
vs
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 21. 5. 2012 15:16:23
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
lucky
napsal(a):
Sabi mooc gratuluji k odvaze!!! Neboj, to je přejde! Naši byli taky kůň jen přes jejich mrtvolu, hlavně máma byla na prášky a dneska holčí miluje šíleně, lítá ji vybírat koblížky třeba ve dvě v noci, než jde spát. Se na ni jde podívat a aby si holčí náááhodou nevylisovala nějaký bobeček.....takže u nás sranda
. Jsou na ni úplně závislí a já jsem slíbila nedávno mámě, že ji na Use svezu. Pořád ji bolí záda, zhubla nyní 10 kilo (teda máma zhubla..Usa přibrala
) a nikdy na koni neseděla. Tak jsem zvědavá, jestli sebere odvahu
Usinka a moje máma
Maminky jsou odvážné, moje seděla poprvé v životě na koni cca v 60ti letech, když mi jezdila hlídat. Fanfán byl vždycky hodný a já ji nechala kousek popojet, byla celkem spokojená.
Na araba bych ji ale neposadila.
Vlaďka
lucky
napsal(a):
teda Sejna s pupkem je síla..nooo..pokud vím, tak Sněží byla v 6 měsíci na kopytářském kurzíku (že jo Luci?..) a to teda nikdo netipoval, že je v tom!
Jinak mě se umí koníček pěkně napapat trávy, že vypadá jako těhule v pokročilém stádiu..když ji večer vodím z pastvy, tak se mě už několikrát někdo ptal, kdy bude mít kobylka hříbátko
no jo, jenže tebe se na hříbě ptají alespoň u kobyly, kdežto mne u valachů. Oba vypadají, jako by se jim vzpříčil balík sena v břiše. Zejména u araba to vypadá fakt skvěle.
A to te´d dostávají jen trochu jablek a mají seno. Jen po ježdění (2x v týdnu) dostanou hrstičku ječmene, aby měli pocit odměny.
No jo, my i kdybychom měli Twiggy, tak za chvíli přibere.
Vlaďka
kathey
napsal(a):
Ahojte vsichni, mam otazku tak trochu mimo tema. Tyka se to predevsim majitelu bilych koni. Da se nejak vycistit docela dlouha zimni srst od prapodivnych zluto-hnedych fleku (ve vetsine pripadu od krasne rozvalenych bobku) BEZ POUZITI VODY? Nebo jen za minimalniho pouziti...? Mela by prijet fotit Zuzka, tak aby kun nevypadal jak prasak.
Praxí vyzkoušeno nemám, nám barevné fleky nevadí neb jsme bílí s hnědými a tmavými fleky Nicméně zkusila bych nějaký ten lesk na koně (Effol?). Tak držím palce. Ale neboj, i zaprasený kůň může vypadat na fotkách pěkně.
V
lesterka
napsal(a):
Ježdění na ohlávce? Pokud zrovna nic nevymýšlí, tak je to úžasné, ale jak si postaví hlavu, tak se s tím hodně blbě brzdí :-))) nedejbože, když pár dní stojí a jdem do terénu a něco (třeba ptáček) na nás bafne nebo před náma jde nějaký kůň, který by se dal předjet :-))
Sem přišla ke zjištění, jak kůň, který je jemňoučký na udidle a reaguje na myšlenku na parelce, když se mu chce, tak může být pěkná svině :-))) Ale to dělá jenom když má čas a nashromážděnou energii vymýšlet kraviny :-)
Na jízdárně jezdím na lonžovacím obnosku. Před 14 dny jsme na něm skákali...a super.
Tak to jste dobří - skákání u nás nehrozí, před čímkoli umělým Habib štycne, v terénu přejde vše.
Jsem si myslela, že jen náš primitiv Sihaska je taková \"svině\", že je ochoten chodit do terénu i na stájovce, ale když si usmyslí, tak ho nezabrzdíš žádným udidlem. Zrovna jsem si teď po pár procházkách říkala, že mu na tu holou uzdečku navěsím nánosníky a tu otevřenou hubu (vyhýbá se udidlu) zavřu. naštěstí arab na to ještě nepřišel, ten se na poníkovském stihle dá stáhnout skoro kdykoli
. Hlavně mu nesmí dojít, že to jde i jinak
.
V
lesterka
napsal(a):
Teda, ty se máš...teď pro změnu ježdění vůbec...mám ještě týden zakázáno sednout na koně, tak uvidíme, jak dlouho to vydržím :-))
Ale včera jsem mu sahala do huby a zuby pořád nikde...postoupily, ale ne a ne se prořezat...příšery jedny...Příští týden mu zkusím píchnout udidlo, jak se na něj bude tvářit...třeba bude radostí bez sebe :-)))
Se moc nemám normálně se na koně dostanu jen o víkendu, a díky 4 jezdcům v rodině nám jaksi chybí dostatečný počet koní
.
Habibovi jsme nechávali vytrhnout vlčí zuby při kontrole. Jinak přezubování zvládnul v době, kdy se na něm nejezdilo.
No a co ježdění na ohlávce?
V
canis lupus
napsal(a):
Zdar a sílu všem majitelům a přátelům arabských koní. Mám pár dotazů. Mám slíbené hříbě od této krasavice A1/2 a chtěla bych jako tatínka Arabského plnokrevníka. Koník bude na turistiku a možná na enduranci. Zajímalo by mě, jestli je to vhodné křížení podle Vás a jak jsou na tom arabové s kopyty, jestli je kování nezbytné.Také by mě zajímala jejich odolnost při pastevním odchovu a náchylnost ke kolikám. Dík.
:-)) tedy nejsem expert na araby, snad jen trochu na vytrvalost. angloarabi je jedno z křížení, které se ve vytrvalosti užívá. Samozřejmě je otázka, jak se typově bude hřebec hodit na kobylu a pro jakého jezdce (velikost, váha) vlastně hříbě bude. Co se týká kování, tak nižší vytrvalostní soutěže jezdí i neokovaní koně, nicméně já bych do soutěže od L bez kování nešla. Pastevní odchov bych pro zdravého koně považovala za nejlepší průpravu pro turistiku a vytrvalost. Pokud bude koník chovaný na vhodné pastvině (složením) a bude krmen jen senem či minimem jádra, tak bych se kolik neobávala.
V
janele
napsal(a):
winteca, takže lehučké... A dnes nic neděláme :) Ale tak ráda bych něco, i když bez vytrvalosti bych se když tak obešla :)
On byl u vás?
A proč neděláte?
No u nás - byl v naší vesnici, zhruba rok jsem se na něj koukala na pastvině. Mám na něj jiný názor než Šárka - u nás s ním Kristýna velmi dlouhou dobu pracovala pouze ze země, protože byl obtížně jezditelný (tedy z mého pohledu nejezditelný). Pak na něm začala jezdit, skoro vše od začátku - problémy s ohýbáním atd. nejdříve na jízdárně, pak i v terénu. Cca po roce se vracel k šárce vzhledem k tomu, že ona zprovoznila jinou angloarabku majitelky od nás z vesnice (takže výměna).
V
janele
napsal(a):
To by mne taky zajímalo... Sice nejsem chlap, ale se svýma 70ti kg... Tak si pořád říkám, zda nejsem na Beníka moc těžká, či do jaké zátěže bychom měli jezdit, aby to pro něj bylo v poho... Dá se to nějak plus minus určit?
jsem zvědavá, co Marina napíše. Jinak Beník je opravdu hodně drobounký. Jaké máš na něj sedlo? U nás chodil pod Kristýnou - cca 55, max.60 kg i se sedlem.
V
ms
napsal(a):
arab jako arabský plnokrevník, nebo cokoli arabského? shagyů je velkých a mohutných dost. u plnokrevníků musíš hledat. z mých koní bych se chlapa nebála posadit (a něco dělat) na dawlu a ghazala.
hangár do mimča nestihneme ani náhodou. do konce listopadu by snad měla být hotová střecha.. a tím došly korunky. pak už se bude dělat po kusech, jak zrovna co přijde. Ale hlavně, že snad bude hrubá stavba do zimy.
s babi - oni pro ni (a další koně) hledali nové majitele do konce října prý akutně kvůli zaplavování jejich stájí, chtěli ji jinak utratit. takže asi tak.
ahoj, díky za odpověd - dřív jsem nestihla, moc práce. No jo, barák sežere neuvěřitelných peněz. Bydlíme 11 let a stále to na tom domě není vidět
.
Ještě k "únosnosti" arabů - s obhlídkou shagyů jsem počítala, nicméně i u nich je dost velký rozdíl. U plnokrevných arabů moc nepočítám, že by mohli nosit ty moje chlapy, to by muselo být velké štěstí, nějakého takového sehnat. I když těch Ghazalátek teď bude více ne?
V dotazu mi šlo o to, co na případném jednotlivci sledovat - určitě to bude kluk, takže co sledovat u rodičů a u něho? Předpokládám, že nepůjdeme do malého hříbka, ale tak do 3-5ti letého koně.
V
ms
napsal(a):
Dobrej hangár :) My taky stavíme, ale pro nás.
Tak cvičák jsem přežila já i pes, kupodivu jsme si ani neuřízli ostudu :) Příště už by se mělo začít s obranou (což je to, kvůli čemu o cvičáku pořád kecám), tak jsem zvědavá, jestli si něco pamatuje.
Jinak o knížku se mailem přihlásila Věruš, o den dříve, než Šárka, takže Šárce se omlouvám a všem sděluji, že knížky došly :)
A ještě vám musím na sebe práskout, že jsem pořídila ještě jednu kobču - babču. Jako fakt už jsem žádnou kupovat nechtěla, ale tuhle jsem "zachránila", hmm, nedalo se nic dělat.. Zítra vyráží z Finska (tam ji importovali asi před 8 lety z USA), dovezou ji do Německa do stáje, kam jsem prodala Kari a tam ji musím nějak vyzvednout. Její máma je pravá ségra Rashaly a tatík Nabiel (http://www.straightegyptians.com /barn/english/nabieleng.htm - mezera). Žádné pěkné fotky nemám, ale vypadá dost podobně jako Rasha.
Náš hangár :)
váš hangár vypadá t dobře. A stihnete to do miminka?
Ty si s těmi babkami fakt nedáš pokoj viď? Držím palce, aby ti dorazila v pohodě.
Chtěla jsem se zeptat ohledně maximální váhy vhodné pro araba.
Oba chlapi se teď zhlédli v Habibovi (on se totiž začal chovat skoro vzorně) a tak to vypadá, že i případné další zvíře (jestli někdy) by mohlo být arab nebo částečný arab. Jenže vzhledem k jejich výšce a váze si říkám, že najít Habibovu kopii (velikostí) bude asi problém. Co ty na to?
Vla´dka
mimik
napsal(a):
tak dady dam zase rejka dneska sme byli na jízdarně byl moc hodny ale štve mě že je tak včas tma (jo a promin že se ptam a co je stym tvojim koníkem)nevim jak se jmenuješ ale asi sabča
Posílám polobratra Rejka - po Iman bint Inez. Je zajímavé, jak se ten hřebec u svých potomků prosazuje
sabina
napsal(a):
Ahojky...No, co se stalo? Kůň mi v půli dne přestal chodit...zadní levou tahal za sebou Ale už se kluk snaží...dost jsme ho dneska promasírovali..aby sme přišli, kterej sval, nebo co to je. A hned vedle kyčle to je ono...asi si něco natáhl, nebo přeskočilo. Prej to chce čas...a denně capkat...musí to rozchodit.
Díky bohu...sice není zatím vyhráno..uvidíme za týden...zda to odezní. Ale jsem ráda, že vyselektoval ten úlomek kosti - to by prý bylo řádsky natelký. Tak aspoň tak.
Sabino a na výběh nechodí? Jak jsem psala, s naším Habibem jsme měli něco podobného. U něj to bylo tak, že levou zadní trochu tahal, ne výrazně. Odběhl s tím i Z a L vytrvalostní závod - ale na tom L-ku na konci okulhal. Po 3 hodinách už nic.
Nakonec se z toho vyklubala zablokovaná záda, po ošetření MVDr. Žežulkovou - tedy protahování nohou a hlavy všemi směry, tahání za ocas - se naprosto srovnal.
Kdyby to chození nepomáhalo, tak se přimlouvám za specialistu fyzioterapeuta.
Vlaďka
lesterka
napsal(a):
Vladi...však s tím počítám, že je zapnu dolů do oka...jako se přivazuje vodítko...je na tom něco špatně? myslím, že kůň rozdíl nepozná, jestli je tam otěž nebo vodítko...leda tak, že to bude mít lehčí o tu karabinu. Nebo je to jinak?
a jaké máš otěže? Se přiznám, že na obou kožených uzdečkách mám takové, které si do toho oka nějak nedovedu představit zapnout - kdežto na těch westernových mám malé karabinky+slintáky, které tam připnu. Nemyslím si, že by to byl nějak velký problém - spíš otázka jemnosti a správnosti vedení. Např. ty slintáky (kus kůže) právě mají fungovat tak, že jakákoli zádrž otěží je přenesena velmi pomalu (zbrzdí ji ta kůže). Ale nejsem na to odborník, jen zneužívám různě získaných informací (i od V. Bořánka).
Vlaďka
lesterka
napsal(a):
Jani, já si tam dám klasické otěže, jsem na ně zvyklá...vodítko je do ruky moc tlusté a nejsem na něj zvyklá na ježdění, tak to takhle bude pro mně jednodušší. Jenom jsem uvažovala, jestli se dají zapnout někde za boky ohlávky, aby to bylo podobnější klasickému zapnutí otěží do udidla.
Ahoj, no myslím, že klasické otěže tady nejsou vhodné. Nikam je nepřipneš, jen dolu do oka na vodítko. proto se používá ten special uzel, aby se tam zaplo vodítko. Souhlasím s tím, že vodítko je do ruky tlusté - my máme i westernové provazové otěže s karabinkami, které se právě dají zapnout do oka. Používám je i do klasické ohlávky, protože mi nekloužou v ruce. Máme jak normální (tzn. vcelku), tak dělené s kousátky na konci.
Pokud bys chtěla tyhle otěže, tak se podívej na firmu BANG.
vlaďka
sabina
napsal(a):
Taky sem si říkala., nakopali se s koňma...nebo tak..Ale můžu spekulovat jak chci..Nic nemá na ohmat bolestivé..nateklé nic nehřeje..to je právě to. Třeba sebou pleskl a narazil se někde..uvidíme...jako běhat chce...ale noha jak kdyby nešla zvednout...Ale včera ani neběhal...a to ikdyž byl u kobyly...dneska o píď lepší...ale jistejší si budu až mi doktor řekne, je to v pohodě.
Mohou to být zablokovaná záda nebo i krk - jestli podlezl ohradu. NEvím, co ti na to řekne běžný vet. Pokud ti neřekne nic, tak sháněj MVDr. Žežulkovou nebo jiného fyzioterapeuta.
V
haydee
napsal(a):
Tak to by mě zajímalo, jak to Gérard dělá, pokud nepřiježďuje, a kde vzal to, co nám na soustřeďku předával právě na jízdárně a v kruhovce.
si nedávala na školení pozor
Říkal, že na jízdárně nepřiježďuje, ale neříkal, že by nikdy předtím na jízdárně nejezdil
. Prostě nám těch pár desítek let tréninku chybí
Pro mne je hrozný rozdíl, když sednu na Sihasku, a můžu vysedávat se zavřenýma očima i v terénu, a na Habiba, kde se stále ještě bojím případné reakce a jsem při sebemenším nebezpečí nervozní. Lepší se to, ale jde to ztuha a pomalu.
V
ms
napsal(a):
Ale kecy v kleci :) Samozřejmě mít přiježděného koně je ideál, ale nutné to obávám se není. Ve francii, která je špičkou ve vytrvalosti a vytrvalostní koně jsou tam velký byznys, spousta koní v životě jízdárnu neviděla a jak běhaj, na světové úrovni. Neříkám, že je to správně - ale je to tak. Halt arabi jsou tvrdí koně, kteří toho spoustu vydrží a snesou. Ono pro příklad nemusíš daleko, takové Piladě bych nasadila svatozář.
No a otázka je, jestli neběhají skvěle s dobrými jezdci Gérarda jsem v sedle neviděla, ale Jana tat pěla jen chválu. A zrovna Gérard asi není člověk, který by přijež´doval na jízdárně
Co vydrží a snesou? Hmm Birmu prý vrátili - tak to asi nesnesla.
Sama za sebe si musím přiznat, že jsem asi Habibovi na Mníšku moc dobře nesedla, kdybych jela lépe (tedy tak strašně se nebála), tak by se mu ta zablokovaná záda možná neozvala - nebo až později.
V
lesterka
napsal(a):
Jj...o tom jsme se tu včera s Janou bavili...hlavní problém většiny český koní (a to nejenom endurance) vidíme v nulové nebo velmi malé přiježděnosti. Pak není divu, že lidi na endurance hledí skrz prsty..jako že, když nic neumíš, můžeš jezdit vytrvalost.
Pokud máš koně, který není schopen tě nosit, tak můžeš jezdit jen nižší vytrvalost, na dlouhých tratích by koně bolela záda. Co se týká toho hvězdaření - vzhledem k tomu, že většina koní jsou arabi a kříženci, tak samozřejmě těžko můžeš čekat, že pokud jedou ve skupině nebo pokud tě někdo předjíždí, tak ten arab půjde s hlavou dole
ad "dívání mezi prsty" - já bych ráda viděla, kolik jezdců jezdících parkur či drezuru by se vrátilo se svými oři po 30 km v terénu zpět? Byla jsem se teď podívat na nižší parkurové závody - to byla hrůza hrůz - polovina lidí koně neovládala, většina koní skákala s hlavou nahoře, rvaní za hubu (aby koně vytočili na překážku) se snad ani nedá popsat. Do terénu bych z těch 30 - 40 lidí pustila jen jednu malou holku, která jezdila poncly - a moc pěkně.
Pokud koni vadíš, tak vytrvalost jezdit nemůžeš - můžu o tom mluvit, sama jsem si to teď zažila na Mníšku s Habibem na L-ku. A je víc jezdců a koní, kteří pravidelně nedokončí - proč asi?
V
lesterka
napsal(a):
ano, ale říkám, že my s Janou tu řešíme práci s mladým koněm (tím nechci říct, že se nemáš zapojit...ba naopak :-)), obě se shodnem na tom, že první kroky pod sedlem by měly být na volné otěži...já tak taky úplně na začátku jezdila...začínali jsme v terénu na volné otěži. Poté jsem přešla na jízdárenskou práci, když po seznámení s tím, co je jízdárna, jsem začala práci směřovat k nějakému cíli...ne s ním jenom dokolečka kroužit na jízdárně, ale snažit se ho někam posunout.
Je paradox. že sama píšeš, že na distančkách potřebuješ vyváženého koně...proč tedy většina našich distančních koní o nějaké rovnováze nemá zrovna velké ponětí? Vždyť i Loving ve své knize píše, že dobrý vytrvalostní kůň by měl projít i drezurním výcvikem, pro svou práci v terénu to nezbytně potřebuje. Kolik českých koní takovou přípravou prošlo? Neříkám, že musí zvládat prvky T drezury...ale musí mít ponětí o tom, jak je pro ně nejpohodlnější se nést, aniž by vyvinuli velkou námahu.
No Habib je také mladý kůň - letos ztrávil první rok pod sedlem (pravidelně od loňského srpna). A základy ze země má od Bořánka (u něj byl také půl roku). Ale díky těm jeho problémům se málokdo odvážil ho ze začátku vodit v terénu - takže u Bořánka pod sedlem na lonži, pak na parelce a bez sedla na kruhovce, a posléze na jízdárně. Do terénu začal opatrně chodit až vloni touhle dobou - stejně na napnutých otěžích.Na volnou otěž se pořádně dostal cca až od začátku tohohle roku. Docela mne mrzí, že Habib nebude zatahaný - myslím, že ta rovnováha, kterou Sihaska má, je i díky jeho tažné minulosti v lese.
Nemám nic proti jízdárně, teď se jí budeme také věnovat. Nemám nic proti drezurní přípravě - samozřejmě je nutné koně připravit. To, o co mi jde je, že na vyšších distancích je potřeba jezdit koně na zahozených otěžích, aby si odpočal, a že to musí být kůň, který se dokáže pohybovat na zahozených otěžích (tedy alespoň po určité době - Sihaskovi trvá cca 40 km, než se s ním dá mluvit). Když jsem teď jela několik kratších tratí, tak jsem si uvědomila, jak rozdílně se jezdí Z a L (Ska jsem letos nejela) a ST. Nedovedu si představit, že bys jela delší trať stejným způsobem, jak jezdíš na jízdárně - nevím, jestli by to zvládla záda. Ale o tom by se měla spíš vyjádřit Marina.
V