Jak funguje kůň - část 26.: Mízní systém
Mízní neboli lymfatická soustava je otevřený systém cév, v nichž teče míza (lymfa), a to pouze jedním směrem. Mízní soustava přímo souvisí s krví a...
Mízní neboli lymfatická soustava je otevřený systém cév, v nichž teče míza (lymfa), a to pouze jedním směrem. Mízní soustava přímo souvisí s krví a oběhovou soustavou, přesto je její funkce i struktura natolik odlišná, že si zaslouží samostatný díl našeho seriálu.
Při látkové výměně mezi tkáněmi a krví, která jimi protéká, prostupuje z krevních cév do okolí i tekutina velmi podobného složení jako má krevní plazma. Tvoří takzvaný tkáňový mok. Ten se nachází volně mezi buňkami a jeho přebytek je ve formě mízy (lymfy) „drénován“ právě mízními cévami.
• obr. 1: Klasický příklad městnání mízy ve tkáních – zde na pravém hleznu (červená šipka).
• obr. 2: Po zánětu pravé poloviny vemínka došlo k poškození lokálních mízních cév a následkem toho vznikl před ní otok (červená šipka).
Jaké jsou funkce mízního systému
a) V první řadě odvádí mízní soustava z tkání přebytečné množství tkáňového moku a vrací ho zpět do oběhové soustavy. Pokud dojde v některé části těla k poruše tohoto drenážního systému, tkáňový mok se hromadí mezi buňkami a vznikají otoky (edémy).b) Z trávicí soustavy odvádí do velkých žil tukové kapénky, protože ty by se nevešly do krevních kapilár.
c) Mízní systém je velmi důležitou součástí imunitního systémů, to platí zejména pro mízní uzliny. Ty filtrují, kontrolují a pročišťují mízu, která do nich přináší všechny škodliviny z dané tkáně. V mízních uzlinách se nacházejí lymfocyty a makrofágy a tvoří se i protilátky, které rozpoznávají cizí látky a škodlivé mikroorganismy a odstraňují je z mízy. V případě infekce ji velmi brzo rozpoznají a bojují proti ní. Dochází pak ke zduření uzlin, které jsou i na pohmat bolestivější. A naopak - pokud nahmatáme zduřenou mízní uzlinu, víme, ve které části těla (z níž sbírá mízu) se objevila infekce. Mízní uzliny mohou také částečně vychytávat prach a plyny (například kuřáci mají plicní mízní uzliny stále mírně zvětšené), podílejí se tedy i na detoxikaci organismu.
Lymfodrenáž
Samozřejmě mízní cévy sbírají tkáňový mok, čili drénují i kůži a podkoží. Mají svůj specifický průběh a z určité oblasti tečou vždy do konkrétních regionálních mízních uzlin. Z nich můžeme nahmatat pouze podčelistní mízní uzliny, pokud jsou zvětšené, pak i příušní.
• obr. 3: Poranění na spěnkovém kloubu způsobilo poškození městnání mízy a otok spěnky.
Drenáž povrchových tkání lze také podpořit tlakem zvenčí, například rukama. Mluvíme pak o manuální lymfodrenáži. K tomuto účelu dnes už existují i speciální přístroje. Návštěvníci kosmetických salónu tyto techniky jistě znají, mezi majiteli koní jsou však rozšířené mnohem méně.
• obr. 4: Povrchový systém „sběrných“ mízních cév (I – VII), povrchové mízní uzliny a lymfocentra (1 – 6), mízní uzliny regionů IV, VI a VII jsou uložené hlouběji. Bíle šrafované oblasti (končetiny, kohoutek) jsou drénovány povrchovými i hlubokými cévami. Červená šipka: oblast ústí mízovodu do jugulárních krevních žil.
Drenáž povrchových tkání můžeme aktivně podpořit sérií speciálních hmatů čili masáží, pasivně jí pak napomáhají například pevné obvazy, zábaly nebo gely s kaštanem, ale i dostatek tekutin a také „močopudné“ přípravky. Nicméně pro koně platí především jedna věc: dostatečný a ideálně celodenní pohyb kombinovaný s vláknitou potravou bez nadměrného obsahu energie.
Celkové hodnocení (0x):