
Jananov
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 14. 4. 2019 18:54:23
Naposledy přihlášen: 2. 4. 2022 15:43:48
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Nová ohrada- záleží na délce, ono 100 m bude stát jaksi méně, než 500 🙂, a jestli bude pevná (dřevo, plast, trubky), nebo mobilní tyčky s páskou/lankem a elektřinou (v takovém případě počítej určitě alespoň 5000 ,-na zdroj, vodič 100m přibližně 2000,-, tyčky jedna za 50,-, na 100m jich bude potřeba alespoň 15, dřevo bude o hodně dražší, ale odolnější) + samozřejmě pozemek, údržba, hnojivo, dosev, atd. na to budete potřebovat techniku.
Pak stáj nebo přístřešek, určitě 50 000,- + ideálně zpevnění alespoň části výběhu na zimu (pár tun písku v řádech tisícikorun nebo rohože), taky budete muset zbudovat hnojiště s pevným dnem a vyřešit co s hnojem.
Samotný kůň může být od 20 do 200 tis., kvalitní vybavení určitě alespoň 30 000,- (sedlo, uzdečka, ohlávka, vodítko, odpocka, pláštěnka, nějaká podsedlovka, a další)
Veterinární náklady záleží na tom, jestli se bude rád rakvit ve výběhu, jestli bude mít koliky, schvácení, určitě je fajn mít buď pojištění nebo pár desítek tisíc v záloze. Pak očkování 2x ročně 1000,- , odčervení podobně, při troše štěstí nic jiného není potřeba.
Kovář každé dva měsíce za 500,- bosonožec, za 1000,- kovaný.
Seno 1000,- za balík ( podle velikosti koně cca 1-1,5 na měsíc/koně), jádro zhruba 500,- měsíc + doplňky (minerálka, kloubní výživa, bylinky)
Zubař obvykle stačí jednou za dva roky a ošetření stojí zhruba 1000,-, fyzioterapie jednou za rok, taky zhruba 1000,-
Další výdaje jsou spíš drobnosti, ale nasčíají se- budete potřebovat seno a podestýlku někde uskladnit (ideálně hala, nebo dobrá plachta na stoh), nejspíš budete potřebovat nějaký krmelec, nádoby, držáky na sůl, žlab na vodu, kosmetiku ( repelenty, šampony, mazání na koně i na sedla) + vybavení lékárny, vidle, lopaty, hrábě, košťata, kolečko.
Počítejte s tím, že všechno zničí a že bude potřeba neustále opravovat ožrané rohy přístřešku, ulámané izolátory, přetržené pásky, zlámané tyčky, rozkousané sítě na seno, nemluvě o roztrhaných maskách, ztracených ohlavkách, rozkopaných žlabech, a dalších a dalších lumparnách.
A nesmíme zapomenout na elektřinu a vodu.
To by mohlo být vše, co mě teď napadá.
Sedmnáctiletá si může pořídit koně, pokud má podporu rodiny, protože bez nich to nepůjde a HLAVNĚ především dost zkušeností. Mít koně na vlastním není sranda, je třeba u nich být každý den, makat každý den, v zimě tahat vodu, protože hadice zamrznou, vstávat před školou/prací a nakrmit, vědět co dělat když onemocní nebo se zraní, poradit si s výchovou, protože tam nikdo jiný nebude.
Počítejte s tím, že dovolená bude nejspíš pasé, rybičky vám někdo nakrmí, ale s koněm to tak jednoduché není.
Máš zkušenosti? Kolik let jsi se někde učila, ať už v JK nebo u soukromníka? Máš nastudovanou teorii? Víš kolik vody vypije kůň denně a kolik sena sežere? Víš co dělat při kolice?
https://www.forenzniznaceni.cz/
U nás se tím značí kola, ale přímo výrobce uvádí i značení jezdeckých postrojů, takže asi není problém, zkuste se poptat u Městské policie, jestli mají k dispozici, nebo si budete muset koupit sama.
Někde v páteřním kanálu, kde se sedlo neotírá by určitě vydržel i podpis lakem či jiné "znehodnocení". GPS lokátor by se tam asi schoval taky, ale musí se nabíjet a většinou i platit atd ..
Jakékoli bezudidlové uždění, tedy jeho nánosník, korektně zapnuté tak, aby neubližovalo, je zapnuté pod lícními kostmi, tak, aby se jich nedotýkal, ale zároveň nesmí být příliš nízko,kvůli nosní kostli a prostoru pro nozdry, tam ale také opouštění lebku vější nervové svazky (nevy nosní a horního psyku), které se samozřejmě konstatním tlakem, byť minimálním, dráždí a postupně se snižuje jejich citlivost. Konec konců, to platí pro celý nos a celou koňskou hlavu, kterou když jednou "otupíme", narozdíl od huby,kde se pravidelně mění epitel, už už se velmi těžko bude získávat cilivost zpět.
Jízdárenské ježdění na přilnutí, tedy velmi jemném kontaktu otěží nebude takový problém, jako celá vyjížďka a držení koně aby nežral, nebo aby nepospíchal, nebo aby se neotáčel domů, nebo buhvícoještě ...
Stejně tak nebude takový problém třeba na sidepullu, kde tlak=tah, tedy žádný převod, horší budou křížovky, různé stahovací, polostahovací uzdečky (úplně nejlépe provazovky s paracordem pod bradou, to by mě moc zajímalo, kdo vymyslel a co mu koně udělali, že to je vůbec ochoten prodávat ..), nebo třeba mechanické hackamore, kde se fyzikáně tlak násobí. Kapitola sama pro sebe jsou provazové ohlávky, tam sice nefunguje žádná páka ani kladka, ale zase mají uzlíky, které zase dráždí ta správná místa. No a na bosalu se už z principu na přilnutí nejezdí.
Věřím, že jsou koně, kteří kontakt vyhledávají, potřebují podporu od jezdce, také věřím, že jsou koně, kteří dokáží pracovat hřbetem sami, nehledě na to, jestli na nich někdo sedí, nebo ne. Samozřejmě všechno se odvíjí od stupně výcviku jezdce i koně a od jejich schopností.
Ono to nemusí být nutně jen mouchami, headshaking bývá způsobený podrážděním nervů, takže ač v tom hmyz může hrát svou roli, nejspíš bude příčin více (sluníčko, teplo a tím pádem stres).
Určitě bych zkusila masku na celý obličej, nejlépe s UV filtrem, fungující repelent na zbytek těla nebo i síťovku, jestli je to možné. Měla by mít dostatek stínu ve výběhu a místo, kam se může "zašít", klidně jí přes poledne a to nejhorší zavírat do stáje.
A hlavně trpělivost, ono to jistě na podzim zase přejde, ale teď je potřeba aby neměla další stres, aby jí to házení hlavou nezpůsobovalo další diskomfort (třeba bolest udidlem), nesnažit se tomu nijak zabránit, protože to stejně nepůjde a v nejhorším případě si z ní akorát vypestujete chronickou "házečku".
Znala jsem kobylku, naprostý zlatíčko, svezla kohokoli, nic jí nerozhodilo, nic jí nevadilo, ale jak přišlo léto, prostě začala házet a jela a jela, na vyjížďce, ve výběhu, ve stáji, pořád, nejvíce, z nejakeho důvodu, když šla z kopce. V létě chodila jen na ohlávce a prověšených otěžích, všichni, kdo na ní sedli dostali instrukce a tak fungovala. Když se začaly zkracovat dny, přestávala pomalu i ona a na konci podzimu ani náznak nějakého házení hlavou ...
V létě nosila masku 24/7, přes den deku, bývalá často zalezlá celý den v přístřešku a vylezla až navečer. Taky prý začala zničeho nic, jedno léto, a tohle léto bych se vůbec nedivila, střídají se teploty, je vedro a těch lítajících potvor je taky letos nějak víc ....
Držím palce ať ti zvládnete všichni ve zdraví a ať to co nejdříve poleví 🙂
http://www.equichannel.cz/syndrom-zvany-headshaking
Martingal na bezudidlovce bude spíše kontraproduktivní, hlavně jestli na ní hodláš koně teprve navykat, protože správně zapnutý martingal nedovolí vnitřní přímé otěži takový pohyb "ven", jaký je mnohdy potřeba. Samozřejmě, jestli koník umí perfektně na nohy a sed a otěže nejsou potřeba, pak asi nenapáchá úplně škody, ovšem našly by se lepší možnosti.
Za prvé, na žádné bezudidlovce by se nemělo jezdit na přilnutí, vždycky je potřeba volná otěž, především kvůli nervům a dýchání, zjednodušeně, pak tam ale bude martingal naprosto zbytečně viset a neudělá nic. Na chytání stačí jen nákrčák, a při pádu, kdy se člověk tak nějak instinktivně těch otěží drží, naopak nadělá větší škodu, protože kůň, který většinou potřebuje vyrovnávat hozením hlavou nahoru má padajícího jezdce na otěži a martingal mu hlavu táhne dolů a otěže si může přehodit přes hlavu stejně ...
Asi by šel použít jednoduchý irský/dostihový/brejličky, ale za mě si říkám ,,Na co?"
Zdravím,
máte prosm někdo zkušenost s číslováním westernových bot OLD WEST, konkrétně dětských ( https://www.obluk.cz/westernove-boty-detske-vysoke-old-west-1910-2 )?
Různě čtu, že je velikost o dvě čísla větší, jinde zase, že odpovídá, tak nějak nevím, které koupit. Mají vaše dítka? Děkuji za vaše postřehy :)
Začala bych především kontrolou výstroje (Sedlo padne? Uzdečka neskřípe? Kamaše netlačí? Dečka je čistá? ....), pak návštěvu fyzioterapeuta a zubaře, pak teprve řešit , že to dělá "naschvál".
Může vytrpět vyjížďku a pak už jí prostě dojde trpělivost a jestli jsi třeba přehlédla nějaké náznaky diskomfortu, tak si řešením "seřežu jí, ať ví, co proto, zaděláváš na slušný průšvih. Ona až si kobylka uvědomí, že má zuby a kopyta, zatímco ty jenom bičík, už bude pozdě.
Takže, krokuje se pod sedlem, jinak to nemá význam, po odsedlání ano, odvést do výběhu, pochválit a dát jí pokoj, na práci ze země si jí můžeš vzít za chvíli.
Jaké má stádo? V jaké je pozici? Nešikanují ji ostatní koně? Nebo se chce rychle vrátit do stáda aby si kontrolovala pozici?
Zdravím chovatele a přicházím s dalším dotazem. Máte někdo elektrický ohradník,ale myslím jen tyčky a vodiče, nikoli síť?
Jak máte udělané? Vzdálenost mezi vodiči? Máte všechno pod napětím ,nebo ob jedno lanko vodič, jedno zemnění?
Jde mi o to, že když do toho třeba vyskočí liška a nebude uzemněná, teda nebude stát na zemi, tak se nic nestane. Nebo spoléháte na to, že skákat nebude a pecku dostane že země?
Jestli někdo máte fotky, budu moc ráda za inspiraci 🙂
Děkuji a chovu zdar
Abych pravdu řekla nechápu, proč si potřebujete dělat zzvj.
Chcete li učit/cvičit/pracovat u koní, udělejte si cvičitelák MŠMT a na celou ČJF se vyprdněte. Tu byste potřebovala, kdybyste chtěla jezdit závody, což předpokládám nechcete. Jestli se vám prostě jen líbí westernové sedlo a nehodláte závodit, závěrečnou zkoušku na cvičitelák do turistických jízdáren můžete jet v jakémkoli sedle.
A nebo, jestli chcete profesionálně závodit tak je tu WRC ČR.
Jinak si myslím, že je reálné se za rok naučit jezdit i od naprostých začátků, takže nebudete mít problém 🙂
Ano, já vím, bohužel to nešlo jinak ... Příště už i kdyby měl být zavřený v bedně ... Ale teď už nic nenadělám, kdyby byli nakažení všichni, tak už stejně jsou.
Jinak fotka focená 3 hodiny po první (ve 22 hod.), hřebínek vypadá poměrně normálně ...
Jestli se kohout zklidnil a lépe proudí krev?
Zdravím, před pár dny jsem přivezla mladého kohoutka pro moje slepičky. Zdál se v pořádku, jen trochu oškubaný, ale když jsem ho doma vyložila začal kýchat a sýpat. Přes noc zustal zavřený v přepravce a ráno jsem ho pak pusitla ke slepicím, to už vypadal v pohodě, zkoumal výběh a nekýchal, neteklo mu z nosu, nic,jen trochu "chraptěl". Bohužel jsme musela na dva dny odjet, takže zůstal zavřený se slepicema a dnes, když jsem se vrátila, zjistila jsem, že mu modrá hřebínek, zase chrčí a občas kýchne. Nepřipadá mi, že by byl nějak oteklý, z nozder mu taky neteče, alespoň ne moc, žere, pohybuje se, je aktivní ....
K veterináři samozřejmě zajedeme hned zítra, ale chtěla bych se zeptat zkušenějších. Co by to mohlo být? Na internetu jsem našla všechno od nachlazení po tuberkulozu. Je možné, že byl stres z převozu spouštěč tuberkulózy? Nebo něčeho jiného? Nebo prostě jen nachladl?
Jestli máte někdo podbnou zkušenost, budu ráda když se podělíte, děkuji.
Za mě jakékoli pevné vyvázání ani náhodou. Ono to za prvé stejně nebude fungovat a když si bude chtít stoupnout, tak asi stoupne i s hlavou mezi nohama, a za druhé, když bude vyvázána a nějak si blbě hodí hlavou opře se do toho, vyhodí jí to z rovnováhy a akorát se převrátí, nebo upadne.
Jezdila jsem koně, který taky rád dělal svíčky, vlastně moje kobča taky měla takové období, oba to přešlo, takže jediné co, tak jezdit, vyhýbat se krizovým situacím a když, už, tak se spíš snažit kobylu rozpohybovat, točit nebo zacouvat, prostě jí zabavit hlavou tak, aby nemyslela na vzpínání. A hlavně především zjistit příčinu (třeba zkusit vyřadit nebo vyměnit udidlo, sedlo, jiný podbřišník nebo i takovou blbost, jako podsedlovku, povolit nebo sundat nánosník ...)
A jestli by majitelce psychicky pomohly nějaké pomocné otěže, tak jen do ruky (průvlečky, francouzský martingal nebo gogue v přímé pozici/skokový), tak, aby se daly zahodit v případě nutnosti)
Mám tuhle, píšou že je na 10-12 slepičích, ale mě vše jich tam víc jak 10 nepovedlo nacpat, jinak je plně automatická, stačí zapnout, dolévat vodu a pak vyměnit plata za "dolíheň". Je tichá a snadno se myje (větrák nahoře a teploměr nad vejci).Zatím máme za sebou dvě várky, první 100% úspěšnost (9 vajec nasazených, 9 malých hajzlíků už běhá ve výběhu), do druhé várky jsem zkoušela dát těch 10, vylíhlo se osm (asi byla malá vlhkost), zítra plánuju další, tak uvidíme, držte palce 😀
https://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez-holubi/lihne-inkubatory-dolihne/lihen-janoel-12-digitalni-miniautomat-2013224.html?gclid=CjwKCAjwk7rmBRAaEiwAhDGhxK6ESumSg1pgGzk3IPOt_CwDjfPgucZFBcG3wX_VzSPIu14xIyZobhoCyuEQAvD_BwE
Zdravím chovatelé a chovatelky,
mám osmidenní kuřátka, krmím směs pro kuřata (Běstovické Kuře mini), kukuřičný šrot, trochu kopřiv nebo jiného zeleného a dostávají vodu s acidomitem, ale mají průjem, hnědý až světlehnědý a zapáchající... V čem je problém? Může to být salmonelóza nebo kokcidie? Jinak jsou aktivní, žerou, běhají, zajímají se o svět. Mají zhora infražárovku a vespod termodesku, pod žárovkou moc nejsou, většinou spí různě rozházená po desce nebo i mimo ni. Může jim být moc teplo?
Děkuji za odpovědi a prosím o shovívavost, jsem začátečník a jsou to moje první kuřata
Zdravíčko,
dnes jsem na zahradě zahraňovala cosi, co vlastně úplně nevím, co je. Při mytí přepravek ze stodoly na mě vypadlo tohle stvoření a já si úplně nevím rady s jeho zařazením. Mým osobním tipem je čolek, ale nevím, jak by se mohl dostat na půdu stodoly, zvlášť, když je tu sucho a nejbližší vodní plocha je poměrně daleko...
Vzala jsem "to" domů. protože to vypadalo dost bídně a hlavně se přepravky myly vapkou, takže jsem se bála, že dostal zásah. Ale zatím vypadá v pořádku, žije a kouká po okolí.
Bojím se, že byl zazimovaný a nevím, co s ním dál. Vypustit ho a doufat, že si ještě někam zaleze? Nebo ho zanést někam, kde by se mu mohlo dařit líp? (U nás se ho bojím vypustit kvůli kočkám, ty by ho určitě ulovily)
Poradíte?
Má oranžové bříško, tři prstíky na nožkách a tmavší kulaté skvrny, ale moc jsme to nechtěla otáčet a štelovat na focení.
Děkuji :).