Informace o uživateli:
Chov holubů /rakovnický kotrlák, arabský bublák/, minioveček /ouessant/, myslivecká kynologie /jezevčík DLS, výmarský ohař/.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 25. 5. 2023 21:10:46
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zdravím,, před několika roky jsem koupil čtyři beránky přímo v Karlových Varech /p. Bartoš/, když jsem začínal. Měl perfektní chov. Pokud jde o dřevěný domek, je to "u sousedů" /sestra/, kde vypásám. El. ohradník /samovýroba kromě zdroje/ je na to ideální. V.K.
Honzapm: Vážený příteli, těší mě Váš zájem o miniovečky, napsal jsem Vám odpovědi na všechny Vaše otázky, přidal jsem i další foto a pak, když bylo hotovo, se mi vše podařilo smazat... Neměl jsem už náladu vše psát znovu. Bylo by lepší se setkat a pohovořit, pokud to vzdálenost dovolí. Mám zkušenost /jsem také holubář/, že ti, kteří si zde nejvíce rozumí, jsou od sebe bydlištěm velmi vzdáleni.
V.K., Rpety u Hořovic okres Beroun, tel. 739 420 045.
Zpevněným, částečně krytým výběhem se velmi usnadní péče o ovečky, hlavně za nepříznivého počasí a v zimě. Pokud jde o zmíněné čtyři beránky , byli to tři polobratři stejně staří a "šéfoval" jim starý bílý beránek. Opravdu byl klid a pořádek. Černý beránek na horním snímku je loňský, opravdu pěkný a hodný, z mého chovu. Jeho matku i otce jsem prodal a nakoupil tři bílé beránky, z nich jsem si vybral a ponechal jednoho. Tito dva stejně staří,spolu vyrostlí se ale při říji oveček zajímali jen jeden o druhého a prali se. proto jsem je od sebe oddělil.
Tak dnes to začalo, beránci začali nakrývat ovečky, jehňátka by mohla být koncem dubna.
Chován čtyři ovečky, dvě černé a dvě bílé a dva beránky, černého a bílého. Dříve jsem měl 10 oveček a 4 beránky a stádečko bylo v pohodě. Nyní, když jsou beránci jen dva, musím je během říje držet zvlášť, aby se zbytečně neprali a měli čas na ovečky. V.K.
Také jsem si z tohoto dělal legraci ale nedalo mi to a vyzkoušel jsem. Používám matičku M5 na asi 30 cm dlouhé niti /silonu/. Mám vyzkoušeno u holubů, musím je držet v levé ruce a kyvadlo v pravé. Položím matičku na záda a mírně zdvihnu. U holuba-samce kývá podle páteře, u holubice opisuje kruh ve směru hodin. Snad je to způsobeno pohybem krve, u holubice se prokrvují párové vaječníky po stranách páteře a u holuba jde zadní tepna podle páteře??? Znám chovatele, kterému to "funguje" i když holuba nedrží v ruce, jen stojícímu holubovi spustí kyvadélko nad záda... V.K.
I přes nepřízeň počasí těch nedělních 250 km stálo za to! Nádherná výstava, pohoda, pestrá burza /ikdyž jsem do bílých arabů nic nesehnal, přivezl jsem alespoň nádherného giganta, to abych nejel domů s prázdnou/, ale hlavně osobně jsem se setkal s lidmi - CHOVATELI, které jsem znal jen z těchto stránek. Bylo mi, přátelé Autrato, Tomane a Kavko, velkou ctí pohovořit s vámi, ikdyž to bylo jen krátké. Klobouk dolů před pořadateli a těším se na další setkání. Václav Kuška, Rpety u Hořovic
Chovatelé těžkých plemen holubů, pokud mají u holubníku vlet vysoko, používají systém lávek nebo stupňů např. po 30 až 50 cm.
Používám "tvrdý" výběh /beton/ s přístřeškem, velmi to usnadní práci, dobře se uklízí a ovečky tam přečkají období, kdy by ničily trávník. V.K.
Vážený chovateli, přítel Toman Vám to velmi pěkně napsal, jen bych připomněl, že "čistokrevný" holub žere stejně, jako kříženec. Je rozumné začínat osazování nového holubníku levnými holuby. Přeji chovu zdar a držím palce. V.K.
Takovýchto nabídek je hodně, často jsou to také berani se zakrslými toulci. Roční beránek už by měl nějak vypadat, o dvouletém ani nemluvím. Na fotografii jsou ročci.V.K.
lavacca
napsal(a):
Bohužel z NL a dalších zemí se do ČR většinou prodávají zvířata sice s PoP, ale nevalné kvality.... taky tomu odpovídá cena. Doufám, že má beran nejen zkrácené rohy, ale je již kastrovaný. Tohle je u beranů hrozně velký problém a bohužel jinak než výlukou z plemenitby se to nedá eliminovat.
Je pravda, že se k nám málokdy doveze něco kvalitního, ale u nás jsem neviděl lepšího beránka, a že jsem se něco po ovečkách najezdil. Kromě toulců asi 2 cm od lebky nemá chybu, hlavně je malý, silné kostry a má vynikající povahu. jeho syn má ideální toulce. Ovečky po něm jsou také malé a silné, vynikající matky bezvadné povahy. Letos bude mít šest oveček, takže příští rok se uvidí. V.K.
lavacca
napsal(a):
Ovečky se běžně připouští už na podzim (záleží samozřejmě na kondici, atd.) z důvodu snadnějších porodů. Později pánev zvápňuje a porod může být komplikovaný. Také záleží na šíři pánve, nikdy nepřipouštět ovci s moc úzkou pánví - i toto se to dědí.
Jinak beran na fotce v chovu nemá co dělat. Má sice hezké toulce, ale točené moc na hlavu.
Beránek na fotce je asi devítiletý, byl to před čtyřmi lety můj první, byl hrozně zubožený, vůbec nemohl chodit a ani neviděl. Má orig. NL známky.Za několik týdnů byl v pořádku, odchoval jsem od něho několik oveček a krásného beránka. Rohy jsem musel zkrátit, aby se lépe orientoval. Dnes je se šesti ovečkami v zookoutku u Ostravy na hraní pro děti, je neuvěřitelné, jak je hodný a trpělivý.
lavacca
napsal(a):
Tak to potom jo. :) Mám už zkušenosti od jiných většinou začínajících chovatelů, co byli šťastni, že sehnali pár, kdy byla ovečka březí a nedopadlo to... :( Jen mě překvapuje, že začátkem května máte ovečky březí teprve 2 a 3 měsíce. To jste je měl oddělené do beranů nebo jak? Navíc nějak nevidím důvod, proč to takhle zdržovat..... takováhle jehňata můžou do chovu až příští podzim.
Ovečky byly teprve loňské, dubnové, na podzim byly oddělené od beránků. Původně jsem je nechtěl vůbec zapúouštět. Zdálo se mi to moc brzo, snažím se o malé standartní ouessantky, nechci zakrslíky. Beránka pro ně jsem vybral také až po zimě. V.K.
lavacca
napsal(a):
U březích zvířat hlavně pozor na manipulaci. Obecně se nedoporučuje nastávající maminy vozit po 4/5 doby březosti. Hrozí otočení plodu, atd.
Zdravím Vás, Zuzko, ovečky jsou březí 3 a 2 měsíce, rozhodně bych si nedovolil nějaký risk, navíc mám ovečky vychované, důvěřivé, potvrdil mi to i nový majitel, byl překvapen, že vše dopadlo přesně tak, jak jsem mu řekl. Cestou po celou dobu /4 hodiny/ beránek s ovečkou klidně leželi a chroupali seno. Byli volně v os. autě vzadu.
V.K.