Telefon:
775303288
Informace o uživateli:
Zdravím všechny chovatele,
Jsem chovatelem od svých sedmi let, tedy cca 35 let. Začínal jsem s andulkami, později jsem choval korely, rosely pestré, žlutohlavé, penanty, papoušky zpěvavé, papoušky tyrkysové, bourky, kanáry, rýžovníky, zebřičky, chůvičky, aymary, agapornise růžohrdlé a škraboškové, fišerové, mníšky, alexandry malé v mutacích, neofémy ozdobné, holoubky diamantové, holuby bronzovokřídlé a zelenokřídlé, papoušíčky šedokřídlé, brýlaté, kakariky ČČ, ŽČ, hrdličky chechtavé - hedvábné, chocholaté, kachničky mandarinky, karolínky, holuby anglické pávíky, české čejky rousné, brněnské voláče, kingy, kudrnáče, gdaňské sokoly, poštovní holuby, slepice antverpské vousáče, sebritky, holanďanky a holandské zakrslé, bojovničky, morčata, zakrslé králíky, burunduky páskované a další :-)
V současné době se intenzivně a cíleně soustředím na chocholaté, duhové, zajímavě barevné andulky a jejich kombinace. Čistě přírodní andulky bez štěpení na mutace v 28. a 18. generaci. Dále mám křepelky čínské, neofémy tyrkysové v různých mutacích zaměřené na olivové rudoprsé opalíny, mexické hýly, kanáry barevné a kanáry severní holanďany v barvách žluté, žluté straky a modré straky.
Dále kromě exotů a papoušků chovám slepičky antverpské vousáče křepelčí.
Martin Záruba
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 8. 12. 2022 00:21:47
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
marketag
napsal(a):
Ještě jednou se zkusím připomenout. Prosím o radu ohledně názvů barev andulek na předcházejících fotkách. Možná, že vám ten dotaz připadá příliš triviální. První samička je, myslím, šedokřídlá žlutohlavá, ale nevím, zda je kresba na křídlech skořicová. Sameček je zřejmě také šedokřídlý, ale jeho kresba je nevýrazná, téměř neznatelná. Je to jen jiný odstín téže barvy nebo má jiný název? Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý večer,
Obě andulky jsou zelené řady a pokud se dobře dívám, je zelená barva je lehce s šedým odstínem, možná se jeví jako olivová, pastelová... Tolik k barvě, což je samozřejmě diskutabilní podle kvality monitoru vzhledem k fotografii provedenou s bleskem.
Základ barvy u samečka zjistíte pod křídlem. Pokud by byl starší, modré řady a je tedy hodně prožloutlý, což se jeví jako zelený, stále mu pod křídlem zůstane modrá barva. V tomto případě se mi však zdá, že jde o andulku zelené řady, tedy pod křídlem modrá barva nebude.
Samička je kresbou šedokřídlá, tzv. rovná (není opalínová). Sameček je šedokřídlý opalínový.
Vaše andulky mají kresbu v křídlech ve dvou odstínech šedé, světlejší u samce a tmavší u samičky. Někdo by možná mohl kresbu s barvou samce vnímat jako bělokřídlou. Vzhledem k tomu, že lze těžko určit hranici, co je šedokřídlá, co již bělokřídlá, označují se všeobecně jako světlekřídlé.
Světlekřídlost je všeobecně velmi variabilní (od šedé přes skořicovou po bílou barvu - tzv. bělokřídlost). Bělokřídlé andulky jsou nejčastěji v kombinaci s kresbou perlovou. Vždy je nutné rozlišovat barvu a kresbu.
Vámi uvedené označení "žlutohlavá" se u andulek zelené řady nepoužívá. Stejně tak se u andulek zelené řady nepoužívá výraz "žlutolící".
Pohled na určení barev Vašich andulek může mít někdo odlišný Toto je můj názor, kam by se andulky nechaly barevně zařadit.
Samečka bych viděl s pěknou fialovou opalínovou, která nemá předky perlové, mohl by se Vám podařit duhový odchov.
Samička na další fotografii je recesívní straka.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
krivos22
napsal(a):
Andulka na bydylku je jina nez andulka v ruce , andulka na bidýlku budku naatevuje
Dobrý den,
Obě andulky jsou na hnízdění příliš mladé. Pokud třetí samička je dospělá, můžete jí se samečkem nechat hnízdit. Vložte tedy fotku i té třetí samičky. Doporučuji dvě mladé samičky oddělit a nechat je hnízdit až v příštím roce (2014), zjevně jsou letošní odchov a na hnízdění mají času dost.
S chov. pozdravem
Martin Záruba
krivos22
napsal(a):
3. O tuhle nejevi zajem ani nejevi tahle zajem o budku . Samice posledni nevyliza uz z budky s největším zadečkem
Dobrý den,
Tato samička je mládě, proto se nemůžete divit, že nejeví zájem o budku, když z ní nedavno vylétla jako mládě.
Vyfoťte také zbytek Vašich andulek.
S chov. pozdravem
Martin Záruba
krivos22
napsal(a):
Co mam fotit za detaili zadecek ? Ci celou postavu
Dobrý den,
Nejlépe tu část postavy, kde bude hlava a ozobí (část nad zobákem). Foťte tak, aby nebyla fotka přesvícená a detail ozobí byl co nejvěrohodnější. Nebude na škodu mít potvrzené pohlaví Vašich andulek, především pak samičky, která nemá o hnízdění zájem.
S chov. pozdravem
Martin Záruba
krivos22
napsal(a):
Ahoj mam doma 3 samicky jednoho samce , samec mi přijde ze obskakuje dve samice třetí si nevšímá jedna samicka ma na zadadku tvar vajcka ? Mame dve budky kazda samicka nastavuje jinou budku mel bych oddělat t samicky co sou navíc od te co vypada tehotna?
Dobrý den,
Andulky je potřeba chovat v párech a pokud má být nějaká andulka lichá, může to být sameček. Samičky, které nejsou v páru mohou ostatním likvidovat snůšku i mláďata. Existují zkušenosti s chovem jednoho samečka a více samiček, ale je to velmi nezodpovědné a pro samce vysilující (odchov mladých). Navíc je nutností v takové skupince, aby se samice dobře snášely. Existují rovněž případy, kdy dvě samičky okupují a odchovávají v jedné budce společně. Tyto případy jsou ojedinělé a takové soužití dvou samiček v jedné budce zpravidla nevydrží dlouho. S tímto zkušenosti mám, ale s převahou samců bych to neriskoval. Nechte samce, samičku, která má zvětšený podbřišek a bude snášet a ostatní samičky oddělte jinam, zežeňte jim dva pěkné samce. Bohužel pak již nelze vrátit dva nově sestavené páry k páru hnízdícímu, protože by hrozilo, že samičky ve snaze hledat si budku, budou rušit již hnízdící samici. Pokud je to ve Vašich silách a možnostech (možná je seženete), přidejce do skupiny dnes nebo zítra dva samce. Utvoří se Vám brzo páry a nasedat budou zhruba podobně (samozřejmě první samička bude o něco rychlejší). Pak nebudete muset samičky oddělovat nikam jinam. Pokud by dále nastal nějaký problém, je nutné ho řešit podle situace. Předpokladem třech párů společně je dostatečně velká voliéra.
Ať Vám to dobře dopadne.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
zarubm@seznam.cz
pesla
napsal(a):
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jde o samičku a jestli netrpí vápenkou. Sameček, s kterým je v kleci, má čisté ozobí. Děkuji
Dobrý den,
Jedná se o samečka, který není napaden vápenkou. Protože jde o straku, je ozobí světleji vybarvené, než klasické modré ozobí samečka. Ozobí se u andulek této mutace vyznačuje částečnou ztrátou pigmentace.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
lades1
napsal(a):
mám samečka andulky aten má vápenku,má ji kolem celého zobáku a na ozobí.Natírám mu to stolním olejem a nevidím žádné zlepšení akorát má opuchlé oči nevím čím to je už mu to natírám tak 6 den děkuji za odpověd
Dobrý večer,
Nemám nač odpovědět, protože se na nic neptáte, ale musím reagovat, neboť mi to nedá.
Pokud má andulka vápenku, proč si nejprve o tomto vnějším parazitovi nepřečtete něco více?
Vápenku olejem sice potlačíte, ale plně jí neléčíte. Opuchlé oči jsou asi následkem proniknutí oleje do očí. Je to nešetrné a nezodpovědné.
Mnohokrát se zde vápenka řešila, nejúčinnější je složka ivermectin aplikací 2-3 kapičky pod křídlo na kůži v oblasti žilky. Účinná složka se dostane do krevního řečiště a zlikviduje vnitřní a vnější savé parazity, včetně vápenky.
Opatření za pár korun a andulce se bude žít lépe (1ml cca 15 Kč, 1ml=cca 25 kapek). Zmašťování kůže a peří olejem je již přežitkem, situaci lze řešit mnohem šetrněji.
Pokud má opuchlé oči, může to být začátek infekce, minimálně podráždění z oleje. Kapejte si 6 dní do očí olej a pak pochopíte, čeho se dopouštíte.
OLEJ dále nepoužívejte. Pokud má andulka oči opuchlé, lehce jí do nich čistýma rukama naneste ophthalmo framykoin, hlavně už jí dále netrapte touto metodou léčení.
Vyměňte bidla, vydesinfikujte klec, či voliéru a snažte se do budoucna vápence předcházet. Pokud se Vám někdy problém vyskytne opět, řešte ho výše jmenovaným postupem.
Neberte mou reakci špatně, ale šokuje mě Vaše jednání. Přesto myslím, že jsem Vám v rámci klidu i přes mé rozladění poradil, jak se to příště má dělat.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
lavacca
napsal(a):
no, červíčka do hlavy jste mi ale nasadil....
S jakou barvičkou by bylo vhodné dát dohromady tu tmavě modré žlutolící s opalínovou kresbou? Mám tu takové mládě a uvažuju, že bych si ho přece jen nechala. :)) Měla bych tu k ní (aspoň tedy vypadá na holku zatím) volného loňského fialového samečka. Myslíte, že by to byla dobrá volba? Nebo lepší nechat to druhé tmavě modré žlutolící s klasickou kresbou? Do duhovek se pouštět nechci (ač jsou moc pěkňoučké), ale na nějaký větší chov, aby to mělo smysl, nemám už místo...
Dobrý den,
V podstatě můžete experimentovat, jak chcete, pokud nemáte nějaký cíl, ke kterému se chcete přiblížit. Raději ještě jednou uvedu rozdíl mezi žlutolící a žlutohlavou, aby jste to správně chápala a uměla rozeznat (fotodokumentaci najdete v mnohých příspěvcích zde na Ifauně).
Obě mutace mají žlutou barvu na čele, jak žlutolící, tak žlutohlavá. Rozdíl je však v kresbě.
Kresba žlutolící je taková, kdy je jasně oddělené žluté čelo od vlnkování na temeni bez jakéhosi výraznějšího přestupu.
Žlutohlavá mutace má rovněž žluté čelo, ale kresba není tzv. rovná, ale opalínová. Opalínová kresba se vyznačuje rozmělněným vlnkováním, kdy v oblasti temene a týlu andulky vlnky přecházejí až do oblasti zad. Rozmělnění vlnkování je individuálůní. Andulka, která má žluté čelo v kombinaci s opalínovou kresbou je tedy žlutohlavá. Žlutá barva prostupuje ve větší intenzitě do většího rozsahu a andulka se jeví, jako by měla žlutou celou hlavu. Je to způsobeno právě opalínovou kresbou.
Pokud andulka nemá žlutou barvu čela, je buď klasicky rovná nebo opalínová (nepíšu o kresebné mutaci křídel). Klasická tzv. rovná andulka je pojem, který se používá u takové andulky, která je kresbou stejná, jako jsou andulky původní, žijící v Austrálii bez kresebné mutace. Barva těla však nemusí být přírodně zelená, protože pojem rovná je používán ve smyslu kresby, nikoliv barvy (šedá rovná, modrá rovná, zelená rovná ap.).
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
saluki
napsal(a):
Jééééééééééé, tohle jsem ani nečetla, to je vážně dobrý fór . Poprvé jsem použila tohoto smajlíka, teď už chápu i jeho význam
.
S panem Zárubou jsme se nikdy ani nepotkaly a naše názory se většinou naopak různí, jako černá a bílá. Spojuje nás pouze zájem o chov duhových andulek, a i to jen v teoretické rovině, a otevřenost rozdělit se o své poznatky a zkušenosti z jejich chovu
.
Jste mě vážně pobavil. Nemohl by naopak třeba pan Záruba být jednou můj žák? Já už si na školu připadám trošku moc dospělá, někdy . Moc díky za pobavení. Na Vašem komentáři je přímo ukázkově vidět, jak dojem internetové diskuse může být naprostou fantazií
.
A ještě k andulce na fotce. Jak už jsem napsala, andulka je duhová, šedokřídlá. Pan Záruba je na svých fotkách prezentuje poměrně často, já je do svého chovu používám nerada, z odchovů je většinou vyřazuji. Důvodem je, že čím jsou starší, tím více se žlutá prolíná do základního modrého zbarvení těla a vypadají jako zelená šedokřídlá. A to se mě nelíbí. Takže za mě a v mém chovu duhové světlekřídlé. Teda jestli dovolíte
Dobrý den paní Dittrich,
Nemyslím si, že by se naše názory různily a zvláště ne jako černá a bílá. To jen jakási menší pohnutka z pokaženého začátku naší komunikace se stále drží zuby nehty. Myslím si, že po překonání vnitřního rozladění, které jak vidno stále hraje v naší komunikaci jistou roli, se dokážeme s vzájemnou úctou respektovat a mít rádi. Jako žena s tím bojujete dlouhou dobu a je to znát z Vašich reakcí stále. Osobně si myslím, že je to jižb přežitek a doba to mohla vyčistit, srovnat. Navrhuji, aby jste se povznesla nad zbylé střípky, které zůstaly v nitru duše a blokují vzájemně uctivou komunikaci. Jsem pro, aby mezi řádky již dále nezaznívaly zbytky záště, bude tak oběma lépe. Jak pojemete tuto výzvu je na Vás, předpokládám, že by měla být vnímána pozitivně formou smírčího jednání a pěkné, klidné budoucnosti.
Co se týká reakce pána, již jsem se k tomu vyjádřil. V tomto mám svůj názor ucelený a povznáším se nad situací, jež má rovněž kořeny v historicky doložitelné komunikaci předchozí doby.
Rád bych se vrátil k duhové andulce, která je předmětem diskuze. Osobně takové rovněž na svých fotkách prezentuji, protože tím ukazuji zormanitost duhových andulek. Tvoří okrajovou část mého chovu a především jsou pro mne hodnotné z hlediska genového základu, jímž jsem rozšířil svůj chov na tolik nepříbuzných skupin, že mi chov nemůže v příštích letech zdegenerovat a tento nemusím vystavovat riziku zavlečení nemocí, které hrozí z jiných již zdegenerovaných chovů. Myslím si naopak, že tyto šedokřídlé duhovky, stejně jako skořicovokřídlé duhovky (obojí se řadí do světlekřídlých) jsou do chovu vhodnější, než například andulky žlutolící. Jak je vidno, někdy to není o vyřazování, ale o možnostech. Protože můj chov čítá cca 60 chovných párů proměnlivě v cca 10ti skupinách, odchovů mám rožně tolik, že mohu chov stavět dále na max. tříletých ptácích, nejlépe ročních a dvouletých, posouvá se dále ve šlechtění.
Zásadu stavět chov na mladých a nově vyšlechtěných ptácích do max. 3 generací, mladých odchovech jsem pochytil v chovech holubářů, kteří se snaží stále zdokonalovat své chovy. Nikdo z úspěšných chovatelů houbů netočí chov na starých jedincích, ale na nadějných odchovech, které ho posouvají kupředu. V chovu andulek čítajícím například do pěti párů toto nelze, neboť základna je malá, další příliv krve z venku je problematická a chov dříve či později potřebuje rizikovou revizalizaci. Kdežto podpora vlastných řad exterierově a genově stabilními jedinci, mezi něž patří světlekřídlé opalínové, fialové opalínovéí, tmavě modré a jiné je pro udržení zdravého a fungujícího chovu velmi pozitivní.
Tímto Vás paní Dittrich zvu na osobní návštěvu mého chovu, kde se zbavíte předsudků a uvidíte kromě jiného i to, co mohli vidět pouze ti, kteří můj chov navštívili. Zjistíte, že není chov jen o starých ilustračních fotografiích a uvidíte jistý posun, kterým se dostal opět kousek dále. Příjemná a nefalšovaná atmosféra u kávy y něčeho dobrého bude zajištěna a my se tak společně rovněž posuneme dále v naší vzájemné úctě, respektu a možná i budoucím chovatelském přátelství. Teprve až po osobní návštěvě budete moci hovořit konkrétně o mém chovu a mé osobě. Do té doby to bude stále tajemnem zahalená teorie a mnoho nejasných doměnek.
S chovatelským pozdravem a přáním hezkého víkendu
Martin Záruba
Dobrý večer,
Sameček-otec mláďat je modrý žlutolící. Samička-matka je modrá opalínová.
Tmavší mládě je tmavě modré žlutolící a druhé světle modré žlutolící. Tmavě modré mládě je vybarvením velmi tmavé, až fialové. Žlutá barva u těchto žlutolících bude prostupovat barvou základu v různých stupních a intenzitě, která se bude věkem zvyšovat.
Tmavě modré/fialové mládě si nechte do dalšího chovu, je pěkné a bude optimální na příští chovnou sezonu. Pro mě jsou obdobná mláďata, avšak opalínová, tedy žlutohlavá cenná do chovu duhových andulek. Žlutolící (kombinace žluté barvy a tzv. rovné kresby) však do duhových nejvhodnější není. Přesto jsou žlutolící andulky zvláště v kombinaci s fialovou barvou základu těla velmi pěkné a líbivé. Prostoupení žluté barvy je velmi individuální.
Gratuluji k pěknému jarnímu odchovu a přeji další štěstí i v druhé líhni. Po vyvedení druhé líhně nechte rodičovský pár odpočívat do dalšího jara. Pokud pár odchoval pouze dvě mláďata a nevysílí se při druhém hnízdění početným odchovem, zvládli by to jistě potřetí, ale pokud chcete vitální andulky, doporučuji umožnit jim pouze dvě hnízdění za rok. Až na výjimky nechávám andulky odchovat pouze dvě hnízda. Neoplozenou snůškou nemyslím hnízdění, hnízděním myslím odchov mladých (pro upřesnění).
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
lupus4
napsal(a):
tak jsem si konečně prohlédl zvětšenou fotku na velkém monitoru a je to tak
ze starého noťasu - jasná perla
z pořádného PC - duhovka
tož se zadavatelce omlouvám za špatné určení...
Dobrý den,
Monitor opravdu dělá hodně. Navštěvuji ifaunu z 2 monitorů a občas z mobilního telefonu a někdy je to pěkný rozdíl.
Tato duhovka je klasicky šedokřídlá, ale vnitřky peříček budou kontrastní až po přepeření z šatu mláděte, skutečně to může na horším monitoru vykazovat náznak tmavšího lemu. Na můj vkus patří tato duhovka barevně a kresebně k těm častěji se vyskytujícím kombinacím. Působivější je zesvetlená kresba křídel a samozřejmě intenzivnější barva základu těla. Vzhledem k tomu, že jsou duhové andulky v tolika odstínech, nepatří naštěstí k těm s prominutím "bledulím", kde barva základu těla je moc mdlá, světlá, nevýrazná. Právě toto mládě bych si dokázal představit se žlutohlavou andulkou tmavě modré, až fialové barvy, popřípadě fialovou opalínou, lépe ještě k tomu šedokřídlou. Vhodných variant na vylepšení ne mnoho. Samozřejmě kvalitní duhový protějšek by byl rovněž vhodný. Chovy duhových andulek jsou častěji takto zesvětlené. Chovatelé dávají k sobě oba protějšky duhové, přitom je mnoho vhodných neduhových protějšků, které by další generace podpořily v barvě, postavě i genovém základu. Než k sobě dávat dvě průměrné duhové, raději doporučuji použít duhovou a nadějnou andulku jiných předností. Samozřejmě z chovu a linie neperlových předků.
Letošní rok bude v mém chovu velké očekávání, zda se splní mé další chovatelské cíle.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
rezjarboza
napsal(a):
Je poznat,že učitel a jeho žačka vidí už jen duhově .Co je na ní duhového . S pozdravem .
Dobrý večer pane,
Dovolím si oponovat. Nejsem ničí učitel a uživatelka saluki není moje žačka
Vzhledem k Vašim mnohaletým zkušenostem a chovatelským úspěchům není nutné právě Vás poučovat o tom, jak vypadá duhová andulka. Ani není potřeba zmiňovat variabilitu ve vybarvení, barevné škále a mnohdy nejednotnosti duhových andulek. Proto vnímám Váš příspěvek jako menší popíchnutí odborníka (myšleno při vší přátelské úctě).
Přeji Vám úspěšnou chovnou sezonu, která věřím je také u Vás v plném proudu.
PS: Bylo mi ctí Vás před několika měsíci poznat osobně na burze v Přerově.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
simonka.he
napsal(a):
Dobrý den,
mám zájem o andulky od pana Vagoviče, jak jste už zjistili z distribuovaných fotek. Chtěla jsem se ujistit, že jsou opravdu duhové. Jsem začínající chovatelka v oblasti duhovek a moc s poznáním duhovky nemám zkušenosti. Proto jsem fotky umístila do diskuze, aby mi odpověděli opravdoví odborníci a měla jsem tak 100 % jistotu, co kupuju. Nerada bych perlovku vnímala za duhovku.
Děkuji Vám za velmi užitečné informace. Jenom bych se ještě chtěla zeptat z jakého kraje jste pane Martine Zárubo, ráda bych se na Vaše duhovky přijela podívat a blíže se seznámit s danou problematikou ( v případě že bydlíte blízko).
Moc děkuji.
Dobrý den,
Suchdol nad Lužnicí.
Pokud to nemáte daleko, po domluvě se přijeďte podívat a popovídat si.
S chov. pozdravem
Martin Záruba
Tel: 775303288
zarubm@seznam.cz
saluki
napsal(a):
Jinak od tohoto inzerujícího jsem dnes měla v mailu stručný dotaz, za kolik prodávám duhovky.
Ale myslím, že se tu spíš ptá zájemce o koupi, aby se nechal napálit. Andulky z tohoto inzerátu jsou duhové všechny tři. Ale v tomto foru je na první fotce andulka jiná.
Dobrý večer,
Tazatel, pokud není inzerující nám jistě situaci vysvětlí. Jde o muže, buď tu samou osobu vystupující pod dvěma e-maily nebo o někoho jiného. Snad to ani není podstatné, jde o správnou odpověď a zodpovědný npřístup k určení. Přecejen je mnoho přátel ifauny, kteří spoléhají na rady přispívajících a nelze je zklamat lehkomyslným střílením tipů bez jistoty na kterou čekají. Každopádně ruku do ohně, že se nejedná o tutéž andulku nedám. Kresebně to vypadalo zprvu na perlu, ale při detailnějším pozorování přes mobil (zlobí mi PC, nejsem u svého a již je to dědeček), mi to přijde jako duhová. Lepší fotografie ukáže více. Intuice mi říká, že jde skutečně o duhovou, což je patrno podle barvy částí letek, která je do šeda (snad vidím dobře).
Určení mutace, stejně jako pohlaví je spíše o kvalitě fotek, což někdy klame. V realitě je to určitelné velmi snadno, ale ty barvy na počítači, optické klamy, světla, neúplné fotky ap.
Věřím, že se se to vysvětlí.
PS: Dotazy na cenu mám rád. Není však pták jako pták, pes jako pes...Nejlepší je bavit se konkrétně nad andulkou jistých kvalit a chovatelské hodnoty.
Přeji dobrou noc.
Martin Záruba
simonka.he
napsal(a):
Dobrý den,
děkuji Vám moc za informace. Vaše rady jsou pro mě velmi cenné. Zasílám fotografii andulky, bohužel lepší fotografii nemám. Snad tato fotografie bude dostačující pro určení mutace. Děkuji
Dobrý večer,
Pokud správně lustruji internet, tak jste autorem fotografie jménem Aleš Vagovič a máte tento inzerát: https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/inzerce/r/detail/1990553/duhovky/
Pokud tomu tak je, je dotaz zbytečný, neboň inzerát jasně mluví o duhových andulkách.
Je vždy lepší nejdříve vědět jistě, zda mám duhovou nebo perlu a pak jí vydávat jako zaručeně perlovou. Nejedna perla špatně určená jako duhovka zmařila chovy začínajících chovatelů, kteří chtějí mít pravé duhovky.
Pokud se však chcete ujistit v určení mutace, rád pomohu, doporučuji však provést obdobnou fotografii, jako je duhová ve Vašem druhém příspěvku a v inzerátu, tedy z boku, kde budou vidět také zcela zjevně křídelní letky. Inzerent a uživatel autorské diskuze disponuje rozdílnými e-maily, tak se v tom upřímně moc nevyznám.
Přesto jsem vyjádřil jistou pochybnost nad určením a nerad bych to dokonal formou pokus omyl. Aby bylo určení jisté a zodpovědně vypovídající, doporučuji vložit zmíněnou fotografii.
S pozdravem
Martin Záruba
Dobrý večer,
Zobrazil jsem právě fotografii na mobilním telefonu, kde to ve mě vyvolává jistou pochybnost. Prosím, zaměřte se při fotografování na bok andulky včetně křídelních letek. Fotografie ve mě vyvolává dojem, že křídelní letky nevykazují jednoznačně prokreslení perlové mutace. Aby nešlo o spekulaci, ale zodpovědné určení mutace, prosím ještě o trochu terpělivosti a nové fotografie.
Děkuji.
S pozdravem
Martin Záruba
Dobrý večer,
Ještě doplním, že pro naprostou jistotu určení, zda jde o duhovou nebo perlovou mutaci, je dobré podívat se na hrdelní znaky, které jsou u duhové celošedé, u perlové více, či méně prosvětlené. Jistě by bylo dobré vložit fotografii andulky z jiného pohledu, neboť velký vliv na dobré pozorování má kvalita monitoru. Upřímně, právě sedím u monitoru, který pamatuje časy dávné, prostě nejsem u svého počítače a je to znát Lepší foto určitě pomůže a pak to bude na jisto... Snad někdo, komu se zobrazuje fotografie lépe, může vyjádřit rovněž svůj názor. Ne vždy se lze spolehnout na kvalitní zobrazení i na jiné straně pozorovatelů. Stále však platí, že uživatelka saluki je v problematice znalá, proto není důvod jejímu určení nevěřit. Jinou a lepší fotografii však vřele doporučuji.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba