
Alternative 052
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 19. 3. 2017 20:16:32
Naposledy přihlášen: 28. 3. 2019 15:32:26
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pokud začínáte (tedy vlastně už jste začala), je dobré kontaktovat nějaké místní sdružení, je to slušnost, ale nikdo Vás nesmí nutit ke vstupu. To je v rozporu s legislativou. Stejně tak, pokud budou podmiňovat žádost o dotace vstupem, je to v rozporu se zákonem. (http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=490:ozvat-se-proti-diskriminaci-neni-pedem-prohrany-boj&catid=69:tiskova-zprava&Itemid=137 )
Pokud se rozhodnete někam vstoupit, napřed si přečtěte pečlivě stanovy, abyste věděla, k čemu se zavazujete. Fakt důležitý! Tohle jsou zásadní informace a je na Vás, jak s nimi naložíte.
Pro začátečníky je řada kursů, které jsou zaměřeny jak na teorii, tak na praxi. Důležitá je především kvalita lektorů a určité renomé, forma presentace etc.
Např. (ale nejen to): http://www.psnv.cz/lsnv/
Dobrý a sdílný zkušený praktik co přítel na telefonu není špatný, ale pozor, když začne říkat, že to, co dělá on, je to jediné správné... To je pak třeba zbystřit...
Pokud čtete v jiných jazycích, než je naše mateřština, je spousta literatury s praktickými radami mimo náš poněkud zaboudlý rybníček.
A bacha na alternativce...
Chápu dobře, že začínáte a budete mít oddělek bez matky? To mi nedává smysl.
Pokud skutečně začínáte s oddělkem a chcete dělat jiný, tak na to je čas až příští rok. Nyní se musíte naučit převést oddělek přes sezonu a připravit vznikající včelstvo na zimu.
Z Internetu budete mít akorát hlavu jako pátrací balón. Knihy, které nemůžete nemít:
Liebig, Včelaříme jednoduše. Překlad strašný, kniha vynikající.
Např.: https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=V%C4%8Dela%C5%99%C3%ADme+jednodu%C5%A1e¨
F. Pohl, Úspěšné včelaření (dokonalý výklad o tvorbě oddělků):
https://www.srovnanicen.cz/q/pohl%20friedrich%20%20Uspesne%20vcelareni/
Včelařství I
http://www.psnv.cz/eshop/?83, vcelarstvi-svazek-i.
ccira
napsal(a):
Hezký den.
Můžete mi, prosím, poradit zda se v roce 2017 nebude v okolí Hodonína (cca 70 km) konat kurz včelaření pro naprosté začátečníky.
Děkuji
Jiří Trecha, Hodonín
607 144 600.
PSNV-CZ pořádá školy pro začátečníky i pokročilejší. Akorát to občas není přímo z humny.
http://www.psnv.cz/lsnv/.
Jalubí by nebylo tak daleko a ještě je pár volných míst. Je to pro praxi velmi dobrá škola. Jak teorie, tak praxe ve včelách. Špičkoví lektoři.
Mravenci tam byli dřív, je třeba je respektovat. Navíc jsou chránění. Úly je třeba opatřit dobrými formistopy a bude klid. Mají holt taky rádi sladké a každý by si s dovolením také vzal... Vloni si udělali obrovitou hromadu kousek od mého TBH a na jaře bylo čoro-moro. Takže formistopy a byl klid.
A komplikují i monitoring spadu V. d. Což dobré formistopy zase v pohodě řeší.
Možností, jak je vyrobit či získat je řada.
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=199:mravenci-otazka&catid=35:vms&Itemid=57
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=200:mravenci-otazka-ii&catid=35:vms&Itemid=57
https://www.nastavky.cz/ruzne/formistop.html
Já mám šrouby ve dnech a ty stojí v krabičkách od sardinek (+ olej z akce v super-hyper - a nemělo by do nich pršet, voda olej vyplaví). Ale taky mám ty od K. Čermáka (2. a 3. odkaz) a jsou bezproblémové. Akorát holt stojí víc než ty sardinky... :-D.
Zásadní je i kosit okolo trávu, stačí stéblo, které je v kontaktu s úlem a, po kterém vyšplhaji... Kosit před česny je navíc skvělý adrenalinový zážitek...
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Nenapsal jsem chybujícím, ani nepořádným, napsal jsem: Pokud někdo o včely přijde, pak je to obvykle jeho chyba, nebo chyba nejbližších včelařů. Tím jsem myslel obvykle, nikoliv vždy. Tím jsem myslel, že lidi někdy dělají chyby a svádějí je na ostatní. Tím jsem myslel nejen práci ve včelíně, ale i v ZO a celkově v životě. Překrucováním formulací mnou řečených překračujete hranice slušné debaty vy, tak se pak nedivte, že mi nezbylo napsat, co jsem napsal.
No: a já jsem zase toho názoru, že příčinou letošních masivních a plošných úhynů je obvykle něco jiného než varroóza, totiž virózy, nosematóza, často synergické působení více faktorů. Nemám statistiku, nedělám si ji, proč taky. Jenom se včelaři mluvím, setkávám se. Po celé republice... Obvykle tentýž scénář.
Ano, vím o kolegovi, který udělal onu klasickou chybu začátečníka, jenž vytočil na začátku léta a v následujících 2 měsících sucha a bez snůšky věřil, že si "něco" ještě nanesou. Do zimy pak šla slabá a vystresovaná včelstva, některá i s nosematózou, která jako oportunní choroba, propukla zjevně právě "díky" tomu stresu. Ano, to byla chyba a kolega ji našel u sebe už u prvního piva...
Na druhou stranu znám velice zkušeného a pečlivého kolegu, jemuž padlo celé stanoviště, které bylo celou sezonu prakticky bez kleštíků. Vyšetření ukázalo silné napadení nosematózou a akutní paralýzu. Včelaří na samotě, min.5. km okolo žádný včelař. A padlo celé stanoviště, jedno včelstvo po druhém, mizela jako pára nad hrncem. Udělal vše, jak se dělat má, včetně ošetření. Ani jeho zkušenosti tomu nezabránily a bylo hotovo během 3 týdnů. To jen pro příklad. Jakou byste pro něj měl radu? Opět tu, že jako obvykle za to může jeho chyba nebo chyba sousedů?
Mimochodem: jak to tedy bylo s tím Colossem? Dal jste kontakt? Nebo: pročetl jste si ty stránky?
Pokud máme smysluplně diskutovat, je třeba i příspěvky psát tak, aby byly jednoznačně pochopeny. Já jsem Vaši větu pochopil tak, jak jsem byl napsal. Chyba může být u mě i u Vás. Můžeme to takto uzavřít? Věnujme se smysluplnější debatě.
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Kam na ty názory chodíte? Léčím tak, jak nařizuje SVS a ČSV a nemám problém, včely přezimovaly všechny. Pokud někdo o včely přijde, pak je to obvykle jeho chyba, nebo chyba nejbližších včelařů.
Takže jsem to upřesnil. Podle mého názoru to v principu na věci nic nemění. Chytáním za slovíčka s tím nic neuděláte.
Ke Colossu: pokud jste se účastnil a zároveň dal organizátorům kontakt (což považuji za výhodné i samozřejmé, jakkoli je to dobrovolné), tak nevěřím, že jste nic nedostal. Pokud jste kontakt nedal, pochopitelně vám nic neposlali. I tak ale vše vyšlo vždy na podzim v Moderním včelaři, periodiku veřejně dostupném. No a stále to bylo veřejně přístupné na webu národního koordinátora (mojevcely.eu), nyní již na vlastním webu: http://colosscz.webnode.cz/vysledky/.
S tím bláznem jste překročil hranici slušné debaty. To se dělá většinou tehdy, kdy dojdou argumenty. Nebo pokud byste byl reinkarnace Toma.50, což nepředpokládám.
začátek
napsal(a):
Víte toto téma, nemoci a škůdci včely medonosné by bylo na seminární práci, Proto navrhuji si půjčit či zakoupit knihu VČELAŘSTVÍ Vladimír Veselí a kolektiv, kde se se mimo jiné dočtete o nakažlivé nemoci plodu a včel, nakažlivé nemoci, virové nákazy, bakteriální nákazy, houbová onemocnění, invazní nemoci, nemoci a vady matek, dezinfekce, škůdci včely medonosné, otravy včel
Veselého Včelařství je z tomto punktu dávno překonané. Já hlasuju pro Včelařství I (http://www.psnv.cz/eshop/?83, vcelarstvi-svazek-i ). To je moderní pohled na současnou rovinu zkoumání včelích nemocí. Čímž nikterak nezatracuji Veselého Včelařství, třeba co se týče biologie včely medonosné, má stále co dát, i když Včelařství II, které vyjde v dubnu, už bude také jinde..
To je tak, že moderní včelařská komunita sama o sobě komunikuje. Zatímco SVS informace nemá, protože jí je nikdo asi nedává a ona je snad ani nechce, znamenalo by to pro ni práci...
V r.2014 - na podzim, to byl úhynový rok, jsme s kolegy jednali na SVS o nové podobě vyhlášky 299 o nemocech včel. Byli tam i veterináři z terénu. Panovala docela shoda na tom, že situace je vážná a padaly dotazy, co s tím, ale přítomní zástupci SVS (byl mezi nimi i současný její ředitel) tvrdili, že o ničem nevědí, že žádná data nemají. Letos je to analogické.
Vy nevysvětlujte, proč hynou včelstva. Stačí, když řeknete, že to, co jste napsal, tedy že včelstva hynou jen nepořádným včelařům, prostě už neplatí.
Zkuste se připojit k letošnímu dotazování asociace Coloss, výsledky dostanete v létě a uvidíme oba, kdo byl blíž realitě.
Moc si Tome nevyskakujte, nebo si s vámi zase začnu povídat a nastane klasický scénář: já sice o tom nic nevím, ale vím, že je to špatně...
A když dojdou argumenty, začnete ze sebe dělat ublíženého a nahlašovat.
Já si totiž s vámi povídám rád.
Trošku si o tom Thymovaru či o Apiguardu přečtěte. Stejně tak jako o jiných metodách, které odsuzujete, ačkoli o nich moc nevíte. Respektujeme váš názor, ale respektujte vy ty druhé.
A můžete začít zde, to je běžná příručka pro obyčejné včelaře:
http://staff-www.uni-marburg.de/~ag-biene/files/varroa_unter_kontrolle.pdf.
Je to jeden z možných scénářů, ale jen jeden... Jeho důsledkem je, že hynou silná včelstva těm, kteří se starají, i těm, kteří se nestarají. Nebo tam, kde včelstvo najde dokonávající zalétlý roj (i když je fakt, že známe řadu divokých včelstev, která to zvládají po léta...).
Což tu píšu už poněkolikáté.
Přenos může mít ale i jiné formy. Nejen včela od včely, ale i na květu a pod. Tyhle včely nemají def. křídla a nepoznáte na nich nic. Akorát najednou nejsou. Nemáte kleštíky a nemáte ani včely...
Proč to některá přežijí a jiná ne? Je to genetikou? Proč se u nás tedy unifikovala plemenitba pouze na jedno plemeno, aby se tak ještě zmenšily šance na variabilitu?
Proč včelstva s matkami z některých chovů jako by roztoče přímo nasávaly?
Proč se u nás nevěnuje větší pozornost selekci na odolnost a šlechtění na vlastnosti, které s ní souvisí? Na místo toho, aby se furt dokolečka opakovala mantra, že včely hynou jen nepořádným včelařům...
Kdo z chovatelů vám dá k oddělku či matce výsledky testování na ony vlastnosti? Znám jediného. A ten není členem UCHS AMC, nebude proto asi moci dávat své včely a matky "do oběhu" a k plemenitbě.
To je těžká debata. Právě jste to napsal. Většina úhynů že je varroóza. Právě: kdybyste něco věděl o virech či o nosematóze či o synergii několika virů a nosematózy, pak byste jistě změnil názor. A neuhýbal opět zcela nelogicky k letovému provozu. Chováte včely a jste za ně zodpovědný, takže literatura o včelách je pro Vás prakticky povinná. Letový provoz až ve volném čase, ale to radši buďte u včel...
Zkuste třeba: http://scientificbeekeeping.com/
Víte, jak poznat vir deformovaných křídel (DWV), když včely nemají def. křídla a nic na nich de facto není vidět? A navíc, když skoro nemají roztoče, kteří by je nakazili? Stejně jako u dalších viróz. Jak vysvětlíte, že letos plošně hynou včelstva, která prakticky neměla roztoče? Pokud řeknete, že varroáza, budete za komika a amatéra. Často hynou celá stanoviště, celé lokality... To, že se o tom nemluví či nepíše ve Včelařství, či že o tom nemluví Peroutka s Kamlerem na přednáškách, neznamená, že to neexistuje.
A že se to Vám nestalo letos, neznamená, že se to nestane jindy. Nikdy nevíte a pak jen včelstvo, které ještě před dvěma týdny létalo a nosilo, je pryč. Prázdný úl, jen pár mrtvolek. Nemůžete udělat nic, jen se snad modlit. Lék neexistuje... Ano, někteří pak křičí, že jim někdo ukradl včely a dílo tam nechal... :-D
Můžeme odhadnout NA, ale na včelách většinou nepoznáte NC. Můžete si ji vyšetřit doma mikroskopem, ale to jen víte, že tam je, a jak moc. S NC nenaděláte nic, zase snad asi kromě toho modlení... Nehodlám Vás přesvědčovat, Vy to zřejmě vše víte a jen hrajete, že ne. Na tyhle hry nemám ani čas, ani chuť.
Nemáte zač za ty odkazy.
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Kde tvrdím něco, o čem nemám informace?
Nevíte nic o virech, nechcete si o nich nic přečíst, ale přesto tvrdíte, co tvrdíte. Pokud byste o nich něco věděl, nemohl byste to tak napsat. Tedy mohl, ale pak by to asi nebylo s úmyslem věcně debatovat.
Nesnažte se, prosím, uhýbat a přečtěte si o tom fakt něco. Sám zjistíte, že to, co tvrdíte, už dávno neplatí. Tohle za Vás nikdo neudělá. To musíte sám. Odkazy jsem Vám daroval, další jsou uvnitř nich.
začátek
napsal(a):
Hm a jaký máte spad kleštíka, jak dopadlo vyšetření směsných vzorků.
Nejsem proti systematickému monitoringu, naopak.
Chtěl bych se ale zeptat: jak, prosím, souvisí výsledky vyšetření směsných vzorků zimní měli s aktuálním napadením (jednoho každého) včelstva (zejména při zimování na více nástavkách)? A to i kdyby byly počty přesné, což nejsou ani náhodou.
http://www.psnv.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=564:povinne-vyeteni-zimni-mli-kodi-velam-i-konzumentm-medu&catid=48:vceli-nemoci&Itemid=68
Celý rok s varroózou!
Samozřejmě nyní nechávám stranou virózy...
Ale i při varroóze i při MVP byl měl jít člen výboru nepochybně příkladem, ne?
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Tak nevím. Na začátku píšete, že nepatříte mezi většinu, která svádí problémy na někoho jiného, aniž by si udělali pořádek u sebe. Na konci vám pak lžou Titěrové atd. A k tomu nařizování: pokud chcete být členem nějakého spolku, pak musíte dodržovat jeho pravidla.
Jak to souvisí? Já hledám příčiny napřed především u sebe. Nevím, kolik je nás. Vy říkáte cosi o většině. Já to nevím, nemám k tomu vědomosti a data.
Zato vím, že zmínění mi lhali. Mnohokrát (za lhaní považují cílené šíření nepravdy). To každý se správným světonázorem snad pozná. I když ani já to nepoznal hned... a velebil v minulosti, jak je to s našimi metodikami skvělé a jak nám všichni závidí. Ale snažil jsem se hledat i jinde než ve Včelařství. A co byste neřekl: bylo to tam... :-D A něco jsem o tom řekl i v zahraničí a odpověď zněla: Fakt? To nemyslíte vážně? A to si necháte líbit?
K těm pravidlům: ano, pravidla znamenají jistou formu řádu a organizace.
Jde o to, jaký veřejný diskurs k pravidlům probíhá a jakou mají relevanci a ev. vymahatelnost. Obávám se, že toto je kruciální problém našeho oboru. Je v něm spousta nesmyslných pravidel, která nejsou k ničemu (tedy k ničemu oboru, jinak prospívají jen jistým zájmovým skupinám), nedají se kontrolovat, jejich plnění nelze vyhodnocovat. Nelze o nich diskutovat.
Jsou pravidla pro všechny závazná (ty pro chov včel určuje MZe v MKZ a SVS v MVO. K tomu legislativa jako Veterinární zákon, Plemenářský zákon, Zákon o rostlinolékařské péči a normy další.
Interní pravidla spolků jsou něco jiného.
Mně nařizuje SVS a výše uvedené zdroje. I ti mě jediní mohou také kontrolovat a sankcionovat. Pokud mě čas od času pozvou k debatě, mohu tam říci svůj názor, jakkoli jde o marnou snahu díky hegemonii jistého nejmenovaného sdružení a jisté nejmenované firmy množící monolně VLP.
Spolky, v nichž jsem já členem, mají také interní pravidla, ale ty přijímám dobrovolně, protože je znám a vlastně kvůli nim jsem do nich vstoupil. A navíc se k nim můžu svobodně a pravidelně vyjadřovat a hlasovat o nich.
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Já místo čtení budu radši u včel...
Dobrý úhyb... :-D
Pak byste ale neměl tvrdit něco, o čem nemáte informace. Nemyslíte?
Jeden takový tu už je.... Dokola stále píše: Ani jsem to ne(do)četl, ale vím že... Takhle se debatovat nedá. To je pak opravdu ztráta času.
Nicméně nemáte zač...
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Nejen včelaři, ale i většina Čechů obecně, jsou zvyklí vše svádět na někoho jiného než na sebe. Každý jsme zodpovědný za sebe a své nejbližší, tak se podle toho zařiďme.
Nevím, kde berete tu většinu, třeba to tak není... Mě do ní netahejte.
Ale: pokud by to bylo o té odpovědnosti, proč se furt nařizuje. Proč se včelaři vychovávají k nesamostatnosti? Proč se jim cíleně tají některé poznatky? (Sám jistý Peroutka kdysi před svědky prohlásil, že včelařům nelze říkat všechno, protože by to nepochopili... ). Proč v časopise Včelařství panuje tuhá censura? Proč se v něm neobjevil původně jeho redakci zaslaný článek o moru, který nyní vyšel v časopise jiném? Proč někteří lektoři měli zákaz přednášet o nemocech včel?
Máme prý skvělou a fungující metodiku. Interval plošných a masivních úhynů se ale stále zkracuje. Teď už na 2 roky...
Pak zodpovědní za tuto metodiku obligátně svedou vinu na včelaře, aby se vyvlékli z odpovědnosti.
Proč letos hynou včely i těm, kteří se starali přesně, jak měli? A jak jim oni radili? Nařizovali?
Já vím, jeden už to tady vysvětlil. Můžou za to alternativci a kapitalistický kejkle s kyselinami. A já... :-D
Včera jsem byl na přednášce o výsledcích šlechtitelských programů v Nizozemí a v Německu. Trvalo jim pouhé tři roky - a mají varroatolerantní včelstva. Sice zatím v jednotkách, ale mají... A jsou to včelstva neošetřovaná, max. biotechnické zásahy, ale spíš v tom, že jim ty roztoče cíleně přidávají. A ta včelstva si svého parazita dokážo držet na uzdě...
Mám to tedy vytěsnit a dál věřit ve správnost našich manter? Mám říkat, že ty skupiny zahraničních včelařů to dělají špatně, nebo že mi lžou?
To spíš věřím, že mi lžou Peroutkové, Titěrové, Kamlerové a další...
Takže: Celý rok s varrózou!
https://www.youtube.com/watch?v=DUFDXl8VGvs
https://www.youtube.com/watch?v=FsvFmtgmkmI.
https://www.youtube.com/watch?v=4cPy_q-8hVw.
jaroslav69pokorny
napsal(a):
Pokud si něco přečtu, tak nevidím důvod, proč bych měl korigovat svou poslední větu? Pokud je něco kolem včel špatně, obvykle za to může člověk.
Takže nepřečetl... Hmmm...
Takže jen na rozjezd pár odkazů:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_diseases_of_the_honey_bee
http://www.coloss.org/beebook/II/virus/1/1
http://articles.extension.org/pages/71172/honey-bee-viruses-the-deadly-varroa-mite-associates
http://www.nationalbeeunit.com/index.cfm?pageid=275
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17765703
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4990335/
http://www.nature.com/ismej/journal/v10/n5/full/ismej2015178a.html
http://www.pnas.org/content/114/12/3210
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19783750
http://www.deanforestbeekeepers.co.uk/supporting-new-research-into-viruses-linked-to-varroa/... etc.
Chápu, že SVS nařizuje, má to u nás v popisu práce (v jiných zemích jen dopručuje, tedy pokud jde o varroózu). Ale občanské sdružení (ČSV) nařizuje co? Komu? Jestli se tedy smím zeptat...
Jinak ti "důvěrníci" mi taky před lety odvařili jedno včelstvo aerosolem. Naprosto neprofesionální a neodborné užití.
A já ho druhý den vymetl... Nevím, jestli jsou nějak školeni či testování a vědomi si té velké odpovědnosti... Když tedy zasahují do včelstev jiných chovatelů. Z právního hlediska je to myslím postavené dost na vodě.
Ale pořádek musí bejt, i kdyby se pak mrtvolky z podmetu vymetaly...
P. S.: zkuste si přečíst něco o virech, pokud to uděláte, jistě rychle budete korigovat svou poslední větu...
Používám už léta tu "záclonku" vytvořenou puštěním kapky vosku podél mokré latičky. Je to velice rychlé a jednoduché (mám už komplet volnou stavbu). Dá se to udělat i při svislém drátkování.
Jinak některé horní loučky pro Langstroth mají na to tu do V latičku rovnou. Špejle taky funguje dobře. Je třeba to pak nazebrovat se soušemi, jak správně poznamenal Tom.50.
Ještě odkaz na velice účinnou diagnostiku napadení včelstva na trubčím plodu podle výkalů roztočů:
http://www.modernivcelar.eu/clanky/diagnostika-trubcich-plastu-pomoci-sledovani-vykalu-klestika.html
Jiří.