lenocka

Moje příspěvky

5.1.2023 19:20

user4939 napsal(a):
a jeste me napada, par lidi to tu uz psalo, co flat? flat a kone? vychova? ostatni zvirat? hlasitost? do bytu? ma tu nekdo flataka?

Flat je nádherný zvíře. V bytu pohodáři, neštěkací, krom jednoho ani nelovili. U koní i u krav bez problémů. Bohužel všichni odešli předčasně na rakovinu :(

30.12.2022 18:04

fikovnice napsal(a):
A pořád zná slovo "Kůžičkááá"?
To si od Vás pamatuji a vždy mě to spolehlivě rozesmálo!

Prosím připomeňte mi, na co se používá? 😃

29.12.2022 11:33

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
A co nejaky pes z Altáji? Na ty jsem slyšela zatím jen dobré reference ale možná ne vše nebo jsou příbuzní.

Z Altáji jsou chovní 3 psi, z toho jeden má zdravotní problém, jeden je příbuzný a ten poslední mi na fenu typově nesedí.
Mám vybraného psa s úžasnou povahou, několikrát jsme se setkali v různém rušném prostředí a jsem z něj nadšená, potomci se taky jeví dobře. Snad je to správný výběr.

28.12.2022 19:57

Siberiana napsal(a):
Pár poznámek k BŠO. Před pár lety jsem vybírala mezi SH x BŠO, takže si ještě celkem pamatuji, jak to vypadalo.

Od BŠO mě zvládli zdárně odradit už chovatelé, aneb když se od některých z chovatelů dozvíte poklady jako "dvojkové kyčle jsou jen kosmetická vada, která psa neomezuje. Krýt C kyčle je naprosto v pořádku", "o genech rozhoduje příroda", "alergie naši psi nikdy neměli, akorát se občas podrbou, lidi to moc řeší", "6 vrhů na jedné (pozn. každé) feně je naprosto ok", "socializace v cizím prostředí je nadstandard a co by ty lidi chtěli". Samozřejmě tam jde najít kvalitní jedince a chovky, nicméně moje požadavky většina z chovek nesplňovala, a tak mě to přebírání po určité době přestalo bavit. Doporučuji projít klubové stránky a fb skupinu. Jinak bych neduhy shrnula:

- alergie
- kyčle, lokty
- kryptorchid téměř v každém vrhu
- povaha - citlivá se sklonem k závislosti a separačkám
- citlivé zažívání
- další možné neduhy, kde jsem nebyla schopná zjistit nic: rakovina, epilepsie, páteř a ochrnutí

Eh, tedy ten souhrn částečně pravdivý. Asi určitě bych neřekla to s těmi kryptorchidy. A další jako rakovina apod. mi tedy přijdou stejně náhodné i procentuálně zastoupené, jako u jiných plemen. Jiná jsou na tom podstatně hůř.

Asi jste se k výběru nachomýtla akorát v době rychlého vzestupu popularity plemene, ta mu bohužel uškodila dost 😖

Znovu upozorňuji, že BŠO neprotěžuji, jen nechci, aby to bylo vzaté jako fakt.
O BŠO se víc zajímám (i vlastním) cca 17let, klub se ohledně zdraví vcelku snaží a někteří chovatelé taky. Po diskuzím s majiteli jiných velkých ovčáckých plemen si opravdu myslím, že BŠO jsou na tom vcelku dobře.

Na jaře chci prvně krýt a je pravda, že najít v ČR krycího psa dle mých požadavků byl vcelku kumšt. Doufám, že přispějeme ke kvalitě plemene 🙏

Každopádně zadavatelce držím pěsti s výběrem, ať se vydaří hlavně zdravé povahově vyrovnané štěně, na plemeni pak vlastně tolik nesejde ❤️

28.12.2022 19:12

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Proto jsem psala, že je potřeba si u nich pohlídat zdraví. Za mě je to ke koním i do rodiny uživatelsky příjemné plemeno a věřím, že se mezi nimi dají najít zdravá zvířata, jen je potřeba se tomu trochu pověnovat.

To zas beze sporu. Naštěstí klub BŠO má krásně přehlednou databázi, takže kdo chce, dohrabe se k údajům i několik generací zpět.

28.12.2022 17:02

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Jj, co jsem znala BŠO, tak jich na můj vkus mělo hodně vysoké stupně DKK a několik jich mělo epilepsii.

Já s epilepsií neznám jediného 😳

S DKK 2 (jedno či oboustranně) je poslední 3 roky do 10% zvířat, s 3 a více do 3%. Samozřejmě procenta z ofiko rentgenovaných.
Upřímně netuším jak jsou na tom s ostatními podobnými plemeny.

Ad plachost…no, já bych řekla, že jsou často spíš přecitlivělí, i když ono to jde asi ruku v ruce. Sama mám fenu, která taková je. A překvapivě se s tím žije a pracuje ohromně snadno. Nicméně suverén jako třeba AUO opravdu není, to je fakt. Má to svoje pozitiva i negativa.

28.12.2022 16:23

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Taky hlasuju pro ovčáky 😊

Jako fajn mi přijde i AUO, ale ti jsou taky uřvaní, takže do bytu by byl asi vhodnější ten BŠO. Jen je potřeba si pohlídat zdraví.

Myslíte pohlídat zdraví u BŠO? Mně tedy připadají jako vcelku zdravé plemeno.
Čímž tedy BŠO neprotěžuji, ač jsou moje srdcovka. Obecně většina ovčáků by požadavky splňovala, až na ty hodně chlupaté nebo extrémně uřvané (z mé zkušenosti třeba mudi).

28.12.2022 14:47

Taky hlasuju pro ovčáky ke koním. Minimum starostí, hodně radostí 😍

25.12.2022 21:50

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
ono je problém, že nemůžete plést séropozitivitu a nakažlivost. že má prase protilátky ještě neznamená, že je infekční.

a příznaky jsou rychle progresivní neuro, detaily mohou být různé.

Ad pozitivní versus nakažlivé - vím o tom, že se to liší. Můžete nějak přiblížit prosím? Kdy, jak dlouho je zvíře nakažlivé. Případně procentuální odhad těch nakažlivých?

Já jsem v okolí skoro za konspirátora, že moji psi se s masem z černé nesmějí potkat.

25.12.2022 21:14

Ahoj, informací je málo a příznaky většinou uvedené poněkud jiné, než je napsáno zde.

Loni jsem se ptala na KVS v Tachově a v této oblasti je prý promořenost 60%! Ještě se nějak liší pozitivní/nakažlivá zvířata, snad někdo doplní.

Jsem zvědavá na další průběh výše uvedeného. Psa je mi moc líto, snad aspoň k nějaké osvětě přispěje.

22.12.2022 11:55

Šťastné Vánoce a hodně psiny,
zábavný Nový rok a především hodně zdraví a spokojenosti do celého nadcházejícího roku přejí
Dráček a jeho holky ❤️

19.12.2022 22:45

Krmím většinově BARF + trochu granule kvůli cestování hlavně v létě.
Máme vyzkoušené Yoggies i MM, Yoggies jsou doma v záloze pořád, MM už ne, přestože se mi líbily víc. Neumím říct nic konkrétního, ale prostě se mi to nějako nezdálo. Sice žádný problém, ale vůbec jsem neměla chuť je koupit znovu. Kamarádka taky zkusila (taky k BARFu), ale cca po měsíci jí psi začali zvracet kosti, po vysazení MM přestali.
Jo a mám fenu nežravku a obojí přijímala vcelku ochotně.

18.12.2022 20:40

Terven napsal(a):
Od jakýho dodavatele byly ty dršťky? Brávala jsem skopový z DPM anebo přímo jehněčí jsme mívaly v nějakým kompletu od Barona.
U jedný z fen se potvrdila slinivka, tam si myslím, že problém je dlouhodobější a zadělalo se na něj dávno zpět. Barf bych z toho úplně nevinila, vyloženě tučným věcem jsem se vždycky vyhýbala.
Druhá trpěla na nevolnosti, měla příznaky jako při pálení žáhy, žrala trávu, zvracela šťávy.
Taky byla schopná zaprdět celej byt a jednou zamořila i čekárnu na veterině. Plus se jí střídaly učebnicový stolice a průjmy, často i krvavý.
Krev měla ok včetně slinivky, sono břicha ok. Vet vyslovil podezření na nespecifickej střevní zánět...upřímně, byla jsem přesvědčená, že něco takovýho mít bude.
Vylepšila se až na Entizolu, dostala ho na šest tejdnů, ale potíže zmizely mnohem dřív. Plus jsme se domluvili, že pro případ, že zánět je na alergickým podkladě, vyřadím z krmení veškeré ptáky.
Možnost veterinární hypoalergenní diety vet nadhodil taky, ale respektoval, že se mi do ní nechce, za což jsem mu neskonale vděčná.
Fena je teď ok na vařeným s přílohama, zeleninu už dávám syrovou. Až dojedem kúru probiotik, zkusím zase barf.

Ty drštky byly právě z DPM. Ale oproti dřívějšku nebyly sytě zelené, ale víc do hněda. Napadá mě, že mohly být z ovcí žeroucích senáž, to by možná mohl být rozdíl. Ale tu žerou krávy taky, takže asi úvaha špatným směrem :/

17.12.2022 09:57

Ouško4 napsal(a):
Tak hlavně že je fenka už v pořádku. ❤️
Je to strašně divné, protože se spoustou lidí jsem se bavila, a ty problémy jsou jak přes kopírak.

Mimochodem, to podezření na jehněčí drštky jste měla něčím podložené? My je totiž v té době měli taky (doteď jich mám ještě půlku mrazáku).

Také mám doteď pár balíčků v mrazáku, už jsem rozhodnutá je vyhodit.

Ty drštky měli všichni 3týdny před touhle událostí a oproti dřívějšku jim nesedly vůbec - té s pozdější gastritidou bylo prostě blbě, štěně se parádně pos**lo a nejstarší extrémně zaprděla celej barák, bez přehánění. Nezvracel nikdo. A ta, co pak měla gastritidu, se mi od té doby trochu nezdála. Nic konkrétního, prostě takový pocit, neumím specifikovat.

16.12.2022 23:04

Mimochodem Ouško o problémech vašich psů jsem věděla, diskuzi znova pročetla, dost se to podobalo. Včetně té nezměněné dobré nálady. Opravdu se to hodně podobalo. Fakt by mě zajímalo, proč a jak se to dělo.

U nás to vyřešila kombinace léků (všechno injekčně) a ty gastro konzervy zdá se. Ale příčinu dodnes netuším.. 🤷‍♀️

16.12.2022 23:01

Ouško4 napsal(a):
A jak to s vaší fenkou dopadlo? A v době těch nejhorších potíží jste krmila čím ?

Mě totiž domácí vařená strava vůbec nepomáhala, naopak mě přišlo že se oba zhoršujou, a přitom to byla rozvařená rýže, mrkev, bílé vařené libové maso... a přesně jak píšete, blili třeba po x hodinách po nažrání úplně nestrávené kusy žrádla, skoro ve stejném stavu, v jakém to žrali.
V ten moment jsem to jako zarytej barfař vzdala, a jela si pro ty několikrát odmítnutý Hill'sy, nad jejichž složením jsem si doma poplakala. No ale psi se na tom šrotu srovnali, a to fakt ze dne na den jak mávnutím proutku.

No zrovna tahle fena je od přírody nežravka, takže vlastně nežrala nic. Třetí den jsem ještě věřila ve falešku, to dostala ještě syrové a to letělo ven po 12h v podstatě netknuté. Za 2 dny milostivě trocha masa rozvařeného s rýží a mrkví - po 10h opět venku. To už jsem plašila, pohotovost, nález žádný. Další den RTG s kontrastní látkou - v pořádku, doporučeno pomalu rozkrmovat. Po injekcích se jí ulevilo, opět rýže a trochu masa…- zase po x hodinách ven. To už jsem byla fakt zoufalá a sháněla doporučení na jiného diagnostika. Naštěstí sehnala, ten dodělal rozbory na slinivku, znovu játra, ledviny, všechno Ok. Prý tedy gastritida, píchnul něco na zvracení, Degan a ATB. Na rozkrmení denně 1 Hills gastro konzerva po lžících, takhle 3 dny, potom pomalu přidávat vařené - vařila jsem dýni s krůtím. Celkově ATB injekčně 5dní, 4dny Degan a ještě něco. 10dní gastro konzervy, postupně přešla na dýni s masem, k syrovému se dostala po 14dnech, ale podstatně menší množství. Teď po měsíci je v pohodě, žere dobře a s chutí, už zase syrové, ale pořád ještě aspoň obden dýni a hodně probiotik. Vet mě varoval před tučným, kterého dřív dostávala dost, tak teď to hodně hlídám a omezují.
Zapomněla jsem zmínit, že už pár dní před vypuknutím nevolností jí strašně smrdělo z tlamy, takže krom jiného teď hodně hlídám i to, jsem jak blázen, pořad k ní čichám, zda je v pohodě 🤣
Žádnou příčinu jsem nerozklíčovala. Respektive mám podezření na jehněčí drštky, ale ty měla skoro 3 týdny před onemocněním a podle veta to nesouvisí.
No teď už snad v pořádku, ale ve střehu jsem pořád.

16.12.2022 21:10

Ouško4 napsal(a):
Ano, celé to začalo v létě, kdy mým psům (oběma) postupně přestal sedět BARF.
Je možné že důvodem tenkrát byla nějaká špatná dodávka masa...netuším proč. Dodneška nevím co jsem udělala špatně, protože oba na syrovém mase vyrostli od štěňat.
Začali mi oba střídavě zvracet, nejprve jen občas a jen kosti a postupně čím dál častěji až to došlo do nějaké (asi) gastroenteritidy, to bylo v létě, a zvraceli oba hodně. Oba se srovnali prakticky hned při přechodu na gastro granule, a ten jeden z nich pak postupně bez problémů přešel na normální granule (Wolfsblut) v kombinaci s vařeným. Syrové už si netroufám, evidentně nejsem způsobilá to dělat dobře...i když, těch problémů u psů, krmených syrovým masem bylo letos během léta tolik - co vím jen z cvičáku, ze závodů, z výstav, od přátel...i na veterině nás přijímali jako "další barfař blije". Strašně moc psů mělo letos hodně podobný průběh různých gastro problémů, od pálení žáhy, diskomfortu, mlaskání, brkání po jídle až po blití a průjmy, a společný jmenovatel bylo, že tihle psi byli všichni na syrovém mase. 🙄

Zajímavý, že ti všichni zmínění blijící psi byli na BARFu
Nedávno jsem řešila gastritidu u své feny, v podstatě nežrala 10dní, začalo to slabou faleškou a rozjeli se do gastritidy, když už se náhodou nažrala, šlo to po 8-12h v podstatě nenatrávené zase ven. Krve Ok, moč Ok, SONO OK, RTG s kontrastní látkou OK. Zajímavé je, že i když jí bylo hlavně večer blbě, navalovalo se jí a hodně mlaskala, jinak byla až nadstandartně veselá.
Máme 3 psy včetně 6měsíčního a problémy měla jen ta prostřední skoro 3letá, ač všichni žerou to samé, jen v jiných poměrech 🤷‍♀️

Ad hltání: hltá nám ta nejstarší, jakože fakt vdechuje. Pořídila jsem zpomalovací misku a lepší, nemá ji prázdnou za 20s, ale třeba za minutu, takže lepší to je

15.11.2022 21:32

balisek napsal(a):
Osobně dlouhodobě používám PSH Titanium White. Vyzkoušela jsem různé profesionální značky. Pokud však jde o bělící efekt, výsledek po PSH jsem shledala jako neuspokojivější. Nejlepšího efektu dosáhnete, pokud nanesete šampon, necháte chvíli působit, opláchnete a poté celou proceduru zopakujete. Kondicionér této značky až tolik nedoručuji, není to nic moc.

https://www.kosmetikapsh.cz/kosmetika/vybelovaci-sampon-titanovy/

Děkuji za tip! Ještě dotaz - máte srovnání účinnosti s bělícím gelem od AllSystems? Má dobré recenze a má tu výhodu, že se v srsti může nechat.
Ani jeden přípravek není levný, tak ještě rozmýšlím

14.11.2022 21:51

Ahoj,
tak se nám letos úspěšně podařilo zbavit se alergických projevů, bílá byla konečně bílá a já měla radost…dokud jsme si nepořídili šarpláně. “Prcek” je úplně boží a s bílou si pořád krásně hrajou, všechno je super. ❤️
Až na to, že bílá je hlavně na krku už spíš oranžová od toho, jak na ní malej pořád visí a slintá. Momentálně to až tak nevadí, ale napřesrok bych ráda ještě nějakou výstavu a tak a ono to z těch chlupů samo fakt nepustí. Obyč šampon je na to krátkej.
Nemáte někdo nějaký tip? Do žádných psích salonů nechodím a hledat přes net se trochu bojím, abych nesáhla vedle a mi nedali bůh ví co..

14.11.2022 19:11

Na první dobrou mě napadla bearded kolie