mlckova

Moje příspěvky

24.8.2021 11:55

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
To jo, ale koprofágii stejně nevyloučíte. Proto mají velkochovy králíky na roštech.

U mě stačilo 2x ivermektin , vyčistit kotec a pak nic nebylo

24.8.2021 10:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Ale to se může reinfekovat i v té kleci (stejně jako u kokcidiózy), na to nemusí běhat venku, ne?

Jasné , já jen ze se tu přetřepávalo kde se znovu nakazil, a klec je prý čištěna 😁

24.8.2021 08:03

Začala bych otázkou o zkušenosti chovatele 😂😉

24.8.2021 07:58

Za mě Ivermektin když už teda 😁 a je klid, ještě se vrátím k klářině reinfekci,tedy jejího králíka, pokud králík běhá na volno, klidně mohl znovu se nakazit mimo klec 😁, jelikož králík sežere všechno co mu přijde pod nos …. A roupy opravdu není nic desiveho pokud neubývá na váze a je v pohodě

13.5.2021 16:39

Markéta Kostková napsal(a):
No předpokládám, že pamlsků? 😂

Prosím? Složení sušené zeleniny a ovoce? A kcemu mi to bude? Asi reagujete na špatný příspěvek !

11.5.2021 21:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Zakrslý králík je pořád králík. Stejně jako čivava je pes a miniappaloosa kůň.

No je to dost odlišné 😁, rychlejší vývoj ....

30.4.2021 19:20

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Hmm, tak ako to tu kukám zas problémy... Jak je to možné ? V čom je problém?

Nejspíš v matce a přílišné lásce k drobkům😂. Nic proti Markéto , v horlivosti a nadšení jsme na tom stejně 😁

27.4.2021 19:37

Markéta Kostková napsal(a):
Přečtěte si složení a pak něco říkejte...
Nejde jen o obilniny.

Složení čeho ?

21.4.2021 20:08

Alexxx napsal(a):
Zdravím,
mého zakrslého beránka mám už něco málo přes 4 roky a snažím se mu změnit dietu. Jelikož před nějakou tou dobou jsem zjistil ,že mého ušáka krmím špatně. Bohužel ne mou chybou. Když jsem si jej kupoval , slečna ve zverimexu mi říkala že ho mám krmit směskou zrní údajně pro králíčky ,ale nedávno jsem zjistil ,že tyto směsi jsou pro ně špatné a hlavně v nich není žádný rozdíl např. se směsí pro křečky , morčata apod. Seno samozřejmě od malinka dáváme taky ,ale králíčka jsme nekoupili jako úplné miminko. Byl celou dobu zvyklý na zrní a nějak jsme neřešili to ,že seno nějak tak nežere. Samozřejmě už od mala mu každý den přináším zeleninu , nebo ovoce. Bereme ho i na chatu za čerstvou trávou ,takže ta mu taky není cizí a pokaždé mu také bereme větve ovocných stromů na hlodání. Stále mě ale mrzí že můj ušák nejí seno.
Bojím se o jeho zdraví jelikož to by měla být jeho hlavní potrava. Dávám mu granulovanou vojtěšku ,ale můj králík je doslova závislý na směsi zrní ,že by pro to udělal vše. I přesto ,že dostal nažrat očividně mu to nestačí , nebo je prostě chamtivý a neustále když je puštěný hledá právě dané zrní. Málem zabít by se pro něj dokázal aby na box se zrním dosáhl. Když mě to přestane bavit ty jeho prkotiny tak mu to zrní samozřejmě nasypu. Ano vím dělám pravděpodobně chybu a rozmazluji ho ,ale nemůžu se dívat na mého králíka bojujícího o to aby to zrní dostal. Jelikož on se nevzdává
Chtěl bych poradit převážně s tím ,jestli je nějak vážné to ,že můj ušák seno nežere. Dočetl jsem se že samci mají v oblibě seno nežrat a jsou vybíraví tak to mě uklidnilo (psala to nějaká chovatelka) ,ale chci názory více lidí ,k tomu mě nebaví vyhazovat pochcané drahé seno. Zkoušeli jsme čerstvé usušené na zahradě i různé značky. + co mám dělat když má můj králík neustále hlad a prosí mě o zrní? Reálně je na tom tak závislý až je to vtipné. Asi mu to moc chutná

Bohužel bez omezení zrní nebude zrát seno,je to jako si dat před sebe talíř oblíbeného jídla a talíř se zdravým jídlem, tak ?! 😁 pokud čtyři roky krmite zrnim pak už asi tlustý bude ;) mel byste mít pevnější vůli

21.4.2021 20:04

Efino už dost nevhodných reklam ano?!😏 a co to jako má být: Prašné seno co zapáchá?

21.4.2021 19:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Já vím. Proto na její vysvětlení čekám.

Obavám se ze nedočkáme , to video říká vše o úrovni znalostí péče o Králíky

21.4.2021 14:15

arte.P napsal(a):
Je to veliká záhada. Všichni vědí, že se to nesmí a nikdo neví proč.

K odkazu na MM-vet - zde není psáno, že králík nesmí obilí, je tam psáno, že by ho měl dostávat v rozumné míře, s čímž souhlasím. Tak proč se tu hlásá, že obilí zabíjí? Co je to tu za podivnou bezobilnou sektu?

Je tu pouze jeden expert zvaný efina 😁 ostatní jsou na obilí 😂😂😂😂

19.4.2021 18:41

Štefan1 napsal(a):
Tak trochu špatně vnímáte kontext a s tím videem mě, prosím, nespojujte.

Nespojuji , jen jsem to vzala jedním šmahem 😂

19.4.2021 18:40

arte.P napsal(a):
Efina Když budeme krmit obilím, králíček bude produkovat větší množství vánoček a čeká ho předčasná tichá smrt

Vše pouze zkopírovaný text z https://copik1.wixsite.com/chovmiro/zdrave-krmeni
Takže mi neumíte vlastními slovy vysvětlit, proč nesmí králík obilí?

To je z králíci.CZ 😁

19.4.2021 18:21

Efina napsal(a):
Králičí trávení prostě není na obiloviny uzpůsobeno a není schopno je trávit. Mají za následek rychlý příbytek na váze, což se spíše hodí chovatelům, kteří chovají masné králíky a běžně je konzumují. U našich domácích mazlíků se dostavují problémy s trávením. Králíček produkuje větší množství vánoček, měkkých bobků a může se dostavit i samotný průjem. Postupně se ušákům zanáší trávicí trakt, což vede až k předčasné tiché smrti(záleží na citlivosti daného jedince).

Je velmi důležité zamýšlet se nad tím čím vlastně krmíte, neboť zdravé krmení udržuje králíka v kondici a zajišťuje mu dlouhodobí a spokojený život.

SENO → BYLINKY → LISTY → VĚTVE → ZELENINA → OVOCE → BEZOBILNÉ GRANULE

Hlavní složkou potravy je seno a traviny. V dnešních obchodech jsou nabízeny různé druhy granulí, které jsou sice hezky barevné na pohled, ale pro králíka-domácího mazlíka nevhodné. Zrní a s nimi obsažené krmné směsi nejsou vhodné. V přírodě se jejich divocí příbuzní setkávají s obilovinami pouze na podzim, které jim přinášejí rychlý energetický příjem a tukové zásoby na blížící se zimu. Takže pro našeho mazlíka, toto není přirozenou a vhodnou stravou. Králíček po nich přibírá na váze a dříve či později se dostavují zažívací potíže.


ČÍM TEDY VLASTNĚ KRMIT?


Základ tedy tvoří již výše zmíněné seno, které je bohaté na vlákniku. Vláknina je u králíčků velmi důležitá! Díky ní střeva pracují jak mají a podporují správné trávení.

Vláknina napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně

králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena. Proto by jej měl ušák mít stále plné jesličky. Samotné seno by mělo tvořit 80% jídelníčku!


Jídelníček dále obohacujeme zdravými pamlsky, travinami, listy, větvičkami, zeleninou a občasným ovocem spolu s bezobilnými granulkami. Stále podáváme sušené bylinky a to zejména v zimních měsících, kdy není možnost napást se na čerstvé trávě. Vyhněte se pro oko člověka lákavě vypadajícím směskám, sušenému chlebu, minerálním kamenům, dropsíkům, piškotkům a lepených tyčinek.

Čemu se obloukem vyhnout?


Jako první bych začala tzv. dropsy. Ve zverimexu se prodávají v celých baleních i jednotlivě ve tvaru malých mrkviček čí kukuřice. Vzhledově velmi pěkně vypadající dobrůtka, ale pro králíčka velmi nevhodné (obsahují cukr, mléko, azobarviva, mouku olej). Další nevhodnou "pochoutkou" jsou lepené tyčinky, které králíčkovi můžete připevnit ke kleci. Obsahují mnoho obilovin a jsou lepené medem či škrobem. Jako poslední stojí za zmínku minerální kameny, které mají králíčkovi údajně brousit chrup. Faktem je, že tomu tak není. Právě naopak chrup vůbec neobrušují, obsahují mnoho vápníku-zátěž pro ledviny, přispívá k tvorbě písku a močových kamenů v močových cestách, přispívá k zácpám, způsobuje nevolnost, průjem, narušuje střevní mikroflóru.....

Má rada zní: Nekupujte žádné komerční pamlsky ve zverimexu, raději nasušte králíčkovi něco zdravého.


Králíci hlodají

Zakrslý králíci potřebují pořád něco k ohlodávání, aby se jejich stále dorůstající chrup (stoličky) obrušoval. Zoubky se obrušují zejména při konzumaci sena vzájemným třením o sebe. Jako další doplněk se hodí větvičky, především s pupeny, nebo prvními jemnými lístečky výborně uspokojují tuto potřebu. Zavěste větvičky o něco výše v kleci, aby si králík musel tuto radost trochu odpracovat. Takové protahovací cvičení je dobré proti dlouhé chvíli i pro kondici vašeho králíka. Mladé jemné větvičky králík spořádá celé, ty silnější ohlodává tak dlouho dokud nezbude světlé dřevo uprostřed.

Nejoblíbenější jsou větvičky z lísky, habru, olše, vrby, lípy, jasanu a zejména ovocných stromů. Vhodné jsou i mladé, zelené výhonky jehličnanů (borovice, jedle, smrk..), nebo větvičky z drobných keřů (rybíz, angrešt, růže, borůvčí..).

Do klece můžete k ohlodávání umístit také neopracované prkno (smrkové nebo lipové).

Nepodávejte zmražené, nebo postřikované větvičky. Ze stromu ustřihněte zahradnickými nůžkami vždy 1 až 2 větvičky. Pozor na peckoviny typu višeň, meruňka, broskvoň, višeň. Obsahují kyanogenní glykosidy, které se přeměňují na jedovatý kyanid.

Chléb jako zabiják


Veškeré pečivo obecně chápejte jako jed. Problém je hlavně v nevhodném složení. Nejhorší je škrob, hned za ním jsou živočišné tuky a spousty éček. Škrob ve střevech pomalu kvasí, králíčka nadýmá a vytváření ideální podmínky pro patogenní mikroflóru a tím i náchylnost k nemocem a parazitům, kterým vytváří ideální živnou půdu. Postupně ničí zdravou střevní mikroflóru a dostavují se problémy se střevy (průjmy, zácpy, křeče). Časem může dojít až k samotné zástavě peristaltiky (pohybu) střev, s tím je spojené odmítání potravy a pomalý úhyn zvířete. Pokud se peristaltika zpomalí, lehce dojde i k úplnému ucpání střev (př: chlupy, které by normálně při dostatku vlákniny a správné činnosti střev odešly z těla ven, zůstávají uvnitř střeva).

Dochází i k oslabení celkového zdraví, zvířeti klesá jeho imunita která ve střevech tvoří 70%.

Dalším špatným projevem při přijímání pečiva je náhlý příbytek na váze, vnitřnosti se postupně obalují tukem. Co se týče několikrát diskutovaného tématu, že chléb chrup obrušuje, tak nikoliv. Naopak, u zvířete s nevyrovnanou stravou dochází ke křehkosti, až deformaci chrupu. Znovu zdůrazním, že k obrusu je potřeba zajistit králíčkovi stály přísun zejména sena, či větviček. Ke všem těmto mínusům je ještě třeba zmínit plísně, které vznikají při sušení přibližně 2.-3.den a jsou okem neviditelné. Samotné plísně-mykotoxiny po sežrání ušákem , jsou schopny škodit dalším orgánům.

Jo a ještě nesouhlasím, že pro králíka nejsou vhodné větve peckovin!

19.4.2021 18:19

Efina napsal(a):
Králičí trávení prostě není na obiloviny uzpůsobeno a není schopno je trávit. Mají za následek rychlý příbytek na váze, což se spíše hodí chovatelům, kteří chovají masné králíky a běžně je konzumují. U našich domácích mazlíků se dostavují problémy s trávením. Králíček produkuje větší množství vánoček, měkkých bobků a může se dostavit i samotný průjem. Postupně se ušákům zanáší trávicí trakt, což vede až k předčasné tiché smrti(záleží na citlivosti daného jedince).

Je velmi důležité zamýšlet se nad tím čím vlastně krmíte, neboť zdravé krmení udržuje králíka v kondici a zajišťuje mu dlouhodobí a spokojený život.

SENO → BYLINKY → LISTY → VĚTVE → ZELENINA → OVOCE → BEZOBILNÉ GRANULE

Hlavní složkou potravy je seno a traviny. V dnešních obchodech jsou nabízeny různé druhy granulí, které jsou sice hezky barevné na pohled, ale pro králíka-domácího mazlíka nevhodné. Zrní a s nimi obsažené krmné směsi nejsou vhodné. V přírodě se jejich divocí příbuzní setkávají s obilovinami pouze na podzim, které jim přinášejí rychlý energetický příjem a tukové zásoby na blížící se zimu. Takže pro našeho mazlíka, toto není přirozenou a vhodnou stravou. Králíček po nich přibírá na váze a dříve či později se dostavují zažívací potíže.


ČÍM TEDY VLASTNĚ KRMIT?


Základ tedy tvoří již výše zmíněné seno, které je bohaté na vlákniku. Vláknina je u králíčků velmi důležitá! Díky ní střeva pracují jak mají a podporují správné trávení.

Vláknina napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně

králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena. Proto by jej měl ušák mít stále plné jesličky. Samotné seno by mělo tvořit 80% jídelníčku!


Jídelníček dále obohacujeme zdravými pamlsky, travinami, listy, větvičkami, zeleninou a občasným ovocem spolu s bezobilnými granulkami. Stále podáváme sušené bylinky a to zejména v zimních měsících, kdy není možnost napást se na čerstvé trávě. Vyhněte se pro oko člověka lákavě vypadajícím směskám, sušenému chlebu, minerálním kamenům, dropsíkům, piškotkům a lepených tyčinek.

Čemu se obloukem vyhnout?


Jako první bych začala tzv. dropsy. Ve zverimexu se prodávají v celých baleních i jednotlivě ve tvaru malých mrkviček čí kukuřice. Vzhledově velmi pěkně vypadající dobrůtka, ale pro králíčka velmi nevhodné (obsahují cukr, mléko, azobarviva, mouku olej). Další nevhodnou "pochoutkou" jsou lepené tyčinky, které králíčkovi můžete připevnit ke kleci. Obsahují mnoho obilovin a jsou lepené medem či škrobem. Jako poslední stojí za zmínku minerální kameny, které mají králíčkovi údajně brousit chrup. Faktem je, že tomu tak není. Právě naopak chrup vůbec neobrušují, obsahují mnoho vápníku-zátěž pro ledviny, přispívá k tvorbě písku a močových kamenů v močových cestách, přispívá k zácpám, způsobuje nevolnost, průjem, narušuje střevní mikroflóru.....

Má rada zní: Nekupujte žádné komerční pamlsky ve zverimexu, raději nasušte králíčkovi něco zdravého.


Králíci hlodají

Zakrslý králíci potřebují pořád něco k ohlodávání, aby se jejich stále dorůstající chrup (stoličky) obrušoval. Zoubky se obrušují zejména při konzumaci sena vzájemným třením o sebe. Jako další doplněk se hodí větvičky, především s pupeny, nebo prvními jemnými lístečky výborně uspokojují tuto potřebu. Zavěste větvičky o něco výše v kleci, aby si králík musel tuto radost trochu odpracovat. Takové protahovací cvičení je dobré proti dlouhé chvíli i pro kondici vašeho králíka. Mladé jemné větvičky králík spořádá celé, ty silnější ohlodává tak dlouho dokud nezbude světlé dřevo uprostřed.

Nejoblíbenější jsou větvičky z lísky, habru, olše, vrby, lípy, jasanu a zejména ovocných stromů. Vhodné jsou i mladé, zelené výhonky jehličnanů (borovice, jedle, smrk..), nebo větvičky z drobných keřů (rybíz, angrešt, růže, borůvčí..).

Do klece můžete k ohlodávání umístit také neopracované prkno (smrkové nebo lipové).

Nepodávejte zmražené, nebo postřikované větvičky. Ze stromu ustřihněte zahradnickými nůžkami vždy 1 až 2 větvičky. Pozor na peckoviny typu višeň, meruňka, broskvoň, višeň. Obsahují kyanogenní glykosidy, které se přeměňují na jedovatý kyanid.

Chléb jako zabiják


Veškeré pečivo obecně chápejte jako jed. Problém je hlavně v nevhodném složení. Nejhorší je škrob, hned za ním jsou živočišné tuky a spousty éček. Škrob ve střevech pomalu kvasí, králíčka nadýmá a vytváření ideální podmínky pro patogenní mikroflóru a tím i náchylnost k nemocem a parazitům, kterým vytváří ideální živnou půdu. Postupně ničí zdravou střevní mikroflóru a dostavují se problémy se střevy (průjmy, zácpy, křeče). Časem může dojít až k samotné zástavě peristaltiky (pohybu) střev, s tím je spojené odmítání potravy a pomalý úhyn zvířete. Pokud se peristaltika zpomalí, lehce dojde i k úplnému ucpání střev (př: chlupy, které by normálně při dostatku vlákniny a správné činnosti střev odešly z těla ven, zůstávají uvnitř střeva).

Dochází i k oslabení celkového zdraví, zvířeti klesá jeho imunita která ve střevech tvoří 70%.

Dalším špatným projevem při přijímání pečiva je náhlý příbytek na váze, vnitřnosti se postupně obalují tukem. Co se týče několikrát diskutovaného tématu, že chléb chrup obrušuje, tak nikoliv. Naopak, u zvířete s nevyrovnanou stravou dochází ke křehkosti, až deformaci chrupu. Znovu zdůrazním, že k obrusu je potřeba zajistit králíčkovi stály přísun zejména sena, či větviček. Ke všem těmto mínusům je ještě třeba zmínit plísně, které vznikají při sušení přibližně 2.-3.den a jsou okem neviditelné. Samotné plísně-mykotoxiny po sežrání ušákem , jsou schopny škodit dalším orgánům.

Souhlasím se vším , až na to zažívání obilnin, pokud králíka zvyknete a víte kolik mu dát , nejlépe oves, není v tom problém, základ je seno a voda jak jsem psala výše.

19.4.2021 18:09

Štefan1 napsal(a):
... vždyť jste napsala prakticky to samé, tak té Vaší reakci teda nerozumím.

Ani ne , reaguji na jednotlivé příspěvky , nahrazovat dle Vás i videa obilniny ovocem a zeleninou je blbost, stejně dojdou k obezitě a v horším případě zažívacím problémům protože to budou střídat půlka jabka sem půlka mrkve tam a králík bude na cukrech. Králík je dost citlivý na výkyvy ve stravě. O to víc pokud je králík hopař tak určitě by měl mít granule kde je přesně vyvážený poměr toho co potřebují a ne jabka!
Pokud se bavíme o pamlscích tak místo kupovaných usušit ovoce a zeleninu, případně další věci jako sedmikrásky, plátky růží, šípky , pivoňky a pod.... ty se dávají za odměnu takže nevím co říkám to stejné...
Nebo nerozumíte reakci na obilniny? Obilniny a tím myslím oves či ječmen proč ne, furt lepší než ty srač..... které kupujete v Albertu a pod. Jen si nemyslím, že srdcař mazla dokáže odhadnout kolik mu dát. Prostě základ je voda a seno a basta to ostatní je doplněk, jinak budou potíže se zuby, zažíváním, obezitou..... a tak dokola. Asi pro hopáky by obilninové granule nebyly na škodu, budou energeticky bohatší, popravdě neznám nikoho z chovatelů kdo by krmil něčím takovým.

19.4.2021 16:27

Štefan1 napsal(a):
Asi se nic nedovíte - jenom opakují, co jim někdo řekl.

A obilí je široký pojem, pod který se vejde pšenice, pro králíky nevhodná kvůli obsahu lepku, ale taky ječmen nebo oves, které naopak vhodné jsou.

Na obranu zase musím říct, že to zjednodušení je spíše králíkům ke prospěchu - překrmování domácích mazlíků jádrem (obilím) by vedlo k obezitě, takže pokud jádro nahrazují zeleninou a případně ovocem v rozumné míře, je to pořád lepší varianta.

Samozřejmě pokud je to intenzivně sportující králík (což je pro mne trochu abstraktní představa), tak přídavek jádra se hodí.

Musím Vás upozornit, že nahražovat cokoliv zeleninou a ovocem byť v rozumné míře je stejná kravina.....

19.4.2021 12:52

efina napsal(a):
https://www.youtube.com/watch?v=mOtR8T1B048&t=179s

Promiňte ale toto nemá s dobrou radou nic společného ,spis naopak, pokud chcete propagovat videa tohoto typu, tak si prosím nastudujte něco o kralícich!!!!

19.4.2021 12:48

Štefan1 napsal(a):
Pestorin Mormyx má úplně stejné složení jako Pestorin + Myxoren - všechny jsou od stejného výrobce - tedy je "stejně silný" jako kombinace těch dvou následujících.

Rozdílovým prvkem je Pestorin RHDV, což je očkování proti moru králiků 2. typu -"francouzské" mutaci viru, která se objevila v ČR někdy před cca 5 lety.Nemám povědomí, jestli se u nás pořád vyskytuje.

Je a Bude stále