Telefon:
775303288
Informace o uživateli:
Zdravím všechny chovatele,
Jsem chovatelem od svých sedmi let, tedy cca 35 let. Začínal jsem s andulkami, později jsem choval korely, rosely pestré, žlutohlavé, penanty, papoušky zpěvavé, papoušky tyrkysové, bourky, kanáry, rýžovníky, zebřičky, chůvičky, aymary, agapornise růžohrdlé a škraboškové, fišerové, mníšky, alexandry malé v mutacích, neofémy ozdobné, holoubky diamantové, holuby bronzovokřídlé a zelenokřídlé, papoušíčky šedokřídlé, brýlaté, kakariky ČČ, ŽČ, hrdličky chechtavé - hedvábné, chocholaté, kachničky mandarinky, karolínky, holuby anglické pávíky, české čejky rousné, brněnské voláče, kingy, kudrnáče, gdaňské sokoly, poštovní holuby, slepice antverpské vousáče, sebritky, holanďanky a holandské zakrslé, bojovničky, morčata, zakrslé králíky, burunduky páskované a další :-)
V současné době se intenzivně a cíleně soustředím na chocholaté, duhové, zajímavě barevné andulky a jejich kombinace. Čistě přírodní andulky bez štěpení na mutace v 28. a 18. generaci. Dále mám křepelky čínské, neofémy tyrkysové v různých mutacích zaměřené na olivové rudoprsé opalíny, mexické hýly, kanáry barevné a kanáry severní holanďany v barvách žluté, žluté straky a modré straky.
Dále kromě exotů a papoušků chovám slepičky antverpské vousáče křepelčí.
Martin Záruba
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 8. 12. 2022 00:21:47
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý večer,
Nikdo skutečně nemáte kontakt na pána z Týna nad Vltavou, či nechováte parukáře?
Děkuji.
S chov. pozrdavem
Martin Záruba.
Dobrý den,
Přivezu do Přerova andulky chocholaté, duhové, štěpitelné do duhových, mutační. Připravené do chovu, první odchovy roku 2014 ze zdravého chovu - viz inzerát:
https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/inzerce/r/detail/2462394/andulky-duhove-chocholate-ruzne-mutace/
Těším se na osobní setkání s chovateli a známými.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
tel: 775303288
zarubm@seznam.cz.
Dobrý večer.
Máte, prosím, někdo kontakt na chovatele anglických parukářů v jižních Čechách? Měl jsem kontakt na pána z Týna nad Vltavou, ale bohužel jsem o kontakty ve svém starém mobilním telefonu přišel. Prosím o telefon na zarubm@seznam.cz. Děkuji.
Kdo dále chováte parukáře? Podělte se o své poznatky z chovu a fotografie.
Děkuji.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba.
honzaandulkář
napsal(a):
Dobrý den
Stala se mi velmi nešťastná věc.
Mám dva páry andul jeden pár začal hnízdit, mám již 5 vajec a čekám na 10.5. na vylíhnutí, dnes jsem se na ně byl podívat a vidím jak samice co hnízdí chodí po zemi. Měla hlavu od krve, ta druhá na ni pořad útočila. Ten útočný pár jsem ihned odstranil a ta poraněná andulku hned šla do budky zase sedět. Z těch 5 vajec ji zbyli 4. Co mám dělat když umře, prosím poraďte mi. Předem Vám děkuji.
Dobrý večer,
Boje andulek, zvláště pokud jsou jen dva páry nebo je nějaká budka více oblíbená, než jiná, jsou velmi časté.
Pak je lepší mít páry alespoň tři, andulky mít na sebe zvyklé v době klidové a dávat jim budky ve stejný okamžik tak, aby byly budky "stejně atraktivní" Stejná výška, podobný typ budky ap.. Pokud budou budky odděleny opticky tak, aby na sebe andulky sedící na bidélku u budky neviděly, tak ještě lépe. Pokud není možnost agresivní pár oddělit, je dobré agresivní andulce nadíbnout další jednu, až dvě budky a tyto dát výše, čímž se zváší jejich atraktivita a andulka obsadí budku novou, nebude rušit sedící andulky.
Andulky se Vám popraly a poranění na hlavě snad nebude mít takový rozsah, aby se rána špatně hojila. Pár kousanců se zahojí brzo. Často takové boje odnesou měkké části, jako je ozobí, mnohdy dojte k poškození trvalému (otevřené ozobí-zvětšenínosní dirky). Poraněná křídla a nohy jsou stejně časté.
Napadená andulka bude dále sedět a pokud má vajíčka oplozená a nejsou z boje porušená(namačkaná skořápka), můžete stále očekávat odchov. Druhý pár nechte tuto sezonu hnízdit odděleně. Samice andulek dokážou být velmi agresivní a andulka dokáže zabít mláďata nejen andulek jiných párů, ale i mláďata větších papoušků ve společných voliérách (klidně do velikosti korely ap.). Agresivní andulky napadají i vylétlá mláďata, pokud se zdržují u budky, kterou hnízdící andulka brání před vetřelci.
Pak je dobré nedávat moc bidel na sezení do bezprostřední blízkusti budek. To však závisí na velikosti voliéry a jejího vnitřního rozvržení. Důležité je také vědět, jak chovné andulky doposud žily, zda párově v kleci nebo jsou ze společné voliéry. Většinou jsou starší samice zvyklé být pouze v páru dále ve společném chovu dosti majetnické a na ostatní ostřejší.
U mě jsou andulky zvyklé mnoho generací na společný chov, což se přibližuje běžným zvyklostem jako v přírodě. Není výjimkou, že mi dvě samičky obsadí jednu budku. Předpokládám, že obdobná soužití jsou i v přírodě, když andulky hnízdí v dutinách větví položených na ležato. Letos mi takto dvě sestry seděly společně a nyní mají dohromady 13 mláďat, kdy některá do týdne začnou vylétat. Je pravdou, že se o 13 kusů starají 4 rodiče. Na jeden pár by to bylo přespříliš a není cílem chovatele andulky strhnout.
Až přijde doba líhnutí, dávejte andulkám vaječnou míchanici. Při odchovu mladých jí dávejte v menším množství, které andulky cca za hodinu sežerou. Dávejte jí dle potřeby y počtu mladých klidně denně. Zelené krmení, okus větví, slunce, vitamíny, minerály, hygiena a andulky budou zdravé a spokojené.
Ať Vám to dobře dopadne.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
Čavo
napsal(a):
Nechcem vas spochybnovat ale ona ma tam take trozku hnede
Dobrý večer,
Dovolím si citovat z tohoto článku:
https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/clanky/r/detail/6859/andulka-urceni-pohlavi/
CITACE:
• Ovšem jsou také výjimky, kdy ozobí samečka nezmění barvu do modré, ale zůstane růžové (barva kuřecího masa) až růžovofialové. To je v případě andulek lutino a albino (mutace, kde jsou oči červené). U australských strak a recesivních strak se stává, že není ozobí modré, ale může mít růžové skvrny. Tyto flíčky na modrém ozobí jsou způsobené ztrátou pigmentu.
• Ozobí samečků mutací lutino a albino je většinou citlivější a někdy se na něm tvoří slabě nahnědlý film a takový sameček vypadá na první pohled jako samička.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
ivanhoe
napsal(a):
Pane Záruba já mám tak největší radost z narozeného žlutohlavého mauve samce. Na foto není vidět ta žlutá, chtělo by to lepší foto. Co k němu dám ještě nevím, až co mne později napadne
Dobrý den,
Váš mauve sameček je pěkný. Není žlutohlavý, protože nemá opalínovou kresbu. Je tedy žlutolící. Vyberte mu pěknou samičku, ale hnízdit ho nechte nejdříve, až bude plně dospělý (optimálně rok).
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
koki
napsal(a):
Dobrý den pane Zárubo. Smím Vás požádat o pomoc s určením mutace těchto dvou andulek? Ráda bych byla v obraze co jsem vlastně odchovala Předem Vám děkuji. Iva
Dobrý den,
Odpovím Vám podobně jako jsem reagoval na anonymní diskuzi "určení mutace andulky" vloženou 30.05.2012.
Vaše andulky jsou světle modré žlutohlavé šedokřídlé (světlekřídlé). V podstatě se jedná o velmi světlou formu andulky duhové, neboť splňují všechny kombinace mutací jako andulka duhová.
Líbivá duhová je s tmavou barvou, kdy žlutá prostupuje postupně shora přes hrudník směrem dolů. Duhové andulky jsou v kvalitě variabilní.
Barva základu těla Vašich andulek je blankytně modrá s výraznějším prosvětlením.
Je možné, že jiný vidí tuto mutaci jinak, snad do krémova ap. Dnešní mutace jsou jedno velké očekávání a mnoho mutací je složeno z dalších a dalších kombinací mutací. Takovéto andulky jsem již několikrát odchoval, na můj vkus jsou příliš světlé, mdlé a dále je do chovu nepoužívám, protože mám dostatek výběru z kvalitnějších a pro mé oko líbivějších kusů.
Andulky jsou dle mého názoru vhodné pro spojení s andulkami tmavší barvy, díky své poměrně nevýrazné a světlé variantě. K těmto andulkám není dobré dávat jakoukoliv perlovou, pokud je Vaším cílem odchovat duhové andulky.
Doporučuji k andulkám dát fialové či tmavě modré opalinového jedince. Lépe pak žlutohlavého v kombinaci s tmavým základem barvy.
Andulky jsou pěkné, gratuluji k odchovu.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
lavacca
napsal(a):
Teda moje první reakce byla " co to sakra je"? chudáci ptáčci...
Jako chápu snahu o zachování barvy, atd. ale tohle? K čemu? Opravdu mi u tohohle přijde jediný důvod, aby měl člověk něco extra, co ostatní nemají...a ať mi nikdo netvrdí, že s tím žijí spokojený život jako "normální" andulky.
Dobrý večer,
Osobně se mi líbí více andulky helicopter, ale neodsuzuji dosažené výsledky chovatele těchto andulek faraon. Oba typy andulek jsou letu schopné, protože rozkadeření je záležitostí kosmetickou v té oblasti těla, které nemá vliv na létání (zádová část a části vrchu křídel) - nejedná se o křídelní letky. Něco podobného mají například holubi kudrnáči na křídlech, či jiné druhy zvířat. Známé jsou i kadeřavé slepice. Něco jiného je hedvábná struktura peří, jako je u slepic hedvábniček, holubů s hedvábným opeřením. Tam jsou letové schopnosti negativně ovlivněné. Jak potom hodnotit druhy holubů jako je anglický parukář, anglický pávík, jiné strukturové holuby, holuby rousných plemen ap.? Slepice holanďanka s výdutí lebeční kosti představuje rovněž extrém, přesto její kvalitu života toto neovlivňuje.
Vše je způsobeno dlouhodobou selekcí, šlechtěním a cílenou selekcí zvířat s jistou vlohou, někdy anomálií, předností z různého pohledu hodnocení. Andulka s chocholkou nebo zkadeřenou "ozdobou" létá, nijak jí to neomezuje a její kvalita života je stejná jako u jiiných andulek. Jako nespokojený život vidím u andulek chryzantém, ale to není výplod chovatelského snažení.
Za zcela zvrácené považuji cílené, až nepřirozené deformování postavy zvířat, jako je tomu třeba u kanárů hrbáčů. Jde to do extrémů, přesto v tom někdo shledává zalíbení. Vlivy šlechtění jsou v tomto velmi různorodé. U psů jsou šlechtěna plemena, kde cílené přehánění exteriérových "předností" deformuje psům obličeje, postavy, že tam bych se už pozastavil nad otázkou, zda kvalita života takového jedince je dobrá (špatné dýchání, časté slzení, podkus chrupu ap.). U andulek jde tedy v tomto smyslu pouze o jakési pernaté ozdoby, anomálie v opeření, které nemá vliv na jejich život. Nepolemizuji o nesprávném přístupu chovatele ke šlechtění a koordinaci letálního faktoru chocholatosti.
Zdegenerovat může nechat chovatel klidně i obyčejné andulky, když nebude hejno pár let obměňovat. Vše záleží na zodpovědnosti. Nové mutace barev, kvalita například výstavních andulek a jiné cíle, je nutné provádět rozvážně a s citem. A pak už je na každém, co se komu líbí. Pokud chce někdo mít něco jiného, ojedinělého, vede ho k tomu většinou dlouhá cesta. Toto bych v žádném případě nekritizoval, protože vím, že cesta k jakémukoliv úspěchu, cíli není snadná.
Mít zdravé a vitální andulky by mělo být hlavním cílem při jakémkoliv šlechtění něčeho "extra". Bohužel se stále častěji setkávám, především na burzách s andulkami, které jsou viditelně nešťastné, v žalostném stavu, bídné kondici a zjevně nemocné. O kvalitě jejich života, držení a morálních hodnotách jejich majitele často vážně pochybuji. Ve srovnání s tím je zdravá andulka s pár pírkama jinak, než běžně, či jinou "parádou" naprosto spokojená.
Můj názor podložený částečně zkušenostmi s "tak trochu jinými andulkami" nikomu nevnucuji a děkuji za kritický názor obou přispěvovatelů. Mají na něj samozřejmě právo, neboť každému "lahodí pro oko" něco jiného.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
lupus4
napsal(a):
Touha lidí mít něco, co nikdo nemá je vede až ....chudáci ptáci, nemám rád extrémy, které zvíře omezují a jsou pro ně jasně nevyhovující... docela jste mne "obdivem" k těmto pomalu už "zrůdnostem" zklamal.
Dobrý den,
Chápu Váš názor, na který máte zajisté právo. Nemyslím si, že by peřová "ozdoba" vyšlechtěná v oblasti zad mezi křídly andulky nějak omezovala v jejich běžném životě.. Andulky helicopter toto neomezuje a rozdíl mezi nimi a faraony je pouze ve tvaru vírku, kdy helicopter maji rozcuch středový, kdežto faraon ve tvaru liniovém nebo polokruhovém.
Jedná se o chovatelské cílené snažení, jehož obdoby jsou u všech druhů zvířat. Je na každém, zda to vnímá ještě za akceptovatelné, či nikoliv.
Toto není pro andulky omezující, což se kupříkladu nedá říct o šlechtitelských cílech jiných zvířat.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba
Dobrý den přátelé chovatelé,
Tak máme novou výzvu, kterou jsou kromě andulek HELICOPTER také chocholaté andulky FARAON...
Také mají něco do sebe, že?
http://www.49w.us/interview_moheb.htm
http://talkbudgies.com/showthread.php?t=98131
S chov. pozdravem
Martin Záruba
lavacca
napsal(a):
moc děkuji za odpověď.
Takže vlastně žlutolící = jen žlutá "hlavička" a klasická kresba křídel x žlutohlavá = žlutá hlavička a opalínová kresba křídel. Je to tak?
Dávala jsem sem totiž dříve fotky samečka s klasickou kresbou a žlutou hlavičkou, kde mi někdo napsal, že je žlutolící. :)
Dobrý den,
Žlutohlavá je kombinace žluté barvy a opalínové kresby (barva X kresba).
Žlutolící je kombinace žluté barvy a klasické kresby (barva X kresba).
O křídlech se v případě žlutolících a žlutohlavých bavit nemusíme. Křídla a jejich barva a kresba nemá se žlutohlavostí a žlutolící nic společného, třebaže jedna i druhá kombinace kresby s barvou tyto ovlivňuje.
Rozdělte si andulku na hlavu po ramínka a zbytek těla na dvě části, ať se Vám to lépe rozpoznává.
Kresba křídel může být klasická u tzv. rovných andulek nebo jiná, například perlová.
Barva křídel může být černá, šedá, skořicová ap.
Barva a kresba se sleduje a označuje zvláště. Mnohé mutace jsou kombinacemi různých barev a kreseb ve velké variabilitě.
Pokud jste viděla andulku s klasickou kresbou a měla žlutou hlavičku, jednalo se o žlutolící.
Žlutolící může být andulka jak s kresbou klasickou, tak s kresbou křídel perlovou, šedokřídlou ap.
Andulky jsou v tomto velmi rozmanité.
S chov. pozdravem
Martin Záruba
Pěkné šedokřídlé...
http://www.youtube.com/watch?v=yHDc89I0TS4
A můj cíl v chovu, kterého bych jednou rád dosáhl japonské duhové helicopter:
http://www.youtube.com/watch?v=SQMbLWk1RYI
Je vidět, že japonci jsou v mnohem hodně daleko...
http://www.youtube.com/watch?v=XUpiWEj07X4
No řekněte, neposouvá to chov andulek zase o kousek dál?.....
http://www.youtube.com/watch?v=vgsKtVqn96Y
Sice to ještě není rozcuch, jak má být, ale trpělivost přináší růže...
Dobrý večer,
Letošek byl myslím prozatím úspěšný v novošlechtění andulek helicopter, které existují prozatím v Japonsku. Doufám, že jsem na dobré cestě za dalšími cíly v chovu, které jsem si předsevzal.
Na fotografii dvě mláďata, každé z jiné chovné linie.
S chov. pozdravem
Martin Záruba
cervik
napsal(a):
Dobrý den, nebude to sice vyjádření k fotkám, ale potřebovala bych ujasnit jednu věc od pana Záruby.
Zarazila mě jedna Vaše věta : Samečka bych viděl s pěknou fialovou opalínovou, která nemá předky perlové, mohl by se Vám podařit duhový odchov.
Jde to ty perlové předky. Myslela jsem, že perly jsou dominantní a tudíž pokud nespáruju perlovou s perlou nebo perlu s normální, tak v dalších generacích se perlová objevit už nemůže.
Tudíž pokud budu mít mládě od např. perlové matky a ono samo perlové nebude, tak pokud jej znova nespáruju s perlou už toto mládě mít perlové potomky nemůže.
Mýlím se???
Dobrý večer,
Omluvte timto mé vyjádření a mystifikaci. Konzultoval jsem mou reakci s odborníkem na genetiku, který mě na toto přátelsky upozornil a já mu za to tímto děkuji. Perla je dominantní a skutečně jak píšete, neperlové mládě perlovou kresbu dále nenese. Rovněž jsem pochybil ve vyjádření se k barvě i když jistou pochybnost jsem zmínil. Barvy jsou zelene s faktorem tmavnutí. Také já se musím s pokorou ještě učit od odborníků a vážených chovatelů.
Děkuji za přijmutí mé omluvy.
S chovatelským pozdravem
Martin Záruba