
Alternative 052
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 19. 3. 2017 20:16:32
Naposledy přihlášen: 28. 3. 2019 15:32:26
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Právě se tvoří nová MKZ, z níž vzejde pak MVO. Zcela pod hladinou a bez informování veřejnosti vzniká nová prováděcí vyhláška o zdraví včel a podmínkách chovu. Vše vychází z vet. zákona, jehož přílohou je seznam nebezpečných nákaz přenosných na člověka. A v něm je i přes protesty řady včelařských sdružení opět varroóza. Z čehož plynou pak MKZ a MVO a ty definice varroózy (kterou podle mého definovat nelze, protože je tu mnoho proměnných včetně kombinací s viry a nosematózou).
Aktuální problém je, že když ošetřím nově registrovaným VLP s účinnou látkou KŠ (např. Oxuvarem), budu mít v zimní měli ještě více léčebného spadu než obvykle (je prokázáno, že směsný vzorek zimní měli neodráží aktuální stav napadení a že i ty nepřesné analýzy jsou jen vyhozenými miliony oknem). Nebudu fejkovat a odevzdám to s tím, že jde o léčebný spad. Co budou úředníci dělat? Nařídí mi natírat plod zdravého včelstva?
Stávající legislativa jim oporu nedává, ačkoli měla a oni to vědí. Celý rok na tento rozpor upozorňujeme, ale veřejnost je klidná, dokonce mi na pivu zakázali o tom mluvit... Až teď se asi úředníci chytili za nos a chtějí to řešit, ale jsou drženi pod krkem... Nemají to holt lehké. Ale je to jejich volba.
Ahoj, pokud jde o ty nové prostředky, tak bohužel na ty nové patogeny taky nefungují. Na NC v podstatě taky nic nezabírá. Klíčem je výzkum, posílení imunity včelstev, šlechtění, selekce. Imunitu ale soustavně srážíme tvrdou chemií a nedáváme včelkám šanci ukázat, co dovedou. Dopustili jsme téměř totální likvidaci různorodé pastvy pro opylovatele (což je základ pro dobrou imunitu) v české krajině.
Šlechtitelský program (myslím teď ten oficiální, moderovaný Uznaným chovatelským sdružením včely kraňské při ČSV) neexistuje. Včely se nešlechtí, jen se kopíruje introdukovaný a na podstatné ukazatele netestovaný materiál.
Neexistují dlouhodobé cíle, neexistuje přehled metod, jak dál. Neexistuje o tom veřejná debata. Plemenné knihy aby pohledal... To jsou věci zcela běžné ve včelařsky vyspělých zemích.
Hlavně ale, že si soudruzi zajistili monopol na zde nepůvodní a místy velmi problematické plemeno včely.
Zákony a navazující legislativa jsou v rukou party, jíž nejde o prospěch oboru, nýbrž o nepřerušený přísun dotačních desítek milionů. Mlčící většina pak dělá to, co má v popisu práce, tedy mlčí. A oni toho dokážou dobře využít, mají na to výcvik ještě z dob, kdy někteří z nich spolupracovali s STB.
Úředníci se neorientují v aktuálních problémech a kopírují stále stejná nařízení, i když situace je jiná. Jsou pod tlakem, občas si i uvědomují, že jsou ve velkém problému kvůli své odpovědnosti, vědí, že produkují věci, které v praxi nemohou fungovat, ale je jen na nich, koho si za současného stavu zvolí za konsultanta.
To vypadá jako beznaděj, ale není to důvod nechat to být...
Tak jste zase, Tome, vylil svůj obligátní škopík emocí, který známe už nazpaměť. OK, zřejmě se tím držíte nad vodou. V pořádku. Jsme s Vámi...
Zkusme teď něco novějšího. Co si Vy myslíte o tom, co na webu ČSV plus - pardon - Včela plus, píšou a označují to jako revoluci? Považujete to i Vy fakt za revoluci?
Mě by Váš názor opravdu, ale opravdu zajímal. Abychom se konečně od nacionalistických a primitivních žvástů dostali konečně ke včelám a jejich zdraví a k trvale udržitelnému včelaření.
Já jsem z toho zmatenej. Něco jsem se tam na tom jejich webu myslím korektně zeptal, ale dodnes jsem nedostal anonymem slíbenou odpověď. A když jsem požádal toho anonyma, jenž tam za sdružení reagoval (budu upřímný: vím, o koho se jedná), aby se představil, když já se tázal pod svým jménem, je od té doby ticho. Tak snad aspoň od Vás bychom se mohli něco dozvědět.
Něco pro Toma: sice to vzniklo u jím nenáviděných cizáků, ale první o tom referovala Včela plus (jeho kamarádi, pánové Brückler, Petrů, Havelka). Co teď? A fakt platí to, co je v názvu? Revoluce?
Z webu sdružení Včela plus:
http://www.vcelaplus.cz/2017/06/revoluc... comment-97
Abstrakta z loňské konference Eurbee v rumunské Kluji, s.315:
http://eurbee7.usamvcluj.ro/wp-content/uploads/2016/12/Book-of-abstracts-EurBee7-2016.pdf
Patent:
https://encrypted.google.com/patents/WO2017042240A1?cl=en
Nehodnotím, jen dávám k diskusi a na vědomost...
Mohu poprosit o doplnění? Totiž zajímá mě účinnost za různých teplot. Stále se o tom vedou debaty.
O víkendu v Lysé na Natura viva byl Thymovar vystaven spolu s nově registrovaným Oxuvarem u kolegů z firmy iVcelarstvi, poptával jsem se slouživ na stánku naproti (https://www.facebook.com/pg/psnv.cz/photos/?tab=album&album_id=1856111604653459), zájem tam byl značný, ale zkušeností málo... Pár chovatelů zkoušelo vloni, ostatní se teprve chystají.
Děkuji, váš materiál opravdu nechci. Ale díky za nabídku.
Ano, snůška je teď výjimečná. Jen moc nevíčkujou. Už mi taky docházejí nástavky.
Baví mne, jak jste mi vy i ten, co vás o mně "informuje", spolkli tu návnadu. Prostě včelařům nevěřit... Jsou to malé smějící se bestie :-D Ale to vám neříkám jistě nic nového...
Jak jste na tom s napadením roztočem? Už monitorujete? A co Coloss, už máte vyplněno?
Pokud jde o výnosy medu, je vám do toho sice houby, ale jsou dostatečné na to, abych měl pro sebe, rodinu, kamarády a zákazníky. Na Bahamy ovšem za to jet nemůžu. Ale co bych tam jako správný patriot dělal, že...
A pozor: pravda vyděsí...
Pan tom stále ignoruje téma zvané občanská věda (citizen science; https://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A1_v%C4%9Bda). Záměrně, protože jinak by ty jeho tirády přestaly mít smysl.
Uniká mu, že i ty organické kyseliny a jejich užití - to je produkt výzkumu. Ano, v té jím tak nenáviděné cizině. Ty naše Formidoly, to je jen plagiát výsledků výzkumu "cizáckých" institucí. Což ale nevadí, funguje to... Ale protože v tuzemsku je situace patologická tím, že monopolní distributor VLP blokuje vše ostatní, aby si udržel zisky z Evropou dotovaných přípravků, logicky se ti, kterým to nevyhovuje, pokoušejí aplikovat metody běžně fungující u těch "cizáků". Tom zřejmě nemá jasno v sémantice substantiva "výzkum". To, co se tu zkouší v praxi a o čem si tu sdílíme informace, je dávno vyzkoumané a ověřené. Akorát se i s tím musí trochu umět. Sám se onehdá přiznal, že špatně použil Formidol 80, protože si nepřečetl návod. Ale samozřejmě: hned to vedlo k závěru, že KM je špatná, přímo zlo... Ach jo...
Ale k tématu přirozené imunity: trochu se zapomíná na velmi cenné vlastnosti propolisu. Byly dokonce i názory, že včely, které si tvoří či získávají více propolisu, jsou špatné. Teprve nyní se opět začínají objevovat názory, že to byla fatální chyba, že to je naopak znak dobrého hygienického chování včelstva.
Co bych ale podepsal:
Tom píše: Když ale ono holt nestačí být jen na něco vynikajícím odborníkem když schází základní morálka a sociální inteligence.
Do kamene tesat, jakkoli to zní tvrdě. Máte, Tome, můj obdiv...
Ne, vitamin C jsem nezkoušel, vím, že se o tom před časem diskutovalo, ale s jakým výsledkem, to si fakt nevzpomínám. Což může (i nemusí) znamenat, že se to nechytilo... Jinak by to asi byl jiný cvrkot.
Škoda, zrovna v sobotu přednášel o virech v Brně na Animal Techu doc. A. Přidal. To by byla otázka přímo na něj.
Jinak se mi z organických kyselin velmi osvědčila kyselina mléčná (15% roztok, postřik). Neškodná a velmi účinná na foretické roztoče, tedy zejména u oddělků, kde těch plástů není tolik (je třeba vyjmout a postříkat každý plást z obou stran, matku schovat pod poklopkou). Účinné je to ve chvíli, kdy jsou roztoči většinově na včelách (třeba při metodě Sv. Anna po odebrání zavíčkovaného plodu nebo v období, kdy se v oddělku vylíhl všechen plod, ale nová matka ještě nezačala klást... Jasně, musí se to trefit, pro mě to znamená všechno si psát... :-D. Účinnost opravdu vysoká. Třeba v kombinaci se Sv. Annou v oddělcích to funguje výborně. A zbylé foretické roztoče ve zdrojovém včelstvu (většinou jich tam moc není, jsou na odebraném plodu) je rychlejší trefit třeba Hobrafiltem s KM 65 %, cca 70 ml, třeba opakovaně s dvoudenní pausou (deska se při správném použití odpaří max. za dva dny...
Je ale fakt, že na viry nic z toho nezabírá, což je (bude) dnes větší problém.
K těm doplňkům: mně se osvědčily laktobacily získané z medného volátka včel, pro posílení imunity. Někteří kolegové namítají, že to je systémově totéž, jako když se užívají léčiva. Buď to prostě v sobě včely mají, nebo ne... Že posilování imunity touto metodou brání poznat, které na to přirozeně mají a které ne. Za normálních podmínek by to asi i platilo. Jenomže podmínky, za nichž mnohde včelaříme, normální už nejsou...
Já si pamatuju, jak mi komisionelně zlikvidovali aerosolem velmi vitální včelstvo. Nikdo se pak k ničemu nehlásil, ale evidentně šlo o chybný postup.
Nezbylo mi nic, než druhý den vymést ven mrkvolky...
A pak jsem si řekl, že tohle už nikdy. A začal hledat alternativy. A našel... a dobré...
A KŠ je v tomto ohledu naprosto v pohodě. Ale taky se to s ní musí umět, samozřejmě. Vždycky mě vytočí, když někdo kritizuje metody ošetření orgaickými kyselinami, aniž o nich něco ví. Jsem zvědav, jaké budou zkušenosti po registraci Oxuvaru a VarroMedu.
začátek
napsal(a):
Je zřejmé, že kamareád neošetřoval včelstva tak jak se skutečně má, ono nestačí udělat předepsané lečení, ale důležité je ho udělat ve správný čas. Jenom doufám, že mu k oddělku přidáte potvrzení o vyšetření na mor včelího plodu.
Ano, z mého textu je snad skutečně zřejmé, že kolega i jeho kolegové (přítelové) neošetřoval(i) tak, jak se skutečně má. Je otázka, jak každý z nás interpretujeme adverbium "skutečně".
Ještě je jisté, že to nejsou kamarádi. Jeden je nyní kolega, ostatní přítelové.
Dále je jisté, že nemají včely. A ošetřovací komise činná v jeden termín, koordinovaně a proškolená taky neví, jak se to mohlo stát.
Když jsem se ptal, jestli třeba sledovali zdravotní stav včelstev, ptali se, co by vlastně měli sledovat? Když jsem se zeptal na monitorování napadení V. d., odpověď byla, že na takový voloviny nemají čas, že stačí tak akorát vytáčet...
Když jsem se ptal, co dělali v podletí, odpověď zněla: no - vytočili jsme jarní med a čekali na další snůšku a medovici z lesa. Do toho přece nemůžeme dávat Gabony a Formidoly a pod. Ale že prej včelstva tak nějak zeslábla a matky najednou tak nějak nekladly...
(Pozn.: to bylo v době, kdy byla nulová snůška, tropická vedra 6 týdnů, včelstva vydrancovaná a bez zásob. Několikrát se to veřejně probíralo, ale mistři světa čekali na medovici... :-D)
No ale, protože jeden se nakonec ozval a chtěl vědět, o čem to bylo, má naše alternativní podzemní buňka dalšího příznivce... :-D Ostatní shánějí oddělky...
Ještě k Tomovi: píše: "Takže nic netvrdím, jen jsem dal do placu svou doměnku - zkušenost s kyselinou."
Tvrdit v diskusi, že nic netvrdím a jen dávám do placu... a přitom sepsout zároveň všechny, kteří mají jiný názor, je chucpe a argumentační faul... Píšu to i s vědomím, že odezvou bude další uplakaný traktát, který je tu už víc, než je únosno...
Tak mně a ještě jednomu kamarádovi volal jeden kolega, co jsme se s ním vždy u piva přeli o správném ošetřování včelstev. On zastával prý jedinou správnou metodu, kterou nazýval: ošetřovat, tak jak se má... Víc jsme z něj nikdy nedostali...
No a tak i činil. A nejednou je bez včel... A co prej že s tím... Podotýkám, že to nemá ode mě ani od žádného jiného "stiženého alternativismem", od nás je daleko a v okolí má samé včelaře, kteří ošetřují stejně jako on, komisionálně a tak, "jak se má". A taky jsou bez včel, nebo, pokud něco vyzimovali, jsou to slaboši bojující o přežití...
Trochu nás to zaskočilo. Zašli jsme na pivo, slíbili praktický kurs ošetřování včelstev tak, jak se skutečně má (tedy jak je to dobré pro zdraví včel) a jak by to měl dělat každý chovatel se správným světonázorem. Jsme domluveni. A bonusem i odměnou bude, že mu každý za to dáme oddělek...
To, že jsou mírné na jaře, mi staří mistři a zkušení včelaři říkali taky. Velmi rychle jsem byl vyveden z omylu...
Já jsem v začátcích byl velmi zvědavý a pěkně jsem je tou zvědavostí spojenou se začátečnickou necitlivostí a nešikovností naštval. Za měsíc ordinovaného klidu byl pokoj. Jeden z mých učitelů tehdy pravil: "Nesmíš je ukoukat k smrti"... :-D A já se učil, jak poznat stav včelstva, aniž bych se v nich musel vrtat.
Je ale fakt, že se teď stříkají stromy před květem... Ale je to nepravděpodobné. Včely jdou jen po tom, co kvete. Navíc teď v té zimě spíš sedí doma a jsou tak nějak ve stresu... Preventivně naprdnuté...
V tomto období jsou včely velmi citlivé na jakékoli zásahy... Opakované necitlivé zásahy je můžou naprdnout tak, že prostě začnou při sebemenším podnětu útočit. Sám jsem si tím ve zvídavých začátcích prošel. Pokud je to tímhle a pokud jim dáte potřebný klid, příští generace bude pravděpodobně klidnější. Příčin ale může být více, jak již byli pánové výše napsali.
Doufám, že v rámci svátečního velikonočního smíření tento odkaz nikdo nezavrhne jako "cizácké kejkle".
Edinburgh 2013:
Významná americká entomoložka a apidoložka Marla Spivak na téma: Proč mizí včely. S českými titulky...
https://www.ted.com/talks/marla_spivak_why_bees_are_disappearing?language=cs#t-38694
O autorce:
https://www.entomology.umn.edu/faculty-staff/marla-spivak
https://en.wikipedia.org/wiki/Marla_Spivak.
Kde jste našel, že to, jak se nám tu furt snažíte podsouvat, alternativní ošetřování není účinné? Máte pro to nějaký doklad?
Znovu se vracím k svému někdejšímu dotazu na to, jaká je vaše definice pojmu "alternativní". Minule jste se tomu opět vyhnul, jako vždy, když byste měl nabídnout nějaké podložené argumenty. Tak co to konečně zkusit a postavit se čelem k této debatě? Protože jsme na mrkvém bodě Jistě by nás to posunulo dál.
Znovu prosím: chovejte se mravně a nekádrujte ostatní. Nikdo vám k tomu nedal právo. A navíc jste kádrovákem pouze prostředním. Neumíte to, myslím.
Nikdo vám vaši chemickou válku nebere. Jenom bych vás s vaším přístupem jako včelaře nechtěl mít ve svém okolí... Naštěstí nemám... Necpěte ji násilím ostatním, je to jejich svobodná volba, jakou cestu si zvolí.
Jinak k té vaší snůšce různorodých vět jenom toto:
Jak by u vás dopadl test tuzemského vlastenectví, kdyby před vás postavili Tuzemák a Tullamore Dew? .
Termín zdravé a nezdravé včely je problematický. A říkat zdravé včelám, do kterých jsem napral spousty chemických, většinou nervově paralyzujících kontaktních jedů, to bych si fakt netroufnul.
Je ale řada jiných, kteří jsou toho názoru, že včely většinou zdravé být umějí. Ty, co to neumějí, uhynou. Ty, co to umějí, dovedou přežijí. jenom jim k tomu musíme dát šanci. Tím, že do nich furt něco bez ohledu na genetiku a selekci pereme, jim tu šanci nedáváme.
Veřejný prostor je skutečně veřejný, tudíž i obsahuje genetiku, která by za normálních okolností nepřežila. Díky vámi popsané správné chovatelské praxi. To jsou vlastně také nemocná včelstva chemických ostrostřelců. Je to ku prospěchu věci v širším kontextu? Toť otázka k debatě. Záměrně jsem nyní argumentaci poněkud vyostřil...
Tohle jsou extrémní stanoviska, mezi nimi je široké přechodové pole.
Myslím, že by nikdo nikoho neměl k ničemu nutit. Moje zásada je informovat. Ostatní je věcí osobního rozhodnutí. Souhlasíte?
Šilhejte si, kam chcete, to je vaše volba i šance.
Vnímáte rozdíl v argumentaci, když byste třeba řekl, že nemáte zájem o jiné, (zahraniční) metodiky, a to z těch a těch důvodů, nebo když užijete bez jakékoli argumentace adjektivum cizácký a substantivum kejkle? Vnímáte ten rozdíl? Skutečně chcete tímto způsobem vést debatu a takto působit na ostatní, zejména začátečníky?
Nemám v úmyslu bránit vám choulit se ve vašem skanzenu. Ale, prosím, nezatahujte do něj i další. Stačí, když před závorku férově vytknete, že jde o váš názor a že jej zastáváte z těch a těch důvodů, ale že jste si vědom toho, že jiní to vidí jinak. Uděláte ostatním tu radost?