Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Licence WRC ČR
Sdílet:

Licence WRC ČR

Koně
Všeobecné
Jarní měsíce jsou nejen naplněny prvními westernovými závody, ale také se častěji skládají jezdecké westernové licence. K čemu jsou vlastně takové licence dobré?

Z hlediska jezdce je vlastnictví licence pozvánkou k účasti na uznaných westernových soutěžích typu C, B nebo A (od soutěží pro začínající až po mezinárodní soutěže pod hlavičkou WRC ČR). Licence jezdce je také jednou z podmínek pro zápis do kurzu pro získání osvědčení cvičitele westernového ježdění. Z hlediska pořadatelů je licence jezdců jakousi zárukou, že soutěžící budou ovládat nejen pravidla chování na závodech, ale i své koně.
Licence WRC se skládá ze dvou částí, z teoretické a praktické. V teoretické části čeká na uchazeče písemný test z pravidel WRC. Pravidla WRC zahrnují obecné pokyny pro pořádání závodů, pro všechny, kdo se soutěží jakýmkoliv způsobem účastní, zabývají se povolenou výstrojí jezdce i koně, a pak samozřejmě také obsahují popisy jednotlivých disciplín a jejich hodnocení. Byť se zdá logické, že pokud chceme soutěžit, měli bychom ovládat pravidla sportu, na který se připravujeme, bývá pro řadu uchazečů překvapením, že se něco takového vůbec v pravidlech nachází, natož aby tušili správnou odpověď. Samozřejmě má každý právo na nějakou tu chybku v testu, avšak nesmí jich být víc než 5 (ze 40 testových otázek).
Kromě znalosti pravidel potřebuje uchazeč o licenci mít dobré základy jízdy na koni. Musí umět koně ovládat v kroku, klusu i cvalu (kde by měl například poznat, na kterou nohu kůň cválá, a cval na předepsanou nohu v úloze dodržet), měl by s koněm dokázat předvést couvání i obraty. To vše v předem daném pořadí podle toho, jak úlohu rozhodčí namyslí. Při udílení licencí je posuzován sed i působení pomůckami na koně. Chování ke koni je také jedním ze znaků vyspělosti jezdce a jeho zralosti pro účast na závodech. Pokud jezdec po ne zrovna zdařilém odjetí úlohy zkope „potvoru koně, co mu jízdu pokazil“ ostruhami, rozhodně si tím licenci nevyslouží.
Co dělat, pokud bychom měli zájem o složení licence WRC? Prvním předpokladem je být členem WRC ČR, tedy mít zaplacené členství na daný kalendářní rok. Poté si najdeme v kalendáři akcí termín, kdy se licence konají (zpravidla se dají složit u většiny soutěží nižší kategorie), zaplatíme poplatky a můžeme skládat zkoušky. Na některých místech se dá dohodnout i zapůjčení místního koně.
Pokud si nejsme jisti, zda jsme již na zkoušky připraveni, je možné navštívit nějaký kurz nebo seminář, dají se najít i takové, které přímo k přípravě na zkoušky směřují. Pokud se sportovním westernem teprve začínáte a obáváte se teoretického testu, je dobré napřed navštívit soutěže v roli diváka nebo wranglera (pomocníka jezdce). Pravidla převedená do reality se učí snáze.
A co pro jezdce znamená, když požadavky pro udělení licence westernového jezdce splní? Přece to, že stojí na začátku dlouhé cesty kořeněné účastí na závodech, na níž se bude stále učit a zdokonalovat.

Autor textu: Jana Bílková
Autor fotografií zdroj: Jana Bílková
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru