Melaka

Moje příspěvky

13.2.2022 19:40

Trickyvoo napsal(a):
Nebo tenhle baset, ten by mohl být i on, ten pravý, jen asi sehnat takové plemeno

https://www.ifauna.cz/psi/atlas/plavy-bretansky-baset

Loni byli dva (dvě) na klubové výstavě klubu chovatelů honičů. Ale v ČR ještě nebyl odchovaný ani jeden vrh. On je to francouzský basset, se všemi specifiky francouzských bassetů :-)

13.2.2022 18:22

marcelaamax napsal(a):
Jojo já myslela basset hounda. Povahově jsou určitě jiní než jezevčík. A co si budeme, i vzhledově je to jinde, velikostne. Mě jen zarazila ta “krátkovekost” a hodně zdravotních problémů. Ale jak říkám, už je to dlouho, co jsme ho měli, a co jsem znala i další. A možná Terven myslela jiného baseta.

Já se přiznám, že ohledně baset hounda nejsem objektivní :-) Ale za ty roky, co je máme, jsem nepostřehla nějakou typickou nemoc.

13.2.2022 17:31

marcelaamax napsal(a):
Tak baset je hodně jinde než jezevčík a rodiče by mohli být nemile překvapeni jeho krátkověkostí v porovnání s jezevčíkem a taky zdravotními problémy, vyplývajícími z extrémních tělesných znaků.

Fakt je baset tak "krátkověký"? . My jsme ho měli, už si nepamatuji přesně, kolika let se dožil, ale minimálně 13 určitě. A znala jsem několik dalších jedinců, kteří se dožili podobného věku. Jo jasný, že jezevčík se běžně dožije asi třeba i 16, 17, ale zase bych baseta neoznačila jako krátkověké plemeno. Ale je fakt, že už je to pár let, tak třeba se to změnilo? Teď potkávám na procházkách jen jednoho, ale ten je ještě mladý.

A co se týče těch zdravotních problémů, tak párkrát měl problém s očima, ale nic extrémního, dostal kapky a bylo to dobrý, a v pozdějším věku byl docela náchylný na různá nachlazení a tak, ale jinak vyloženě jako třeba pohybové problémy nebo tak neměl. Ale jasně, nedá se to brát podle jednoho jedince, třeba jsme měli štěstí, to spíš jen tak pro zajímavost.

U bassetů je celkem důležité říct, o které plemeno z šesti jde :-) Pokud o nejpočetnějšího basset hounda, tak zase nějak krátkověký není, průměr bude kolem 12 let (náš nejstarší se dožil 14).
Nemyslím, že basset hound má nějaké typické zdravotní problémy, pokud tedy nejde o hodně kůžatého jedince. Pak může mít hodně otevřené oko a problémy se zapařením kůže a podobně. Je třeba říct, že extra kůžatí psi nejsou žádoucí a už i na výstavách rozhodčí většinou preferují lehčí a sušší typ.
A taky je potřeba říct, že basseti mají odlišnou povahu od jezevčíků (přímé porovnání mám jen s drsňáky). Nejsou zdaleka tolik ostří.

8.12.2021 15:11

Na světovce letos v Brně jsem vystavovala psa s deset centimetrů dlouhou a viditelnou jizvou na stehně. Rozhodčí nás normálně posoudila. Nebála bych se toho :-)

7.12.2021 12:44

V poslední době moc nefunguje plemenná kniha ČMKJ, rodokmeny dřív byly v době odběru štěňat, v současné době to trvá i půl roku. Už několik klubů podávalo stížnost. Jsou tam nějaké personální změny.

11.11.2021 18:54

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Samozřejmě, ze to fungovat může - věřím, že normální lidi se vždycky dohodnou, tak aby to bylo rozumné pro obě strany, ale to mi právě tady dost chybí.
Tady to vypadá jako- zaplať psa, zaplať všechny náklady a pak mi ještě venuj 2 krytí. Když si to spočítáte, tak to štěně ve výsledku výjde na částku jako kvalitní import.

Tak to je pravda. Já takto měla dva psy ze zahraničního krytí a chovatelku znám přes dvacet let.

11.11.2021 17:48

Já mám s chovatelkou, od které mám psy, podobnou dohodu - krytí zdarma. Ale musím napsat, že jsem za psy platila cenu spíš symbolickou. A taky musím napsat, že chovatelka je má dlouholetá kamarádka. Takže fungovat to může :-)

24.6.2021 12:32

marcelaamax napsal(a):
JJ, my jsme se k němu dostali až jako ke tříletému a už měl hooodně zažité, že venku prostě nos na zemi a nic ostatní ho nezajímá. Jo a ještě hledat, co by kde sežral, to byla taky jeho velká láska . Ale i přesto mohl chodit na volno a tak nějak sám od sebe se držel u nás a neutíkal. Ale v té době to byl prostě takovej rodinnej pes a nikdo se ani nesnažil s ním něco dělat, nějak ho měnit. Takže mimo domov on si žil tím, že rejdil čumákem po zemi, ale držel se u nás a to stačilo. A doma to byl zlatej pes a mazel.

Mě se zdá, že to mají zažité už 8 týdení štěňata :-) O té žravosti mluví hodně bassetářů, no já mám spíš nežravce. To se v něčem hnusném spíš válejí.
Chození na volno není problém, pokud se nevyskytuje zvěř. Pokud je zvěř, tak je to tak půl na půl. Jakože půlka bassetů se dá odvolat a u půlky to je problém. Ale 100% spolehlivost tam nebude nikdy.

24.6.2021 11:58

Basset má stavbu těla k tomu, aby se mohl pohybovat rychle po stopě s nosem u země a nemusel krčit přední nohy :-)
A odnaučit honiče čuchat je podle mých letitých zkušeností naprosto nerálné. Lze samozřejmě naučit chůzi u nohy, kdy se nečuchá, a tak podobně, ale první, co udělá na volno puštěný honič - dá nos k zemi.

21.5.2021 10:06

Naší feně se naopak po porodu falešky objevily, takže porod fakt nepomůže.

20.5.2021 11:23

Já vystavuju jen psy. Proti přítomnosti háravých fen nic nemám. Dobře připravený pes by měl zvládnout i háravku a když jí pro jednou nezvládne, to tak jsou i jiné výstavy. Třídy jsou samostatně podle pohlaví, takže se pes s fenou potká jen pokud postoupí dál, no a tak možná vyhraje fena. On má ale pes většinou větší šance na BOBa, takže to majitelům fen přeju :-)
PS: A několikrát se mi stalo, že přítomnost háravky naopak vylepšila výraz psa a byl z toho BOB.

7.4.2021 08:14

Basset nemá chodit ze schodů kvůli postavení předních končetin, o páteř tolik nejde. Stejně tak nemá skákat třeba z lavičky nebo gauče. Platí to do cca 6 - 8 měsíců věku. Basseti, kteří v tomhle věku chodí ze schodů nebo hodně skáčou mají často křivé přední nohy, vytočené tlapky a podobně, někdy i překlubují. Výkřez plotýnky se objevuje spíš u starších bassetů, většinou taky nějsou moc v kondici.

7.4.2021 07:48

Tomu se nedá odolat :-)
Fotím zrcadlovkou a upravuju v Lightroomu.
A mí psi jsou taky chudáci, pořád focení.

30.3.2021 10:20

Aaaaanule napsal(a):
Dobrý den. Nemáte někdo zkušenost s rozhodčím Opara Janusz z Polska? Kouká na povahu a předvedení? Má být v Boleslavi na Národní Výstavě. Tak jestli se máme přihlásit a je fajn nebo ne. :)
Děkuji za odpověď.

Já s mím mám zkušenost vcelku dobrou. Psům se věnuje, má radši elegantní psy (má zkušenost u mého plemene), chce slušné předvedení. Chová se korektně. Za mě přihlásit :-)

26.3.2021 11:18

Já čekám tři a půl roku. Asi jsem chovatele nějak zaklela, protože za tu dobu měl jen jediný vrh.

3.3.2021 12:47

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Pak nechápu, co tím ten Basset klub sleduje - tim poškozuje jen sám sebe, protože lidi budou logicky raději ve většinovém klubu, když jim dává větší možnosti ve využívání chovných zvířat. Zvlášť u plemene s malou chovnou základnou.

Jsou za tím narušené mezilidské vztahy, osobní antipatie a tak podobně. Asi je to v nějaké míře u každého plemene. Naštěstí máme dva kluby a každý si může vybrat.

3.3.2021 12:26

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Nevím jak u bassetů, ale u nás se řešilo totéž s uznáváním chovných psů druhým klubem, a ČMKU k tomu vydala stanovisko, že si oba kluby navzájem MUSÍ uznávat chovná zvířata.

Myslím si, že toto platí napříč plemeny, jen možná u některých plemen neměli lidi odvahu do toho hrábnout a jen si tiše nechají s...💩 na hlavu.

Taky si myslím, že to není v souladu s pravidly ČMKU.
Ale protože pod Basset klubem se narodí asi 1/4 všech vrhů basset houndů za rok (cca 5 vrhů), tak na tom stejně moc nesejde.

3.3.2021 11:47

Bertik005 napsal(a):
Tak to jo. Já měla nějak zafixovano, že by se to mělo stihnout do 2 let. Ale v tomto případě bude určitě ještě dost příležitostí. Děkuji za informace.

Ještě je dobré rozmyslet si, pok jakým klubem bude chtít případně chovat a kde tedy budete bonitovat. Může to být Basset klub ČR a nebo Klub chovatelů honičů. Podmínky pro uchovnění jsou v podstatě stejné, jen Basset klub má bonitaci u komise a Klub chovatů honičů umožnuje i individuální bonitaci u rozhodčího pro plemeno. Pokud budete chít chovat pod Basset klubem, tak můžete teoreticky narazit na problém s výběrem krycího psa, protože Basset klub neakceptuje psy uchovněné v KCHH po 1.1.2020.

17.12.2020 14:42

Inspektor Pišišvor napsal(a):
Ony se tyhle změny k lepšímu obecně lépe prosazují u plemen, která nejsou v kurzu, a netočí se na nich byznys a prestiž - chovají je totiž většinou lidi z opravdové lásky k plemeni.
Zkuste ale říct velkochovatelům modních plemen (a často funkcionářům), že odteď mají na tituly z výstav zapomenout, a odteď mají nárok tak max. na VD..., a vyhrávat teď budou ti, které považovali za odpad! Tohle nikdy nedopustí, stejně jako v chovu NO opakovaně už mnoho let nepochází návrhy na zařazení spondylozy páteře mezi povinná vyšetření - oni ví moc dobře proč tohle nechtějí dopustit🙄

Něco na tom bude, protože u našeho plemene preferování lehčího typu vyšlo od chovatelů. Ale zase, ony ty težké a kůžaté feny špatně zabřezávají a taky často špatně rodí, takže se tak nějak eliminují z chovu samy. Taky existuje teorie o souvislosti volné kůže, a tedy i volných vazů s výskytem torze žaludku a sleziny. Faktem je, že u mého plemene se torze vyskytovala v určitých liniích, takže ta souvislost tam může být.
Ale hlavně je basset hound lovecké plemeno, takže i rozhodčí se na ně tak často dívají.

Varaxi díky :-)

17.12.2020 12:59

Tak já jsem taky milovník plemene s postižením, jak píše Ollie. V mém připadě jde o dwarfismus. Když se ovšem podíváme, jaká plemena jsou krátkonohá, tak jde především o lovecká plemena, jezevčíky, honiče a teriéry. Krátkonohá plemena tady jsou už dlouho, přinejmenším od středověku. Pokud by byla neživotaschopná, tak už by dávno neexistovala, pokud by nepracovala, taky by neexistovala, alespoň ne ve víceméně stejném vzhledu a pro stejnou práci.

K tomu, že se v rámci FCI na výstavách a v chovu nic nezlepšuje, no alespoň u mého plemene (basset hound) se zlepšilo dost. Nejdřív se tedy muselo dost zhoršit. Někdy kolem roku 2000 vrcholil v Evropě boom extra těžkých a kůžatých bassetů, čím měl pes víc kůže, tím víc byl šampion (žádná souvislost s dwarfismem, honiči mají volnou kůži v souvislosti s čichovými schopnostmi). U nás byl tento trend ještě silnější, než jinde, začalo to to po revoluci dovozem několika importů. Ale ani tenkrát se to netýkalo všech chovatelů a všech rozhodčích. Po roce 2000 se začalo objevovat čím dál tím víc názorů, že tudy cesta nevede a trend se musí změnit. A taky se změnil. Jsou chovatelé, pro které je pořád ten nej basset ten kůžatý obr, jenže těch ubývá a jejich psi už nemají šampionáty. A obrat k lepšímu začal už před veterinárními kontrolami v Anglii, i když ty to urychlily. V Británii už je plemeno přeřazené z původní kategorie 3 do kategorie 2. Takže je tu naděje i pro jiná plemena.