
lafina
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 4. 10. 2022 12:28:29
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Mám dotaz ohledně westernového sedla na wesh coba D. Nechal si někdo na welshe u nějakého sedláře sedlo šit? Jelikož mají jinak lopatku, jsou krátcí, tak sedlo z obchodu nemá ani smysl, to je mi naprosto jasné. A zajímalo by mě, jestli s nimi nějaký sedlář zkušenosti má, přeci jen to není typické westernové plemeno . Anglie mi kvůli bolavému kolenu moc nevyhovuje, jezdíme na delší tůry a ten western mi přeci jen víc "sedí". Ale samozřejmě je pro mě důležitější, aby sedlo vyhovovalo koni.
Bez přístřešku na pastevku bych koně nedala, teda určitě né starého plňase. Uvažovala bych o tom v případě mladého prakoně, ale i tak bych neměla klidné spaní. Sama mám pastevko, plňasku 16 let, dva welsh coby a hucula a přístřešek vyhledávají nejen v nepříznivém období, ale i když je už moc otravují mouchy. To mají přístup ještě do lesíka lehce pod kopcem, takže v závětří.
profesor1
napsal(a):
Když nad tím budete hodně přemýšlet, tak to může dopadnout třeba takhle -
https://www.youtube.com/watch?v=cs1WPAVYCKU
Když nad tím budete míň přemýšlet, tak zjistíte že : seno, sú ú ú ú úl a ostatního přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně!
Koza se vždy chovala hlavně proto, že to bylo téměř nejmíň náročné zvíře na krmení a přesto z té "mizerné" stravy dokázala vyprodukovat obdivuhodné množství mléka.
Jestli chcete mít doma mlsnou kozu (uřvanou, vynucující si něco chutnějšího než seno a trávu), případně kozu s trávicími problémy, tak klidně utrácejte za vámi zmiňované komponenty.
Máte toho tolik, že spočítat z toho vyváženou a ideální krmdávku pro určité období březosti by byl problém i pro profesora
V první polovině březosti seno; - v druhé polovbřezosti seno + přiměřeně ječmen, oves; - před porodem přidat přiměřeně extrudlen a konopslupky; - po porodu přiměřeně přidat zbytek.
Přesnější hodnoty a rady najdete zde v různých tématech.
Např. : https://www.ifauna.cz/ovce-kozy/diskuse/detail/3043438/rada-s-krmnou-davkou-pro-kozy#a3048549.
Díky za názor, ale nevím, proč by kozy nemohly žrát pestře?Neříkám, že jim nasypu od všeho kilo, dvě, že smíchám všechno se vším. Zmiňované komponenty kupuji kvůli koním a zajímá mě, zda něco z toho třeba pro kozy vhodné není. A že dřív kozy dostaly seno, sůl a trochu šrotu? Ano, dřív se taky např. pralo v řece, tak hned nepoběžím do řeky, že . Kvalita sena dříve byla též jiná, než je dnes (seno ručně sušené, z luk, kde byla spousta bylin oproti dnešnímu několikadruhovému). Třeba u koní je velký problém s nedostatkem selenu, na které jsou naše půdy chudé a následně pak seno, tráva. Další problém je u koní správný poměr CA:P atd. Proto se chci dozvědět víc, v naší knihovně jsem narazila na jednu knihu o chovu koz, na netu jsem toho mnoho nenašla.
Už to tu bylo, ale nenašla jsem ty odpovědi, které mě zajímají.
Řadu let chovám koně, jednoho z nich hůře krmitelného, dalšího s letní vyrážkou (alergie na hmyz, roztoče), takže jsem zvyklá o krmení přemýšlet. Mám doma mnoho komponent (karob, vojtěšku, sušenou řepu, řepné řízky, extrudovaný ostropestřec, extrudovaný len, konopné výlisky, ječmen, oves, konopné slupky...). No a pátrám, hledám, co můžu dát kozám v první polovině březosti, druhé, před porodem, po porodu. Nedokážu najít, kolik čeho max., co není vhodné atd. Můžete někdo poradit stránku (centrumkrmiv, rajprokoně znám), tabulky, skripta... ? Nechci je překrmit, zas aby neměli něčeho málo. Kozy mám od jara, co mi přišlo pod ruku jsem přečetla. Děkuji.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Mno, ať se nedohadujem, že neumím číst nebo Vy vyjadřovat (každopádně je to zbytečná debata)... Donutila jste mě přečíst tedy znovu - řádně - Vaše příspěvky.
1) Ohledně ohraničení jste psala, že jste je ohraničila na týden, aby na to koně nevstupovali.
?
Ono je potřeba je ohraničit na stálo, ochránit tu hranu, aby se nelámala. Víme? Proto jsem na to reagovala.
2) Typů zatravňovacích dlaždic je hromada. Plastové zatravňovací dlaždice jsou na m2 daleko dražší než tosiplasty.
Betonové dlaždice jsem psala, že jsou nejlevnější varianta - pokud počítáme plnou cenu, je víceméně jako u tosiplastů. (myslím, že jsem odebírala za 180Kč / desku).
Volba, jaký typ materiálu, je na každém. Ale prostě hanit tosiplasty, že zrovna Vás stála doprava moc velkou částku, je prostě nesmysl. Byla to Vaše volba - špatná volba, že jste to vezla daleko, nebo za draho. To, že nemáte výrobnu za rohem, není jejich problém. Pro mě je cesta krátká, tedy levná. A vozím si to sama.
A to, že neprodávají primárně maloodběratelům v Čechách, naprosto chápu. Naopak jsem byla ráda, že se se mnou - a ochotně - zdržovali. Pokud něco vyrábím v zahraniční licenci pro zahraniční trh, asi pro to mám důvod. Protože český trh je malý a prodávání takovéhohle materiálu po pár kusech jej prostě neekonomické
Asi vážně není třeba se dohadovat. Jestli jste zase Vy dobře četla, chtěla jsem tu debatu v dobrém ukončit tím, že jsem napsala, že je dobře, že si každý může najít to své, co mu bude vyhovovat. Moc nerozumím, proč se tu chcete takhle prsit?
Možná se neumím vyjadřovat, ale slova betonové zatravňovací dlaždice jsem použila hned v první větě. A čím se prsím? Že napíšu pravdu o tom, že Tosiplat mi nevyhovuje a že s Vámi nesouhlasím? Od toho diskuze je, aby každý napsal svůj názor. A můj je, že Tosiplast je prostě předražený kus plastu. :- D.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ok, v pohodě.
Každopádně započívávat do drahého materiálu i cenu dopravy mi přijde nesmysl. Cena na m2 je vyšší u zatravňováků než u tosíků. Jediné, co vycházelo šul nul byly betonové zatravňováky. A tam těžko tu stejnou výměru, co byste potřebovala, "hodí manžel do kufru auta cestou z práce"
Každopádně je dobře, že je na trhu tolik materiálů na výběr, že si každý vybere, co mu sedne
A jinak, rozměr betonové dlaždice, který beru, je 60 cm x 40 cm X 8 cm, většinou se cena pohybuje okolo 39, v akci 36, brala jsem i za 34 Kč. S DPH. Rozměr Tosiplastu 120x80?Cena bez DPH 200?
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ok, v pohodě.
Každopádně započívávat do drahého materiálu i cenu dopravy mi přijde nesmysl. Cena na m2 je vyšší u zatravňováků než u tosíků. Jediné, co vycházelo šul nul byly betonové zatravňováky. A tam těžko tu stejnou výměru, co byste potřebovala, "hodí manžel do kufru auta cestou z práce"
Každopádně je dobře, že je na trhu tolik materiálů na výběr, že si každý vybere, co mu sedne
Ale Vy vážně nečtete . Píši o betonových zatrovňovacích dlaždicích a že to dělám kousek po kousku.Manžel pracuje ve městě, kde je v marketu na ně dost často sleva, doveze 10 kousků, já položím, když je čas a vhodné podmínky. A dopravu si člověk k tomu počítat musí, stejně jako si řekne dopravce třeba za dopravení sena, slámy.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Pokud dodržíte postup, tedy pokládání na dobře zhutněný rovný pevný podklad (vrstva štěrku nebo alespoň písku), pak není, jak by se olamovaly. Leda okraje. A to je přeci jasné, že je třeba je z boku ochránit - buď hrana z beton.dlaždic, nebo obrubník, pražec na ležato... cokoli, co zajistí, aby se podkladová vrstva nevysýpala z boku ven a nezačly se tosíky olamovat.
Já je mám naopak už cca 4 roky - jak venku, tak pod střechou a ani tam, ani tam, nezaznamenaly žádné utrpění užíváním. Dokonce jsem v létě nějaké demontovala a dávala jinam - tedy pro desky jistě nepříjemná manipulace, ohýbání, atp., a drží jak kdyby byly zrovna vyrobené.
Tedy si dovolím domnívat se, že pokud se s nimi pracuje správně, je to opravdu materiál velmi dlouhoživotný a udělá spoustu práce! Já jsem za něj neskonale vděčná! Za pár korun, dobře se pokládá, extra neklouže a opravdu DRŽÍ!
Ale já je ohraničila, psala jsem to a s pokládáním jsme si tedy hodně vyhráli... Za pár korun mi teda nepřijdou, když jen pouhá doprava desek, které jsem tehdy potřebovala (desky mě vyšli na 20 tis.), přišla na 3 a půl tis. Zatravňováky hodí manžel do kufru auta cestou z práce, žádné složité zajišťování dopravy... Ale co člověk, to názor a můj je Tosiplast NE.
hancus
napsal(a):
Škoda, že to nebylo před pár měsíci vezli jsme. Bohužel šly zase za pár dní z domu a peníze za dopravy vyhozený oknem
. Po pročtení zkušeností lidí s nimi jsme je chtěli dát jen na hlínu (těžká technika s podsypem se do ohrady nedostane), ale stačilo aby se po tom prošel jeden nijak velký kůň a byly díry skrz, takže je varování - musí se dodržet technologický postup pokládky doporučovaný výrobcem.
Též jsem měla v bývalém ustájení a za mě teda Tosiplast ne. Pokládám si každým rokem před přístřeškem kousek víc betonové zatravňovací dlažby a paráda.Koně mám bosé, klouže to pouze, když je ledovatka (a to klouže vše), nijak se to neláme, dovoz není problém, manipulace a ukládání taky ne. Nemám malého koně ani hříbě, ale díry jsou zasypané hlínou, takže s tím nemají problém ani kozy.Srovnám terén do roviny, nasypu lehce písku, uložím dlaždici, zasypu díry hlínou. Kousek, který takhle zpevním, ohraničím, aby po něm koně tak týden nechodili.Takhle jsem právě ohraničila v bývalém ustájení Tosiplasty, aby se nehýbali, betonové vydrželi, Tosiplasty, i když jsem dodržela postup, se ulamovali Za mě vyhozené peníze a ještě domlouvání dopravy, děs. Teď mám třetím rokem betonové, před přístřeškem obdélník tak 3X8 m a plánuji další.
Zafira
napsal(a):
Je tohle dobře nebo špatně ? Jsem myslela že by kolem kohoutku mělo být na dva prsty a pán mi píše že jeho kobylce sedlo sedělo a tam uveřejnil tuto fotku.
Má mi toto sedlo dovézt na vyzkoušení na mojí kobuši A1/QH a tak se ptám na co si dát pozor u zkoušení westerna ? Zatim se mi všechny odzkošená sedla zvedali v zadní části to vím, že zn. že je sedlo široké.
Na co dál si dát pozor ?
Děkuji za rady...
Můžete mi napsat zprávu na siglavi@seznam?pokud už teda koupě neproběhla...
Koně mám třetím rokem na pastevku a na tu jednu noc je stěhuju do nájemní stáje do boxů, Silvestr je u nás hrozný. Bydlíme na kopci, střílí se ze všech stran a lítá jim to přímo nad pastviny. Loni někdo nebyl líný a šel si střílet na jednu jedinou stranu, do polí, kde byl rok předtím klid. Jsme vesnice, kde bydlí 300 stálých obyvatel, ale na Silvestra sem jezdí spousta lufťáků, kteří považují za děsně srandovní hodit petardu rovnou do ohrady.Mám dva starší koně, ti jsou celkem v pohodě, ale pak dva mlaďaky a ti jsou ze všeho vykoukaní a vystresovaní ( a jeden ještě ke všemu muchař). A představa honit vyděšené koně mezi střelbou mě neláká. O dvě vesnice dál jsou úžasní, mají jedno místo, kde se střílí, jinak jsou ohňostroje zakázané. Snad to dojde i k nám.
jesie
napsal(a):
Já mám barefoot beránkový pad.Stál mě i s podbřišníkem necelých 10 tis.Kupovala jsem ho před rokem.
Především jsem si musela ujasnit, co chci od koně za práci a jak na tom jsem jezdecky.
Pad používám na vyjížďky, když chci jen couračku a nechci tlačit koni do zad svými sedacími kostmi.
Naopak na jízdárnu nebo rychlejší terén bych bez kostrového sedla nechtěla jet.Zkoušela jsem to, ale pad na to prostě není vhodný.Páteřní kanál a svaly okolo něj nemají v padu šanci, to si myslím, je stejné i u klasických bezkoster.
Ale!
Všimla jsem si, že i výrobci bezkostrových sedel to pochopili a už se prodává i řada, která má volný páteřní kanál.Cena se však pohybuje kolem cca 30 tis, což si v pohodě koupíte i padnoucí sedlo (western i anglie), pokud nutně netrváte na novém.
Pad na druhou stranu ráda a často používám pro dcery na upevnění sedu.Nedám na to dopustit! V žádném sedle se nenaučí tak kvalitně a rychle chápat koně pod sebou a ovládat svoje tělo.
To je můj názor a zkušenost.
Mám tedy Barefoot beránkový pad a westernové sedlo od Abraháma.
Mě je jedno, v čem sedím, hlavně, aby to bylo pohodlné pro koně a aby pod tím fungoval bez bolestí a problémů. Jsem v okolí trochu za blázna, pravidelně ke mě jezdí jak zubař, tak chiropraktik, ale prostě to tak mám.
Všimla jsem si, že jsou i bezkostry s páteřním kanálem, ceny jsou ale šílené, to mám sedlo od sedláře na míru. Jen mám trochu obavy, jestli na ty dva coby sedlář sedlo dokáže udělat. Už jsme se o tom bavili, v úvahu to přijde za dva a tři roky (praví bratři rok narození rok a fous od sebe) - krátcí a kulatí, i když zatím zas tolik ne.
Uvažovala jsem i o austrálii, jenže u nás na trhu je to s nimi celkem bída.
bassrock
napsal(a):
Můžu přispět svým poznatkem s padem Orx.
Koupila jsem ho v nadšení, jak budu plynout na kobyle přírodou... hmm, kobyla mě velmi jasně naznačila, že si mám své sedací kosti strčit tam odkud vycházejí a nahodit zase kostrové sedlo. Vážím 63 kg, kobyla zdravá hucula. Pad byl sice pěkný, pohodlný a hezky zpracovaný, ale šel velmi rychle z domu. Teď řeším koupi nového sedla a rozhodně jsem bezkostry zrušila. A že v tom chlapi jezdí kdesicosi, je mi jedno, jednou můj kůň řekl Nechci to! tak mu to na záda dávat nebudu.
Určitě je spousta míň citlivých koní (a jezdců s méně špičatou zadelí), kteří jsou spokojeni.
Každý ať zvolí co je pro jeho koně nejlepší.
Na ten jsem též koukala, každý ho chválil, když jsem se zeptala, jak je to s váhou jezdce, tak jsem byla za prudiče. Mám též hucula, pak dva welsh coby a z mladých dob plňasku, ta už je na jezdění pro lehké slečny, dožije u mě.Právě na ty coby hledám do budoucna něco, teď mají na odsedaní anglie, ale jak to vidím, zůstanu u koster.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Jelikož já mám 86 kg, takže s westernovým sedlem a oblečením v zimě v pohodě 100, beru to dvoukilový "sedlo" jako ulehčení pro toho koně. Já mám od Barefootu beránkový pad, se kterým jsem odjezdila i pětidenní soustředění, a kobyla to docela zvládla. Pak mám ještě z Indie, které jsem koupila jako první, protože kobyle na táboře slušně odřeli kohoutek, a na sedlo s kostrou reagovala dost citlivě, s touto, řekla bych dekou, nemá problém. A musím říct, že se v něm i pohodlně sedí. Obojí používám asi 2 roky, a na koních nepozoruju nic abnormálního. Asi jako když jezdíte bez sedla, jen vás to trochu více podrží.
Pokud ježdění v bezkostrách, padech stejné či podobné jako bez sedla, tak to při vyšší hmotnosti jezdce nebude pro koně zas tak příjemné, nedochází k rozložení váhy, nebo ano? Každé kostrové sedlo je uzpůsobené disciplíně, kterou jezdec podniká (beru padnoucí, kvalitní sedlo), i při mé váze mám western šitý na míru a kůň je bez problémů schopný pod ním být celý den (samozřejmě trénovaný, ne že ho jednou za 14 dní vytáhnu na půl dne), teren tu máme docela členitý. Pořád nerozumím moc tomu, že v bezkostrách jezdí hodně vytrvalost.