slama

Moje příspěvky

28.2.2008 00:50

Stažení sporného paragrafu z návrhu zákona může být jen úhybný manévr. Je pravděpodobné, že se budou snažit jej tam vrátit pomocí pozměňovacího návrhu při projednávání ve Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nebo přímo v plénu sněmovny. Ve sněmovně není mnoho "zelených" poslanců, takže nejspíše s tím příjde některý poslanec Strany Zelených nebo poslanec KDÚ-ČSL Libor Ambrozek, který je předsedou Výboru pro životní prostředí. Teoreticky může být novela vrácena s pozměňovacími návrhy ze Senátu, ale to je krajně nepravděpodobné. Je proto naprosto nezbytné, aby alespoň část poslanců byla "v obraze", aby mohli vložení sporného paragrafu zabránit. Vhodné by bylo informovat členy Zemědělského výboru, protože chovatelství spadá pod ně. Podobně by to chtělo informovat ministra Gandaloviče a příslušné pracovníky Ministerstva zemědělství. Neměli bychom zůstat v obranné pozici. Projednávání návrhu novelizace zákona CITES by se mělo využít ke zrušení všeho šikanování, které jde nad rámec Úmluvy CITES, případně nad rámec minima, stanoveného legislativou EU! Když nic jiného, měli bychom prostor pro ústupky (my Vám vrátíme šikanování a Vy nás nezrušíte).
Pro poslance a ministra zemědělství není asi tak rozhodující počet podpisů, ale spíše věcná stránka věci. Proto by měli obdržet co nejvíce informací a velmi dobře podložených argumentů. Nejlepší by bylo předložit jim formálně podobný materiál, jako je ten od MŽP, ale věcně lepší.
Mimochodem, myslím, že někdo z MŽP monitoruje tuto diskuzi i jiné informace, které jsou na webu a bude se snažit je využít při přípravě argumentace ve sněmovně.
Velice bych apelovat na to, abychom nezavdávali příčinu k obviňování z osobně motivovaných útoků na nějakou konkrétní osobu. Myslím, že výše uvedené útoky na dr. Kučeru jsou trochu nechutné, a navíc taky nepravdivé. Protože jsme ve styku jen s ním, zdá se nám, že je stělesněním všeho zla. Není tomu tak - je jen řadovým úředníkem. Mnohem větší vliv při přípravě legislativy má jeho šéf - ředitel odboru mezinárodní ochrany biodiverzity RNDr. Petr Roth, CSc. (ano, milí přátelé, náš kolega herpetolog Petr Roth!), někteří pracovníci ČIŽP (mezi nimi Mgr. Pavla Říhová a bývalý pracovník ředitelství ČIŽP, nyní ředitel odboru (ENV.B) Evropské komise RNDr. Ladislav Miko, CSc.), náměstek ministra RNDr. František Pelc, případně někteří pracovníci Legislativního odboru MŽP. Že by snaha o zákaz chovu byla pomstou za dr. Švece je krajně nepravděpodbné. Spíše za tím může být pomsta za prohry, které s některými nebojácnými chovateli utrpěli před soudy různých stupňů, včetně Ústavního. Není tajemstvím, že při vyslovení jmen některých našich kamarádů vidí pracovníci ČIŽP i MŽP rudě. Dalším důvodem je bezesporu názor některých "zelených", že chov "divokých" zvířat v zajetí je nemorální.
Bylo by dobré, kdyby diskuze mezi námi pokračovala - možná ve více věcné rovině, abychom byli dobře připraveni. Pepa