Zuzkaa

Moje příspěvky

29.3.2021 10:24

JarekP napsal(a):
Mám zateplený kurník. Několik let jsems čmelíkem bojoval s různými úspěchy. Vloni jsem vyzkoušel křemitý prášek ve spreji z Agrobia Opava. Všechny spáry, odkud vylézali jsem zastříkal. Nástřik drží velmi dobře. Do popeliště jsem přisypával křemitý prášek od stejné firmy. Po zbytek roku měly slepičky pokoj. Přípravky jsou trochu dražžší, ale velmi účinné.
Jarek

Konečně rozumný názor. Jedná se pravděpodobně o směs křemeliny a sody, kterou si můžete doma smíchat sám a kurník vystříkat, nebo natřít štětkou. Toto doporučuji zadavatelce dozazu ve vláknu "čmelíci x kvočna". Vyjde vás to mnohem levněji a účinek je stejný.

29.3.2021 10:10

ladd napsal(a):
Že přes den neuvidíte? Tak to bych se přel.
Když je vidíte přes den, znamená to, že už jich tam máte hódně a znamená to, že by byl vhodný zásah. Jestli zamoření neni extrémni, tak ty jedince ,co vylezou přes den, pouze nepostřehnete.

Přečtěte si prosím pozorně můj příspěvek, nepsala jsem nic o zamořeném kurníku.

28.3.2021 22:07

Čmelíka přes den neuvidíte. Nesnáší denní světlo, schovává se do spár a škvír v kurníku, kde se velmi aktivně množí. Podle mě je ale na čmelíky ještě brzo a i kdyby se jich pár probudilo, nezaregistrujete to.

Ale nikdy není pozdě na prevenci, proto jakmile budou kuřata vylíhlá a přestěhujte je s kvočnou do odchovny, kurník znovu bedlivě vyčistěte, vymeťte, nebo vysajte a veškeré spáry a škvíry zatmelte akrylátovým tmelem a natřete, nebo vystříkejte směsí křemeliny se sodou, naředěnou tak, aby se dala dobře roztírat štětkou, nebo stříkat. Nemusí to být moc silný nátěr, stačí slabší a po zaschnutí zopakovat. Teď mají být teplé dny, tak toho využijte. Dělám to tak každoročně, měla jsem v roce 2017 v kurníku invazi čmelíků a od té doby to držím pod kontrolou.

28.3.2021 19:51

Hydrogenuhličitan sodný, tedy jedlá soda, se míchá s křemelinou v poměru 2:1 s vodou a touto směsí se vystříkají veškeré vnitřní prostory kurníku, stěny, bidla, rošty apod. Můžete nanášet i ručně, nebo pomocí postřikovače.
Síla působení této směsi je dvojí. Rozpuštěná jedlá soda zasaženého čmelíka doslova "vysaje".

Po zaschnutí zůstane na ošetřeném povrchu krystalická vrstva křemičitanu, která čmelíkům znemožňuje pohyb a dokonce jim fyzicky ublíží (poškození končetin, zalepení sacího ústrojí). Na ošetřených místech se čmelíci nebudou zdržovat.

Do popeliště, není nutné sodu dávat.

19.3.2021 19:15

Ano, je to blbost. Nic na vrch nedávejte, jen všechny spáry a nerovnosti vytmelte akrylátovým tmelem a natřete několika vrstevami barvy ( já natírám bílým Balakrylem), abyste vytvořil vevnitř kurníku co nejhladší povrch.

Zvenku natírat nemusíte. Kurník z OSB desek musíte mít ale dobře zastřešený, nesmí na něj pršet a musí být dobře odvětraný (slepice vyprodukují přes noc hodně vlhkosti, hlavně z trusu) Tento materiál nesnese vlkost.

Já mám z OSB velký kurník, je v zastřešené voliéře. Není zateplený a má komínové odvětrávání. Jsem s ním naprosto spokojená. Ale nebylo to hned na první dobrou, několik let jsem kurník stále vylepšovala, až jsem se dopracovala k té spokojenosti. Přeji hodně úspěchů v chovu.

19.3.2021 15:24

reznade napsal(a):
V jaké knize je podrobně rozepsáno líhnutí pod kvočnou, třeba i s velikostmi a řešením hnízda, prostě vše?
Co jsem koupila Chov domácích zvířat od Havlína, tak tam je o přirozeném odchovu jen letmá zmínka.

Co třeba tuhle: Slepice- výběr a chov slepic krok za krokem. Je to jednoduchá poučná knížka pro začátečníky.

Sice tam není popsáno řešení hnízda, ale ostatní informace tj, kdy, jak a kam kvokající slepici umístit a dále péče o kuřata a vše další tam najdete.
Myslím, že hnízdo na středně velkou slepici bude stačit 50x50 cm, můžete použít i plastové umyvadlo (lavor), který zafixujete do kouta, aby ho kvočna nezvrhla, nebo třeba větší proutěnou kukaň .

18.3.2021 21:52

rezande, přečtěte si jak se líhnou kuřata pod kvočnou, je tady dost informací v článcích, nebo v příspěvcích od chovatelů. Nebo si kupte nějakou knížku, kde je to popsáno hezky a podrobně. Také jsem si to musela načíst, když jsem začínala.

17.3.2021 18:57

ančovička1 napsal(a):
Ano,co slepice,to jiny charekter😀..ja tedy kvocny nevyhledavam ani nevitam, je s nimi spousta prace a casu ,otvirat,zavirat atd..nechci..tedy krome kurat milflerky, ty jsou bez matky uplne nestastne..tak slepicky obcas necham sedet ..jinak vsechna velka kurata lihnu vetsinou najednou, v lihni, v klidu a pohode😀🐣🐣

Dovolím si nesouhlasit, že s kvočnami je spousta práce a času. To mi přijde spíše s tou líhní a případným dalším odchovem kuřat.
O kvočně ani nevím, sedí v hnízdě ve své odchovné boudě v zastřešené voliéře s malým výběhem. Sama se o sebe postará, vyjde se nažrat a napít kdy potřebuje, většinou když jsou slepice z vedlejších výběhů na zahradě a má klid. Já jen doplňuji vodu a kontroluji hnízdo, jestli je v pořádku. Kvočna má svoji komforní zonu, do které jí nikdo neleze. Ono spíš záleží na tom, jak to má kdo zařízené a také samozřejmě kolik chce nalíhnout kuřat.

17.3.2021 18:19

Pokud chcete masovou užitkovodt, tak Orpingtonky. Kohout 5 a více kg není vyjímkou, musíte je zavřít na menší prostor a nacpat kukuřicí. Zabíjíme kolem 5 měsíce a maso je výborné. Slepičky snáší prvním rokem výborně, druhým rokem jde snáška výrazně dolů, takže je čeká postupně mrazák či papiňák. Na vajíčka chovám hybridní, lehké nosnice.

11.3.2021 15:53

Podívejte se po útulcích. Jistě najdete mezi tou spoustou odložených koček tu, kterou si syn zamiluje. Možná najdete třeba i tu Bengálskou, která šla někomu na nervy.

Diskusní téma - MDŽ
9.3.2021 23:30

Mezi okresy můžete cestovat pouze za prací, k lékaři, nebo na pohřeb.

9.3.2021 23:27

Z heraklitu? To se ještě vyrábí? Mám velký základní kurník pro 20 slepic z OSB desek, v zastřešené voliéře. Stačilo vytmelit všechny spáry akrylátovým tmelem a nalakovat dvěma vrstvama bílého balakrylu. Obroušení desek by jistě také splnilo svůj ůčel, ale bylo by asi pracnější. Hlavně nezateplujte polystyrenem, jak na něj slepice přijdou, tak ho vyklobají.

26.2.2021 22:12

A máte jistotu, že je dvouletá? Třeba bude skutečně starší.

26.2.2021 21:04

Ta vaše slepička žere málo, protože nesnáší. Žlutá kolumbijská je taková málosnášející slepice, asi jako moje Orpinky. To jsou také super kvočny, ale na vajíčka je moc neužije. Ale opravdu je to tak, že teprve, když začne snášet, tak potom zasedne. Pochybuji, že byste jí teď rozkvokala, podle mě je to moc brzo. Počkejte až se oteplí, ona pak začne snášet a potom i kvokat, určitě to poznáte.

24.2.2021 22:15

Zkušenost s křemelinou v krmení máme dobrou. Používíme již mnoho let a paraziti žádní. Od koní až po slepice všichni jedou na křemelině. Granulovaný česnek dávám také, vždy na jaře dělám slepicím měsíční kůru ( kobyly to nesnáší). Unás už chemii odzvonilo. Takže tak.

24.2.2021 12:06

Viděla jsem zděný kurník, tak zamořený čmelíkem, že sanace trvala týden. Veškeré vnitřní zařízení se muselo spálit, omítky oklepat až na cihlu, každou prasklinku ve zdivu zatmelit, nakonec všechno natřít křemelinovým nátěrem a doplnit o nové zařízení. Je úplně jedno z čeho kurník máte, musí však naplňovat potřeby slepic. Musí být dostatečně velký (podle počtu slepic), dobře odvětraný (nesmí se v něm v zimě srážet vlhkost) kvalitní podestýlka a každodenní hygiena je samozřejmostí. K tomu patří prevence proti parazitum, používání křemeliny do podestýlky, do snáškových hnízd a popelišť. Je lepší se věnovat prevenci celoročně, než v létě šílet z invaze přemnožených čmelíků.

20.2.2021 19:46

Přesně jak píšete. Krásná kuřátka ,gratuluji a přeji hodně úspěchů v chovu. Zuzana

20.2.2021 19:24

Petro, pošlete také foto vašich malých vlaščátek, ať se oko potěší. Díky

18.2.2021 22:10

JohnyX napsal(a):
Děkuji za tip. Určitě přijedu. Je potřeba dělat nějakou rezervaci nebo stačí od 19.3 přijet a slepice si odvézt a máte jich dost?

Nemusíte nic objednávat, přijedete a budou.

16.2.2021 14:22

jo012810 napsal(a):
Co se týká jakýchkoliv přípravků (farmaka, či chemie),držím se zásady, že čím měně tím lépe. Je třeba prevence, jak jsem popsal. Potlumit čmelíky lze i křemelinou a to je rozhodně a zaručeně bez ochranné lhůty...

Samozřejmě, a to bez diskuze. Daří se mi to již 3.rokem. Letos to budou 4 roky, co jsem POPRVE zažila invazi čmelíka a tehdy jsem si řekla, UŽ NIKDY. Tak doufám, že to klapne. Přeji všem čmelíkuprostý chov a křemelině zdar.