Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu a nejlépe pokud někdo máte zkušenost s tímto problémem. Mám pětiletého valacha u kterého jsme na podzim řešili vyhozenou křížovou kost měl bolavá záda zhruba někde v půlce zadku když to řeknu tak laicky a přijela mi fizio nahodila a do nedávna koník fungoval bez problému a poslední dva týdny pozoruji že to má asi hozené zpět opět bolest v tom stejném místě. Fyzio mi řekla že toto se nejčastěji stane když kůň běhá dělá blbosti( to ten můj obzvlášť) a spadne ve výběhu. Pod sedlo nechodí nijak často mám ho jako rekre a hobby koně takže tak 2-3 do týdne přes léto trochu víc v zimě mívá i delší oraz vyjížďky 1h max 2, nebo jízdárna přiježďujeme nebo s ním občas něco skočíme zatím měl letos jeden skokový trenink pod trenérem s lehkou holčinou a zhruba od té doby ten problém pozoruji (napadlo mě jestli i při skákání si to nemohl vyhodit, ale neskákal nic vysokého nespadl nezakopl a trenoval pod zkušeným trenérem adekvátně k jeho stupni výcviku a fyz. kondici). Takže mi zřejmě nezbyde než opět sehnat tu paní doktorku co mi ho nahazovala nebo by mě zajímalo jestli jste někdo měli podobný problém a jak jste to řešili? Dá se dělat něco pro to aby se to nevracelo nebo je to nekonečný příběh? Případně jaký režim práce jste takovému koni nastavili.
My jsme toto řešili nedávno. Prvně jsme netušili, že je to od zad..10-ti letý valach začal z ničeho nic utíkat.. z jízdárny.. pak i v lese mezi stromy, což bylo už trochu o život.. Tak jsme zavolali fyzio.. Taky nám říkala, že od pádu nebo blbostí, my jsme si pak časem uvědomili, že jeden den se něčeho polekal a docela hodně uskočil do strany a od té doby byly ty úprky.. Asi 4 týdny stál, pak se mu to napravilo, týden chodil jen na lonž + promasírovávání a MSM (měl tam údajně zánět - takovou bouli) - to každopádně pomohlo, pak mi 2x upadl na lonži, když dělal blbiny a zatím ťuky ťuk dobrý.. Ono asi nejhorší na tom bude to, že když ten koník nepracuje pravidelně a není pořádně nasvalený, tak se to asi stávat bude (nechci říct, že se to 100% nestane, když nasvalený bude, ale je tam asi menší pravděpodobnost).. Náš valach teď chodí skoro denně, momentálně trénujeme na ZL parkury a L drezury, takže taky nic extra, ale snažím se ho brát alespoň na lonž, když nemám čas (nebo se mi nechce ) do sedla. Hlavně pracovat tak, aby se mu zapojovaly zádové svaly. Já na to používám na lonž chambon. Pod sedlem jezdím bez pomocných otěží, protože to se vždycky uvolní a vyklene hřbet sám (potřeba hodně pobízet odzadu, aby "zaktivoval" záď), případně použít gogue.. A hlavně se nespokojit s tím, že chodí s hlavou na kolmici - to ještě neznamená, že je podsazený a zapojuje záď.. Neznám Vaše zkušenosti, ale určitě je vhodné nechat si poradit od DOBRÉHO trenéra
Tak s tím utíkáním jako byste mluvila o tom mém akorát že u něj vím že to dělal vždy je hodně lekavý stačí vrabec v trní a vystřelí nebo uskočí taky občas mám na mále ale dělal to i když byl v pohodě po zásahu fyzio. S tou pravidelností máte asi pravdu ale bohužel nemám možnost jezdit častěji občas ho sice pujčím té mladé slečně na skákání občas ho i vezme ven ale oni mají i své koně takže taky nemůže ho brát častěji jinak na jízdárně je naprosto v pohodě jen ten problém se projevuje tím že občas na kruhu mu sjede zadní vnitřní noha jinak chodí taky podsazený nenechávám ho chodit rozpláclého takže hřbet používá, na lonž už po pravdě moc nechodí. Ještě mě napadlo jestli nemáte třeba zkušenost s dornovou metodou je to sice oproti klasickému prokřupání chyropraktikem trochu jemnější metoda spíš jak já říkám jenom takové hlazení ale četla jsem na to docela kladné hodnocení ale asi mu to nepomůže za jedenkrát takže by to obnášelo i větší investici a delší léčbu ale zajímalo by mě jestli by to mohlo mít lepší efekt právě kvuli tomu vracení. Jedině pak asi jak píšete vic práce a nasvalovat asi i v terénu běhat víc kopečky.
Ta fyzio, co u nás byla používá výhradně Dornovu metodu (to jsem zapomněla napsat). Trvá to sice delší dobu než klasické prokřupání, ale asi to pomohlo Já jsem mu to ještě vždycky při čištění promasírovávala a když nešel ani na lonž ani pod sedlo, tak jsem mu nahřála takový ten gelový "polštářek", nahřála a promasírovala. On si to úplně užíval, rošťák, ale myslím si, že to mu taky hodně pomohlo
Tak myslíte že by stálo za to to skusit? Ve vedlejším městě je jedna paní co dělá dornovku ono jestli jsem to dobře pochopila tak chiropraxe jako taková je dost razantní zásah který může způsobit opotřebení a uvolnění vazů a chrupavek a může právě tímto způsobovat to že se ten problém vrací kdežto u dornovy metody se problém napravuje jemně a postupně laicky to možná píšu blbě ale přijde mi že tím že se to řeší postupně tak to postižené místo méně trpí. Jinak bouli jako takovou nemá jen je prostě jedno místo které když na něj trochu zatlačím tak celý zadek prohne od bolesti. Jinak masírujeme taky četla jsem že i hřejivé masti jsou dobré ale osobně s nima mám takovou zkušenost že když jsem si s ní namazala záda tak při zpocení mě začly dos pálit i třeba na druhý den pokud se mi trochu té masti otřelo do oblečení, někdo mazal koním záda i obyčejnou alpou ale toho pálení se právě bojím nemáte zkušenost s tímto mazáním jak na to kůň reagoval?
No.. Nevím, jak je to s rozdíly ve vracení se mezi normální chiropraxí a Dornovkou, ale nám stačilo jen jedno ošetření Dornnovkou, kdy se jí to podařilo vrátit zpět, ale stála u něj hodně dlouho (možná to neměl až tak strašně moc, těžko říct)... Jinak já když koním něco mažu, tak mažu jen a pouze kostivalovou mastí, ty hřejivé nebo chladivé mi sice veterinář doporučoval (když měla kobyla naštíplou kůstku v koleni apod.), ale to jsme nepraktikovali, nepatlám tím ani sebe, ale tím to jako nechci nějak hanit, jen to prostě nepoužíváme.. My ale máme celoročně 24/7 koně na pastvinách s přístřeškem, takže se pořád melou a nezatuhnou, ale horší je to když prší a je zima, to jsem valachovi dávala vždycky pláštěnku, aby mu ta záda neprochladla, ale teď už mu ji ani nedávám..
Taky máme právě koně 24/7 a ten můj je právě takový provokatér je nejmladší a většinou je s 19 letým valachem A1 který už na nějaké blbnutí moc není a ten můj ho právě pořád provokuje nahání navíc ten můj je A1/Qh a po qh má asi ty jeho otočky brzdy uskoky a kdoví jestli právě díky tomu nemá tento problém jinak ho mám od dvou let a byl vždycky jak z gumy kolikrát předvedl takový kousek až mi zamrazilo a často se právě naháněl s koňma a když už to neustál a podjely mu kecky tak sebou občas praštil o zem. Skusím tedy to mazání masírování a zavolám té paní třeba nám ta dornovka taky pomůže
jackie24
napsal(a):
Taky máme právě koně 24/7 a ten můj je právě takový provokatér je nejmladší a většinou je s 19 letým valachem A1 který už na nějaké blbnutí moc není a ten můj ho právě pořád provokuje nahání navíc ten můj je A1/Qh a po qh má asi ty jeho otočky brzdy uskoky a kdoví jestli právě díky tomu nemá tento problém jinak ho mám od dvou let a byl vždycky jak z gumy kolikrát předvedl takový kousek až mi zamrazilo a často se právě naháněl s koňma a když už to neustál a podjely mu kecky tak sebou občas praštil o zem. Skusím tedy to mazání masírování a zavolám té paní třeba nám ta dornovka taky pomůže
Jakákoli náprava (Dorn nebo chiropraxe) je super, ale po dokončení terapie a nápravě je potřeba s koněm dál pracovat na protažení a posílení svalů. Osobně mám raději jako nápravu první volby Dornovu metodu před chiropraxí, z důvodu šetrnost. Sama na DM chodím kvůli zádům (s chiro mám osobně špatnou zkušenost i když ji prováděl diplomovaný specialista). První co jsem dostala za úkol po nápravě DM, je denně provádět protahovací cviky a začít posilovat core-systémy (záda, opěrný aparát). Velmi pěkné protahovací cviky jsou teď na equichannelu. Pokud ve koníkovi vrátily problémy a vypadá to, že je to opět od zad, tak bych doporučila opět ošetřit a pak udržet pomocí protahování a posílení zad (práce na podsazení, dopredu a dolů, takže kavalety, kopečky...).
Děkuji za rady je pravda že nám paní doktorka nijak neřekla co dál ani neporadila cviky a podobně ale pravda mohla jsem se zeptat navíc to bylo na podzim kdy přes zimu max občas vyjížďka travnatá zahrada kde pracujeme byla nejezditelná a já navíc půl zimy promarodila takže měl navíc větší oraz a tam to byl zřejmě kámen úrazu nechodil opadl a proto je to zpět skusím tedy jak říkáte ošetřit a pak cvičit a protahovat a snad se nám to podaří konečně vyřešit.
Asi to nebude problém tohoto koníka, protože zadavatelka problém řešila a řeší, ale není výjimkou, že u koní s dlouhotrvající blokádou dojde k změně postoje, např. když má několik měsíců zablokovanou lopatku a jednu tahá výš, čímž dojde k přeúhlení jednoho kopyta a po odblokování lopatky se problémy opakovaně vrací, protože už není problém v lopatce, ale v kopytě. Podobné to může být i u pánve. Proč to říkám. Pokud máte koníka s blokádou, jejíž řešení trvalo dlouho od vzniku obtíží (nemohlo se na to přijít, nikdo to neřešil protože kůň byl na pastvině a nejezdil apod.), pak není od věci zkontrolovat zaúhlení kopyt a výšku patek. Pokud najdete rozdíl, pak může být příčina vracejících se obtíží zde.
Tak jsem se dnes domluvila s paní doktorkou která děla dornovku a je místní takže příští týden přijede a právě taky když jsem ji řekla jaký máme problém tak jsme to rozebírali a ona že si ho prohlédne kompletně i od kopyt právě kvůli tomu jestli ten problém není ještě někde jinde jak říkáte může být problém i v tom zaúhlení kopyt. Ale trochu mě alespoň uklidnila že podle toho co jsem ji řekla se s tím bude dát něco dělat. Takže tfuj tfuj tfuj ať to dobře dopadne.