Telefon:
775303288
Informace o uživateli:
Zdravím všechny chovatele,
Jsem chovatelem od svých sedmi let, tedy cca 35 let. Začínal jsem s andulkami, později jsem choval korely, rosely pestré, žlutohlavé, penanty, papoušky zpěvavé, papoušky tyrkysové, bourky, kanáry, rýžovníky, zebřičky, chůvičky, aymary, agapornise růžohrdlé a škraboškové, fišerové, mníšky, alexandry malé v mutacích, neofémy ozdobné, holoubky diamantové, holuby bronzovokřídlé a zelenokřídlé, papoušíčky šedokřídlé, brýlaté, kakariky ČČ, ŽČ, hrdličky chechtavé - hedvábné, chocholaté, kachničky mandarinky, karolínky, holuby anglické pávíky, české čejky rousné, brněnské voláče, kingy, kudrnáče, gdaňské sokoly, poštovní holuby, slepice antverpské vousáče, sebritky, holanďanky a holandské zakrslé, bojovničky, morčata, zakrslé králíky, burunduky páskované a další :-)
V současné době se intenzivně a cíleně soustředím na chocholaté, duhové, zajímavě barevné andulky a jejich kombinace. Čistě přírodní andulky bez štěpení na mutace v 28. a 18. generaci. Dále mám křepelky čínské, neofémy tyrkysové v různých mutacích zaměřené na olivové rudoprsé opalíny, mexické hýly, kanáry barevné a kanáry severní holanďany v barvách žluté, žluté straky a modré straky.
Dále kromě exotů a papoušků chovám slepičky antverpské vousáče křepelčí.
Martin Záruba
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 8. 12. 2022 00:21:47
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
mitraton
napsal(a):
Dobrý den,
Prosím chovatele, zda by mi pomohli s určením pohlaví neofémy ozdobné lutina. Děkuji předem všem.
S pozdravem Záruba.
další
Dobrý den,
Prosím chovatele, zda by mi pomohli s určením pohlaví neofémy ozdobné lutina. Děkuji předem všem.
S pozdravem Záruba.
paraji
napsal(a):
No chcel by som od nich odchovať niečo podobné ako je ten samec a potom potomka spáriť v budúcom roku s touto perlovou andulkou (poprosím vás o pomenovanie mutácie).Je to č.1 teda samička podľa vášho tipu.Uvidíme.No a potom by ma zaujímalo následné potomstvo.Očakávam,že by to mohli byť pekné farby.
Marián
Dobrý den,
jdete na to dobře, tahle samička je podobná, jako andulky, kterými ze zabývám několik let. Jedná se o modrou žlutohlavou opalinovou perlu, Po vybarvení je možné, že bude flitrová kresba. Lehce vidím náznak po fialových, což se lehce rozmělní žlutavým nádechem. Někdo by řekl duhová, ale duhová má mít světlejší barvu. U duhových a modrých žlutohlavých perel je spousta odstínů, proto jí můžete kombinovat se světle i tmavěmodrým samcem, nejlépe žlutolícím nebo žlutohlavým. Pokud k ní seženete světle blankytně modrého hnědokřídlého samce žlutohlavého se štěpitelností do duhových a žlutohlavých všeobecně, budete moci očekávat hezké barvy. Záleží a předcích, někdy se barvy povedou po prarodičích, proto nikdy není stoprocentní, jaké přesně budou barv a kresby. Vše je na typu. Cíleděvomé kombinování je možné u ptáků, kde znáte rodiče a prarodiče a i toto je velmi nejisté. Barvy můžete zesvětlovat, či ztmavovat kombinací různě intenzivně vybarvených ptáků. Vždy Vás však čeká překvapení a tak to má být.
Přeji mnoho úspěchů v chovu.
S pozdravem Martin Záruba
paraji
napsal(a):
Je to môj chovný samec.Až teraz začína samica od neho znášať.Je s bielo-modrou strakou,tak som zvedavý aké bude potomstvo.Na mutáciu som sa pýtal hlavne preto,či sa neobjaví názor napr. o tmavom faktore alebo niečo podobné.Aký je rozdiel medzi žltolícim a zlatolícim?
Marián
Dobrý den Marián,
u nás v ČR se spíše uvádí termíny žlutolící a žlutohlavá. Žlutohlavá je pak většinou v kombinaci s kresbou opalinovou. Názvy jsou podle rozsahu žluté barvy. Kombibace žluté a modré je vždy pro oko líbivá. U žlutohlavých jsou žlutá barva nebo její nádech většinou zastoupeny i na zbytku těla. Uvidíte, jaká budou mláďata, vždy záleží na rodičích sestaveného páru a genech v minulých generacích. U andulek je právě toto očekávání tím nejzajímavějším pro chovatele. I v různých hnízdech od stejného páru se mohou objevit rozlišná vybarvení mladých. Přeji hezké odchovy.
S pozdravem Martin Záruba
teeny
napsal(a):
Ještě jedna fotka
Dobrý den,
pokuste se nafotit lepší fotku, mě to takto přijde na samečka. Lepší foto to určí přesněji. Pokud jde o australské straky, jak žlutozelené, tak modrobílé, může být někdy ozobí vybarveno ztrátou pigmentu u samečků ne zcela jednoznačně. Samička ve třech měsících u strak by měla ozobí již bílé, až světle hnědé, zde by se mohlo jednat o samečka. Pokuste se vložit lepší foto, které nám pomůže lépe pohlaví určit.
Děkuji.
S pozdravem Martin Záruba
paraji
napsal(a):
č.5 ešte poprosím aj túto...
Dobrý den,
děkuji za opětovné poslání bílé andulky, zde je již patrno, že jde o samce, zaslání druhé fotky pomohlo. U albin a lutin je poznávání mnohdy obtížnější, přesto lze určit.
Pohlaví je tedy následující:
č. 1 samice
č. 2 oba samci
č. 3 samec
č. 4 vzadu samice, vepředu samec
č. 5 samice
Pozn. u č. 5 si srovnejte ozobí se samičkou z č. 1, aby bylo patrné, že ostatní plocha ozobí mimo dirky a nejbližší okolí, je u andulky na obrázku č. 5 s nádechem do fialova, nikoliv blankytně modré barvy.
Stoprocentní určení bude možné tak za 14 dní, kdy se ozobí dobarví lépe vlivem světla a případně slunce, příjmem vitamínů a celkově kondicí. Vybarvení hotové můžete očekávat v době přepeřování.
S pozdravem Martin Záruba
paraji
napsal(a):
č.3
Dobrý den,
můj tip je: č.1 samice, č.2 samec, č.3 sporné, pokud jde o albino s červenýma očima, může jít o samečka, pokud je tomuto více, než 3 měsíce, jinak jde o samičku, která má okolí nosních direk bělavé. Zkuste foto, kde bude vidět andulka naopak z lehce větší dálky. Jde-li o bílou tmavookou, je to samička.
Pro stoprocentní určení je vždy třeba andulky vidět, platí všeobecně to, co jsem psal jako odpověď v mé předchozí reakci.
S pozdravem Martin Záruba
eden
napsal(a):
Myslíte takouvouhle andulku?
Modrý žlutohlavý opalinový kobalt, hezký kousek, chovám je v mnoha odstínech, v duchových, chocholatých. Přeji mnoho chovatelských úspěchů po tomto samečkovi. Doporučuji ho dát k žlutohlavé nebo žlutolící perle, možno i k flitrové, či hnědokřídlé nejlépe s prvky žlutohlavých. Pokud by byl perlový s jemnou kresbou a barva byla více žlutomodrá, měl by jste pěknou duhovku. U těchto andulek mě roky fascinují rozdílné variace barev, kreseb, odstínů a rozmanitých specialit, kterým se dlouhodobě věnuji. S pozdravem Martin Záruba
lavacca
napsal(a):
osobně jsme měli žlutou andulku - samičku a ozobí měla tmavěji modré(až jsme si říkali, že to je snad samec). Až na jaře, kdy začala snášet, jí ozobí ,,zhnědlo´´.
Takže já už u andulek netipuju a čekám.
Dobrý den.
Pohlaví andulek je zde nekonečný příběh. Konkrétně u nadulek žlutých je to následující: Pokud jde o žlutou lutino, pak samička vylétne z hnízda s ozobím stejně vybarvebým, jako je foto samičky žluté tmavooké na obrázku zadavatele. Sameček má ozoví slabě fialové a vždy je nutné soustředit se na okolí nosních direk, kdy samička ho má bělavé, samaček více namodralé. Po několika měsících se ozobí samičky téměř vždy zbarví do bíla, později do světle hnědé barvy, po- nebo těsně před- hnízděním se ozobí vybarví do tmavě hnědé barvy, u některých zůstává standardně hnědé. Po druhém, až vícerém hnízdění se ozobí může vrstvit a po jeho sloupnutí je nabělalé s prvky modré barvy a toto může některé chovatele mást. Sameček lutino červenooký má jako mladý ozobí světlonce růžové a tato barva časem stále růžová zůstává, někdy i u samečka může dojít k vrstvení ozobí a to získá nabělavělou až nahnědlou barvu, která může začátečníky mást. Někdy se na ozobí objevují náznaky vápenky, pokud jde o vápanku v prvních počátcích, často se chovatelé hádají, že mají samičku, že je ozobí hnědobílé, jde však pouze o vápenku, často jsem se s tím setkával na burzách. Sameček ale vyjíčka nesnese a často pak chovatelé mají lutino samce v párech s jinými samci a mladé nikde. U žlutých tmavookých je mladá samička s ozobím právě tak vybarveným, jak je andulka na obrázcích, jedná se v podstatě o velmi slabou straku, sameček má v případě žlutých tmavookých ozobí tmavěji modré a v dospělosti stejně modré a intenzivní jako například zelená, či modrá andulka. To ze žlutých andulek tmavookých dělá pěkné ptáky, protože mají intenzivní barvu, silnější postavu, než lutina a výrazně tmavé ozobí, které dobře kontrastuje. Nutno je ještě dávat pozor u strak mordobílých a žlutozelených ve světlých variacích, kdy samci mají ozobí modrorůžové, někdy až flekaté, způsobené ztrátou pigmentu (často v kresbách lacewin). U těchto se často vyskytuje slabě hnědavý povlak, který mohou chovatelé brát jako znak samiček. Pohlaví andulek je často ne zcela stoprocentně jasné, proto je vždy lepší se zeptat, než chovat dva kusy stejného pohlaví a mít s tím například v převaze samiček v chovu značné problémy(možná proto zde již bylo pohlaví tolikrát řešeno). Pokusím se časem vytvořit souhrn sporných barev ozobí, kde budou popisky a jasné označení barev. Přeji všem chovu zdar. S pozdravem Martin Záruba
mitraton
napsal(a):
mladé chocholatokrevné...kobaltové, flitrová a perlová, kromě jedné žlutohlavé.
dvojitá chocholka, bohužel nekvalitní foto, pokusím se nafotit lépe, kde bude lépe viditelná.
mitraton
napsal(a):
loňský chocholatokrevný-modrý žlutohlavý kobaltový
mladé chocholatokrevné...kobaltové, flitrová a perlová, kromě jedné žlutohlavé.
mitraton
napsal(a):
letošní mladé
loňský chocholatokrevný-modrý žlutohlavý kobaltový
mitraton
napsal(a):
I letos se povedy první nadějné andulky. O mládě s kadeřenými zády jsem přišel, ale povedla se nějaká mláďata opět s dvojitou chocholkou a s chocholkou pěkně kruhovou. Je začátek sezony, tak uvidíme, jaké budou odchovy a zda již budou v kombinaci s duhovými a andulkami v kombinacích modré a žluté v mnoha odstínech. Přibydou další fotky, jakmile budu mít k dispozici fotoaparát. Fotky jsou menší kvality focené mobilem. S pozdravem Záruba.
další
mitraton
napsal(a):
Zdravím Vás,
nějakou dobu nebylo téma chocholatých andulek oprášeno, proto bych se rád zeptal chovatelů, zda se jim povedlo odchovat nějaké chocholáče, které by nabídli se shlédnutí. Děkuji Martin Záruba
I letos se povedy první nadějné andulky. O mládě s kadeřenými zády jsem přišel, ale povedla se nějaká mláďata opět s dvojitou chocholkou a s chocholkou pěkně kruhovou. Je začátek sezony, tak uvidíme, jaké budou odchovy a zda již budou v kombinaci s duhovými a andulkami v kombinacích modré a žluté v mnoha odstínech. Přibydou další fotky, jakmile budu mít k dispozici fotoaparát. Fotky jsou menší kvality focené mobilem. S pozdravem Záruba.
romanamor99
napsal(a):
Prajem pekný deň, samička Barnarda límcového si zlomila vrchnú časť zobáka, vôbec netuším ako, ešte som to v živote nevidel. Samček ju už druhý týždeň kŕmi, takže fyzicky je úplne v pohode, lenže problém je ten, že sedí na vajíčkach (7ks). Myslíte, že bude samec stíhať kŕmiť ju aj mladé?
Zdravím Vás, samec jí zobák uštípl, stalo se mi to tak u penantů a nejen mě. Uvidíte, zda bude moci mladé krmit, časem jí doroste částečně nebo zcela podle toho, jak moc ho má štíplý. Může jí také růst zcela nepravidelně, Někdy se to stává. S pozdravem Martin