Holubi z Čeljabinska
Dnes se vydáme do překrásné části Ruska, do Čeljabinské oblasti. I zde máme mezi chovateli několik velice dobrých přátel a díky jednomu z nich můžem...
Takovou různorodost holubích plemen, jako je mezi chovateli v Čeljabinsku, nenajdeme v žádné jiné oblasti Ruska. Členové Čeljabinského klubu chovatelů holubů popsali 14 původních plemen. Mnohá z nich jsou již chována jak za hranicemi této oblasti, tak i samotného Ruska. S uralskými mnichy se setkáme v Minsku, Omsku i v Moskvě, modré kadeřavé spatříme létat v Litvě, čeljabinské černokřídle a běloocasé najdeme hodně daleko za hranicemi země. Naopak s jinými plemeny se nesetkáme nikde jinde na světě. Přesto dochází stále častěji k tomu, že se některé barevné rázy postupně vytrácí z chovů, stávající se neznámými, nebo dokonce zcela zanikají a o některých plemenech se ví už jen z vyprávění nejstarších pamětníků. Ubývá chovatelů, kteří by se specializovali na vybraná plemena. Dnes najdeme chovy holubů, kde je zastoupeno mnoho různých plemen, ale jen v minimálních počtech, někdy jen po jednom či dvou párech. Z holubů, kteří dříve překypovali energií a vynikali letovými vlastnostmi se dnes staly většinou jen překrásné figurky, posedávající na sedačkách voliér. A tak se může stát, že navždy zmizí i taková plemena holubů, kterých bylo v minulosti neuvěřitelné množství v neskutečných barevných kombinacích a především ve vynikající kvalitě. Ojediněle a velice vzácně se dnes například můžeme setkat s čeljabinskými běloocasými modrými či žlutými.
• Čeljabiský červený běloocasý – holub z chovu Nikolaje Ivanovice Chudjakova z Čeljabinska.
Od roku 1930 do roku 1958 choval čeljabinské běloocasé různých barev Nikolaj Nikolajevič Kuzněcov, který přijel stavět závod na výrobu traktorů a přivezl s sebou z Rjazaně smolenské grače a orlovské bradaté ve vynikající kvalitě. Ty pak křížil s místními středozobými běloocasými holuby. Po roce 1932, když do Čeljabinska přijel Alfej Andrejevič Skutin z Kazaně a dovezl více jak 50 kusů kazaňských třasokrček, mnozí zdejší holubáři použili „třasokrčky“ pro zlepšení kvality čeljabinských běloocasých. Ještě v šedesátých létech bylo možno u čistokrevných běloocasých v mnoha chovech spatřit velké množství holubů, kteří byli „strakatí“ a měli v každém křídle 3 až 5 krajních letek bílých a tak se chovatelé soustředili na odstranění této vady u čeljabinských běloocasých. Holubi velice dobře létali ve středních výškách, stejně tak se spolehlivě orientovali, ale za posledních 20- 30 let se stali bohužel, voliérovými ptáky, jak již bylo zmíněno. Kvalitní běloocasé červené a černé chová v současné době I.A.Govin, taky V.I.Sorokun, I.N.Chudjakov, S.J.Solodkov, I.S.Gach aj. Setkat se s nimi můžeme i u jiných chovatelů, opět jen v minimálním počtu jednoho či dvou párů.
• Čeljabinský bílý – holub z chovu Valerije Ivanoviče Kononychina z Čeljabinska.
Kvalitní čeljabinské černokřídlé ve velkém množství chovali N.I.Babičev (zemřel v roce 1989) a I.N.Babičev (zemřel v roce 1968). Každý z nich měl 30 párů. Jejich holubi dobře létali 3 až 4 hodiny ve střední výšce. Kruhový let se vyznačoval semknutím hejna. Byl prostý, jednoduchý a krásný.
Stejným letem se vyznačovali „čeljabinské lebedi“ chovatele A.A.Alechina. Patřil mezi skromné lidi, neúčastnil se výstav a své holuby ani neprodával. V současnosti se tímto plemenem zabývají velice seriózně N.M.Sochlikov, B.V.Sčipkov a A.J.Zolotuchin.
• Čeljabinský černokřídlý – holub z chovu Jurije Alexejeviče Zolotuchina z Čeljabinska.
V Troicku, bývalém kupeckém městě, chovali holuby vždy a ve velkém množství. Už koncem 19. století vyšlechtili „svá“ plemena- bělokrké žuky běloocasé (taky někdy nazývané cigany), bělokrké kavky, strakaté aj. Všichni velice dobře létali. Po revoluci byli držení ve velkém množství, na některých holubárnách bylo i 200 holubů. Vypráví se a vzpomíná na V.M.Tretjakova, který žil na Petrovské Příčné a ten choval v cihlových holubnících současně na 500 párů. V poválečném období se zasadili o vzkříšení a obnovení těchto plemen holubů chovatelé Rozanov, Speluch, Naumov, Redkozubov, Melnikov aj.
V posledních létech došlo ke snížení počtu těchto plemen vlivem rozvoje tleskačů a taky díky vývozu místních plemen. Holubi jsou z větší části, jak bylo již zmíněno, jen voliérovými ptáky. Zmizely tak některé barevné rázy, holubi pozbyli původní krásu zářivých barev a částečně i eleganci. Pro záchranu, regeneraci a vzkříšení těchto původních holubích plemen byla v roce 1986 sestavená skupina chovatelů, do které vstoupily známé autority- jako Rubanov, Lapajev, Sineok, Kisilev, Šadymov, Bajbara, Vasilčenko, Nazarenko aj.
• Permský vysokoletec (Hrivuň) – holubi z chovu Nikolaje Dmitrijeviče Kirillova z Čeljabinska. Tito holubi vydrží létat 9 až 12 hodin nepřetržitě.
Uralský mnich a uralský kadeřavý modrý jsou velmi mladá plemena, která se objevila před 50- 60 ti léty a přesto jsou populární jak u chovatelů Čeljabinské oblasti, tak i daleko za jejími hranicemi. Původ a vznik uralských mnichů není zcela jasný, víme jen, že byla použita plemena tulský mnich a bílý tleskač s velkými rousy. Vznikly však pochybnosti, stejně jako nyní. Pro nedostatek chovného materiálu jsou pářena tato plemena mezi sebou a chovatelé dosahují dobrých výsledků. I dříve, v 50- 60 létech měli tmavé oči, kulatou hlavu a poměrně krátký zobák, což hovoří o podílu tulských mnichů. Dobré uralské mnichy dnes chová B.G.Šikunov.
Na vzniku uralských modrých (šedých) kadeřavých se podílel činský racek, který byl křížen s místními rousnými holuby. V 50.- 60. létech byli vyšlechtěni v barvě bílé, následně to byli červení a žlutí štítníci, ale velmi brzy zmizeli a v současné době se s nimi setkat je velkou vzácností. A modří (šedí), resp. světle modří (šedí) se stali populárními nejen u obyvatel Čeljabinské oblastí, ale i mimo ni.
Úspěchů je však možno docílit jen tehdy, budeme-li se zabývat chovem a šlechtěním jednoho až dvou plemen v jedné až dvou barvách či kresbách.
Zájem chovatelů přitahují i jiná plemena holubů jako tleskači, postavoví rejdiči, nikolajevští a permští vysokoletci, sverdlovští černozobí aj. Bucharské bubláky a severokavkazské tleskače rousné chová A.F.Mysljajev. Ve dvou holubnících má bílé, červené, žluté a černé bucharské bubláky, odděleně severokavkazské tleskače. Vynikající postavové chová A.V.Osipov, A.E.Degtjarenko, V.P.Kostromin, S.F.Micukov aj.
• Permský vysokoletec - houbi z chovu Nikolaje Dmitrijeviče Kirillova z Čeljabinska. Jeho holubi na snímku létají 6 až 7 hodin v nedohledné výšce.
Samostatnou skupinu tvoří chovatelé poštovních holubů. Jsou rovněž organizováni a pracují dobře mnoho let. Patří mezi nejlepší v Rusku. Čeljabinský klub chovatelů poštovních holubů má asi 40 členů a jejich holubi létají na tratích od 200 do 1300km. Holubi jsou vypouštěni v Moskvě, Volgogradu, Rostově na Donu i jinde. K významným poštovním holubářům patří již mnoho let V.I.Kljuka, V.P.Prjachin, S.A.Kljagin, S.V.Gorbačov, V.M.Jusupov a další.
Nikdo z tamních holubářů není jen chovatelem místních a původních plemen, i když početnost chovů těchto holubů a plemenné zastoupení je většinové. Setkáme se také s plemeny z celého Ruska a okolí i z celého světa. Výborné permské vysokoletce má ve svém chovu pan Kirillov, jehož holubi dokáží létat v nedohledné výšce 6 až 7 hodin. Pěkní postavoví lentoví rejdiči patří panu A.V.Osepovi, chovu sverdlovských vysokoletců se věnuje I.G.Starikov aj. Samozřejmě nechybí parukáři a pávíci, různí racci aj., v menší míře jsou zastoupeni voláči.
Na závěr bychom chtěli poděkovat příteli Nikolaji Kirillovi z Čeljabinska za poskytnuté fotografie a materiály.
Celkové hodnocení (0x):