martinero

Moje příspěvky

3.8.2017 15:53

Tak přišla odpověď od paní doktorky:
Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď, Váš email se ztratil v záplavě jiných.
Ano, vyfocená brka jsou jako do učebnice příkladná pro PBFD. :o)

Nicméně i jiné faktory toto mohou způsobit. Vámi popisovaný stres by měl být rozhodně první v řadě možných příčin. Vlivem vyplavení kortikoidů dojde ke snížení přítoku krve, tedy i živin pro rostoucí pero a krev je distribuována do mozku a jiných životně důležitých orgánů. Většinou tak vznikají hladové pruhy neboli stresové linie. Může ale dojít i k úplnému zastavení přísunu živin a tedy vypadení brku.

Další příčinou by mohlo být podání nějakých odčervovacích přípravků, případně jiných léků, které mohou být částečně toxické a mohou mít vliv na růst peří. Ten přípravek mohl být podán již u předchozího chovatele a nyní by ještě mohlo docházet k opožděnému efektu. Měsíc je ale dlouhá doba, teď už by to mělo přestat a začít normálně růst.

Pokud ho to stále trápí, bylo by vhodné mu odebrat krev a toto peří a nechat ho vyšetřit na cirkoviry, které se netýkají jen papoušků, mohou je mít i jiní ptáci. Není to PBFD, ale jmenují se vždy dle druhu. Jsou i další viry, které by to mohly způsobit.
Dále by bylo vhodné udělat z krve hematologické vyšetření (počet bílých a červených krvinek) a biochemické vyšetření.

Pokud nechcete s vyšetřením kvůli dalšímu stresu pospíchat, dala bych mu max. další měsíc. Pokud to nepřestane, je to špatně. Během té doby bych mu na ovoce podávala Pantu 20, případně nějaký jiný doplněk bílkovin.

3.8.2017 08:45

eklektus3 napsal(a):
Dle foto jednoznačně PBFD, což je u vousáka divné. Možná zmutovaný virus?

PBFD to nebude, i když to tak vypadá. Tomu odmítám věřit. Ještě je tu pravděpodobnost extrémní nízké vlhkosti a vysoké teploty, čehož důsledkem může být nerozbalené pouzdro. Pero pak zapouzdřené roste dál, ptáka svědí a otravuje, tak jej vytrhne, nebo v dusledku vyvrácení vypadne. Ptáci se nekoupou, tak budu denně rosit. Nevypadají že by jim to vadilo. Veterina má dovenou takže nic. S jedním chovatelem jsem se bavil a jemu se vousaci normálně koupou, když to druhému vůbec. Tak snad zvýšení vlhkosti pomůže.

2.8.2017 16:18

Tak vypadla další pera, tentokrát jedno dost krvavé a druhé zaškrcené. Nevím si rady. Připadá mi že se situace horší a já pořád nevím příčinu. Jedu na veterinu. Nechápu to protože pták se má zjevně dobře. Loví včely, žere dobře, je zvědavý. Snad to nepřejde do jiné fáze. Přidávám obden MUTA-VIT na ovoce, ale zatím jen týden.

26.7.2017 22:09

eli22 napsal(a):
Tak za prvé francouzské pelíchání není PBFD a za druhé si myslím, že to normální přepeřování není, ale zároveň podle pera (není zaškrceno) ani akutní forma PBFD. Co ale může být, tak chronická forma PBFD, což se právě prvně projevuje při přepeřování a zároveň při změně podmínek chovu, což by v tomto případě odpovídalo. To je ta horší varianta. Ale může to být chyba ve výživě, špatná látková výměna, zkusila bych dotovat nějakou směsí s přídavkem aminokyselin a Promotor.

Díky za radu. Ještě počkám co mi napíšou veterináři a pak uvidíme. Jen mne docela zaráží možnost PBFD. Pokud vím tak se tato nemoc vyskytuje výhradně u papoušků. Neznám jediný případ a ani mí známí chovatelé plodožravých, že by se s touto nemocí kdokoliv z nich, či jejich okolí setkal. Jen mě utvrdili v názoru, že PBFD to rozhodně nebude.

26.7.2017 21:24

pecko napsal(a):
S tímto problémem bych se obrátil na paní MVDr. Vaidlovou. Určitě Vám dobře poradí :).

Právě jsem jim do ordinace napsal. Tak jsem zvědav. Díky za tip.

26.7.2017 20:37

Tak problém stále přetrvává a já si fakt nevím rady. Napsal jsem jednomu zkušenému chovateli a veterináři zároveň níže uvedený článek, tak jsem zvědav. Budu rád za jakékoliv rady...

"...Jedná se mi o špatné a nezvyklé přepeřování půlročního samce vousáka senegalského, kterého jsem před měsícem pořídil. Informací na netu moc nezjistím, protože mě všechno odkazuje na PBFD a andulky a papoušky, což se mne netýká.

Samci vypadávají nová pera a to z části (až z 1/3) zapouzdřená. Konec brku je suchý bez známek krve. Jen jednou bylo krvavé, ale to přikládám stresu a vyplašení při odchytu a stěhování do větší klece. Stará pera jsem ještě nenašel, ani jediné. Pouze nová, z části zapouzdřená na dně voliéry. Samec je doma již přes měsíc a na dně voliéry najdu v průměru dvě pera týdně.

Chování samce je aktivní, působí vitálně, je zvědavý, vitální, žravý, bez známek apatie. Již týden sdílí voliéru s dvouměsíční samicí, kde panuje rovnováha, spí vedle sebe, oba dva přijímají krmivo bez problému. Občas se vzájemně proženou, ale žádná dominance nebo submisivita.

Krmení je snad vyvážené. Podávám denně 1:1:1 sladká jablka, hrušky, hroznové víno, občas sladké mango, papaya. Ze směsí a granulí mi nic neberou, teď mi druhý den ubylo v misce pár granulí T16, tak možná začnou. Hmyz (zofobasy) jsem vysadil hned po té, co jsem dal samce k samici a na květech přísavníku si loví sami včely. Samozřejmě denně čistá voda, které ale většinou téměř neubyde.

Možná příčina poruchy přepeřování mi není známá, ale je tu pár faktorů, které by to mohli ovlivnit. U předchozího chovatele byl v místnosti o teplotě cca 20 C, po převozu na světelné zastřešené terase o teplotách 28-35 C, k tomu stres z přepravy a nového prostředí, náhlá a prudká změna teploty a osvětlení (dříve stín, nyní spousta světla), dále po zvyknutí přesun po 4 týdnech do větší voliéry se samicí. Takže znovu stres a zvykání si na nové.

Jak jsem již psal, pták je zvědavý a čilý, ale to přepeřování mne dost znepokojuje a nerad bych zanedbal něco, co by mohlo být opravdu důležité. Posílám pár snímků.
Děkuji velice za přečtení těchto řádků, budu doufat a těšit se na brzkou odpověď...".

29.6.2017 13:12

Já taky nevidím žádné anomálie. Pták je celkově v pohodě Jen to peří na prvním snímku. Ještě jsem se s tím nesetkal. S panem chovatelem jsem se spojil a shodli jsme se že jde o náhlou změnu prostředí a hlavně teploty. Byl v místnosti v teplotách do 25 C a já ho dal do prostředí kde svítí celý den, nižší vlhkost a teplota najednou nad třicet a v poslednich dnech i nad 35. Myslím že to je ten důvod. Pbfd a skokana neřeším, vím že je to hlavně u papoušků. Začal jsem doplňkově dávat B a uvidíme. :) Díky.

29.6.2017 11:54

loskutakruda napsal(a):
Dobrý den. Chtělo by to foto celého vousáka, kde je vidět to postižené křídlo.

Zde pár fotek...

28.6.2017 23:51

Nic? Žádná rada prosím?

27.6.2017 23:51

Ještě mě napadla docela zásadní věc, která se odehrála a to změna prostředí a především teploty. Z místnosti zděného domu, kde prosvítalo přes okna, je nyní na velké slunné zastřešené terase směřované na JZ, tzn. že je tam docela teplo a světlo. A ta teplota šla v těchto dnech dost vysoko, Takže adaptace pro mladého ptáka mohla být příliš krátká.
Ve velkých vedrech 2 denně rosím, což se je mu zjevně dost příjemné.

27.6.2017 23:40

Dobrý den, už tu nějakou tu hodinu sedím a pročítám, ale odpověď jsem nenašel, takže prosím o radu popř. pomoc.
pořídil jsem půlročního samce vousáka senegalského. Má se k světu, je aktivní bez známek apatie. Jen značně plachý při nečekaném přiblížení, ale velice brzy se sklidní.

Strava pestrá, ovocná směs (Nutri bird), směs s hmyzem (Nutri bird), Granule Beo (Nutri bird), vše má spíše na okrasu a dá si svátečně, poněvadž hlavní složku tvoří ovoce (jablka hrušky, hrozno, papája, jahody, ale i okurek,...) a zofobasi.
klec dočasná, menší 100x80x70 (vxšxh) se zákoutím kde má klid a přítmí. Zde bude asi ještě 14 dní, pak se samicí ve voliéře.

NYNÍ K PROBLÉMU. Mám jej cca 14 dní a zjistil jsem u něj neupravenost peří, předpokládal jsem, že přepeřuje, což značí i dorůstání nových červených pírek nad očima. poslední dny ale vidím, že má jen pár letek, jakoby vychýlených, nebo téměř vyvrácených. Ale těch nových. Staré peří nikde. dnes jsem v kleci sebral tři vypadené letky, ale nedorostlé. Bez známek krve v brku. Myslím že mu dorůstá nové peří, které ale z nějakého důvodu prostě nevyvynuté vypadne.

Máte s tím někdo zkušenost? Můžete poradit prosím? Pán, od kterého jsem jej bral, je seriozní chovatel a nepředpokládám tedy, že by krmil špatně. Pták má docela dobré čisté podmínky, připadne mi to jako dlouhodobější nedostatek, nebo nevyvážení živin. Pták sice působí že je v klidu (často si jakoby "tázavě" pobrukuje), ale na druhou stranu u Vousáka senegalského si nejsem úplně jistý jestli fakt není v nějakém stresu. Přikládám foto pera...

Díky za rady...

19.5.2017 17:45

rybka napsal(a):
Zuzi, kde se dá toto gumové, drbadlo " sehnat ?

I v Hornbachu je běžně v prodeji.

28.11.2016 23:18

Pije normálně. Vody ubývá málo, něco se také odpaří, ale líže porosené listy a sklo, takže bych v tom problém neviděl. Stolice je adekvátní příjmu potravy. Takže máněkrát ale přiměřeně potravě. Bez průjmů.

28.11.2016 00:08

Na saranče si netroufne, cvrčka vezme jednoho max dva za stejnou dobu. To je pořád podle mě málo. Nesjem teda odborník na gekony, ale přijde mi to opravdu dlouhá doba. Je spíš totálně vyplašený a příjde mi vkuse vystresovaný. Přitom není z čeho i terárko má v místech kde je úplný klid. Po všem vyjíždí spíš zastrašuje a kouše, místo aby lovil.

27.11.2016 22:24

Ahoj všem chovatelům. Trápí mě jedna věc ohledně našeho gekona a poněvadž se zaměřuji spíše na hady a tohoto gekona máme jen jednoho, potřebuji radu zkušených.

Koupil jsem na burze gekona obrovského a až poté jsem se dozvěděl že je od importerů. Co už. Gekon v pohodě vypadal zdravě a myslím že i je. Až teda na jednu věc. Že je extrémně plachý by ani nevadilo. Ale vadí mi jeho příjem potravy. Vezme si jednou za týden, někdy i 14 dní 1 hole. Hubenej podle toho je. V poslední době potravu jen potrhá a pokouše. Už mě to nebaví pořád jen čistit krev a bordel po zamordovaných holatech.
Nevíte, čím to je? Že by tím importem? Podmínky v terárku jsou vhodné.25-30 podle místa přes den, v noci pokojová. Terárko velké, rostlina korková kůra, rosení, klid. Prostě nevím...

18.11.2016 22:01

Marcell888 napsal(a):
Řekl bych, že svrab. Vypadá to jak kávová sedlina, lógr. Namáčením množíte roztoče. Miluje vlhkost. Přípravek Advocate nebo Stronghold pomůže. Pokud se ovšem jedná o svrab. Ale neuškodí ho dávat jako prevenci, také odčervuje a ničí blechy a jiné.

No tak to snad ani ne. Svrab snad vypadá úplně jinak, je úplně jinde a u koček s pp z chovatelských stanic, žijících v čistém bytě, odčervovaných a odblešovaných, to snad ani nelze...

18.11.2016 20:02

Je jich tu plno, i na netu. Jen si vybrat. Potřeboval jsem hlavně vědět co je to zač.
díky.

18.11.2016 16:29

Aha, díky. vygooglil jsem kočičí akné a pravda bude to ono. I rad je tam dosti. Díky.
Misky máme od malička porcelánové.

18.11.2016 15:52

Zdravím všechny. potřeboval bych poradit ohledně černých fleků na srsti (viz foto) našich dvou koček.

Dopředu říkám, že bleší trus to nebude (testoval jsem to). Kočky to mají jen pod bradou. je to na jednotlivých chlupech, ale i jakoby na svazcích. Kočky si to neškrábou, nesvědí je to a kůže není zarudlá (alespoň nevypadá). Zřejmě se to drží jen na chlupech a stopro jen pod bradou.
Krmíme syrovou stravou, tak že by nějaké bakterie, cizopasníci, roztoči, nebo já nevím co...
Vet nám dal desinfekční kožní roztok Alfadin a máčet 2x denně. Měsíc jsme máčeli, trochu to pomohlo, ale žádná sláva. teď nemáčíme a zdá se mi že toho je zase víc a víc...
Nemáte s tím někdo zkušenost, nejlépe s účinnou léčbou? Díky za reakce...

25.9.2016 20:29

Držím pěsti,
máte krásného zrzečka. My máme podobného s podobnými problémy. Už týden průjem, (kocourek je aktivní hravý a žravý) a ne a ne přestat. Bohužel dieta je zřejmě marná, protože kocourek si nic jiného než syrové maso a další syrové masné produkty nevezme. Snad jen žloutek. U veta jsme byli. Dal nám probiotika, pokud se stav nezlepší, budeme to dál řešit. Což se nezlepšilo, takže v pondělí jdeme znovu.
Dalším problémem je to, že na rozdíl od Vás, jsme na místo červíka našli blechu. Hned jsem nastříkal preventivně obě kočky přípravkem Effipro. Jsme docela nervózní. Protože přítelkyně zhruba před čtyřmi týdny našla na svých pracovních bílých kalhotech blechu. To jsou 4 týdny a předevčírem další. Tak máme hrůzu z toho aby se nám to doma nerozmnožilo a jestli snad nedejbože nejsou v peřinách. Kocourek je dlouhosrstý, takže ani při česání nebylo nic na první pohled vidět. Žádný bleší trus.

Také se mu udělali nějaké u kořenů chlupů pod bradou malinkaté černé flíčky, nalepené na chlupech, to říkal veterinář že je teď na podzim běžná věc, předepsal 2x denně máčet v jodovém přípravku (1:10).

Takže takto se nám to hezky sesypalo na našeho krásného mazla a doufáme že to bude vše v pohodě. Je jinak naprosto spokojený., jen mi se nervujeme aby to bylo v pohodě. Léčbu budou muset prodělat zřejmě preventivně obě kočky co máme. Že jo? Jinak odčervovali jsme před 2,5 měsíci a Kokeš od táé doby na terase snědl dost hmyzu. Cvrčky pavouky apod... Takže vnitřních parazitů se opravdu obávám a předpokládám, že první krok bude hned v pondělí odčervení.

Díky za reakce a za pozornost smajlík Přikládám fotku krasavce (Kurilský bobtail), i když vlastně kdo chce může se mi tu mrknout na profil, tam jich je více...