Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - v krátké době v rozmezí několika týdnů mi uhynul celý chov: 4-letá samička agapornise,6-letý sameček andulky,2-letá samička andulky a půl roční mládě andulky sameček. Všichni uhynuli v rozmezí 2měsíců po té, co jsem zakoupila samečka agapornise, který do dvou dnů uhynul. Byl sice v jiné kleci, ale ve stejném pokoji jako ostatní ptáci - všichni jevili tři nebo dva dny známky netečnosti a zvýšené únavy, ale trus měli v pořádku a jedli i pili stejně jako jindy, poté se jejich stav vždy během hodiny dvou rapidně zhoršil a vždy zemřely v křeči. Bohužel veterinářka specializovaná na papoušky měla v té době dovolenou (nebo byla na stáži nevím) byla mimo ordinaci a ostatní veterináři z okolí, na něž jsem se obrátila, kvůli pitvě mě odmítli :(, že s tím nechtějí mít nic společného.
Všechny provazové a dřevěné hračky jsem z klecí vyhodila a samotné klece a všechny plastové a kovové části jsem vydezinfikovala v sanytholu včetně zrcátek, omyla jsem dezinfekcí stěny i nábytek a vše v bytě, ale i tak se bojím pořídit dalšího papouška. Vím, že tyhle menší druhy jsou nejčastějšími přenašeči chorob a proto bychom nyní chtěli zvolit jiného většího papouška i z dalších důvodů. Je to už cca 3měsíce.
Má otázka: stačí tyto opatření nebo mám nově vymalovat a pořídit i novou klec a hračky?
Předem děkuji.
Dobrý den, když uhynul jeden papoušek co jste udělala?Trvalo to jak píšete několik týdnů...předně když uhyne jeden kus papouška vezmu ho a zavezu na Státní veterinární ustav na vyšetření...uhynul druhý a Vy s tím nic neděláte během 2 měsíců Vám uhynou 4 papoušci a Vy nedáte na pitvu ani jednoho...podotýkám uhynulí ptáci měli byt dáni na St.vet.ustav tam by Vám řekli proč uhynuli...ted je máte kde ?K Vaši otázce : Má otázka: stačí tyto opatření nebo mám nově vymalovat a pořídit i novou klec a hračky?Nevíte na co uhynuli...Pokud je ještě máte zaneste je na Státní vet.ustav na pitvu a máte jasno...Pokud budete kupovat většího papouška tak budete zřejmě potřebovat větší klec.chovu zdar...
K velikosti papouška - mám velikou voliéru, která byla určena pro více ptáků.
Jinak, když uhynul nově přinesený papoušek - chovatelka, která mi ho prodala se zaručila, že byl v pořádku a že se v nové kleci mohl leknout a narazit do ní - mimo jiné agapornisové jsou dost náchylní právě na změnu prostředí.
Když uhynul nejstarší papoušek - a to sameček andulky měla jsem to spojené se stářím papouška - bohužel nikdy se mi nepodařilo odchovat andulku starší 7let...
jeho družka zemřela asi týden poté a protože byly na sebe značně fixovaní a zakládaly společně 1.hnízdo běžně se stává, že partner umře steskem -> zakoupila jsem mládě andulky, které jsem měla cca 3 týdny a které uhynulo společně se zcela zdravou samičkou agapornise v rozmezí dvou dnů - to jsem teprve kontaktovala veterinářku se specializací na chov papoušků, ale ta byla mimo a bylo mi řečeno jejím kolegou, že čekat cca 5dnů je dlouhá doba a již 2 dny po úhynu nemá pitva význam vzhledem k druhotným patologickým změnám. Doporučil mi ať se zkusím obrátit na jiné veterináře v okolí, kteří mi ovšem pitvu odmítli (samozřejmě jak píši nahoře po 3měsích skutečně ptáky u sebe už nemám!)... "zanést" je na státní veterinární ústav by bylo moc krásné a pohodlné nebýt faktu, že je vzdálen od mého bydliště přes 200km!
U každého úhynu, pokud zjevně nevíte, že si pták zlomil vaz při nárazu na pletivo, je v zájmu zdraví a života dalších ptáků nutné udělat pitvu uhynulého jedince. Nevěřím, že by se nenašel veterinář, který to nesvedl. V republice je řada specialistů na ptáky a nemusíte nutně jezdit do Prahy nebo Brna. Uhynulého ptáka ihned po nálezu dáte do igeliťáku, uložíte do lednice (ne do mrazáku!), tím zpomalíte rozklad a po dohodě s veterinářem ho převezete v přenosné chladničce na pitvu, která stojí pár stovek a díky níž pak můžete zachránit zbylý chov.
Dobrý den.
Pitva by byla samozřejmě vhodným řešení, každopádně pokud ji nebude provádět opravdový odborník s velkou praxí ve svém oboru, úplné podrobnosti se nedozvíte.
Naprostá většina ptáků jsou nositelé nejrůznějších patogenů, ať už bakterií či virů, pokud se pták oslabí či stresuje změnou prostředí, může u něj patogen převzít nadvládu a pták onemocní a šíří nemoc dále. Paní Vám mohla opravdu prodat vcelku zdravého ptáka. Je však velkou chybou dávat nového ptáka, než si uvykne, do stejné místnosti se starousedlíky. Každý chov má určité bakteriální prostředí a ptáci si musí zvykat postupně. Samozřejmě, že perfektní karanténu nemůže doma praktikovat téměř nikdo, ale určitě by pomohlo, pokud by nový pták mohl obývat jinou místnost a případné patogeny se přenášely mezi starousedlíky a novým ptákem postupně po malých dávkách, třeba na Vašem oblečení. Takhle si ptáci postupně vůči konkrétnímu patogenu mohou vybudovat zcela normální imunitní reakci a vše zvládnout bezproblémů, než když je vystavíte hned silnému působení patogenů. Berte to jako poučení do budoucna a na ptáky nezanevřete.
M. Štěpán.