Informace o uživateli:
koně, slepice
Moje zvířata
Registrace od: 11. 10. 2016 17:27:01
Naposledy přihlášen: 31. 3. 2021 17:08:48
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
No, moje rada je taková, že pokud nejste žádní obchodníci a kuřátka chcete jen pro vlastní potřebu a potěšení, pořiďte si slepici kvokavého plemene a nechte jí vysedět vajíčka. Nebudete mít práci s kalibrováním líhně (Cleo 5 není nic moc extra) a hlavně nemusíte odchovávat umělě kuřata. Pokud s tím nemáte dostatek zkušeností, není to pro začátečníky ideální, proto bych se klonila k odchovu pod kvočnou.
Ano, přesně tak, kuřátka budou neklepší volba, Počkejte 1-2 dny po termínu líhnutí, abyste měla jistotu, že už se nic nevylíhne a podstrčte jí kuřata. Nače kvočny nikdy cizí kuřata neodmítly.
Ano, z té mřížky je klidně sundejte, jak radí ančovička. Jsem celkem velkým odpůrcem jakýchkoli roštů pod drůbeží. Pokud průběžně nečistíte, musí to neskutečně smrdět. Do odchovny dejte jakoukoliv savou podestýlku, ať už jsou to dřevěné hoblinky, nebo jiná komerčně prodávaná podestýlka, pytel vám vystačí hodně dlouho. Denně podestýlku prohrábněte, odstrante trus a podle potřeby přisypte novou. ČISTOTA je základ jakéhololiv chovu. Krmte do 6.týdne výhradně směsí K1, potom K2, K3 a pokud možno NEMĚNTE výrobce, neboť na tom také záleží. Každý výrobce může mít trochu jiné složení směsi a zvířata jsou na změnu krmení, jak víme, citlivá. 2x denně čistá voda je u takové drobotiny samozřejmostí, to jistě víte a samozřejmě teplo, konstantní teplota je do 6 týdnu nutností.
1978milan
napsal(a):
Nám už asi 5 dní sedí vlaška. Pořád přemýšlím, jestli ji mám dát vejce. Dal bych ji kachní, ale nevěřím ji. Je loňska.
Myslel jsem, že Honza poradí, jaké jsou vlašky kvočny, ale nejspíš je to kus od kusu.
A asi brzy zasedne naše zasloužilá zdrobnela brahmanečka rok 2016. Ta to zvládá 2x ročně. Ale tu sedět nenechávám, aby se nevysilovala. Vždycky dostane už vylíhlá kuřata.
Ze začne kvokat poznám tak, že během dne střídá různá hnízda a začne dělat fakt velkej bobek
To, že je loňská by nevadilo, spíše naopak. Doporučuje se nechavat sedět slepice starší jednoho roku. Ale Vlaška, jako plemeno lehké, nosné, by kvokat vůbec neměla.
petraodlesa
napsal(a):
No, právě, sedí už skoro dva týdny... dneska konečně vylezla se nažrat. Sice se mi už ozval zájemce, ale neprodáme. Kvůli té délce sezení. To by se utrápila... Zasedla skoro ve stejnou dobu, jako jsem nasadila do líhně. Sedí na šesti, mohla by daleko více, ale minulý rok bylo pod ní mrtvé rozplácnuté kuře. Kromě živých, už nepamatuju kolik, tak to nechci. Dám jí pak v noci vyklubané v líhni, (které neprodám). Ať mají vnučky podívanou...
A to sedí 2 týdny bez žrádla ta Vlaška na podkladcích, co se nenechá vyhnat z hnízda, jak jste psala ráno, nebo je to jiná kvočna? Takovou slepici bych chtěla vidět, která vydrží 14 dní bez žrádla a bez vody. To je přeci šílenost. Když vám sama nesleze, tak ji musíte vyndat a nechat jí proběhnout, vyvenčit, vypopelit a samozřejmě nažrat a napít. Kvočna by měla mít výlez z hnízda pohodlný, aby jí to nedělalo problém a viděla nebo slyšela ostatní slepice. Současně je ale oddělená od hejna plotem, aby jí do hnízda žádná jiná nelezla.
Kurník nikdy nezateplujte, není to nutné, ale postavte ho do závětří, ne doprostřed louky. Kvočnu dejte i s kuřetem do té nezateplené odchovny, kde bude mít klid od ostatních, ona si ho zahřeje. A oddělte si odchovnu malým výběhem od ostatního prostoru. Kuře/kuřata potřebují krmit jinak než dospělé nosnice.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Děkuji za zkušenost. Piliny jsou určitě fajn nápad, podestýlku prohřejí (ne, že by to zrovna slepice potřebovaly). Uvidím, k čemu se dokopu, a co vyzkouším :-)
Piliny používám jako podestýlku i u kobyl už 18 let, předtím sláma, ale ta nesála a prkenná podlaha dost smrděla. Přešli jsme na piliny a je to super podestýlka. Máme je z místní truhlárny, takže stále čerstvé a voňavé. Když jsem před 8 lety pořizovala první slepice, nebyla jiná volba.
Na trhu je hodně savých podestýlek, je z čeho vybírat. Piliny mají výhodu že sají, obalí trus a eliminují smrad v kurníku.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Tak mě napadá... lze tu křemelinu prostě použít jako podestýlku? To by čmeldové koukali :-) Mám malý kurníček, tak bych si to mohla dovolit. A čistit bych to mohla lopatkou na kočičí záchody Asi by slépkám nemuselo vadit po tom chodit, ne? Stejně chodí do domku jen spát a snášet.
Křemelinu přímo jako podestýlku ne, ale přidávám ji do pilin, na které podestýlám. A tou lopatkou na kočkolit mi to jde báječně, to se mi osvědčilo.
Slepice mi také chodí do kurníku jen spát a snášet a mohu říci, že 2 patra kurníku, kde je cca 20 slepicm mám uklizeno za 10 minut. Slepice chodí každý den do čistého.
Křemelinu přidávám do hnízd a do popeliště. Myslím, že to funguje velice dobře.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Zuzkaa a 1978milan mucholapky ")
mucholapky jsou (v tuto chvíli nejsou ale mají být ) na všech čtyřech ke zdi připevněných koncích 2 kovových tyček na kterých jsou připevněná vyměnitelná bidla (nedotýkají se stěny).. mucholapku kolem každého konce kovové tyčky omotám jako kdyby to byla lepící páska a zajistím drátkem, takže se čmelíci z kurníku nemají ke slepicím jak dostat...
Děkuji za obrázek a vysvětlení, je to jistě dobrý nápad, ale myslela jsem to tak, že si nedovedu představit, jak by to u našich holek v kurníku fungovalo, je tam někdy trochu živo, jak si mezi sebou vyjasňují postavení.
Při mém způsobu ustájení na pilinách, by byly mucholapky do druhého dne nefunkční.
Jako prioritu jsem viděla vytvořit hladké stěny, kde by čmelíci neměli skrýše a zamezit jim tak množit se.
Celý kurník je vytmelený akrylátovým tmelem, všechny spoje, stěny, stropy, podlahy a natřený bílým Balakrylem. Přesto každým rokem, během letních dnů vystříkám směsí křemeliny a jedlé sody.
Je také velmi důležité vytvořit slepicím prostorné, kryté popeliště, do kterého dávám kromě dřevěného popela a jemního písku taky křemelinu. Cmelíky jsem letos ještě neviděla. Chovu zdar. Zuzana
1978milan
napsal(a):
Zuzko prosím, uz jsem vám psal v jiném vlákně ohledně figuríny, kterou používáte proti jestřábovi. Jestli se nepletu, v některém vlákně jste uváděla, že ji s úspěchem používáte. Zamýšlím něco podobného. Byla by prosím fotka?
Děkuju Milan
No to se omlouvám, to jsem asi přehlídla, k některým vláknům se již nevracím.
Co se týce panáka, je to klasický strašák do zelí, není na něm nic vyjímečného, základ je aby byl dobře viditelný na dálku, to znamená navěsit na něj něco barevného, co mjestřába odradí.
Máme velký starý sad, kde některé stromy již dožily a byly skáceny. V těch místech jestřáb nalétával na slepice . Tak na ta holá místa jsme dali plašáky (stožáry s vlajícími igelitovými střapci) a také toho strašáka.
Zítra to nafotím a dám sem nějaké fotky.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
To zní velmi dobře, i proto že je to úplně přírodní já chemikálie nemusím, ten permethrin mě zaujal, protože ho používám v podobě předražených pipetek a protiklíšťových obojků u psů, ale tohle bude lepší
Dosud jsem tu o čmelících jen s hrůzou četl a modlil se aby mě to minulo a bum, jsem v tom až po uši, naštěstí tím že ke slepicím přes mucholapky nemůžou, tak vyhladoví a ta směs se sodou je snad dorazí.
Bio Atak křemenitý prášek z fosilií z e-shopu Agrobio Opava stojí100 gr 105 kč
Křemelina z e-shopu Eko koza stojí 1000 gr 100 kč.
Celkem stejný produkt, možná parfemovaný, účinek stejný. A jedlou sodu tam koupíte za pár korun také.
S těmi mucholapkami si to nedovedu vůbec předastavit.