Informace o uživateli:
Chov exotického ptactva: plodožraví, hmyzožraví. Mezi mé nejoblíbenější patří chov a odchov Majny Rotschieldovi, dále zástupci Turak, které jsem ale ve svém chovu neměl.
Akvaristika sladkovodní,
Morelia viridis (Biak)
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 13. 6. 2023 13:39:50
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
K tomu kuřecímu... Já dávám našemu 4,5 měsíčnímu kotěti celá kuřecí křídla, která rozkrájím na cca 1,5-2cm špalíčky. Zblajzne jej celé, krom největší kosti, ze které pro ni ještě odkrojím chrupavky. K tomu si dá denně ještě cca 20g hovězího a 20g vepř. srdce.
Jinak dostává občas místo srdce kachní droby a někdy vysadím vše a má den jen na granulích roial c. aby je v případě hlídání nezačala odmítat. Také tak cca 3x týdně jak kdy někdy vícekrát dostává prěmražená potkaní holata ve věku kolem 20ti dnů. Ty má nejraděj a ssní je na posezení. Samozřejmě ale jimi nahradím jinou část denní stravy. To už jsem ale rozebíral v jiné diskuzi.
Jo a ještě jsme zapomněl na žloutky. Ty také dostane párkrát v týdnu.
fikovnice
napsal(a):
Právě - to, jak to děláte Vy, mě celkem láká. Asi se opravdu kouknu na nějaké inzeráty hadařů. Ale každopádně by mi museli holata prodávat již zamražená. Živé hole vidět jak kočka zadavuje a navíc asi i trýzní a hraje si s ním...ne, to bych nedala. Je to zvláštní, protože když velkej chytá myši na chalupě, tak mi to tak nevadí. I když samozřejmě nevidím ráda, že si s polomrtvou myší ještě hraje.
Zde to máte. https://www.ifauna.cz/drobni-savci/inzerce/r/detail/2681898/prodam-potkany-a-mastomysi/ https://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/inzerce/krmni-hlodavci/ Chce to hledat podobné inzeráty, z vašeho okolí, nebo velkochovatele hadů. Popř. I zverimexy nabízející potkany vám můžou dát kontakt, když se správně zeptáte. Jinak přikláním se k tomu, že potkani smrdí podstatně méně než myši. Ale přesto je to hrůza. Hlavně v létě.
A jak píše lavacca, chovat si pro své svěřence vlastní "biokuřata" tak to je taky paráda a hlavně v konečném důsledku téměř bez práce, protože se to sveze s ostatními starostmi o drůbež.
Asi je to o tom co si kdo zvolí a je mu přístupnější. Nemám prostor na slepice, ale výborný zdroj mraženého potkaního, takže volba je jasná. důležité je, že jdeme správným směrem, kupříkladu o proti podávání granulí.
Co se týká podávání živého. Je jasné že by to snad vadilo každému, na rozdíl od toho, když si kočka uloví myš sama a příjde se s tou polomrtvou pocuchanou chuderou pochlubit. Jde totiž o to, že bychom měli oprávněně pocit viny za to, že jen kvůli mě ta myška trpí. Přece já jsem ten kdo to zavinil, ne ta kočka. Proto je snesitelnější pohled na ulovenou živou, na rozdíl od mnou podávané živé.
lavacca
napsal(a):
Právě. Vím, jaké je to "otročina" čistit více ubikací, atd. A to jsem měla milované pískomily, kteří se čistí po delší době.:) Potkaní smrad by mě za chvíli vystěhoval.. Stačí, aby se vyčůral do čistého a už bych měnila podestýlku.. nevím, proč ty myši a potkani tak hrozně smrdí (mají koncentrovanější moč ?!?). Třeba takové morče, což je malý "průtokáč" (fakt, co sní to vyčůrá - a že toho fakt sní dost ), tak nikdy takhle cítit nebylo.
Ale na vašich stránkách to všechno vypadá tak hezky. U vás by se trio potkanů na chov pro vaše krásné kočky určitě ztratilo.
Jojo, není to pro každého a každý na to pohlíží trochu jinak. A já nemít velký sklep, ani mne nenapadne nad tím přemýšlet. Ale to spíš kdybychom měli více koček. Což ""zatím"" nemáme. A přiznávám se, je to dost výhoda vzít si zamražené, o nic se nestarat, žádný chov, žádné usmrcení, jen rozmrazit a zkrmit na počkání. Kočička to miluje.
macomb
napsal(a):
Já už zasek přemýšlím, že si pořídím párek a budu si je odchovávat sama
Nápad dobrý, i já o tom přemýšlím, ale je to trochu komplikovanější, než jen pořídit si párek. Aby byl stálý přísun holat, chtělo by to alespoň tři samice. Jedna by se totiž při neustálém březí za chvíli strhala, vrhy by byly slabé, málopočetné. Myslím tak tři samice by dokázaly zajistit docela slušný, kvalitní a stálý přísun pro jednu kočku. Takže to chce min.4 klece a volnou mistnost, ideální sklep. Kamarád od kterého beru, má samic 30 a taky tam nemá pravidelně mladé v ideální velikosti. Teda alespoň přes zimu. V teplých podmínkách je to v pohodě.
lavacca
napsal(a):
Není vůbec zač. ;)
Já raději do dosahu kytku, kde nevím, nedávám. Jistota je jistota. :) Nicméně zkuste napsat nějakým botanikům, mělo by se vědět, co daná rostlina obsahuje a zda může být nebezpečná (osobní tip - pokud není jedovaté pro ptáky, neměla by ani pro kočky, ale radši se optejte, ať není průšvih ;).
No, známá je má taky doma a kočky k tomu a klid. Ale je fakt, že ona je má na úzké parapetu a kočky ji tam nikdy neskákaly...ale já bych se bála, že je to někdy napadne a neštěstí na světě...
Jojo, už mě to taky napadlo. Napíšu fundovaným odborníkům a uvidíme. Pak dám vědět...
Tak naše čtyřměsíční kočička, právě zbaštila na posezení své první potkaní holátko (viz. foto), miska vylízaná, zbytek žádný. Jen mňaukla, něco ve smyslu: "To bylo všechno? Já chci víc." Bez hraní a tahání, hezky z mističky.
I já díky, zejména lavacce. Přesto by mě zajímalo ještě pár věcí. Naše oblíbená rostlina Klerodendron čili blahokeř (viz. Foto), nemůžu nikde dohledat, jestli je pro kočky vhodná či nikoliv. Nechce se nám jí moc vzdávat a vím že tuto rostlinu mají v jisté zoologické zahradě ve voliéře s exotickým ptactvem, tudíž pro ptáky vhodná. Ale co kočky? A taky by mě zajímal rozmarýn. Máme jej čerstvý na vaření a naše kotě "zatím" nezajímá, protože se k němu jaksi ještě nedostalo. :) jinak díky za tip s mátou ;)
Co mě také docela překvapuje jsou orchideje. Vím, že jsou jedovaté a spousta lidí je má doma společně s kočkami. CHK s koťátky, nemají strach že jim je kočky či koťata okoušou. I my je máme, ale kotě na ne nedostane, až bude starší, tak si to nelajznem a přestěhujem je do práce.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
"Snad to kočka nepojme jako hru a neroztahá jej po bytě. :). "
to se může lehce stát...takže až ti něco křupne pod nohou, tak budeš vědět, co...
Za pokus to stojí :) pokud se tak stane, tuto možnost stravy okamžitě vyloučím. Byl bych ale rád kdyby kočka pojala tuto stravu jako nějakou lahůdku a s chuťí ji na počkání smlsla. Pak by to bylo ideální. Uvidíme. Jak jsem psal, pak dám vědět...
fikovnice
napsal(a):
Pak prosím písněte co a jak. A odpovíte mi, zda náhodou nejste z JM kraje? Chtěla bych to také u mých kocourů zkusit.
Jasně pak dám vědět. Jinak jsem z Prostějova. Pokud by jste chtěla shánět holata u vás, stačí si vyhledat většího chovatele hadů, nebo dravých ptáků v blízkém okolí (třeba zde na iFauně) a domluvit se s nimi. Většinou si chovají sami svou potravu, skrz výživu, nemoci, náklady, atd. Většinou mají přebytky.
Váš odkaz přesným opakem odkazu výše uvedeného v této plodné diskuzi. Já osobně se přikláním k barfu, byť se přiznám jeho dodržování na sto procent je z mého hledeska dost obtížné.
Také se dá tvrdit, že obchodníci pochopitelně budou zavrhovat barf vždycky, z logického důvodu, protože by samozřejmě jeho uznáváním jednoduše zkrachovali. U veterinářů se to dá popsat podobně, protože by mohli přijít o budoucí pacienty. Těžko říct, jsou to jen doměnky. Ale... Jedna věc je jasná. A to že eshop, ve kterém se prodávají granule, nikdy nebude tvrdit, ať si přestaneme kupovat granule. Proto ten článek nepovažuju za objektivní a jak jsem psal, výše, přikláním se k barfu.
No a ona potkaní holátka, vyzkušíme. Uvidíme jak to dopadne, pak dám vědět. Snad to kočka nepojme jako hru a neroztahá jej po bytě. :).
Máte pravdu, ono spestření to bude pro kočku jistě příjemné, otázkou kterou jsme se moc - pravda - nezabývali je, jakýpak to bude pocit, když naše micina před námi rozžvýká hole a pak nás dojde olíznout. To asi úplně košér nebude. To si nejsem úplně jistej jestli to dáme. Čisté maso a droby, to je přeci jen trochu jiná. :) díky za názory.
Díky za reakci, trochu to upřesním, kamarád nemá velkochov určený pro trh, nýbrž svůj malý chov určený výhradně pro své dravce. Jelikož, mu jde o zdraví ptáků, krmí zeleninou tvrdým, pečivem a granulemi. Atb by samozřejmě škodilo jeho svěřencům, proto se v krmení pro potkany nevyskytuje. Byl by sám proti sobě.
Velmi velmi přínosné téma. Díky za něj a reakce a odkazy v něm.
Zajímala by mne vaše reakce na krmení potkaními holaty, pěti až desetidenními mraženými, cosi o tom myslíte, zda zahrnout do jídelníčku, či nikoliv, výhody, nevýhody, protože se mi to osobně jeví jako docela vhodné a výživné spestření.
Kamarád je sokolník a pro své ptactvo si "pěstuje" potravu doma sám, takže k tomuto druhu potravy (potkani v jakémkoliv věku) můžu díky jeho stálým přebytkům v chovu mít stálý přistup. Těžko nabízet kočce v bytě mrtvého potkana, ale s těmi holaty si myslím že by to snad šlo. Co vy na to? Díky za reakce.
Díky za reakce. Je to asi opravdu docela začarované s tou vodou. Pár lidí o kterých vím, tak vodu z řádu neřeší a nezabývají se tím, jen jí skrz chlór nechají odstát. ale to jsou lidé co žijí na Vysočině a tam je voda parádní. Nejspíš začnu vodu opravdu kupovat v těch pet lahvích, nebo pokud se mi bude chtít, tak jako dříve jsem upravoval vodu do akvária přes reverzní osmózu, tak se do toho pustím znovu, smíchám osmotickou vodu s vodou z řádu (30 GH) v poměru 2:1, vyjde mi tvrdost 10 GH a je to. Nebo byla by lepší ještě měkčí pro hortulány?
S tvrzením
"No nic zpět k tématu-tvrdá= zaděláno na průser, ale i lidi co používali třeba tu osmotickou, destilovanou atd. dlouho tak jim zvířata také padla( hodně lidí tvrdí, že v ní nejsou pro změnu potřebné minerály)"
...se maximálně ztotožňuji. Proto vidím tu variantu mixovat osmotickou s vodovodní, tím vznikne voda měkká, ale ne destilka a vodou z řádu jí přece jen o nějaké ty minerály obohatím...
rec
napsal(a):
Zaujimava tema, ale jednoznacna odpoved...je to klasicky problem chovatelov napr.stromakov, padaju na to ako caniny, tak napr.wagleraci.Ma sa za to, ze pseudomonady ziju prirodzene aj v tlamach hadov, ale problem robia az po premnozeni, ktore nastava narusenim rovnovahy.Tu vsak moze sposobit uz aj stres.Urcite voda, zvlast nevhodna moze sposobit problem...a urcite aj genetika.Prave z tohto dovodu je napr.tetaz trend chovat zvierata nasucho.Tj.bez rosenia a vlhkeho substratu...
Díky za reakci, naprosto souhlasím. Bavil jsem se o tom s doc. SVÚ MVDr. Jan Bardoň, Ph.D., MBA, který mi to potvrdil a udělal takovou přednášku o pseudomonádách, až si z toho pamatuji jen tak 20% Jen bych se dovolil zeptat, jestli Vám v první větě nechybí slovíčko "není". nějak tak jsem to vypochopil z kontextu.
Jak tento problém mám ale vyřešit? ještě je tu varianta koupě balené pitné vody. Není to žádná závratná investice a jestli to bude ku prospěchu, tak o důvod víc. Navíc, než se doma starat o převařování, následné odstátí, nebo míchání osmotické vody s vodovodní a další alchymie, bude asi opravdu lepší vybrat vhodnou balenou vodu a je po starostech.
Nebo je nějaký jiný dobrý tip jak to vyřešit?
Zdravím zkušené chovatele.
Nechci to moc obemílat protože se znám, tak přejdu rovnou k věci. Uhynul mi had P. beongersmai (2 leta). Lečbu také nechci rozebírat, protože byla v souladu s vetem. Stěry z kůže (!) odeslané na rozbor (kultivace, citlivost) ukázaly masivní přemnožení pseudomonas aeruginosa. Probíhala léčba, nic se nelepšilo, vzala se krev a výsledky ukázaly cituji:
"snížená funkce jater a/nebo nutriční hyperparatyroidismus - to znamená nedostatek vápníku, který způsobuje zvýšené odbourávání vápníku z kostí. Vápník, se pak může usazovat v měkkých tkáních atd. Nedostatek vápníku zase může být způsoben nedostatkem vitaminu D z potravy a UV záření. V důsledku těchto jevů pak mohou vznikat další sekundární komplikace, společně s oslabenou imunitou. "
Tak nějak jsem já i vet došli k závěru, že tato příčina smrti bude nejspíš genetického původu. Nebo... - a to mě nenechává klidným skrz ostatní hady co mám - příliš tvrdá voda s hodnotou něco kolem 30 GH. Tak jsem se po tom začal pídit a nenašel jsem žádnou přesvědčivou odpověď v různých fórech. Zda li to vadí, či ne, dávat převařenou, co tím vyřeším u tak tvrdé vody, atd. Zajímá mě to skrz preventivní opatření skrz ostatní svěřence, poněvadž se nechci dopracovat k tomu aby mi had uhynul mou vinou. Mám reverzní osmózu a můžu tak dávat hadům vodu upravenou na 0-2 Gh, což v různých fórech lidé dělají bez problémů, dokonce plazy (i kočky) někteří napájí čistou destilkou, vet mi to jak jsem ale očekával rozmlouval.
Tak co teď s tím? čím víc po tom pátrám, tím víc rozdílné informace mám a tím větší ho*no vím. Mám ředit osmotickou vodu s vodou z řádu třeba na 10Gh, nebo vyvařit odstát, nebo můžu v podstatě tu tvrdou používat běžně? Prostě už fakt nevím. Dodávám, že mám hroznýše a stromové C. hortulány. U těch Hortulánů mám větší obavu, poněvadž jsou v podstatě zvyklí na dešťovku.
Tak jsem se rozepsal přesně jak jsem nechtěl. To zase nikdo nebude číst a dozvím se prd. Ještě bych chtěl poprosit o reakce opravdu zkušených chovatelů, o reakce bez hádek, urážek, nadávek a podobných nesmyslů, protože slušnost a úcta během konverzace je duchem kvalitního a přínosného vlákna. Děkuji, přeji spoustu chovatelských úspěchů v novém roce.
loskutakruda
napsal(a):
Dobrý den. Teď právě taky přemýšlím koupit tyto led pásky a instalovat do volier jako noční orientační světlo. Jde o to že jeden janek se zblázní v noci a pak to líta.
Jako noční mám v bednovkách (80x40x50v) 6 slabých modrých led. Tři v levém rohu a tři v pravém. Noční osvětlení je společně s denním intgrované do rohové krycí lišty o kterou je zapřená čelní mřížka, takže osvětlení není vůbec vidět. Modré diody ale v noci na bílé stěny klece svítily docela ostře, tak jsem část lišty s nočními diodami přelepil modrou izolačkou ve dvou vrstvách, čížto se světlo krásně změkčí a osvit je jen v minimální možné míře, ale dostačuje při tom k tomu aby ptáci viděli obrysy větví a v klidu na ně přeletěli. Zkrátka v noci to vypadá jako za svitu měsíce v úplňku. Můžu večer zaslat foto pro inspiraci.
Dobrý den. Především díky za velmi kvalitní téma.
Ještě mám k tomu osvětlení jeden dotaz. Mám bednovky s LED osvětlením "denní bílá", pořídil jsem pár amarantů malých a někde zde na ifauně jsem se dočetl, že pokud nejsou venku, nebo pod kvalitním zdrojem se správným spektrem uvb osvětlením (zmiňovaná Arcania), vytrácí se jim jejich původní sytost červeného vybarvení a ptáci jakoby více zšednou. Ještě jsem se s tím nesetkal, tak by mě zajímaly vaše názory.
Jen tak pro informaci jsem před lety choval leskoptve purpurové, tříbarvé, timálie a další. Každá ubikace byla téměř celodenně osvětlena Arcanií. Ptáci byli krásní, nebo spíš bych řekl krásně osvětlení a spokojení. Nebyli však o nic víc extra krásnější a spokojenější než u chovatelů, kteří nesvítili vůbec, nebo jen žárovkami.