AkaTsubaki

Moje příspěvky

2.3.2020 22:15

Mé zkušenosti s AN:

Naše tři loňské kozičky se prskají až teď. Moc nám nemečí, ale tím, že nebyli připuštěné hodně tečou. Mají z toho úplně mokré chlupy na ocasech. A taky dost vrtí ocásky. Dokonce po sobě i skákali a dospělá koza nedávno na jednu začala nadbíhat stejně jako to dělává kozel. :-D To jsem docela koukala.

(Všechny tyhle symboly svědčí o tom, že je koza v říji. Na vrcholu estru by z ní měl vytékat hlen a v tu dobu se musí připustit. Pak se to zpravidla opakuje po 3 týdnech, pokud koza nezabřezla.)

Naše dospělá koza se přivedla do říje s trochou pomoci pomocí hadříku s pachem kozla min. rok na podzim. Měla ji ale slabou a musela jsem se jí každý den dívat dokud netekla. Pak jsem měla 100% jistotu. Je dobré jí na ten hlen i šáhnout a přesvědčit se. Měl by být typicky hlenovitý, vazký. Celkově není moc komunikativní, tak nám vůbec nemečela.

Pokud máte v plánu připouštění a nemáte kozla, zkuste jí dát hadřík s pachem kozla a třeba jí tím stimulujete k říji i na jaře. (Tohle jsem ještě nezkoušela.)

-Aki

20.2.2020 20:17

Jako malá jsem měla ráda zvířata, ale psychicky jsem vyzrála až tak v 15-16 letech. Do té doby jsem jejich základní potřeby lajdala. Prostě typické dítě. Takže za mě taky úplně ne. Podle vyspělosti jedince.

20.2.2020 20:11

Tady v ČR asi v ničem.. :D
Jako musí se udělat nějaká reklama aby se natáhli lidi. Musí být na začátek peníze - a to hodně peněz. Všechno je riskantní a hlavně, když člověk začíná od nuly.
Já osobně se o to tak trochu snažím, ale nic od toho nečekám. Počítám s tím, že budu budovat takových 20-30let, než budu vůbec na takové úrovni, aby mě to samotnou uživilo, natož, kdyby to mělo uživit celou rodinu. Začínám ale pozvolna.
Nejdu do toho tak, že za rok budou všechny stavby hotové, všechno oplocené a zvířata v produkci... to by na to museli být jednorázové money a hlavně lidi. :-) Všechno je drahé od mechanizace po materiál.
Dotace sice pomůžou, ale nezaplatí vám všechno. Hlavně tam mají dost velké podmínky, u kterých bych se bála, že je nedokážu tak rychle splnit.

Jinak ze zvířat osobně doporučuji masnou produkci - méně práce a lidi maso chtějí.

17.2.2020 12:26

Super, tohle jsem taky chtěla vědět.. jestli se to hlásí dopředu nebo ne. Moc děkuji. Mohu se ještě zeptat, jestli je nějaký limit v počtech jako u skotu? Tam je myslím pro domácí porážku 1ks/rok ale u malých přežvýkavců nevím..

16.2.2020 16:17

Blbá otázka, ale dá se přes portál farmáře zadat "domácí porážka" nebo to musím posílat papírově na e-mail/poštou? Nějak to tam nemůžu nikde najít...

10.2.2020 16:10

Já na ně "mlaskala" čupnula si na bobek a natáhla ruku s mrkví nebo pečivem. Na žrádlo přijdou i přes strach a postupem času se otrkají. Teď přijdou až ke mě a natahují hlavy, jestli jim něco nedám. Ale hodně to taky odkoukali od koz. Na úplném začátku jsem jim to házela z dálky, protože by mě kozy k nim nepustili. :-)

Když už jako fakt ochočení, aby měli důvěru, tak bych to zkoušela už od malička.

4.2.2020 12:03

Zde je starší diskuse zabývající se jodem a jeho nedostatkem. Je tam dost informací podle mne.

https://www.ifauna.cz/ovce-kozy/diskuse/detail/2821109/stitna-zlaza

24.1.2020 13:01

Já naše kozeny (4kusy) pouštím občas, když předělávám ohradník a drží se vždycky poblíž. Ještě nikdy neutekli dál než na 200m. Pak na ně akorát zavolám (koza,koza!) A po chvilce přiletí jak splašené. Mám je naučené na pamlsky, takže něco za to očekávají. (Prakticky se dá povel přivolání vycvičit jako se psy). Pokud by byli dál, zvolila bych něco hlasitějšího, než křik. Třeba píšťalku)

Jak by to ale dopadlo, kdyby byli stále na volno nemám tušení... podle mě by ale po nějakém čase opustili prostor našeho kopečku a pásli se pěkně daleko.. jsou to zvědavá zvířata.

Pokud jsou ale naučené monotónnosti dojení/chození do chlívku na večer a chodí samy nebo jsou poblíž, zkusila bych to. Někdo mi kdysi říkal, že byl v Rumunsku a tam to mají takhle s dobytkem. Ráno pustí do přírody a navečer akorát přijdou ke chlívku a pustí zvířata, co tam už na něj čekají. :-)

Další věc je, pokud jste někde v pohraničí, tak tam jsou už nalezlí vlci, a takováhle verbež... měla bych obavu, že vám je vlci zadáví.. Je to pro ně v podstatě jednoduchá kořist.

Čistě můj názor.

9.12.2019 18:24

Já pracuji jako dojič koz a krav.

Ale tuším, že podniky dají přednost zájemcům s vysokou než střední..

4.12.2019 17:44

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Nádobu teď nemám, momentálně mám jenom díru s vodou, zanedlouho bude ten rybníček. Stačí asi 200 l pro husy. Ale je to fakt minimum, nejlépe udělat velký rybníček nebo alespoň na míru udělanou nádobu z plastu (např. 1000 l plastové jezírko).
Husy mohou odletět, když uvidí hejno divokých, ale jinak ani ne. Vrací se za žrádlem.

Pochybuju, že létající husy někdo čmajzne. Když ještě nebudou létat, tak možná. Na potok je pouštějte dokud husa nevysedí a pak od srpna, až už budou housata zcela zdatná v letu
Když už housata létají s rodiči stejně obratně a vytrvale (musí se trochu rozcvičit, to jim trvá), tak už je hejno lítacích hus v otevřené krajině těžko ulovitelné. Ale musí být plaché, neochočované, držet si aspoň 3-6 m odstup od cizích. To pak i když je obklíčí 5 lidí (což se nečeká), tak včas zareagují a vyletí z místa pryč.
Ale musí to být fakt lehké létací husy. Ono létat se dá naučit i 6-7 kg husa, ale ta nevzletí z místa, ta je zranitelnější. Proto je ideál česká, franská (okolo 3,5-5,5 kg dospělé).
Klidně bych Vám natočil a poslal video, jestli nevěříte, jak to umí létat. Moje češky uletí s klidem 600 m v kuse(odzkoušeno), ke vzletu je vzrušují i slabé podněty.

Husy a dravci- s tím průšvih nebude, pokud má husa do 6-8 housat, tak by je měla uhlídat, spolu s houserem.
Fakt je do těchto podmínek lepší přírodní lehké plemeno než těžká váha.

Děkuji za doporučení. Létali by takto i Husy labutí? Trochu se bojím, že by mě s tímhle sprdli myslivci.. přeci jen by na mě mohli vytasit, že jim "vypouštím" do přírody nepůvodní druhy.. Ale s kačenama počkám asi až úplně naposled... a s husama to samé. Třeba se do té doby (za pár let) najde lepší a hlavně bližší místo, kde bych je mohla mít i s větším rybníčkem. :-) Pořád hledám ideálnější pozemek. Ten kopeček je opravdu naprd... pořád se tam musí vymýšlet nějaké alternativy... (voda do zásoby, světlo na baterie, atd...)
Opravdu bych chtěla jednou mít klidně i jen pro své vlastní potřeby pár hus a kachen.

1.12.2019 20:07

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Jestli máte vodní zdroj 200 m vzdušnou čarou, tak můžete zkusit chovat husy české, ale mastnější výdělek budou franské, ty jsou u nás vzácnější.
V době, kdy nebudou vypelichané, budou na potok létat. To si u těžších hus zase nevychutnáte, ten pohled na letící hejno.

Na pozemku zkuste nějaký kalfas na koupání nebo vanu, jestli chcete, klidně můžu jednu prodat levně. Budu mít rybník, takže nepotřebuju nutně.

Kdyby mi letali k rece, bala bych se, ze mi je tam nekdo vezme... neverim lidem. A neodletli by mi jednoho hezkeho dne uplne? Nebo se v takovych situacich vraci?
Pod sit proti dravcum je davat moc nechci, kdyz jsou tak velke. Tam planuji jen slepice a asi i mladsi drubez nez doroste. To se jeste uvidi.

Kolika litrovou nadobu mate? Na ty operence by se mi hodila. 😊 nevim ale jiste, jestli tahle zviratka pristi rok stihnu. Naplanovane mam krepelky a slepice. Pak husy a mozna kachny podle okolnosti... tak budu nejakou louzi resit dele.

1.12.2019 14:47

Jeana12 napsal(a):
Potkan se vyskytuje kdekoliv, kde má žrádlo. Krysa je na našem území celkem vzácná.

vyskytují se ve větší míře dál od lidských obydlí uprostřed polí, kde není voda?


Píšete to v návaznosti na husy, takže chcete chovat husy uprostřed polí kde není voda? Pokud ano budete mít dva základní problémy :
1/ husa potřebuje vodu - na vodě probíhá i páření
2/nedávejte výkrmové husy "dál od lidských obydlí" - ony se pak totiž dost často ztrácí, hlavně v období před svatým Martinem

Vodní zdroj máme cca 200m vzdušnou čarou, kde ji máme povolení brát skoro zadarmo ne-li úplně zadarmo... :-D To ještě nevíme a co nám řekli, tak jim to je prý jedno, kolk si vezmeme. Chtěla bych jim tam udělat nějaký menší zapuštěný rybníček.. přemýšlela jsem o pneumatice z traktoru, klidně i dvouch... nebo stará vana.. ale to by bylo pro tak velké husy asi málo, že? :-/ Následnou znečištěnou vodu zase použila k zalití sadu a ten má asi skoro 100ks rostlin takže tam bude přes léto co zalévat.

Na tom pozemku jsem prakticky pečená, vařená a v tenhle čas je asi budu zavírat i na zámek, už jenom kvůli škodné. A plánuji, až tam budu mít víc, než kozy pořídit do sadu i k chlívku fotopast s odesíláním fotek na mobil či e-mail.. a policie je cca 2km od pozemku, tak snad by to při pohotovosti mě i policajtů nějak stihli. :D
A stejně by museli mít jeep, aby se vyškrábali po té naší polňačce... ta je aktuálně krásně odrazující pro krádež. :D Jako tohle mám v plánu co nejvíce zabezpečit a pak děj se co děj.. když to selže tak to prostě holt selže. Zkusit se musí všechno. :-)

1.12.2019 13:14

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Husy dokáže chovat snad každý, kdo má pastvinu a nějaký přístřešek nebo boudu, kde se nedostanou potkani (kvůli housatům).
Zato ty kachničky, to je těžší level, tam začátečník trošku déle učí.

Na to sázím, že to nebude s nimi tak náročné, ale stát se může cokoliv že.. a s ničím dnes nejde počítat na 100%.

Pokud máte zkušenost s potkany a něco o nich víte... vyskytují se ve větší míře dál od lidských obydlí uprostřed polí, kde není voda? Co vím, tak máme spousty malých myší (nejspíš hraboše, polní, atd... - ty začínám řešit) ale potkana jsem zatím nepotkala... to bych spíš typovala, že se mi tam vyskytnou krysy.. ale to teprve zjistím, co mi tam všechno pobíhá...

1.12.2019 12:32

přezdívka napsal(a):
Pokud zvažujete základní plemeno romanovku, tak nedoporučuji připouštět Texlem a Berichonem. Kolikrát má problém romanovka porodit v čistém, když má jehňat míň a narostou veliká. Texel a Berichon mají široké hlavy a romanovka není na tak velké a široké hlavy stavěná. Rozhodně ne na prvničky. Máte pravdu v tom, že kříženci s masným plemenem jsou zmasilejší , ale aby z nich něco bylo, tak se musí jehňatům přidávat jádro. Protože beran předá jiný růstový potenciál a ovce při vícečetném vrhu nemá šanci je ukrmit. To samé platí u čistých romanovek od 3 a více jehňat. Přeci jen má pouze dva struky. Clun forest není masné plemeno, ale kombinované. Tam ta zmasilost taky není nic moc, pokud se teda nepřikrmuje. A ještě navíc jsou to ovce praštěné a kombinovat praštěnou romanovku s praštěným forestem, tak to je za trest.
S odbytem jehňat je to nárazové. Jeden rok vám skoro všechno zbyde a druhý rok byste potřebovala jehňat 2x tolik. Někdo chová ovce a jehněčí nejí Potom prodává hluboko pod cenou a kazí cenu ostatním chovatelům. Podívejte se za kolik nabízí jehněčí maso třeba Makro. To bych chtěla vědět, kolik toho masa za tuhle cenu prodají. Napíšou k tomu delikatesa a lidi si myslí, že když to je dovoz z Nového Zélandu, že to je něco lepšího.. Nevím jak na tom jste vy, ale jehněčí je vynikající maso. Dá se z něho uvařit cokoliv si vzpomenete zrovna tak jako z vepřového nebo hovězího.

S těmi texely jsem to myslela jako s chovem čistého plemene.. s těma romanovkama jsem chtěla nejdřív kontaktovat nějakého chovatele a zeptat se jej na věci, které jste mi právě odpověděla. Myslela jsem si to, že připouštění plemeny s velkou hlavou bude problém, jelikož mi zrovna romanovka přišla, že má tu hlavu dost takovou jemnou a na velká jehňata nebude stavěná v podobě texel. A ten zbytek jsem jen tušila, že by se muselo asi přikrmovat jádrem a cluni budou raubíři. Jde jim to vidět v očích.. raději bych nějaké masnější plemeno, co nebude tak náročné a zároveň by nebylo praštěné.. :-D

Maso nejím tak často jako většina, ale skopové, jehněčí stejně tak, jako mufloní miluji. Jediné, co nemusím je vepřové (z krámu)...

Kdybyste měli kdokoliv nějaký nápad, co by bylo podle vás nejvhodnější jako plemeno ovcí, tak bych byla vděčná za názory.

Jsem hrozně ráda, když mi poradíte, co by bylo lepší, než jsem napsala.

Vím pak už jen, že ta labutí husa není žádný rekordman. (opět mé nejoblíbenější plemeno) S tou bych chtěla začít a pak se uvidí, jestli svůj chov obohatím o těžké plemeno nebo ne.. taky můžu zjistit, že mi husy nepůjdou a nebudu mít žádné...

30.11.2019 22:33

S těmi ovcemi děkuji za radu.

Myslela jsem si, že když skombinuji plodné plemeno s masným získám v průměru větší počet jehňat s průměrným denním přírustkem a ovečky bych prostě nějak zkusila vyšperkovat a udat, jinak by taky asi museli na maso.. co s kříženkama... nějaké bych si nechala max. až bych měnila berana.. Měla jsem původně zálusk na Texely, ale tam je strašně nízká plodnost... a co jsem debatovala s chovatelem, tak pod 20ks to nemá cenu chovat... což je škoda, protože to jsou pro mne nejkrásnější ovce ♥ ...
Pak jsem akorát studovala clun foresty... ty mají plodnost 160% a jsou i vzhledově atraktivní... co se týče přírustku řekla bych průměr...
Teď máme na zkoušku 3 beránky suffolky a moc mi nepřirostli k srdci teda.

30.11.2019 22:21

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Nechcete zkusit chovat na pastvině vzácnější plemena hus, případně okrasnou vodní drůbež?
Nebylo by to o tom prodávat produkty, ale prodávat zvířata do chovu. Jejichž hodnota často několikanásobně převyšuje to, za co je vykrmíte, např. modrá nebo stříbrná karolínská kačenka-1500 Kč prodejní cena (i s DPH), vykrmíte za 80-100 Kč, ale musíte mít a živit ty rodičovské páry celoročně, rybníček (nejlépe přírodní, s průtokem) a také odbyt.
Nicméně já jsem si to počítal, a k spokojenému uživení musí člověk mít aspoň 400000 ročně zisk. Tzn že musíte namnožit asi 400 kachniček vzácných mutací ročně, protože je tam (pokud už chováte ve větším) DPH 15%, Vykrmení, živení chovných zvířat, případné pojištění ztrát a veteriny (ačkoli zrovna vodní drůbež je hodně odolná). A ten rybník.
Většinu peněz za zvířata v tomto případě tvoří zisky.

A toto platí nejen pro zmíněné kachničky.
Celkově je potřeba si to propočítat. Já jsem jako příklad zvolil toto jakožto moje zaměření.
Nicméně se podívejte ve svém oboru a chovejte čistokrevná zvířata (v případě koz a ovcí s PoP) nejlépe žádaných plemen, za která dostanete víc, než za kolik je odchováte.


Kšefty s čistokrevnými zvířaty a mutacemi mají nevýhodu-když už je toho moc, ceny časem jdou dolů, chovatelé exotů by mohli povídat...

Tohle je super, ale bohužel máme pozemek jako kopeček ve středohoří a podle mne tak min.10-15 let tu bude vody málo. Měli jsme možnost odkoupit pozemek i s potůčkem a část byla podmáčená, ale problém byl v tom, že to bylo převážně pole a cca 22Ha... a to bylo pro nás takhle na začátku hrozně velké.. a prodávali jedině v celku.. Moc jsem o něj stála, ale bohužel.
Zálusk mám na jedno v ČR moc nechované plemeno zakrslé slepice, ale jestli bude o to zájem, to ukáže čas a hlavně zájemci. :-)

29.11.2019 18:50

Já jen říkám, že bez žádných zkušeností nic nezačínám... a ano ta škola mi nedala bohužel skoro nic narozdíl od zahradnické... ale znám alespoň nějakou teorii. Můj manžel nezná okolo zvířat vůbec nic a jde vidět jak mu ta teorie docela chybí a o praxi nemluvě.
Nepokládám se za nikoho, kdo všechno ví, všechno zná, zale ase si nenechám říkat, že nevím vůbec nic. Ten kurz mi dal docela hodně do začátku a začátky myslím pár litrů mléka se kterýma budu zkoušet věci a až se to prostě nějak kloudně naučím (s pomocí literatury i kurzu a praxí) tak teprv se budu pouštět do něčeho většího. a takhle to plánuji se vším...

jen mě prostě děsí to, že ať se budu snažit sebevíc, tak ten pozemek mi nedá ve finále tolik, abych mohla zajistit zvířeně wellfare a zároveň z toho měla za ten čas co jim dám nějaký min. zisk... :-(

V dnešní době je strašně těžké sehnat nějaký větší pozemek (a zároveň na začátky by to bylo stejně nereálné) nebo k němu pak něco přikupovat z vedlejších pozemků je ještě složitější. A kvůli tomu, že nejsem dcera zemědělce či chovatele to mám vzdát? Ani náhodou... Nemůžu přeci za to... A stejně... co bych udělala s tím, co mám na účtě a ještě k tomu vydělám... to už raději vrazím do zvířat a následně dětí, než to prošustrovala někde za nějaké blbosti nebo to nechávala na účtě jen tak...

29.11.2019 13:04

Jo a nedávno jsem byla na kurzu výroby sýrů. Kdybyste si chtěl ještě někdo rejpnout, že nemám zkušenosti.

29.11.2019 12:57

ančovička1 napsal(a):
..být vámi,kdyz nemáte žádné zkušenosti,zkuste si pro začátek pořídit jen několik koz a ovci..uvidite,co je to za práci,od rána do večera, dojeni, krmeni, pátky,svátky, neni to jen krmeni,elektřina,ale i veterinární péče..
Zkuste to v malém a když se bude dařit.a nasbirate zkušeností,můžete chov rozšiřovat..potom napiste😁

Já ale nikde nepsala, že nemám žádné zkušenosti. Jsem vyučená v oboru (maturita). Asi půl roku dojím nemalý počet koz a pár krav. Každý den.

Nejsem ten typ člověka co si řekne, že by to bylo hezké a sám si to přitom na nějaký delší čas nezkusil u jiných lidí..
Mezitím dojením jsem za tohle léto stihla (s pomocí manžela) posekat kosou totálně zarostlý pozemek s hromadou stařiny o 1,5 Ha (0,5Ha nám posekal soused žacím strojem na nové vari a nebylo to úplně OK jako od kosy). Otavu jsme sekali už křoviňáky a příští rok si asi zkusím vypůjčit mašinku podobné té nové vari... ale musím uznat, že strojem to nebude nikdy tak kvalitní jako s kosou... a možná i s lištovou sekačkou za traktor.

Kdybych se měla takhle dopodrobna vypisovat tak by to už nikdo nečetl.

Máme 4 AN kozy ty chci postupně rozšiřovat na těch 10 v průměru. (Takže za ty rokynějaká praxe s kozama bude)
Příští rok plánuji 6 romanovek s beranem a když bude možnost, taky rozšířím...
Na jaře (pokud to stihnu přes zimu) začnu POMALU i s drůbeží.

Rozhodně jsem nepsala, že to chci uskutečnit hned během jednoho roku a děj se co děj.
Zbírám praxi i zkušenosti jiných.
Bez toho, anižbych uměla dojit bych se do dojných zvířat ani nepouštěla narozdíl od jiných.

Taková jsem. Žádné hrrr. Pomalu a oni se i pomalu zájemci najdou s menší pomocí a propagací.

A ještě jsem nezmínila, že mám už konečně dosazeno cca takových min. 100m2 mini sadu s různým ovocem (tradiční i netradiční).. když bude zájem, jsem schopná prodat i část úrody. My toho zase tolik nesníme. (výučák ze zahradnické)

Dokonce si zakládám takové rádoby účetnictví, abych tak nějak věděla, kolik výdajů mě to vše stálo. Nějak tu drůbež potom i začít během let i systematicky líhnout, abych měla prakticky pořád co nabízet.

TOHLE VŠECHNO MĚ TEDA ROZHODNĚ NEODRADILO OD MÉHO SNU spíše ještě víc nabudilo..

I když je to někdy hrozná makačka... třeba kopat 2x 5m rygol krumpáčem jak blbec jen kvůli borůvkám nebo celé dny ve 35C sekat kosou a umírat vedrem.. když pak ale vidím výsledek té těžké dřiny.. jak ten plac tak krásně ožil... to je pro mne velká odměna. :-) A pořád lepší, než pracovat někde ve fabrice 3směnný provoz a nemít kvůli tomu ani tu blbou kozu...

28.11.2019 19:21

Vím, že je to tu už asi 100x, ale na rozdíl od ostatních to myslím opravdu vážně a zajímal by mě váš názor.

Dalo by se vydělat na čistém zisku alespoň minimální mzda při tomto plánu?

1ha vlastní, cca 5,5-6ha by mohlo jít po domluvě na spasení ovcemi, kozami. + nějaký plac u domu.

Ovce romanovky připouštěni masným beranem
Kozy max. 10 AN na prodej mléka + výrobků z nich. (neřešme povolení, o tom vím)
Vlastní líhnutí a výkrm (zatím nemám představu kolik chovných kusů si držet, ale v řádu jednotek až desítek? podle druhu):
Krůty velkého rázu
Husy labutí
Nosní hybridi (nelíhnuté mnou)
IB
křepelky japonské nosné (alespoň 100ks chovných)


Z toho jako hlavní zisk by byly ty ovce a kozy.
+ Obstarání si "prodej ze dvora"

Jako chovatel je chci mít hlavně pro radost, ale zároveň mi práce se zvířaty dává to, co bych od normální práce nemohla očekávat.. a to smysl a proto bych tomuto celoživotnímu snu ráda dala víc. Klidně, pokud by to šlo měla bych to i místo práce, ale trápí mne ten prostor... ten bohužel zvětšit než na těch 6,5ha nedokážu...

Začínám postupně, je mi jasné, že to nebude hned teď zisk jako hrom. Ale časem bych byla ráda, kdybych se dostala se ziskem v průměru alespoň na tu min. měsíční mzdu... když odečtu naftu, elektřinu, krmivo, nějaký ten nezdar atd...