Informace o uživateli:
Andulky, Korely, Pap. mniší, Pap. patagonský, morčata
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 2. 11. 2013 18:09:48
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den,
čistě teoreticky by bytař pomalu ani slunečnici nemusel mít vůbec, ale to je taky extrém. Doporučuji slunečnici zredukovat na minimum a obohatit jídelníček, jak jsem již uvedla v textu výše, ve vegetačních měsících travou, apod. Větvičky na okus dodají také potřebné živiny a Patyho zaměstnají. Je totiž také možné, že Paty konzumuje a konzumuje, protože se nudí. Vyrobte mu nějakou přírodní hračku z klacků, vybavte ji třeba půlkou mrkve (ze začátku ji možná spíš nastrouhejte do misky - tedy pokud ji nezná). A buďte trpělivý!!! Přeučovat papouška zvyklého na jednostrannou potravu je obtížné. Ze začátku Vám to bude asi odmítat, pokud nemá v povaze zvědavost. Pokud si zde na fórech trochu prolistujete, zjistíte určitě více informací. Jen to chce trochu víc hledat. Přiznám se, že neumím přesně říci, kolik má Váš Paty mít v misce, nevím ani jak je miska veliká. Nicméně, selským rozumem a citem nebude denní krmná dávka větší než malá hrst. Hlavně pryč se slunečnicí, a opatrně také s jinými tučnými semeny či ořechy. Papouškovy játra trpí, akorát to není vidět.
Ať se daří. LZ
Dobrý den,
určitě není dobré krmit papouška - jakéhokoliv druhu - či jakékoliv jiné zvíře, tolikrát denně, kolikrát si řekne. Brzy bude mít problém s nadváhou, může se mu začít měnit opeření, nebude zkrátka v kondici a v delším časovém horizontu to může pochopitelně skončit úhynem. Denní krmná dávka by se mj. měla odvíjet od podmínek, kde papoušek žije., tj. je bytař :), má možnost volného proletu, nebo žije po celý rok ve venkovní veliéře (jak velké?). Podobně jako u nás, energetický příjem by neměl výrazně převyšovat energetický výdej. Doporučuji dávat standardně jednu misku denně kvalitnějšího krmiva pro středně velké nebo větší papoušky s obsahem více zrnin (převládající slunečnice je naprosto nevhodná, ale např. pro venkovního ptáka je v zimním období příděl slunečnice vhodné mírně zvýšit - kvůli energii) a hlavně poskytnout na výběr hodně ovoce/zeleniny/zeleného lupení v závislosti na ročním období. Pochopitelně sepii, příp. minerální blok a denně čerstvou vodu.
Ať se vašemu papouškovi daří. LZ
Dobrý den,
Prosím o rady jak s dokrmováním koťat od jejich narození. Jsme v situaci, kdy máme vážně nemocnou kočku (nádor mléčné žlázy) a včera jsem se od vet dozvěděla, že je zároveň těhotná. Naše kočka není klasický gaučák, je zvyklá být celé dny venku, nyní samozřejmě díky mrazům moc né.
Koťata by měla v pořádku donosit, již je několikanásobnou matkou. Problém ale bude, že pravděpodobně nebude moci kojit.
Narodit se mají koťátka 2-3 tak cca za 14dní. Chci se do té doby připravit a mít co nejvíce info. Koťata pochopitelně chci vypiplat, už i proto, že reálně hrozí, že o maminku přijdeme. Vet nedoporučil udělat tak rozsáhlou operaci - vyjmutí nádoru, kastrace a odebrání koťat. Přestože nádor bývá z 90% zhoubný, naše Číca se zda, že metastáze zatím nemá.
V tuto chvíli nevím o dokrmu nic, jen, že jsou na to spec. mléka - asi drahá, že lze snad použít i např. Nutrilon, a že ze začátku budu muset krmit tak každé 2 h. a vracet koťata k matce k očistě.
Děkuji za Vaše zkušenosti a rady. LZ
adam.cizinsky
napsal(a):
Tak můj pár vlastním od června takže těch postřehů ještě zas tolik není, ale určitě jsem zklidil velkou kritiku, že si zahrávám s " ohněm " protože na volierách mám pletivo 19 x 19 a 1,2 drát většina chovatelů mně říkalo, že to pletivo roštípou a uletí, ale předchozí majitel je měl ve volieře taky s dřevěnou konstrukcí, ale pletivo měl dokonce jen 1,0 a vše v pořádku já dávám každý týden borové, smrkové a jedlové větve na okus na těch se vždy parádně vyřádí. Latě z kterých je voliera nechali celkem bez újmy pouze " ztrhli hrany ". Pár jsem kupoval od chovatele v Tyníšti, který mi je tam přivezl po domluvě z Kladna. Sice jsem nedostal důkaz, že se jedná o pár v podobě DNA nebo endoskopie, ale dostal jsem dokumentaci o jejich dvou odchovech vždy 3 mladé, které měl letos a loni pár má kr. 08 a skvěle harmonizují. Teď přes zimu pro ně budu dělat budky mám v plánu udělat dvě jedna normální ležatá 40 x 80 x 40cm a druhá bude tzv. nora která bude mít aspoň 0,8m dlouhý vlez a potom tam bude hnízdiště. Patagonce bych chtěl přemístit příští rok po případném odchovu to velké voliery, která je ve výstavbě a chtěl bych přikoupit ještě jeden pár a 3 - 5 párů mníšků přírodní štěpících na různé barvy a možná bych tam zkusil dát i pár nandejů černohlavý nebo pár alexů velkých či čínských, ale tam bych se už bál o latě musel bych se olištovat třeba hlinikovými rohovkami a dát zevnitř silnější pletivo.
No to je pěkné, popisujete to tam, jak bych si představovala volieru já.. Chyběj tam akorát ty morčata... No, ale na podzim mi tady vůkol běhala pěkná krysa, tak je to vlastně podobné.
Jak bude velká ta velká voliera? Já uvažuji o 4x2x2 na jeden pár patagonců a né více jak 3páry mnichů. Což mě tak za pochodu napadá, že je to možná malé. Začala bych ovšem s těmi mnichy. Zkušeností zatím moc nemám, tak abych se neunáhlila. Pletivo asi riskovat nebudu, počítám s 2 mm drátem. A stavět tentokrát taky nebudu, už na to nemám vůbec čas. Takže zatím šetřím. L
adam.cizinsky
napsal(a):
také přidám i obyvatelé...
Ti patagonci mě taky zajímají. Nádherní ptáci. V zoo v Hluboké nad Vltavou mají obří volieru s kolinií mníšků a patagonců a ... morčat. Bylo opravdu k popukání vidět "pást" se na čerstvém lupení morčata s patagoncema.
Adame, můžete sem napsat vaše postřehy z chovu patagonců? Také o nich uvažuji, právě s těmi mníšky. Případně na můj mail: lucie.zahorova@seznam.cz
Díky, L.
adam.cizinsky
napsal(a):
Úplně první voliery které jsem stavěl sám byli v místnosti respektivě v garáži kde jsem dříve zimoval papoušky ( to mi bylo 13 let ) kdybych měl čekat na tátu, aby mi pomohl tak bych je neměl ani letos. Loni na jaře jsem začal stavět voliery půdorys 5 x 5m - 4 boxy z toho 3m výlety a 1,2 zálet + 0,8 chodba. Celé je to dřevostavba která je zateplená ( přes zimu maximum -7°C ) Papoušky jsem do ní pouštěl akorád v den mých 15tých narozenin ( takže jsem to stavěl ve 14 ) Letos jsem se pustil ke konci prázdnin k další přístavbě, která bude 7 x 5m výlet bude 7 x 3m a zálet 7 x 2m. Letos jsem postavil zálet a výlet budu dodělávat na jaře. Na žádných volierách mi nikdo nepomáhal, když tedy nepočítám tahání pletiva na výlety. Také jsem na to hrdý hlavně z toho důvodu, že všechno do posledního šroubku jsem si financoval sám z peněz které jsem si vydělal....
No však já vás tady taky už dlouho sleduju.. Nemohu nepochválit, ale pokud si pamatuju, tak vy se učíte řemeslu truhlářskému a zdá se, že je to moc dobře!
Jste kluci šikovní! Tak hodně zdaru, a přijdu k vám oběma pak možná na radu
L
Dobrý den všem,
4Papy: už jsem tady Vaše dílo viděla v nějaké jiné diskuzi či na chovu papoušků. Musím říct, že to je jedna z nejzdařilejších voliér co se estetiky a účelnosti (nemohu zcela posoudit) týče. Začínám přemýšlet, že si Vás snad najmu! Opravdu moc hezké. Ten výlet pro neofemy tu vidím poprvé. Původně jsem viděla jen foto vnitřní stavby.
4Korola: nic si z toho nedělejte, každý si staví dle svých možností, zejména finančních. Také např. rodiče, partner/partnerka, manžel/manželka kolikrát nesdílí stejné nadšení pro věc, takže je na to člověk sám. Důležité je, že nás všechny chov baví, svěřence opeřence netrápíme a mají čisto.
Sama jsem si také postavila před rokem volieru z latí, co dům dal. Dokoupila jsem jen palubky a pletivo a zopár spojovacího materiálu. Nutno zdůraznit, že jsem žena v produktivním věku a s manželem o názoru, že všechna zvířata/ptáci v klecích jsou vlastně týraná, a že je nemáme právo zavírat (názor je to samozřejmě relevantní). Jeho pomoc tudíž nebyla nijaká. Vlastně jsem pak dostala vynadáno, že jsem spotřebovala veškeré latě po zahradě, které by zrovna nutně potřeboval. Foto přikládám.
Zdar a Sílu! Lucie
Foto 3: společně. Korelky jsou dost plaché, takže mi neumožňují detailnější foto. Děkuji za názory.
Dobrý den, ráda bych zde také poprosila o vaše názory. Zdánlivě pár korelek strak, jedna zpívá, tj. dle mého úsudku samec, leč je vybarven více jako samice. A druhá korelka, vybarvením spíše samec (porovnám-li obě vedle sebe), ale ta zase vůbec nezpívá, jen občeas pípne. Obě korely jsou loňské. Jsou na sebe zvyklé, zdánlivá samice občas probírá pírka zdánlivému samci. Budku jsem zatím nedala, ale chystám se to zkusit. Jsem z toho tedy vola aká zmetěná :) Děkuji za názory.
Foto 1: (zpívá)
Dobrý den,
připojuji se k diskuzi a prosím o názor, zda je vhodné mít celoročně osazenou volieru velikosti 2,5dx1,5šx2v jedním párem korel, jedním párem mníšků a případně 1-2 páry andulek. Pletivo 1,9x1,9 sílá 1,45mm. Volieru jsem nyní dokončila s původním záměrem pouze pro korely a andulky a nevím, zda to už není moc. Děkuji a přeji Veselé Velikonoce. Lucie Z.
kubrt11
napsal(a):
Zdravím,Vámi uváděný rozměr klece je pro pár kanárů celkem dostatečný,v době hnízdění by však mohl některý temperamentnější sameček rušit z nudy samičku v sezení na vejcích!Pokud chcete odchovávat mladé,je lepší na podzim kanáry oddělit podle pohlaví,zjara až příjdou do toku bývá páření rychlejší,a kvalitnější!Pokud necháte ptáky přes zimu společně,což je také možné,nemusí nastat začátek toku obou současně.Většinou jdou do toku dříve kanáři samci,a když samička ještě není připravena,a svolná k páření,může se stát v takto"malé"kleci,že ji samec oškube,zraní,nebo dokonce zabije!Já chovám kanáry řadu let způsobem,že na podzim po skončení chovné sezony páry rozdělím(označím si vhodným způsobem jak byli párováni),zjara když jdou samci do toku pozoruji samice,která dělá na samcovo zpívání tzv."kolíbku",tak ta je připravena k páření,ptáky dám k sobě,a pokud se nestane nic neobvyklého nechávám je společně celou chov.sezonu,aby se samec také podílel na péči o mláďata,čímž se samička méně vysiluje,a je v lepší kondici,a také zdravé odchovy má do vyššího věku!Po odstavení mláďat lze samozřejmě ptáky kdykoli přepárovat!Jiná situace však nastává když mám nějaký chovatelský záměr,a tedy né na každou samici je vhodný každý samec,pak je to trochu ekvilibristika,ale o tom chovatelství také je!Chovám kanáry Glostery,consort i corrona,v kvalitním typu,takže to někdy není až tak jednoduché!Pokud se Vám bude můj příspěvek zdát málo vyčerpávající,klidně se ptejte,rád zodpovím!Chovu zdar.K.
Dobry den,
mohu se Vas, zkuseneho chovatele kanarku, zeptat, zda je mozne ve stejne velike kleci jako uvadi zadavatel (nejedna se o bednovou, ale klasickou) chovat celorocne parecek kanarku ciste pro radost, ne za ucelem odchovu /tj. v kleci nebude hnizdo)? Primarne chci poridit samecka kvuli zpevu, ale prijde mi proti prirode nechavat ho samotneho. Popisoval jste ale, ze zamecci mohou byt za urcitych okolnosti k samicce v tak malem prostoru agresivni. Pripadne zustanu pouze u jednoho jedince, samecka.
Diky za radu.
Lucie Z.
Přes víkend se mi konečně podařilo vyrobit ptákodrom pro snadnější život našeho nelétajícího papouška červenokřídlého. Může tak sešplhat až na zem. Jen si nejsem jista volbou dřeva - bříza? Ostatní je vrba, bezové dřevo a pár klacíků si nejsem jista ,nějaké nálety. Díky za případné komenty.
Lucie Z.