oslik

Moje příspěvky

28.5.2019 14:16

Máme také jednu kopavku, je to jersey. Nekope pokaždé, ale často to zkusí. Při dojení žere šrot, aby se odvedla pozornost, ale moc platné to není. Když jsme ji zaučovali, pomáhalo jedině vyvázání zadní nohy - provaz omotaný okolo sloupku, já ho držela stále napnutý a manžel dojil. Úplně nejlepší, co jsme zatím na kopavky zkusili, je asi fixace za nos. Ať už prstama nebo kovovou "chňapkou". U těch méně zrádných platí i plácání po krku či v oblasti lopatky nebo žeber. Hezky klidně, co vteřina, to plácnutí. Ne silně, aby to bolelo, ne slabě, aby to necítila... Kdysi jsem tady na Ifauně četla i radu, že někdo dával krávě pod ocas polínko. Kráva se prý soustředí na to, aby ho tím ocasem držela a nekope. Zatím jsme to nezkoušeli...

23.8.2018 16:21

Nám nechtěla zabřeznout jalovice. Říje krásné silné, inseminována různými býky, zkusili jsme černou plemenitbu i dovézt ji k plemeníkovi... Nic, po 19 dnech zas říje. Sono neukázalo žádný problém. Pomohl jí Ovsynch. Ideálně 5-12 dní po říji píchnout Supergestran, dále po 7 dnech Oestrophan,48 hodin po Oesrophanu opět Supergestran a 16 hodin poté inseminovat. Doporučená nám byla i "válka spermií", kdy se připustí 2 různými býky najednou, ale k tomu každý insemiňák není ochotný.
Ještě jsem tu kdysi na Ifauně v diskusi vyčetla, že některým kravám pomůže předávkování solí. Musí jí sežrat tolik, aby se ze*rala a samozřejmě mít stále k dispozici vodu, aby se tou solí neotrávila! Ta naše jalovice během 4 dnů zdlábla asi půl kila soli a průjem žádný smajlík
Určitě to nevzdávejte, držím palce!

10.4.2018 13:34

My měli zatím nejdelší přenášení u krávy na třetím teleti - 13 dní. Ale když té Vaší jalůvce teče mléko, tak snad už to bude... Našim, pokud tedy teče, tak až v den porodu. Ale mám pocit, že jsem někde četla o kravce, co jí teklo mléko i týden před porodem. Jsem zvědavá, zda budete mít býčka - ti se většinou rodí po termínu smajlík Jen naše Cecilka to má obrácené a přenáší jalovičky :-D.

7.4.2018 15:47

vllasta napsal(a):
Tak dneska v noci nic, aleeee... Má olepený ocas, takže se asi pomalinku něco začíná dít .

Tak uuuuž?

6.4.2018 17:51

farmarb napsal(a):
Dobrý den, jerseyky a jejich kříženky s masnými plemeny nikdy nebudou oplácané, jsou naprogramované dávat vše do mléka. A taky se hodně špatně krmí.
Nám se osvědčila vojtěška - v zimě sušená, v létě čerstvě nasečená. Samozřejmě k tomu odpovídající množství jádra (směs ječného, tritikalového a kukuřičného šrotu s minerálkou).
Protože krávy produkují bílkovinu (mléko), je potřeba bílkovinu v dostatečném množství dodávat. Těm opravdu špatně krmitelným kravkám přidáváme ještě extrudovanou sóju.

Máme 2 jerseyky a jednu kříženku jersey AA. Nemohu říci, že by ta kříženka nebyla oplácaná. Loni po otelení vypadala, jako by z ní hned druhý den mělo vypadnout další tele. Na první laktaci dojila zprvu 12 l a nádoj postupně klesal, a po 4 měsících se sama zparahla. Na druhé laktaci byl nejvyšší nádoj 16 l, zaprahla se v podstatě sama po půl roce. koncem dubna má mít třetí tele, je jako sud. Její máma (jersey) je momentálně půl roku po otelení a řekla bych, že je až tlustá. Druhá jerseyka je 2 a půl měsíce po otelení, má pod sebou tele a žebra by se jí dala počítat. Každá je prostě jiná a jinak krmitelná.

Pokud máte možnost, přidejte do krmiva i hrách nebo soju. Pokud kravka bude mít přístup ke kvalitnímu zelenému krmení, jistě přibere ;-) Loni jsme tu řešili slabší ketózu u prvotelky čestr. Odmítala šrot, v seně se vrtala a hubnula. Pomohlo do ní nalít větší množství vody a melasu. Ta jí nechutnala, takže to byl vždy večerní boj to do ní hadicí dostat. Teď má dva a půl měsíce po otelení, žere dobře, dojí cca 30l a žádná boubelka to není. Věřím, že na trávě půjdou zas kilča nahoru ;-).

27.2.2018 15:37

rene91 napsal(a):
Ja ich budem mať celý rok pod prístreškom lebo nemám kde ich vypustiť na pašu ale budem im podávat čerstvu trávu, seno a sila. a možem ich tak krmit ako som napísal alebo stači len seno a tráva ? a šrot potrebujú ? Takže ak ich budem mať v ohrade tak nemusím kupovať fixačnú klietku ?

Záleží na tom, jak je budete mít ochočené. Pokud bude jalovice ochotná se nechat uvázat u nějakého hražení nebo třeba u kroužku ve zdi, tak si myslím, že naháněcí uličku nebo fixační klec nepotřebujete, ale polodivokou jalovici, která na sebe nenechá sáhnout, byste těžko ve volném prostoru inseminovali... smajlík Co znám tady v okolí chovatele masňáků, tak jalovicím ani kravám šrotem nepřilepšují.

27.2.2018 12:43

Pokud jsou to kříženky straky a masňáka, myslím, že by nebyl problém je připustit dříve - řiďte se tím, jak jsou narostlé a v jaké jsou kondici. a k termínu připuštění, pokud je máte volně na pastvině, já osobně bych je nechala inseminovat tak, aby se telata rodila na jaře na ne do sněhu - ale to je čistě můj názor ;-) Jinak ještě k nutnosti fixace - já mám kravky i jalovice zvyklé chodit na ohlávce, takže na inseminaci je pouze vodítkem uvážu u stromu, který mají v ohradě. Tu nejstarší (jersey) ani vázat nemusím, jak to na ni přijde, drží insemiňákovi jak přibitá

25.2.2018 16:33

Malé telátko na jedno napití 2,5 l, ale postupně je třeba dávku zvyšovat. Já momentálně měsíc starému býčkovi - je to kříženec červené straky a belgického modrého, dávám na jedno napití 6 l mléka. Pít dostává 2x denně.

20.7.2016 03:32

Jakub.1 napsal(a):
Třeba já používám škubačku do vrtačky.

Dobrý den, přemýšlím o koupi právě této škubačky. Jste s ní spokojen? Jak je to s náhradními trhacími prsty, dají se sehnat? Prodejce je v nabídce nemá a co jsem koukala na netu, tak jsou různé typy prstů a nevím, zda by do této škubačky pasovaly... Děkuji za odpověď, Martina.

18.7.2016 12:09

My máme krávy i jalovice naučené chodit na ohlávce, tak když přijede insemiňák, většinou je uvážu v ohradě u stromu, nebo mu krávu dovedu k vratům a uvážu ji tam. Naše nejstarší, posledně, když ho viděla, tak byla nehybná jak prasnice, zastavila mu u auta a už jsem s ní nehla :-D Horší než inseminace u nás bývají odběry krve, to holky vyvádí víc

16.1.2016 12:12

A určitě se nelekněte, pokud po Vás bude při prvních dojeních kopat! Já měla prvotelky krásně "ošahané" a přesto obě jerseyky by nás při prvních dojeních nejraději zabily Mladší je doposud trochu zrádná a občas vyšije, ale starší jsme první dva roky dojily ručně a pokud měla šrot v kýbli, držela jak beran :)
Tak ať Vám Bertička dělá jen samou radost!

15.1.2016 00:31

Tak to je bezva! Jerseyky jsou chytré, někdy až vyčůrané - alespoň ty naše. Máme matku s dcerou a prozatím je tu i půlroční vnučka. Pořád bojuji s tím, zda si ji nechat či ne.Jsou to moje srdcovky, i když ta prostřední se povahově moc nepovedla Držím palce, ať z té Vaší vyroste zlatíčko

13.1.2016 23:22

Jestli máte FB přidejte se do skupiny Chov jerseyského skotu, lidí ochotných poradit je tam spousta ;-) Určitě bych Bertičku zvykala na dotyky po celém těle a chůzi na ohlávce. Někdo má kravky naučené i podávat nohy, jako to dělají koně. Nám se to tedy u těch našich nepodařilo Je dobře, že má alespoň přes uličku kozy, určitě ji to stýskání brzy přejde, hlavně že baští M.

20.11.2015 00:27

PavelB. napsal(a):
Zdravím, nějak se mi to nezdálo, tak jsem hledal na cschms.cz a našel, že čistokrevný Galloway mají porodní váhu 32-36kg.

Díky! To by snad telátko mohl podíl jerseyky ještě trošku zmenšit a bylo by to úplně super smajlík

18.11.2015 00:03

koňadra napsal(a):
Telata po porodu nevážíme, ale odhaduji, že to bude tak 35 - 45 kg - jak které. Je to jako se vším. I štěňata se rodí menší a větší.

Jejda, to je docela dost. Čekala jsem, že jsou menší. Děkuji za odpověď, ať se Vám daří!

16.11.2015 22:49

koňadra napsal(a):
Galloway rohy nemá. Také jsme nechtěli krávy s rohama, proces odrohování nás rovněž nenadchnul.

"Koňadro", prosím, jak velká se rodí telátka gallowayů? Přemýšlím o tom, nechat tímto plemenem příští rok nainseminovat jersey. Loni jsme měli tele po AA, byla to jalovička a měla 23 kg, letos po limousine byl býk a do 40 kg mu asi moc nescházelo a kráva toho měla dost. Samozřejmě inseminujeme býkama vhodnýma na jalovice! Letos máme starší jeresey připuštěnou herefordem, po kterém prý se rodí malá telata, mladší je 2 měsíce březí po piemontesse. Děkuji za odpověď. Martina.

25.8.2015 17:03

mlynář napsal(a):
Takže asi tak je zvyklá na hlazení po celém těle i po vemeni umýát jí vemeno namazat cokili v je v pohodě. Vůbec jí to navadí. Na vemeno si nechala šahat i před porordem úplně bez problému. Nikdy jsem na ni nepoužil násílí, ale Vaše rada na provaz zapomňte je úplně zcestná. Podojit se musí protože tele už u ní není a zabit se hodlat nenechám. Momentálně jsem na to už sám respektiva s manželkou v šestým měsíci, takže ta ji akorát dává obilí do koryta a drbe ji po hlavě. Mám se jako jediný živitel rodiny nechat vyřadit z provozu ? Nemluvím o tom že mě musí trefit do hlavy ale ona i zlomená noha je problém.
Ale více méně už snad máme po problému, kravce už došlo že tele k ní zpátky nepůjde takže pouští mlíko Dává nám cca 13 L Což nám stačí. A na tu bídu jek pomalu roste tráva a že má tak 2/3 jídelníčku seno jsem rád aspoň za to.A na provaz si spíš zvykla, jinými slovy stačí když jí ho dám kolem nohy a stojí jak přibitá a nemá snahu vůbec kopat. Jak ji ho nedám nebo spadne je zle. Sice na sebe s telošem pořád řvou ale klidní se to respektiva tele si vyřvalo hlasivky takže není tak slyšet A tím pádem mamina se taky trochu zklidnila.

Nedělejte si hlavu, určitě na to jdete dobře a provaz je prostě někdy nezbytný ( paní žárovka mě sežere smajlík )... Já zvykala všechny naše jalovice na hlazení po vemeni. Bylo vidět, že jim je to příjemné. Nasadily přiblblý výraz a držely jak berani. Po otelení si první kravka (jersey) na vemeno nenechala vůbec sáhnout! A nějaké drbání, hlazení, klidné povídání, uplácení šrotem či jinými dobrotami na ni vůbec neplatilo smajlík Zabila by každého, kdo by jí na vemínko sáhl. Takže manžel jistil zadní nohu provazem a já dojila. Docela dlouho měla svou hlavu, ale po čase se z ní stala zlatá kravka, která se při dojení ručně ani nehnula. Druhá kráva 75% čestra se od začátku nechala podojit bez vázání nohy, občas neohrabaně hrábla nohou, ale manžel přežil bez úhony - to už jsme měli dojačku, takže dojení bylo snazší. Před dvěma měsíci se nám otelila dcera naší první jerseyky. I při vyvázané zadní noze řádila jak černá ruka. Zvednutí ocasu do výšky, jak radili zkušení dojiči, bylo u ní snad nemožné... Pomohly až nosní kleště. Na dojení jsme museli být 3. Já jistila provazem zadní nohu, dcera nosníma kleštěma hlavu a manžel nasazoval dojačku. Kráva s nimi v pohodě dlabala šrot z kýble a po pár dnech už stačilo vyvázat jen nohu. Do 3 týdnů po otelení se kravka uklidnila a ani provazu nebylo třeba. Podotýkám, že mám své kravky moc ráda a nehodlám jim ubližovat. Jenže někdy holt nejde vše vyřešit jen po dobrém...

22.8.2015 10:36

Dobrý den, také jsme s první kravkou (jersey) při prvním telátku bojovali. Mléko nám pouštěla pouze, když si nejprve trošku cůclo tele. Stačilo jen pár loků z jednoho struku, pak se tele uvázalo kousek od krávy a ona pouštěla mléko krásně. Po pěti měsících se tele prodalo, kráva sice dva dny lítala po ohradě a řvala, až z toho ochraptěla, ale mléko pouštěla naprosto spolehlivě. Teď už bereme telata maminám hned po porodu a se zadržováním mléka problémy nemáme.

19.7.2015 15:02

Dobrý den, mě se stalo něco podobného. Včas jsem neoddělila prasnici na porod, ona rodila o pár dní dříve a druhá prasnice i kanec jí většinu malých sežrali smajlík Svině i kanec v sobě malý podíl divočáka mají. Už bych je při porodu pohromadě nenechala... Ale vím i o případu, kdy kanec společně se sviní vrh selat zahřívali a kanec je i bránil.

9.7.2015 01:30

Ještě mě napadla jedna věc, nedělá to při a po porodu každá jerseyka, ale mohlo by Vás to překvapit. A to je otevírání huby a vyplazování jazyka, je to takové zastrašovací gesto. Naše pětiletá kravka to dělá při každém telení a na cizí lidi i několik dní po otelení, její dvouletá dcera, která se nám otelila 19.6., to nedělala.
Držím palce a určitě se nezapomeňte pochlubit ;-).