Telefon:
777646313
Informace o uživateli:
V mém chovu jsou nyní převážně afričtí papoušci a alexandři, aratingy jsem bohužel zrušil pro nevyhovující podmínky k jejich chovu
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 11. 5. 2025 13:46:01
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den, již několikrát se tu řešilo osvětlení chovného zařízení. Prostor k osvícení 8 x 10 m, používal jsem 120 cm zářivku a úspornou žárovku. Bohužel osvícení bylo nedostatečné a proto jsem hledal způsob jak dosáhnou komplexního osvícení celého prostoru. Podmínky byli, omyvatelnost, nízká spotřeba, bezpečnost a jednoduchá instalace. Led pásky 12 V se přímo nabízeli, ale cena, potřeba drahého zdroje a problematika v délkách je odepsali. Narazil jsem ovšem na LED pásky na 220 V v ceně kolem 120 kč / m. Jsou vodě odolné, nainstalované se nezahřívají a spotřeba je 4,5 W / m. Zdroj je jednoduchý usměrňovač střídavého proudu na stejnosměrný v ceně kolem 50 kč. Délka pásku může být až 100 m na jeden zdroj. Velice jednoduché a účinné řešení. Na místnost 8 x 10 m jsem použil 23 m pásku s teplým (žlutým) světlem. Místnost 5 x 8 m 13 m pásku oba jsou napojené na digitální časovanou zásuvku. Příkon 160 W, což není málo, ale zato perfektně osvětlené chovatelské zařízení.
Tato klec nebude vhodná jelikož už v popisu je určená pro andulky a menší papoušky. Pro velké papoušky je potřebná síla drátu kolem 3 mm a výš jinak ji zničí. Velikost těch klecí, které jsem vám doporučil i těch menších je vyhovující z praxe. Pokud pták nemůže lítat tak stejně jenom šplhá maximálně přeskakuje. Důležité je aby mohl mávat křídly (trénovat). Ohledně krmení v příspěvku výš.
Na jednoho žaka stačí jedna až dvě polévkové lžíce směsi semen případně granulí dohromady. K tomu ovoce zelenina. Největší problém je překrmování u mazlíčků jelikož nezkušení majitelé jim dávají i třikrát větší dávku krmení než je třeba a pak se diví, že jim pták něco nežere nebo krmení rozhazuje. U mladých ptáků do půl až třičtvrtě roku stáří se samozřejmě toleruje plýtvání, pták se stále učí a zvyká si na nové věci. Není vhodné ho v tuto dobu omezovat a tím narušovat jeho zdravý vývoj. Kolem roku stáří už ale není problém ho nechat hladovět třeba tři dny aby vyžral všechno krmení co mu je předkládáno a stanovit vhodnou denní dávku, kterou denně beze zbytku sežere. Uvědomte si, že pták bere to co mu nejvíc chutná a poté až zbytek. Ostatní zrniny, které nejsou sice tak chutné nechá, ale přitom do sebe nedostane důležité vitamíny a složky pro něj velice prospěšné.
Je třeba si uvědomit, že je klec určena domácímu mazlíčkovi. Tedy má být místem kde se pták cítí bezpečně a má co potřebuje. Ani v těch větších klecích není schopen létat a tak jejich velikost je spíše o finančních a prostorových možnostech. Klec je jako dočasný příbytek a počítá se s tím, že pták bude mít možnost dočasného pohybu minimálně po celém pokoji nebo bytě. Takový prostor nemají rozhodně k dispozici chovní ptáci.
Plně dostačující by mělo být toto, měli by se dát použít i bez podstavce
http://www.zoohit.cz/shop/ptaci/klece/propapousky/18666/157314
http://www.zoohit.cz/shop/ptaci/klece/propapousky/18666/120401
větší klece
http://www.zoohit.cz/shop/ptaci/klece/propapousky/18666/120401
http://www.kvalitni-klece.cz/products/klec-a19-jaco/
Německé stránky, ale jak je to s dopravou nevím
http://www.zooshop-online.com/category/vogel/kaefig
Rozhodně bych šel do nějaké takové klece, dají se koupit i levnější, ale pokud bude muset přechodně krmit ptáka někdo cizí, je problém, když musí ruce strčit přímo do klece.
Upravený venkovní kotec nemusí být špatný pro přechodné denní umístění, ale rozhodně né letní. Nesmí tam být průvan, může zde ptáka napadnout nějaká škodná (kuna, kočka) a v neposlední řadě pták bude ochočený to znamená, že se bude neustále tlačit k vám. Takže jakýkoli vstup i výstup z těchto prostor bude provázet nebezpečí ulétnutí ptáka. Leda, že by jste před dvířky vytvořili vstupní klec nebo chodbu.
Existuje zákon o záruce na zvířata, ale nevím jestli neustále platí záruka 6 týdnů nebo už je v platnosti novela. Tak jak tak se můžete domáhat odpovědnosti prodávajícího, ale za předpokladu, že jste dodržel podmínky reklamace. Hodně záleží na prodávajícím a pak na vás co máte v rukou. Přijít s tím, pták pošel vrat peníze může každý.
Dobrý den, základem je rozum a neukvapovat se, hlavně nenaletět na předražené nabídky podložené kupní smlouvou a vyšetřením na vše možné i nemožné. Solidní chovatel je ten co nabídne tyto věci za běžnou cenu a hlavně vysvětlí nebo dodá i podmínky reklamační. Bez těch jde pouze a jen o marketing prodávajícího.
Shrnu co opravdu potřebujete
Kupní smlouva, ta může být i ústní, ale papír s datem odběru, iniciály kupujícího, prodávajícího, ceny a nějaké nezaměnitelné označení věci je prostě neodiskutovatelné, s tím by neměl mít nikdo problém.
DNA pokud pták není do chovu je toto úplně zbytečné a většina zkušených chovatelů dokáže pohlaví určit solidně i odhadem, u mazlíčka na co.
PBFD už se tady dost diskutovalo a toto vyšetření je velice neprůkazné. Odběry u jednoho ptáka jednou pozitivní pak už ne. U mládat se projevuje vysokou úmrtností a viditelnými vadami opeření a tvaru zobáku.
Chlamidie jsou přenosné na člověka, ale je to velice vzácné. Navíc je toto onemocnění velice rychlí zabiják a během týdne vám udělá v chovu pořádnou čistku.
Takže základ navštívit chovatele. Pták by měl být pěkně uhlazený, zobák lesklý hladký, drápky taky. U mladých žaků šedé oko, žloutne a bělá do roku věku. Mládě by mělo okamžitě po vypuštění se snažit dostat se na chovatele nebo návštěvu, mělo by být přítulné a nechat se hladit. Pokud je plaché a agresivní při pokusu se jej dotknout už to není ono, ale chce to i nějakou dobu čas, hlavně pokud jsou přítomny malé děti. Ptáci si musí zvyknout na nové okolí.
Dobrý den, dnes většinou dostanete ptáka i s DNA a vyšetřením na PBFD. Je mnoho chovatelů kteří to dělají automaticky, ale pokud přijedete k chovateli a ten vám předvede ptáky, kteří jsou pěkně vypeření, mají hladký zobáček jsou přítulní a na první pohled jde poznat, že jsou v pohodě, není problém i bez těchto papírů. Chce to dobře vybrat a nic neuspěchat. Ono to s těmi nemocemi není zase tak horké. Druh doporučuji žaka kongo. Mají své mouchy, ale to amazonané taky. Viděl jsem už víc druhů amazonanů kde ochočený pták napadal člověka v přímé snaze ho poranit.