xchipsy

Moje příspěvky

15.2.2021 21:02

Z příspěvku chápu, že je kozel takto protivný jen kvůli žrádlu? ("...odhání je od jídla..." "...jí z ruky, ale jak se okolo otočí koza...") Pokud ano, pak je vhodné krmit ho zvlášť, případně pohlídat, dokud se v klidu nenažerou kozy a ovce (taky jsem takhle musela dělat drába, protože kozel by vyžral všechny misky, svou měl vždy hned a pak obcházel kozy) a rozhodně přestat s mazlením, hlazením a krmením z ruky - jeho nevraživé chování vůči kozám pak pramení z prosté snahy mít všechnu pozornost (a krmení) pro sebe.
Pokud se takhle ale chová neustále, aniž by byl kdokoli ve výběhu, pak to rozhodně normální není a s březími samicemi bych ho nenechávala, ani s mláďaty. Vlastně bych takového kozla nenechávala vůbec nikde (kromě mrazáku)

11.2.2021 05:11

Dvě prasata je lepší než jedno, konkurence u koryta je dobrá motivace pro to, aby poradně žrala = rostla a přibírala. Jedno samotné se v tom většinou nípe a tudíž to není ono.
Pokud vám stačí jen jedno, můžete to druhé prodat a vrátí se vám tak část nákladů.

Strčit sele k velkému praseti je nesmysl. Buď udělejte druhý kotec, nebo další prase dovezte po porážce toho prvního.

Plemeno je vcelku jedno, dnes stejně seženete spíš křížence nebo (v případě nákupu z velkochovu) hybridní jedince. Landras roste déle, jsou to takové koloběžky. Kvalitou masa vyniká durok. Bílé je zlatý střed.

3.2.2021 20:05

Tyhle misky jsem kdysi měla a nebyla jsem spokojená, pokud byl králík zlosyn, tak ji prostě chytil do zubů a vytáhl z držáku - tudíž vylitá voda a miska zahrabošená kdesi v kotci v podestýlce...
Teď mám tyto (viz foto) a jiné už bych nechtěla. Na stěně dva vruty a miska zaháknutá na nich, zatím ji žádný králík nevyndal. Jsou k nim i držáky, které se buď přidělají na pletivo nebo na stěnu a miska se pak zahákne do toho držáku. Na stejném principu mám i plastové na krmivo a rovněž spokojenost (viz druhé foto)

17.12.2020 18:10

Odrohování nemůže způsobovat zvýšený výskyt hermafroditů, ikdyž se ty rohy odstraní, v genech ta rohatost stále zůstává.
Selekce na bezrohé jedince (po rohatých rodičích), tam už bude záležet na dalším chovu, "kdo s kým". Vloha pro rohy tam je, takže při výběru správného "partnera" není třeba se hermafroditismu bát.

17.12.2020 18:02

Předpokládám, že klec máte doma, tak normálně matku pusťte ven, mladé přendejte do nějaké krabice, klec vyčistěte, udělejte jim ze sen nové hnízdo a králíčky vraťte. Pak k nim pusťte zpátky samici.

12.12.2020 06:05

Souhlasím s názorem, že se kozy nudí - pokud se v úvodním příspěvku nejedná o překlep, tak na 200 metrech čtverečních 3 kozy, to je hodně malý prostor.
Taky si je možná původní majitel "naučil", že když zamečely, tak k nim někdo šel, čili řvaní teď berou jako telefon
A nebo mají fakt hlad.

8.12.2020 09:00

Pokud to chce jen jméno, příjmení a SPZku auta, tak tam napište kupujícího.

25.10.2020 16:33

Pokud máte kurník dostatečně "utěsněný", tak vyžeňte slepice ven a jebněte tam dýmovnici Např. Vulcan Fumer Midi. Samozřejmě musíte ošetřit i slepice, protože nějakého toho šmejda na sobě bude mít (pudr, sprej..) Za týden nutno akci zopakovat, protože zabijete dospělce, ale na larvy 99% prostředků neúčinkuje. A za další týden klidně znovu.

Já jsem dva roky nevěděla, co je to čmelík, slepice byly vitální a výborně nesly, pak najednou snáška výrazně poklesla a našla jsem mrtvou slepici. Vše jsem prohlídla a ty sv*ně byli namačkaní zejm. mezi spárami prkýnek, ze kterých mám snášková hnízda.. Vše jsem rozmontovala, postříkala Biokillem, stejně tak celý kurník, slepice vysypala Ekosipem, za pár dní je postříkala Reudanonem. Za týden jsem tam mrskla tu dýmovnici. Každý večer už za tmy a ráno ještě za tmy jsem baterkou prohlížela spodní stranu hřadů a kdejakou skulinu v kurníku, sem tam nějaký zm*d ještě lezl, ale za pár dní byl klid. Od té doby (cca měsíc) - ťuk ťuk - je klid, snáška se zase zvedla a slepice jsou v poho. Už jsem ale poučená a budu raději ošetřovat preventivně, protože zbavit se těchto parazitů na 100% je takřka nemožné, lze je pouze "držet na uzdě"..

7.10.2020 15:12

Jestli chodí jen přes plot, pak vyrobit coyote roller.

7.10.2020 15:03

Nemá smysl to rozpočítávat na gramy, prostě jim dávejte tolik, aby nebyla hladová a zároveň aby nenechávala v korytě.
Cukrovarské řízky jsou pro prase jen balast, nic moc jim to nedá. Pokud je máte a nevíte co s nimi, tak je zkrmte, ale jinak je zbytečné je schválně kupovat.

2.10.2020 15:10

Také se držím +- Roklančina receptu :-) a spokojenost.
Momentální dávka pro dvě dojící kozy a tři půlroční kozičky je 2x denně 2 hrnky ovsa, 2 hrnky mačkaného ječmene, 3 hrnky otrub, hrnek jablečných výlisků, 2 hrnky ov. vloček a směs rozmočeného mláta, řízků a vojtěšky (v suchém stavu - granule - nabírám od každého malý kelímek, tak půl deci).

2.10.2020 13:27

Skřípání zuby je jen známka toho, že zvíře něco bolí, z toho nelze usuzovat nic.
Zásada číslo jedna v takových případech je poslechnout, jak "jede" trávení, normální je celkem rachot, pokud to jen sem tam škrundne, je to problém, život ohrožující je hrobové ticho.

29.9.2020 13:54

Vet mi odléval dvě dávky pro kozla, dvě kozy a tři kůzlata a platila jsem cca dvě stovky..

28.9.2020 05:21

Pokud dojíte, řekněte si vetovi o Elivec - nemá ochrannou lhůtu na mléko, snadno se aplikuje (nalít na hřbet) a vši a všenky to spolehlivě zlikviduje.

http://www.bubenicek.cz/photo/sekce/file/elivec_4x_A4_web.pdf

26.9.2020 08:43

"začnou žrát ve 4 týdnu" - a na takovou hloupost jste přišel jak?

23.9.2020 10:35

Vyřadila bych to "zelené" a zeleninu (nepíšete jakou a kolik toho dáváte) aby byl donucený brát seno. Pak by se trávení mohlo upravit. A do vody přidat probiotika.

23.9.2020 10:32

Boarmate jsem zkoušela, je dobrý pro zjištění reflex nehybnosti - stříkla jsem trochu na dřevěné hrazení (fakt jen maličko! má to grády a opřela se prasnici o hřbet, buď držela jak přibitá, nebo uhýbala.
Říji jako takovou zjistíte podle vnějších změn - nateklá vulva - a změn v chování (nechuť k žrádlu..), to ale nemusí být pravidlem. Naše Bobule bývala třeba v říji i víc "ukecaná" pořád si něco brumlala a když jsem na ni promluvila, tak "odpovídala".. Taky kroutila ušima, ale byla bílá, přeštík má uši klopene, tak tam to být nemusí..

23.9.2020 10:15

Osobně doporučuji známky od MAVE Bořetice, protože vám budou stačit jedny kleště na všechno (a k nim jen výměnné hroty), když se třeba časem rozhodnete chovat i prasata, krávy atd.. U ČMSCH známek nikdy nevíte, kdy přijde zase nějaká změna (konec výroby jedněch známek, zavedení nových, ale na jiné kleště...) a pak budete mít doma sbírku kleští, z nich většina bude k ničemu..
Mam "A" známky pro kozy, cvakala jsem je začátkem září, uši (3 kůzlata) v pohodě, žádné hnisání apod.

20.9.2020 18:49

No nevím, náš Burák je cítit jen v době, kdy se kozy prskají a to ještě tak, že to není žádná katastrofa.. Nevím, jestli mám vadné čichové buňky ale když ho po krmení pět minut drbu "na tváři" a pak si čichnu k rukám, necítím nic "špatného".. To takový kanec smrdí mnohem hůř.. Ale vyloženě někam mezi baráky bych kozla asi nedoporučovala, pro jistotu

20.9.2020 08:34

Nezavírala jsem. Kdysi jsem to tak plánovala - na noc zavřeno, přes den venku - ale kozy mě vyvedly z omylu hned druhý den, kdy jakmile jsem vzala za vrata, že zavřu, tak šup a byly venku Takže jsem řekla "tak si polibte prd*le a dělejte si co chcete" a od té doby měly otevřeno nonstop, zalezly si samy kdy chtěly..
Zavírat jsem začala až před porodem, kdy jsem stávající "kozín" (bouda z chlaďáku rozdělila jeslemi a brankami na dva boxy a předsíň, každá koza měla svůj box, byly tam cca dva týdny, pak jsem je pustila všechny ven. Zavírala jsem na noc - to už kupodivu kozy chodily ochotně - kvůli kůzlatům, aby se někde "neztratila" a taky nám tu v noci courají (cizí) psi apod..