Informace o uživateli:
Chov ptactva, králíků, holubů, drůbeže, Japonských křepelek, hobby akvaristika, včelaření. Od prosince 2015 máme za dalšího člena rodiny fenečku Biewer Yorkshire Terriera.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 14. 6. 2023 10:56:47
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Tak nemonvh mi tu loni dal cenné rady do začátku ( za což dík ), další jsem pobral v MS jehož jsem se stal členem. Chlapi mi už loni dali k chovu holuby do začátku, těm jsem dal k dispozici jeden holubník po okrasách, který se tímto stal chovným oddělením. Nyní tam je kolem deseti párů, z nichž tam pak zůstanou jen nejcennější chovné kusy které nelze pustit, původem např. Mácha, Slováček, Hrozen. Nu a zbytek, + slíbená jarní holoubata půjdou na zahradu do nového, se třemi oddíly aby bylo místo i na odstav holoubat. Jen ještě máknout a rychle ho dokončit, než mi při těchto slunných dnech rozbijí stávající holubník, jak by šli na hnízda.. :-)
Teď zrovna řeším též. Dostali se mi na holuby, prohrabali a prokousali se v rohu podlahy podél zdi.. během týdne 3 holubi pryč, po utěsnění a zacpání během dvou tří dnů další díra vedle, ráno vždy mrtvý holub s vyžraným krkem až do volete a prsou.. Celou dobu rozmístěny jedy - růžové granule, téměř bez tknutí, drobný okus asi spíš od myši.. Kočky mám a loví, na potkany jsou krátké. Jak jsem se tu dočetl o jedu gelu, jel jsem po okolí sehnat ale nebyl.. Koupil jsem v nouzi parafinové kostky značky Ratimor, abych zkusil něco jiného.. Nechal jsem odecpanou poslední díru, nechal jsem v holubníku na zemi posledního sejmutého holuba ( teď v zimě se nekazí ), aby neměli důvod sejmout dalšího, ktrého jsem obsypal těmi kostkami a zakryl zelinářskou bednou podepřenou na jedné straně hranolkem, abych jim usnadnil přístup k hostině.. Jelikož není toho místa, radši jsem ještě pro jistou odchytil aspoň nejcennější kusy k druhým holubům jinde.. Za 3 dny krabice jedu 300g pryč, zítra mažu pro další. Takže hlásím že toto jim na rozdíl od těch růžových granulí taky šmakuje, ani toho holuba se netkli, a další zatím beze ztrát. Takže kdo nekoupí gel, toto taky žerou..
Taky něco přidám ať to tu žije . Já mám opačný problém. Osazenstvo mám, dostal jsem od kolegů ze spolku do začátku kolem 30 kousků slušných letošních mladých.. Zatím ale obývají voliéru po okrasách, a je jim tu trošku těsno. Materiál na holubník ale už se dává do hromady, dokonce i budníky už jsem sehnal.. Do února si dávám socialistický závazek že budou na hnízdění v novém..
Mám jedny čistokrevné na parádu a výstavy, nesou jen sezoně. Druhé univerzální na parádu, vejce, maso a výstavy, v zimě pokles snůšky, za větších mrazů nic. A třetí vyloženě na vajíčka - ISA, a nedám na ně dopustit. Jeli holky hybridní celou zimu bez tepla,3 slepice každá v průměru na 5 dnů 4 vejce. Můj názor je že obojí má své místo, je jenom na každém co mu více vyhovuje. Podle toho ať se zařídí.
Obecně vzato pro zjednodušení, bronzový a sýrák je kapratý. Vše ostatní jsou šupkáči. Co vím chovají se zde krom bronzových a sýrových ještě bíle šupkatí modří a stříbřití ( měl jsem ), a růžoví ( mám ). Je možno vidět u mě ve fotkách na profilu v ruce. Pak osobně mám v chovu ještě bronzovopruhé, ale to je již jiná kresba..
Jestliže toho máte více, speciálky jsou dle mě jen k vyhazování peněz. Za mě směs nosnice, a poprášit občas mletým vápencem z Čebína ( pytel za pár očí ), a holky jedou jak fretky.. Zápach neřeším, nemám v obýváku, ale venku v hospodářské budově. A při větším počtu kusů jako u mě je třeba se smířit s tím že něco cítit prostě bude..
Díky moc za velkorysou nabídku, budu hledat informace a přemýšlet.. Kdybych vyklidil a upravil podkroví nad hospodářskou budovou byl bych schopen uvolnit prostor cca 6 x 3 m s výškou 2 m. Finanční možnosti a čas mám ale teď velmi omezené, tak je to na postupné zvelebování, které potrvá. Nejsem ale nedočkavý, raději třeba po trochách 1 sezonu ztratím kutěním, ale aby výsledek stál za to, než nějaký " kutloch " ztlučený za chvíli.. Každopádně mě ten plán zaujal, a vypadá to jako velmi realistická možnost.. Dík za inspiraci..
Martine díky, začíná svítat.. Souběžně jsem i nějaké informace obdržel na email, takže se mi začínají doplňovat střípky do mozaiky.. Vím že nejlepší škola a manuál by byli přímo ve spolku s vedením a pomocí zkušených.. Potřebuji ale nasát základní teorii abych věděl zda mi bude pasovat něco na mé podmínky které budu schopen zajistit. Pokud usoudím že to skloubím, a dokážu za daných okolností zajistit potřebné podmínky na zvolený plán, pak do toho seknu, až budu vědět že bude mít smysl budoucí kolegy ve spolku "okrádat" o jejich čas. V pravdě nemám příliš prostorových možností.. Na štěstí ani nijaké ambice něco většího v tomto dokázat. Z mé strany spíš je chuť o hobby chov. Přirovnal bych to - nechci být vrcholový fotbalista co kope soutěž, spíš člověk co si jde po práci jen tak pro zábavu začutat.. Pro začátek mám možnost spíše zřídit jeden menší holubník pro závodění, případné páry určené vyloženě k chovu bych mohl zpočátku zařadit mezi své uzavřené okrasy.. Pokud by se náhodou stalo že mě toto natolik pohltí, že budu ochotný jít v tomto dál, možná bych byl ochotný zredukovat okrasné ze dvou voliér na jednu, na úkor pošťáků, ale to je čistá hypotetika, v současnosti to nehrozí..
Otázka třetí - začátečnická - zda není i ohledně prostoru, počátečních nákladů, a pochopení potřeb poštovních holubů, lepší začít přirozenou metodou ? Je totiž v holubářských publikacích udáváno že je složitější a více pracná. Není chov holubů přirozeně, člověku jako mě, který chová okrasu a je mu jasný, nečeká z počátku žádných úspěchů, měl by radost z chovu samotného a bylo mu úspěchem že se ze závodu holub vůbec vrátí, přičemž při byť málo četném nasazení holuba do závodu skrz odchovy ( které se v začátku hodí právě při stavění chovu jakožto druhý protipól nevýhod ) výhodou ? A poslední dotaz. Vidím že někteří chovatelé dělají výprodej 1 líhně, někteří poslední.. Kdesi se psalo že holubi z prvních líhní se nejvíce využívají, proč se jich tedy někteří zbavujete ? A stejný dotaz na holoubky z posledních líhní ? Někdo tvrdí že jsou k ničemu, jinde se píše že můžou právě tito být velmi kvalitní na chov ? Jak vybírat při počátečním nákupu základu ? To bych ještě rozvinul.. Dnes když víte co jste nevěděli.. Koupili by jste holoubata od vybraných třeba 1,2 chovatelů s tím že je rovnou usadíte doma, a pak z nich dle toho co ukáží poskládáte páry, začnete s nimi i soutěžit a na jejich potomcích postavíte chov ? Nebo by jste nakoupili do začátku hotové dospělé, holubi s nějakými výsledky či předpoklady a z nich sestavili vyloženě chovné páry z jejichž odchovů postavíte tým na vdovství, ze kterého posléze dle výsledků ( pokud se nepoztrácí ) vyberete pokračovatele na chov ? Uff to je slohovka, snad jste to dali.. Těm co ano dík za případné odpovědi, a ať Vám to lítá..
Zdravím. Předem se omlouvám, ale mám možná pár pro Vás asi hloupých otázek, na které jsem nikde nenašel odpověď, co tak načtu o poštovních holubech. Chovám uzavřeně okrasy, tak to jde mimo mě, abych měl vlastní rozhled..1. Nechápu jak usazujete holuby při vdovství. Pokud máte voliéru kde máte páry určené vyloženě k chovnému účelu, holoubata po odstavu dáváte do sekce pro holoubata. Vesměs všude je udáno že je dobré aby holoubata měla možnost létat kolem holubníku skrz pohyb pro jejich vývoj. Předpokládám tedy že když je vypustíte jednou ven, a zvyknou si na prostor, budou se sem vracet. Jak je pak dáte později dle pohlaví do voliéry vdov potažmo holubníku vdovců, kde mají nadále plnit svou funkci a ze svých nových působišť létat, a nevraceli se zpět do místa holoubat kde vyspěli ? Dále pak, přidávání vdov k vdovcům během závodů. Je nutno holubice vždy ručně pochytat a vdovcům je naservírovat, nebo jak jsem viděl někde na videu, kde vypustí holubice z voliéry a ony zalétnou do vdovského holubníku samy ? Pokud totiž nejsou ve voliéře usazeny a vrací se do vdovského holubníku samy, tudíž do prostoru kde usazeny byli, není mi jasné doporučení které jsem kdesi četl, že vdovy je dobré též pouštět létat, jen je nesmí vdovci vidět ? To mi není jasné, jak, když předpokládám že se po vypuštění z vdovské voliéry budou po proletu vracet namísto zpět, do holubníku obsazeného vdovci..
No já to řešil loni.. Měl jsem nedostatek devítek na zdrobnělou drůbež, tak jsem se tázal člověka z okresu zda lze použít holubářský totožné velikosti.. A ? Obdržel jsem odpověď totožnou jako uvádí fhonsa. Posuzovatel mi drůbež s písmenem neposoudí, protože jde o kroužek určený pouze pro holuba. Takže si značte čím chcete, já se zařídím raději podle toho co mám ze svazu. Jinak jsem taky člen, a nestydím se za to že se v organizaci setkávám se stejně naladěnými lidmi se kterými máme vždy co probírat, podělit se o zkušenosti, dozvědět se něco nového, porovnat zvířata, nebo se sejít a jen tak pokecat.. Mě to jako výhoda přijde, a za to členství mi to určitě stojí..
Možná když sem přispějete tím co víte ze svého chovu, časem tu budou informace kde půjde i někomu něco najít..
Začnu :
Zdrobnělá holandská chocholatá ( snad i jiné )
Dědivost modré barvy :
Modrá x černá = odchov 50% modrá a 50% černá
Modrá x modrá = odchov 50% modrá,25% černá,25% bílá ( většinou nečistá, od bílé až splash )
Modrá splash x černá = 100% modrá.
Vím že jde o starší vlákno, přesto přidám svoji zkušenost protože by se někomu mohla hodit. Mám je první zimu a nedám na ně dopustit. Kromě jiné čistokrevné drůbeže mám kmen ISA Brown od drobnochovatele z trhů, kde jsem si je pořídil jako malá kuřátka. Nemusí tak jít o originál rodičovské línie. Slepičky se líhnou červené, kohoutci bílí, takže jednoznačná výhoda při sexování kuřat. Mám kmen kohouta a tří slepic, přičemž i nyní v mrazu sbírám téměř pravidelně 3 vajíčka co dva dny, třetí den dvě.. Nemám teplý kurník, slepice jsou v zastřešené nevelké voliérce kryté ze tří stran, vybavené hřadem a krytým hnízdem. Neposoudím tak jejich přelétavost či shánčivost. Krmím směsí granulí a pšenice + zbytky z kuchyně. Jak píši mám je od kuřat, takže je já rozhodně nemám ani plaché, ale přítulné, někdy až moc. Byl jsem varován chovatelem že kohouti jsou ostří, což se potvrzuje. Člověk ho nemůže spustit z očí