Dnes sem převzal na burze v Přerově karmíňačku,po vpustení do voliery kní samec přistoupil a pět minut ji krmil
kizik
napsal(a):
Dnes sem převzal na burze v Přerově karmíňačku,po vpustení do voliery kní samec přistoupil a pět minut ji krmil
Blahoželám Vám k možno budúcemu chovnému páru. Zachovali ste sa nezodpovedne - karanténa Vám nič nehovorí? Vedome ste ohrozili aj samca aj samicu. Vaša radosť by bola určite väčšia po normálnej karanténe - mohli ste sledovať a počúvať ich vzájomné hlasové prejavy. A takto hrach na stenu hádžeme..... MVDr. M.Kelecsényi.
bushido
napsal(a):
nevim jak by mohl ohrozit samici když samce ma už asi déle a nic mu neni.. přemýšlejte pane doktore
ty mudrc, samica mohla kludne priniest nejaku chorobu do chovu. karantena sa robi z dovodu zavlecenia chorob novymi jedincami. tak v prvom rade ty premyslaj a neurazaj svojimi prispevkami pana doktora Kelecsényiho.
Schustrik Peter
bushido
napsal(a):
nevim jak by mohl ohrozit samici když samce ma už asi déle a nic mu neni.. přemýšlejte pane doktore
Dobrý deň Honzo, odpovedám Vám, lebo máte vyplnený profil. Uvádzate v ňom chov holubov - takže asi viete, čo je karanténa, prenos nákaz nielen z nových vtákov v chove ale aj z už domácich na novozaradené do chovu, bacilonosičstvo, začervenie atd.. U holubov k tomu prirátajte aj prvoky, bičíkovce a rôzny stupeň imunity či neimunity voči vírusovým ochoreniam. Tiež predpokladám u samice poststresový pokles imunity z transportu a zmeny prostredia, kŕmenia, zmeny krmiva, chladné počasie... Nie je veľmi dobré ani to, že ju samec hneď nakŕmil - najrýchlejšia cesta prenosu niečoho neželaného.
V podstate spájate dva rozdielne vtáčie svety / aj keď naoko rovnaké / a osobne by som bol opatrnejší. Verím, že z fandovstva, že sa vytvoril pár so sympatiou už na začiatku, Vaše prsty na klávesnici predbehli hlavu a karanténu - jej význam a dodržiavanie doceňujete.
Prajem veľa úspechov v chove Vám a aj chovateľovi spomínaných karmínových /ten nech sa za ne aj pomodlí, keď už bol taký nedočkavý/.
MVDr. Kelecsényi.
Jsem zadavatel příspěvku,takže o té karanténě,samice nebyla koupená na burze,nýbrž dovezená po dvojměsíční domluvě od ,,pana chovatele",který je chová 14 let,podotýkám bez problémú a nemocí,o samici jsem po tu dobu vědel že je v pořádku,múj chov mám čistý kontrolován veterinářem,suché krmení bylo dodáno se samicí, a ke klimatu,je ze severních čech z venkovních volier,takže taky v pohodě,myslím že po přidaných informacích uznáte že to až tak velký risk nebyl
Uživatel s deaktivovaným účtem

Právě naopak,samice může nakazit samce i ostatní ptáky v sousedních voliérách.Příznaky nemoci nemusí být patrné,ale nemoc může propuknout třeba vlivem stresu z přemístění ptáka do jiných podmínek. frantisek2
Vhodná poznámka od Dr. Kelecseneyiho. U koupeného ptáka je na místě, aby byl karanténován. Ať máte sebelepší podmínky Vašeho chovu a chovu, ze kterého pochází.
Jde o to, že se změnou prostředí (už samotná přeprava,nové chov.zařízení, klimatické podmínky, výživa, ...) jsou některé druhy více jiné méně stresovány. Stres vede k oslabení imunity organismu a ten je náchylnější k vzniku onemocnění. Pokud nového papouška přivezete a ihned pustíte mezi ostatní ve vašem chovu, tak ho vystavujete působení řady mikroorganismů, se kterými se ještě nesetkal. Každý chov má svá mikrobiální specifika, na která si ptačí organismus během karantény navyká. Možná se tentokrát z naší strany může jednat jen o "sejčkování", ale karanténa by určitě neměla být v chovech opomíjena. S přáním mnoha chov. úspěchů Dvořák