Mandelík hajní (Coracias garrulus) v Zoo Hodonín


Zvláště pozdě z jara, když jsou dospělí ptáci ve svatebním šatu, je to nádherně barevný pták. Délka těla je 30–32 cm, rozpětí křídel dosahuje 52–57 cm a váží 103–160 gramů. České jméno mandelík vychází z faktu, že tento pták číhá na kořist na vyvýšených místech, jako jsou stromy, dráty, sloupy nebo mandele obilí.

Mandelík hajní žije v malých hejnech. Je to monogamní tažný pták, v srpnu a září odlétá na zimu do střední a jižní Afriky, odkud se navrací obvykle během dubna a května. Samec hned po příletu na hnízdiště předvádí svatební lety plné přemetů, střemhlavých pádů k zemi a dalších akrobatických prvků. Hnízdí v dutinách stromů, méně často v zemních norách nebo ve štěrbinách zdiva a skal, ochotně obsazuje i budky. Vyskytuje se ve střední a jižní Evropě, části Asie a v Africe. Vyhledává především stromovou step, kulturní krajinu a ovocné zahrady.

Od poloviny května do června snáší většinou 2–7 bílých vajec, oba rodiče sedí 17–20 dní. Mláďata hnízdo opouštějí ve věku 25–30 dní a jsou ještě nějakou dobu krmena v okolí. Dožívají se 10 let. Mláďatům nenarůstá prachové peří, ale rovnou špičatá brka, která se posléze rozevřou.

Chov v Zoo Hodonín

V Zoo Hodonín v současné době chováme 2 páry mandelíků hajních. Jeden pár, který je umístěn v expoziční voliéře v pavilonu ptáků, bohužel zatím nehnízdí. Druhý pár byl umístěn do klidné části zahrady, do chovatelského zázemí. Samec tohoto páru se narodil v roce 2005 v Zoo Praha a k nám přišel v roce 2013. Samici jsme přivezli od soukromého chovatele v roce 2014, jako roční. Tento pár poprvé zahnízdil v roce 2015. Voliéra, ve které jsou umístěni, je poměrně prostorná. Rozměry jsou přibližně 10 × 5 metrů. Pár zahnízdil v polovině května, kdy samice snesla 5 vajec do hnízdní dutiny. Při kontrole 20. 6. 2015 bylo v dutině objeveno jedno vylíhnuté mládě a jedno vejce. Ostatní vejce nejspíš samice z hnízdní dutiny vyhodila. Mládě jsme kontrolovali pouze jednou týdně, abychom chovný pár co nejméně rušili. Dne 17. 7. 2015 mládě vyletělo z hnízdní dutiny. Několik týdnů o ně ještě oba rodiče pečovali až do úplné samostatnosti. Toto mládě se stalo historicky prvním odchovaným mládětem tohoto druhu v naší zoo. Během podzimu bylo přesunuto do zoo v Hluboké nad Vltavou.

Krmení

Hlavní složku krmné dávky mandelíků tvoří hmyz – cvrček, saranče, moučný červ, zophobas. Během hnízdění denně podáváme také holátka. Mandelíci mají stále k dispozici také různé druhy ovoce, ale většinou o toto krmivo nejeví větší zájem a dávají přednost hmyzu. Z komerčně vyráběných krmiv podáváme granule NutriBird T 16 a Insect Patee.

Autor textu: Jiří Ingr
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5