loolucy

Moje příspěvky

8.8.2015 10:29

scylla napsal(a):
Zažila jsem za posledních 12 let pár desítek psů, kteří měli být utraceni pro problémové chování, takže štěně vrčící u misky není nic neobvyklého. Je potřeba ho naučit, že vaše přítomnost u misky je pro něj výhodná. O tom to celé je. Mám štěně, nehltá ani snídani, ani oběd ani večeři, dnes dvouletý pes také nehltá, protože vědí, že jídla je dost a kolem krmení se nedělá komedie. To je základ - nedělat komedii kolem krmení. Staří praktici říkají - čím větší komedie se kolem krmení dělá, tím větší problém s chováním psa při krmení nastává. Chování psů to potvrzuje.

Tak to asi taky záleží na plemeni. Mám a měla jsem šíleně žravé psy. O tom to celé je, jim prostě nerozkážete, už tolik nežer, není to zdravý. Oni by se prostě užrali k smrti...a takové psy velmi těžko změníte.

Komedie kolem krmení? to je co?

8.8.2015 09:53

scylla napsal(a):
Krmit štěně dostatečně, aby nehltalo a nemělo pocit, že jídla je nedostatek. Nekrmte z ruky, ale dejte jídlo do misky a přidávejte do misky něco dobrého. Nechte štěněti k jídlu klid a bude dobře.

Zda se mi, že jste opravdu nezažila štěně, které při přiblížení k misce začne jančit jak šílenec. Opravdu si ani do misky nenechá sáhnout, takže to, co tu píšete je nesmysl. Jak by mohl člověk něco takového psu/štěněti dát do misky, když mu vadí jakékoliv přiblížení k okolí misky?

A štěně aby nehltalo? Neměla jsem štěně (vlastně ani neznám takové), které by nehltalo, když mu přistane večeře na talíři

8.8.2015 09:48

Felow napsal(a):
Je to trochu složitější a pokusím se vám to popsat:
Růst psa je ovlivněn brzlíkem, který je největší u štěněte a má za úkol kromě tvorby lymfatického systému také tlumit tvorbu pohlavních hormonů.Brzlík je největší u štěňat a po 14 dnu od narození se začíná zmenšovat.Ve 2-3 letech mizí.Logicky pokud se tento orgán stará o růst tím, že ovlivňuje - tlumí tvorbu pohlavních hormonů - tím vlastně řídí, jestli je jedinec ještě štěně a má růst nebo je fyzicky dospělý a růst končí.Kastrací produkci hormonů zmírníme- tím se to období, kdy brzlík dokáže tlumit hormony prodlouží a tělo roste delší dobu, než brzlík skutečně zanikne.Takže naopak předčasnou kastrací můžeme dosáhnout prodloužení růstu-pes může více narůst, což je zvláště u obřích plemen z fyziologického hlediska nežádoucí(zátěžové a kloubní problémy)
Pro zajímavost například u koní může mít správně načasovaná kastrace příznivý vliv na růst, zvláště pokud se vykoná ještě před pubertou.Výlev testosteronu v pubertě totiž způsobí uzavření epifyzeálních plotýnek na koncích dlouhých kostí, čímž se znemožní jejich další růst do délky.Bez testosteronu zastavujícího další růst, může valach pokračovat v růstu i po pubertě. Jednoduše řečeno - delší puberta-delší období růstu a vývoje.(potvrzeno studiemi E.M. Kramer-Průvodce plemeny psů)
V povědomí chovatelů je mylné přesvědčení, že brzkou kastrací se zarazí růst, ale je to přesně naopak.Například již v historii původních plemen je známo, že specielně pastevci drželi a v zemích původu dosud i drží, kastrované psy(zvláště samce), kteří jsou značně větší než nekastrovaní.

Jej. Tak to jsem opravdu netušila a omlouvám se za moji tupost. Takže děkuji za vysvětlení, toto mi smysl už dává

8.8.2015 01:41

Felow napsal(a):
Znovu opakuji, že záleží na plemenu a jeho fyziologickém vývoji. Hárání je známkou dosažení dospělosti a z medicinského hlediska ukončeného fyziologického vývoje - růstu. Malá plemena dříve, větší později a velká nejdéle.Svědčí to i o různých časových intervalech prvního hárání. Je velký časový rozdíl např. u Jorka nebo RR.Obecně malá plemena jsou schopná hárat již kolem 7 měsíce, velká naopak o pár měsíců déle.

Není hárání známkou pouze pohlavní dospělosti (což je stav, kdy je jedinec schopen se rozmnožovat), ne dospělosti jako takové?

A není to nesmysl, ukončení růstu? Vždyť fenky i po prvním hárání rostou? Třeba jen 1-3 cm, ale stále rostou. A mohutní.


Stejné je to u lidí - u dívek pohlavní dospělost 12-15 let, ale stále rostou...



Nejsem odborník, takže jestli se pletu, tak se omlouvám, ale mám za to, že spojovat první hárání s dospělostí psa nemá nic společného.

8.8.2015 01:10

Felow napsal(a):
Záleží na plemenu. Hárání je známka ukončeného fyziologického vývoje-zvíře je po fyziologické stránce dospělé a dle jednotlivé praxe dle obvyklých časovýchtermínů je možné kastrovat i před prvním háráním, samozřejmě dle dispozic individuálně u jednotlivých plemen.

Mně to přijde opravdu brzo. Kastrovat do jednoho a půl až dvou let. Nerada dělám taková srovnání, ale napadá mne opět srovnání lidské.

Opravdu se mi nelíbí kastrovat ročního psa, který ještě nedokončil růst...

8.8.2015 00:56

Felow napsal(a):
Takto vypadá odpověď, když dojdou argumenty.S tímto mám za celý život ve své žurnalistické praxi v Americe i u nás docela dobré zkušenosti.

No tak mi přišel právě ten váš předchozí příspěvek. Jako největší prevence je doporučována kastrace ještě před prvním háráním. Má poslední fena hárala v 7 měsících. Takže dle doporučení bych měla kastrovat štěně?

8.8.2015 00:52

aritim napsal(a):
S tím jsem se nikdy nesetkala. Několik veterinářů mi doporučilo nezávisle na sobě kastraci feny po prvním hárání, ale lépe v jednom roce, u psa kolem druhého roku, jednalo se o středně velké plemeno.
U kocourů po roce, u koček po první říji.

Ono stačí projet internet. Jako prevence je to prý nejlepší, ještě před prvním háráním. Řada veterinářů to má na svých stránkách...

8.8.2015 00:51

Felow napsal(a):
Je opravdu vidět, že nemáte zdravotnické vzdělání, nastudujte si alespoň základní specifické vývojové fáze z fyziologického a medicinského hlediska, jinak je marné s vámi na toto téma vést jakoukoli diskusi.

Nechápu? Jenom mi zdůvodněte na co se vás ptám. Nic jiného po vás nechci.

8.8.2015 00:48

Felow napsal(a):
Ponětí opravdu mám, žila jsem tam 25 let a mám tam dodnes půl své rodiny.

Opravdu? Že to tak zdaleka nevypadá...

8.8.2015 00:42

Felow napsal(a):
Ano kastrace malých štěňat do půl roku věku je mrzačení-tento jedinec nemá šanci zdárně dospět se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

A proč se tedy, u nás v ČR, doporučuje kastrace před prvním háráním? Není snad ten pes také štěně? Je...

8.8.2015 00:40

Achjo. Svoji zmínku o Americe beru zpět. Jinak se tu zhádáme. Ani to není k tématu. Kdo chcete, napište mi zprávu. Mohu povyprávět, popř. taky si ráda poslechnu co máte na srdci.

8.8.2015 00:37

Felow napsal(a):
Oháníte se argumenty o plnohodnotném životě a neuznáváte preventivní kastrace a najednou shovívavě souhlasíte s podloženými a evidedentními mrzačeními malých štěňat v jiné zemi a jako důvod uvádíte přemnožení?Pokud bych byla tak zarytým odpůrcem preventivní kastrace jako vy(jakože nejsem), tak bych nikdy nemohla souhlasit s vědomým mrzačením malých štěňat ve jménu účelu světícího prostředek.

Ale no tak. Kde zas souhlasím s mrzačením štěňat?

Jste opravdu mimo. Kdybyste o situaci v USA měla aspoň trochu ponětí...

8.8.2015 00:19

Felow napsal(a):
Reagovala jsem na váš příklad, kdy se jako vyjímky zastáváte kastrací v Americe. U nás kastraci odsuzujete a Ameriku uvádíte jako opodstatněnou, což je při vašem přístupu ke kastraci paradox.

Důvody jsem uvedla. Nevidíte?

8.8.2015 00:11

Felow napsal(a):
Zrovna tento příklad jste neuvedla nejlíp.Dle všeobecně známých amerických pravidel bych já, ač mám též kastrovanou fenu(která nemá doposud ve svých 12 letech sebemenší zdravotní ani psychický problém, prožila aktivní život záchranářského psa a je doposud Alfou v naší smečce) v Americe kastrovat nechtěla. Tam totiž kastrují pravidelně úplně malá štěňata.

Z toho jsem nějak nepochopila vaše vysvětlení? To že tam kastrují štěňata je šílené. Sleduji několik amer. skupin svého plemene na facebook. Prostě trochu chápu, když vykastrují zdravého psa tam. Zamezí tím tomu šílenství.

Jedná se mi o to, že tam jsou psi přemnožení a díky tomu se nechávají uspat, díky tomu jich žije tak obrovské množství na ulicích, díky tomu jsou tam tolik týráni...A o krádežích nekastrovaných psů ani nemluvě.

Jsem ráda, že takový stav u nás nemáme. Teda zatím.

7.8.2015 23:40

Lexaurin napsal(a):
Kastrovana fena nema pouze "vnitrni" polavni organy, vnejsi ma.

To mi přišlo natolik zřejmě, že jsem to nezmiňovala. Ale jak vidím, rýpalů se najde dosti...

7.8.2015 23:14

aritim napsal(a):
Napsala jsem, že je v takovém stavu, ne že pohlavní orgány má. Ona si neuvědomuje, že je nemá. Nevím, jak jinak to napsat, ale snad to takto pochopíte?

Teď už je to zřejmé. Ale co ty hormony?

7.8.2015 23:03

Fena po kastraci je prostě jen ve stavu, kdy jsou pohlavní orgány v klidu, jako u nekastrované feny, která zrovna nehárá a nemá falešku.


Jenom taková poznámka - víte, že kastrovaná fenka už pohlavní orgány nemá? Že už tam nemá (teda většinou) vůbec nic?

7.8.2015 23:01

My zase máme problém malinko jiný. Doma už loužičku neudělá, ale v garáži, ve sklepě a v mezipatře, tam chodí pravidelně. Řešili jsme to tak, že jsme ji tam nepouštěli nebo chodili s ní. Ovšem dnes se u nás pracovalo a dveře do sklepa dokořán. Loužička i bobek. Tohle bude problém zase u nás.

Takže jen, pevné nervy


Příbuzní mají štěně jezevčíka (jejich první pes), podotýkám, že jakékoliv pro ně nevhodné chování řeší křikem a pohlavky psa. Je to trpasličí pes, tak je mi ho opravdu líto. Myslím si, že si z toho musí odnést nějaké trauma - navíc mlácení za bobek doma nepomáhá, stále si chodí kamkoliv a to je mu už přes půl roku.

Takže opravdu raději s klidem a pohodou. Pejsek se to naučí, je jen na vás jak budete vytrvalí :).

7.8.2015 22:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Zvíře opravdu neví/neřeší, že je kastrované, stejně tak neřeší třeba chybějící oko nebo končetinu. Jakmile nic nebolí, jsou v pohodě.

Taková fena fakt nebude plakat v depresi z toho, že je vykastrovaná, a trpět z toho pocitem méněcennosti.

Nejsem odborník, ale nezmění fena po kastraci pach? Mám za to, že ano, když přijde o hormony. Taky by mne zajímalo, jak pak voní psům? Taková fena bez hormonů?

7.8.2015 21:36

Myslím si, že něco jiného je také například v Americe. Tam je podle mne na místě kastrace, ač to není ze zdravotních důvodů té oné fenky/oného psa, ale je to na úkor jiných. Jsou tam tisíce psů utráceny a stejné množství nechtěných štěňat odkládáno/vyhazováno...