Ahojte,
jsme ve fázi už skoro těhotnění a řešíme, jak to v zimě budeme dělat se senem. Doteď to funguje tak, že balík ve dvojko s milým vykoulíme, navlečeme síť a umístíme. Je to docela makačka, proto si moc neumím představit, že to budu dělat i během těhotenství.
Jak to probíhalo u vás? Nějaké vychytávky? Techniku nemáme.
Ať se partner naučí toto :D
https://www.facebook.com/AgricultureTechnologies/videos/1236793789679652/.
mgtka
napsal(a):
Ahojte,
jsme ve fázi už skoro těhotnění a řešíme, jak to v zimě budeme dělat se senem. Doteď to funguje tak, že balík ve dvojko s milým vykoulíme, navlečeme síť a umístíme. Je to docela makačka, proto si moc neumím představit, že to budu dělat i během těhotenství.
Jak to probíhalo u vás? Nějaké vychytávky? Techniku nemáme.
Vloni, když jsem byla těhule, tak mi muž -protože máme jen dva koně-pytloval seno den předem, já ráno dojela ke koním, seno v pytlích od pšenice, či brambor nacpané max 5kg jsem prostě do výběhu táhla za sebou-ty pytle doooost vydrží teda a tam jsem jim vysypala.Nebo mi na kolečko nandal seno, pořádně stáhl provazem a já jela, vysypala a klid.A to jsem byla na rizikáči, ale když mi to takhle ulehčil, byla jsem vděčná, jinak bych taky nedala koulení balíku teda už.Letos po porodu zvládám znovu to, co jsem dělala předtím, ale občas si také dám do pytle a pak je klid.Je to pracnější pro chlapa a třeba mu můžeš pytle držet při plnění, ale záleží, jak si to zařídíte no.Vykoulet balík, dát síť je jednodužší mnooohem.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Otázka je, pro kolik koní to potřebuješ zařizovat. Zas budeš mít nejspíš víc času, takže se s tím můžeš víc prdět :) Za mě třeba se zamyslet na postavení krmeliště vedle balíků a prostě krmit do krmítek, nebo do sítí. Není to tak těžké na váhu, jen to zabere víc času.
Když jsem byla těhotná, tak jsem dělala vlastně všechno. Jen to krmení jsem řešit nemusela - mám seník navazující na krmeliště, takže krmíme tak jako tak 2x denně v zimě, aby nežrali komplet celý den. Koulení balíku je vážně blbost, to by si mamina mohla ublížit, ale já dělala víceméně všechno (přenášela jsem pár dní a děcko "vyháněla" s rejčem v ruce, když jsem sázela sloupky u výběhu :).
Nevím, jak často koulíte nový balík, ale nedal by se na ten čas prostě někdo poprosit? V prvním trimestru bych se nebála a když si to dobře naplánujete, tak třeba 2 měsíce na konci zimy to zvládnete s někým jiným (pomocník) a pak už budou koně zase na trávě... ;) a pak už jen doufat, že bude vše bezproblémové, protože ono se štychama po císaři by koulení balíku asi taky žádná hitparáda nebyla...
Uživatel s deaktivovaným účtem

Tak to zvládnete. Já mám taky jen dva (příležitostně tři) a zvládli jsme to. Manžel je taky alergik na seno, ale byl statečnej. Dokonce musel, když jsem ležela s flegmonou nohy - absolutně imobilní - občas i plnit sítě (koně mi tloustnou i ze vzduchu a jedna je odporně žravá :( a taky to dal
Třeba do té doby vymyslíte nějaké šikovné řešení, nebo seženete někoho, kdo s tím chlapovi občas pomůže - pro dva koně, mi neříkejte, když máte síť, že valíte častěji než 1x týdně.
Já na podzim (cca 8 měsíc těhu) koupila na zkoušku sítě http://jezdecke-potreby-liberec.cz/kerbl-sit-na-seno-oka-5x5cm a plnila ;) no plnit sítě je řehole, trvalo to déle ale fakt spokojenost...
hlavně nic těžkého netahejte, já tahala max 10-12 kg.
Uživatel s deaktivovaným účtem

No vidíte, to určitě zvládnete někoho ukecat, pomocníky střídat - taky to nebude na pořád ;)
Sítě jsou opruz největší, ale pokud máte pažravý koně, tak člověku nic jiného nezbývá. Minulý rok při krmení napůl sítě, napůl volné jsem na jaře "přišla" o shettynku - na jarní trávě, ikdyž do té doby několik let neměla potíže a byla zvykána opravdu velice pozvolna, se mi díky otylosti stejně schvátila... proto budu radši celou zimu otročit a cpát sítě, než toto zažít znovu. Nevím, jak to dělají ostatní při pastevku u žravých koní, ale já je prostě jen pohybem 24/7 na pastvinách a řízenou činností obden pod sedlem z tuku nejsem schopná vyhnat. Musím jim sáhnout na žrádlo a držet je víceméně na pastvinách s kořínky, než s trávou. Štve mě to, ale každé plemeno má holt svoje... takže když vyroste tráva, nejdřív se zaraduju, že už zase mohou zobat a nemusím k nim lítat xkrát denně, ale pak se zhroutím a řeším, jak to udělat, abych měla já co nemíň práce a ony co nejoptimálnější podmínky... většinou to končí u mého ústupku na málo práce a lítám, po kouskách otvírám ohradu, točím ohrady, spásám ovcemi, než pustím koně... jojo, co bychom pro ty naše miláčky neudělali