Pipilota

Moje příspěvky

14.5.2023 10:34

https://www.sbazar.cz/janireolina/detail/190814752-prodam-dve-klisny-friskeho-kone-a-valacha

Bude to nějaký podvod - ale hrozně mě zaujalo, že píší jak jsou koně vhodní pro bigennery. To jsem ještě nezaznamenala.

14.5.2023 09:02

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
prej stačí jako wc prostor místo se slámou, no asi v tom budou i ležet.

je to kus od kusu - u nás tam chodí mladá čůrat, ale stará to pustí kdekoliv

14.5.2023 07:11

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Bohatě stačí,když si někteří valaši v boxe trousí na jedno místo, u kobyly se mi o tom může zdát....

Mám dvě kobyly v 24/7 - kdo zmákne vycvičit na kolečka (nebo alespoň na WC prostor), bude poke mě pozván a tréning mu fakt štědře zaplatím

13.5.2023 09:03

lenacia napsal(a):
Tak dneska mě kobyla dostala do kolen.

Dávám do výběhu kolečko sena, a i jej celý vysypu od prachu ze sena. A mladá ke mě přišla a začala očichávat kolečko. To už bylo úplně prázdné.
Tak jí to i říkám, že je prázdný.
A ona, nekecám, šla k hromadě toho sena, vzala si hrstku do huby, otočila se ke kolečku. A tu hrsku do něj pustila
🤣🤣🤣

No větší machrovina bude, až se naučí pustit přímo do koleček bobek. To stojí za intenzivní trénink. Ale neznám nikoho, kdo by to měl zmaknute.

13.5.2023 08:53

Já to C přidávám pak ještě preventivně do vody - celou druhou půlku zimy dokud není pastva. Ale to je kvůli staré a dušne. Tak se určitě využije.
Kvůli bradavicím bych dala vyšší dávku do žrádla. To je jistější a lepší na kontrolu.

12.5.2023 21:17

cena / výkon
https://4fitness.cz/vitamin-c-1-kg/

ale tedy najít malou odměrku a vypočítat si na hmotnost koně - POZOR je to vlastně koncentrát, oproti namíchaným do cukru atd. (zase se nijak nezdráhám vylít zbytek vody z kýble)

12.5.2023 13:00

"Aspoň v tej dobe dostali nažrať a ešte nebolo balíkované seno, to vidím ako výhodu oproti dnešnej dobe, inak "

No tak bylo to jak kde a jak co... Vzpomínkový optimismus tam určitě hraje roli. Ale dnes se trápím, že když jsem chromá a potřebuji, aby mi nějaké děcko šlo na výběh jezdit s kolečky bobků - si je nasbírám než to vyveze - tak je to pro slečny moc práce :-( A celkově je v zimě u koní 0 dětí.

Jinak co se týče velkých balíků sena - už jsem zaznamenala teorii, že dříve bylo míň dušných koní, protože nebylo tolik nekvalitního sena. (já jsem si myslela, že dřív byli dušní koně výrazně rychleji utracení, prostě se tolik neléčilo - taky byl tak čaj a inhalace s pytlem na hlavě)

12.5.2023 12:51

Já si je pamatuji u jedné dušné kobyly. Řešilo se to kdejakým mazáním, ale nezabralo nic. Asi jak byla dušná, byla celkově asi méně imunní. Je to 30 let staré. (ona měla fakt už ty bradavičky na stopkách a po celém čumáku a hubě až nad udidlo) Poptala bych se veterináře, jestli je tam nějaký pokrok. A vit C určitě nic nezkazí. Třeba i víc sluníčka a pastvy... ;-)

12.5.2023 08:35

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Včera mi na jízdárně nepozorovaně vyfotili morgáně. I když je fotka nekvalitní, moc se mi na ní kůně líbí

A pak že prý obyčejný hnědák... Je to čupr krasavice (prostě chovatelská práce pár století na zad se projeví)

11.5.2023 10:43

https://www.megaknihy.cz/chovatelstvi-literatura/151217-pece-o-kone-bez-chyb-a-omylu.html
https://www.konskeknihy.cz/venkovni-ustajeni/ (tip na čtení pro maminku a jiné chytré příbuzné)


A taky jednoznačně říct, že přístřešek je vlastně otevřený box. Když v něm chtějí spát, tak si tam v klidu zalezou. No a mají se tak skvěle, že když chtějí ležet venku (ano i na sněhu), tak můžou - na rozdíl od koní zavřených v boxe. Taky se kdykoliv můžou navzájem dotýkat. Navíc mají mnohem víc možností k pohybu.

Já mám takhle na zahradě dva poníky (z nouze o jiné ustájení pro dušnou kobylu). A spoustě sousedů to dělá "zbytečné starosti". Dokonce je na celou noc vodím do cizích zahrad na vypásání a pak je na celý den zavřu do "hladomorny" (je to společná ohrada kde jsou s dalšími dvěma kobylami).

Jinak bych problém smetla do šuplíku klasické komunikační potíže s rodiči. Můj táta poníky nikdy nepřijal, ani když jsem mu vysvětlovala, že jsou levnější než kouření. Nebo kolik udělali pro rehabilitaci a správný pohybový vývoj naší dcery. Vždycky měl kolik bych už za ty léta měla vykrmených býků...

Jediné co vidím jako opravdový nedostatek je jeden osel. Oni opravdu potřebují druha ze svého druhu. To jim koně nesplňují!

11.5.2023 10:24

Nicméně koně i jezdci měli nějaký standardní (v zásadě vojenský) výcvik a štábní kulturu.


no to dnes chybí - podle mě to chybí i spoustě koní - všechno pro koně bylo předvídatelnější, když to naprostá většina lidí dělala stejně (vojensky). Ale co vlastně koně radši? Nesedící sedlo (prostě se nedalo sehnat) a s ním otlaky, výživa jen tak jak byla atd. Nebo dnešní vymoženosti, kdy se dá sehnat a zaplatit skoro vše (včetně pobytu v solné jeskyni, rehabilitace v bazénu...). Na druhou stranu lidi s horší kondicí, obézní, neochotní učit se...
Ale každý organismus má nějakou ústojčivost (schopnost vyrovnat se s nedostatky). Koně ji obecně mají fakt velkou. Proto když už je nějaké bebí vidět, je potřeba ho řešit (a srůsty to u většiny koní nejsou).

11.5.2023 08:33

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Jo jo, to si pamatuji ještě ze socialistických oddílů. Koně chodili 2 hodiny denně, kromě neděle. První byli slabší jezdci, druhou hodinu ti lepší.

Já pamatuji den volna před závody. A den po závodech vodění do terénu.

Jinak zase za socíku byli koně opotřebovaní a "za duhový" most šli dosti před dvacítkou. Nebylo vše růžové... Tak nikoho ani nenapadlo se zamyslet nad potížemi koně. Ve smyslu že ten valach nechodí čistě, protože srůsty po kastraci ? Ne to by fakt nikoho tehdy nenapadlo (nebo by se neodvážil říct to nahlas)

10.5.2023 16:14

Jen zase škoda, že se zadavatel tématu odmlčel. (no už tradice, nenapsat jak to vypadá s koněm dál)

10.5.2023 16:13

Srůsty jsou na prd - o tom žádná.
Já si myslím, že je nyní výrazně míň dobrých jezdců (poměr počet koní ku kvalitním jezdcům). A tak se hodí kdejaké vysvětlení...
Když bývalo málo koní, spíš se našlo uplatnění i pro nějak "postiženého". A1/1 se po neúspěších na dráze převáděli skoro automaticky na jinou kariéru. Co neskákalo a nebylo možné nějak oddrezůrovat (military), to se pořád ještě dalo přesunout do nějakého jezdeckého oddílu. (do Itálie se vyváželo až už nebylo co jiného)
A fajn byla praxe, že koně jezdilo víc lidí - tedy když to jeden mrvil, jiní to zas rovnali. Dohromady nic exclusiv, ale kůň fungoval pod naprostou většinou tehdejších jezdců.

10.5.2023 16:03

Horsana napsal(a):
Hm, tak ja dúfam, že slávni nebudú, slávnych huculských koní, čo boli na dopravnom servise a v novinách už bolo dosť :D

o takovou slávu nikdo nestojí to je jasné

ale na nějakých závodech se v zápřahu blýsknout... (ryzáci jsou prostě krásní, s leskem na sluníčku atd.)

10.5.2023 16:00

Také je vhodné uvědomit si výši škody.
Pojišťovny při vyplácení v nižších desítkách korun nejsou přehnaně přísné, zkoumající. Ale jak se dostanete do stovek až milionů, to se pak kroutí...
Ale o tom to je. Vyplatit někomu cca 200 tisíc by zabolelo, 500 víc ale nějak by se to s omezením zvládlo. Jenže platit např. doživotní rentu, protože po pádu z mého koně zůstal mladý rodič na invalidním vozíku a nemůže už vykonávat své zaměstnání... To je jiné kafe. A proto si já platím pojistku, aby tohle pokryla a ne že to bude ve výlukách.

10.5.2023 09:41

lenacia napsal(a):
upřímně... pokud jde o kladrubáky víš koho si pamatuju nejvíc?
Toho odznakatýho modrookýho valacha s lysinou, co byl každej rok na prodej, a nikdy se neprodal, protože si jen majitelka zřejmě hypovala ego

Já to beru podle fotek v Jezdectví. Nejdříve tam byly dvojčata (hřebečci, jeden vraný a druhý ryzák - oba s odznaky). A o rok později se naro dil další ryzák hřebeček s odznakem kosočtverce (taky mu tak chudákovi říkali). No a pak se ještě narodil na Moravě u Iše jeden.
Ale už jsem fakt stará, že se mi vybaví tihle ryzáci.

9.5.2023 20:11

Takže se všichni v okolí můžou těšit na rezavou páru huculů. Snad bude stejně slavná jako kdysi rezavý starokladrubáci (z vraníků) !