal(a):
Dobrý den, máme doma cca roční samičku zakrslíka, která je úplně jetá na moje nohy. Běžně jí necháváme otevřenou a ona nám chodí dělat společnost. Když například koupu večer děti, přijde za námi, lehne si na zem a v klidu je s nami. Ale poslední dobou začala běhat do té koupelny převážně za mnou. Vyhlíží mě a jak jdu,vypálí z klece jak kdyby jí hořela koudel u pr.. a už běhá kolečka okolo mých nohou, otírá se o ně a pak najednou kous. A takhle pořád dokola a s každým mým vstupem do koupelny. Ještě u toho vydává takový zvuk, jak když vržou klouby. Jediné co mě napadlo je, jestli jí nechybí sůl. Ale to by kousala třeba i do rukou a i jiné členy domácnosti.
Máte někdo takovou zkušenost? Čím by to mohlo být?

Kolik samičce je? Mohl by to být projev říje (byť není venku ta pravá přirozená doba). Je kastrovaná?

12.10.2020 22:21

Dokud nám funguje hlava jednáme správně - necháme je jít dokud jsou to stále ti naši Páni psi. Naštěstí i u nás vyhrál on a jeho blaho ne naše touha mít ho co nejdéle. Ale pochybnostem se utéct nedá, tolik mi chybí 😭

12.10.2020 21:33

Při hospitalizaci nastoupil s hladinou červených krvinek 3,36 (má být nad 5) a i přes různé léky a kapacky dnes měl už 1,8 kromě toho ledviny s močovinou 4x nad horní hranici a keratinem 5x

12.10.2020 21:31

lesnížínka napsal(a):
Je mi to moc líto bála jsem se, že to tak nějak bude, jen jsem nechtěla psát, že tam jde maximálně o dny. Vždycky si říkám, že všude píší o nějakých zázracích, no zvláštní, že se taky vždycky dějí jinde Jste dobrá, já se přiznám, že bych psa ve stavu, kdy ještě vypadá dobře uspat nedokázala. Držte se ještě máte druhého pejsu, tak ať to spolu zvládnete

On nevypadal dobře. Když přijel manžel na veterinu udělal k němu jen tři kroky a přitiskl k němu hlavu. Když přijeli domu a já otevřela auto tak si ani nesedl jen se na mě díval 😰 byl v hřbetu pohublý a břicho celé počůrané. Jen se na nás smutně díval... Ale postupně ve svém pookřál - snědl šunku i hromadu piškotů. Byl spokojený že jsme s ním ale stále působil odevzdaně a velmi unaveně. Ale nebyl apatický. Jak na ulici uslyšel vzruch už zvedal hlavu a nastražil uši.
V tomto se asi doktoři nepletou že konec byl blízko. Odešel ještě důstojně, byť mě šzira, že mohl mít ještě pár hodin nebo dní kdybych si nehrála na Boha. Ale bála jsem se že mu dojde vzduch v noci nebo když budeme v práci a on odejde sám pomalu bez pomoci 😱

12.10.2020 19:41

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Upřímnou soustrast. Držte se. Jste stateční, že jste mu pomohli odejít. A nic si nevyčítejte, udělali jste maximum.
(Nepřemýšlíte o pitvě, aby se našla příčina?)

Nechci znát příčinu. První důvod chci aby už v klidu odpočíval na své zahradě. Druhý důvod je strach že se dozvím, že všimnout si něčeho dřív tak to mohl zvládnout...

12.10.2020 18:54

Byl tu a už není

Ráno mi volali že se velmi zhoršil klinicky i podle odběru. Rozhodla jsem se žádné nejisté experimenty nezkoušet. Přivezli jsme si ho domů a na zahradě i s druhým psím parťákem jsme s ním strávili několik posledních hodin k nezaplacení. Vysvitlo sluníčko, on zbastil dvě balení šunky a hromadu piškotů. Dokonce běžel k vratům když přijel veterinář... Nechtělo se uvěřit, že když to neuděláme, mohl by za pár hodin umírat bez kyslíku Strašné, strašné, strašné