
asperulo
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 26. 5. 2023 21:57:29
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Otázka je proč útočí. Pokud hlídá hnízdo, tak je to pochopitelné. Mám husy a slepice zvlášť. Ale jedná slepice se rozhodla, že bude přelétávat a chodí snášet k husám. Jakmile přeletí k husám, tak se nic neděje dokud není v určité vzdálenosti od husniku. Pak se strhne řev a husy i houser zaútočí. Když o tom vím, tak slepici odchytim a vrátím. Leč plot je nízký a slepice vytrvalá. I po těchto zkušenostech se tam stále vrací.
Jinak jsou husy i houser v pohodě, jsou kontaktní. Dobře se snáší i se psem, ale jen když nejsou sedící, nebo s malými housaty. To jim pak vadí i ten pes, když je moc blízko .
Sedící husa na hnízdě, když vytuší nebezpečí, stačí podezřelý pohyb, začne řvát a houser znervózni a kouká kdo by mohl být potenciální nepřítel...
Daní se jen příjmy přesahující 30 000 korun
Ať už své přebytky ze dvora či zahrady prodáte doma nebo na trhu, myslete na daňovou povinnost. I příjmy z nesoustavného prodeje je nutné zdanit v případě, že jejich výše přesáhne ve zdaňovacím období 30 000 korun. Ve svém § 10 to stanovuje zákon o daních z příjmů.15. 6. 2016
https://www.podnikatel.cz › clanky
Jak na prodej sezónních přebytků ze dvora a zahrady - Podnikatel.cz
Je ta částka stále aktuální?
MaminaGabina
napsal(a):
Mám dotaz, mohu přenést hnízdo s vejci jedné kachny do kachníku k hnízdu druhé kachny? Každá sedí v jiném kachníku na vejcích, ale jen jeden mám zajištěný pro vylíhnutí mláďat. A nevím, zda si ta druhá kachna to hnízdo najde, když jí ho přendám v době, kdy se půjdou pást ? v tom druhém kachníku mám ještě další 2 kachny a nechci, aby mi mladé ušlapali, což se mi stalo v loňském roce :-(
Já bych hnízdo nestěhovala. Kachna ho nenajde a i když ho přestěhujete s kachnou, bude se vracet na původní místo a hledat vejce. Ted už bych hlídala až se kachňata vylíhnou, nebo začnou líhnout a potom bych přestěhovala kachnu i s kachňaty. Tedy pokud to hnízdo nemá tak, že by ji v noci mohlo něco ulovit.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Mno jsme odpovědní za její pohodu, to je pravda, mohla jsem jí nechat sedět na sádře nebo na pukavcích, to je taky pravda, NV prostě nemám, aby si vyseděla. Pokud je z hlediska pohody slepice lepší odkvokat, tak ji mileráda šoupnu to kýble s vodou nebo na samotku do boudy na holou podlahu. Ale nevím, přijde mi z pohledu slepičí pohody nějak lepší nechat ji sedět, jen jí pod zadkem (sorry kometo) měnit vejce, a počkat, až si řekne, že první snáška stála za houby, a vykašle se na to sama. Prostě někdy to nevyjde, a kuřata nejsou, no. Naprosto přirozený proces. Ale tak já jsem lajka, já si to tak jen představuji, že by to tak mohlo být. Proto je dobře, že vás tu je tolik, co mi ochotně poradíte :-)
Takže když nechci inkubovat vejce (moc námahy pro mě), co příště se slepicí, která se rozkvoká? Potenciálně tahle by to ještě mohla zkusit. Do bedny nebo do vody? Nebo ještě jinak?
Základ je pozorovat - když večer vidím, že slepice místo na hřadu truní na hnízdě, tak pokud ji chci odkvokat, tak ji hned přendám na hřad a hnízda do rána zavřu. Máme na snášení plastové bedýnky - kvůli čmelíkům, lehce se čistí - bedýnky odstraním a dám je tam až ráno, pokud ta samá slepice sedí v hníze druhý večer zase, tak ji přemístím třeba do prázdné odchovny, kde není podestýlka a ani vejce a je tam dost světla. Dostane vodu a kvalitní krmení, aby se podpořila potřeba tvořit vejce a zase snášet. Do tří dnů je po kvokání, někdy i do druhého dne.
Pokud ale kvočnu chci využít, tak ji nechám být v kurníku, neodradí jí ani ostatní slepice, které se k ní cpou. A jakmile vidím, že už se rozseděla, cca po třech dnech, večer jí přendám na nové místo. Během těch tří dnů mám čas sehnat násadová vejce a pak začíná péče o kvočnu a časem o kuřátka.
Tak já přidám reakci, asi mám štěstí, ale když už mi hybridka zasedne, tak i vydrží. Spíš mám problém je odkvokat, jsou vytrvalé.
Zkuste pročíst tohle, jestli něco najdete.
https://www.ifauna.cz/drubez/diskuse/?hledat=v%C3%A1penka+u+housat
No, pižmovky jsou kapitola sama pro sebe. Tam se mi povedlo jen u jedné staré zabít v "pravý" čas. Indičtí běžci jsou bez problému, na podzim se dají krásně škubat, husy také bez problému, ale pižmovky jsou děs. A nejsem sama, soused má taky už pár let pižmovky, a taky se mu to nepodařilo, alespoň to říká.
Jinak vodní drůbež pařím ve vedě 70°C horké, Pořádně vyperu, aby se voda dostala všude. Peří nesbírám, takže mi nevadí, že je mokré. Ba naopak, suché peří všude lítá, mokré drží pohramadě a i když fouká vítr, tak se mi nerozletí.
Jinak máme potok a naše drůbež se celý život koupe a je dost mastná, jednou jsem pařila kusy, co byly z pastviny, kde nebyla voda, jen koupališťátka a ty neměly tak mastné peří a ani ho neměly tolik a na 70 °C byly přepařené.
Pokud se dobře spaří, tak do 45 min. je uškubáno a ani letky na křídech se nemusí nějak páčit. Jde to lehce. Jen ty pižmovky se musí potom dočistit.
To máte těžké, moje kachny letos také nějak vyhodnocují situaci jinak, než bych já chtěla. První začala snášet brzo, ale vyždy 3 - 4 vejce na jedno místo, dva dny nic a pak zase 3- 4 snesla do jiného hnízda. Pak dlouho nic a nakonec nanesla 8 vajec zase jinam a sedla na ně. Leč seděla nějak divně, vejce byla oplodněná, ale nic se nevylýhlo. Další to měla podobně, ale později. Teď sedí také jen na 8 vejcích, ale ta už sedí dobře. Jsou to už zkušené kvočny. V minulosti vyseděly vždy vše i 21 kachňat . Jestli jim vadí letošní střídavé teploty a sníh .... Mají stále stejné podmínky, krmím stále stejně a na zahradě jsou stále stejná zvířata ... Já tedy na noc zavírám a jsou oddělé od ostatní drůbeže. tak že je nikdo neruší. Mám na hnízdě taková dvířka, že si je kachna sama ze vnitř po odjištění otevře, ale nikdo, třeba slepice, se tam jen tak nedostane. Jsem doma, takže několikrát kontroluji, a když kachna vyleze a zase se vrátí, tak jí dvířka zase zajistím.
Jinak si myslím, že kachna pozná, že je tam málo vajec a když se rozhodne, že to nemá cenu, tak ji asi nepřinutíte. Leda jí tam přidat pás podkladků, aby měla pocit, že je toho hodně. Ale stejně, když jsem začínala s chovem, tak mi mladá kachna vyseděla jen 4 kachňata, dala jsem pod ní málo vajec a podkladky, nechtěla jsem mít moc kachňat, leč to kachnu nějak nenadchlo a 4 kachňata po týdnu opustila a začala snáše znovu. Už jsem jí do toho "nekecala" a vyseděla kolem 15 a ty už vzorně vodila víc jak měsíc.
Naše kachny jsou vzorné kvočky sedí min. 3x, jedna sedí i 5x za rok, i v zimě. Mám prostory zateplené ve chlévě, tak není problém. Tak uvidíte, asi by měla když tak začít znovu snášet a zkusí to zase vysedět ....
kastef
napsal(a):
Tak dnes snad přijedou pro toho jednoho kačera,
no dnes doma tichá domácnost,chlap mi i vyhodil lístek z lednice,kde se píše co se má udělat,chodí s vystrčenou prdelí ,že ho bolí v zádech/včera posouval těžkou králíkárnu-prostě po něm se snad nehodí chtít už vůbec nic.Jinak ta králíkárna je od lonska prázdná určená k rekonstrukci,takže dávno s ní mohlo být něco udělaný/.
Je mi uplně na nic....
kdyby chtěl někdo ty kachny všechny ,jsou tam tedy jen dvě kačky z toho jedna z chocholkou ,takže vlastně k tomu kačerů 5-no to je mi jasné,že to nebude nikdo chtít.Jo tak zadáčo,to by bylo zájemců,nebo jen kachny.
Taky sem prohlídla ty kohoutky určitě ke 20 ceti je jich volných,ale darovat je nemůžu,vždyt to má měsíc,to by mi chlap zakázal už vylíhnout cokoli navždy.Za týden mám spotřebu u kuřat 20kg směsi.Tak něco za ně dostat musím.
Dát dvě líhně naráz byl prostě hrozně blbý nápad!
Navíc už mám inzerci týden starou na 9 kohoutků a 4 kuřičky křížence,vše za 300,mají měsíc,tak snad už mín za to chtít nemohu.Nehledě že čím je to levnější,tak tím horší lidi si pro to jezdí,nejradši by to krmili pilinama,aby to nic nestálo!
Já bych nejradši usnula a neprobudila se dřív jak za rok,fakt.
Dnes zas zataženo ,počasí na nic,chlap sedí v obýváku s kafem v ruce a dělá zuboženého,to je fakt život.
Už sem dnes přemýšlela,že dám pryč i ty slepičky se zelenými vejci,jenže dvě mi sedí na kachních vajíčkách....,navíc je k nim několik kohoutů,takže ty by se krom jednoho taky museli zabít,no.
Na starší Brahmánky už inzerát mám týden,Australky staré jsou zamluvené.
Je to naprd
Je to těžké, to chápu, ono když se to rozjede a stále to přibývá ...
ALE - Mám sousedku co má za sebou dobrou zkušenost.
Také byla hodně aktivní a hodně toho zvládla. Organizace jí šla dobře a manžel léta trpělivě "poslouchal", ale pak už mu došla síla a řekl, že dál do toho nejde, že už je toho moc - paní měla i krávu a prase a všechnu tu drůběž a králíky ... velikou zahradu, kterou jí soused oral traktorem - opravdu velikou. Byla to silná udatná žena, tak to dál dřela sama, až se zhroutila. Potom byla ještě chvíli na manžela ze setrvačnosti našvtaná, ale dnes už to vidí jinak.
Říká: "Kdyby se muž nerozhodl zatáhnout za brzdu, tak jsme se po čase zhroutili oba ... Takhle mi pomohl se z toho dostat, neb já už neměla sílu a on už zase ano ."
Ono když už to člověka netěší a je to jen dřina, je nejvyšší čas začít přibržďovat. Ono to půjde. Je to jen drůbež a ta se dá "zlikvidovat" postupně a jednoduše.
Horší by byly ty krávy, nebo třeba koně ... Taky tu byl jeden nadšenec, co se pustil do koňů a pak už nestačil ....
Já s tím bojuji každý rok, každý rok říkám, že toho budu dělat míň .... Neb já to i sama zabíjím, škubu a kuchám .... A když máte ještě na vánoce na pastvině 30 kachen a 25 hus + králíci .... Tak už si fakt říkáte, že příště vejce uvaříte slepicím a líhně nezapnete ...
kastef
napsal(a):
Tak tu mám 3 přebytečné kačery....jeden se snad udá,zítra by měli dojet,ale ten zbytek už tu nemůžu držet,doufala sem ,že se udají,ale nic.Proto sme je nezabíjeli.Nechutně obtěžují kachny,tak asi pojedou na mražák.
Nemá někdo zájem-sou to kříženci/mix selská,čárkovaná,a kdo ví co ještě/.Klidně je vyměním i za jedlé věci-naložené okurky,kompoty,med,vínko,marmeládu atd.Je to na vás.Krom toho chocholáčka,ten u nás zůstává. a ten velký/kříženec saské asi/.Jsem od Morkovic.
Pokud nikdo nechce,tak by mě zajímala uprava masa z 10 měs. kačerů,nějaké recepty.Snad to ještě bude k jídlu.
A co pomalé pečení?
U nás se takto vždy pekly starší kusy, rozpůlené nebo rozčtvrcené. Cca ve 22:00 dát do pekáče s poklicí, okořenit, malinko podlít, troubu nastavit na 110°C a nechat péci až do rána cca 7:00. Ráno maso odpadá od kosti a je křehké a měkké. Před obědem jen dozlatova dopéci kůži a je to. Skoro bez práce.
Do dvířek kachníku se dá dát "lávka, můstek, náběh" zktátka nějaké prkno po kterém kachna vyleze, případně kolem udělat provizorní ohrádku - koridor a tím kachnu pomalu v klidu "doprovodit". Pižmovka je velice chytrá a pokud se cítí ohrožená, tak vám do vámi vymezeného prostoru nevleze. Ale pokud je vše v klidu, rychle se naučí.
Já už dnes vím, že pokud potřebuji pochytat mladá kachňata, třeba kvůli odčervení, není dobré je nahnat do kachníku a tam je chytat. Protože tam potom večer nechtění. Takže je lepší je pomalu nalákat, třeba na krmení do předem připravené ohrádky a tam v klidu jedno po druhémje odčervit a hned dát zase ven, a pak ohrátku rozebrat. Tím vlastně prostor ve kterém si připadala kachňata ohrožená zmizí a je to. Vše je potřeba dělat s citem a "soucítit" se zvířetem.
Když venku mrzne, tak si představit, jak asi se to zvíře cítí, když je celou noc na mraze. Kdo někdy sám, třeba v mládí, jezdil do přírody a spal v noci v zimě venku, tak ví...
Problém je, že to už dnes ví jen málo lidí ....
Pro život je potřeba - teplo, světlo - nemyslím zrovna krtky a tak, kvalitní potrava, bezpečný prostor a láska ... a spousta dalšího
Ni+Pa
napsal(a):
Lihnout se meli 29.3 a lihnou se dnes. Kure bylo zive ale umrelo po nekolika hodinach. Ale v poradku nebylo od zacatku. Vylihla se dve kuratka a zbytek nic 😥 Letos uz lihnout nebudu, zklamalo me to....
To je škoda. Možná potřebovala trochu víc času. Někdy je lepší ještě den počkat. Také záleží na stáří násadových vajec a seřízení líhně. Obyčejná slepice je kolikrát "chytřejší" než člověk.
veraboskova
napsal(a):
PS: dámy (a možná i pánové), vyrábíte někdo domácí nudle? Přemýšlím, že místo krájení nožem bych zakoupila nějaký strojek, který by uměl i "vlasovky". Nemáte někdo tip na nějaký dobrý který člověka nezruinuje?
Ano, také děláme doma nudle, a když je více těsta tak dobře slouží zmiňovaný strojek z Orionu https://www.oriondomacipotreby.cz/cs-cz/vybaveni-kuchyne/strojky-mlynky/131501?gclid=Cj0KCQjwutaCBhDfARIsAJHWnHvnSVv66SHZYdvlaMuaUzvLJHPkF009Vy3BfBpCz8FXR1mA5xydWG4aAg4BEALw_wcB
Ale máme ještě jeden prastarý po babičce, a ten sice těsto nevyválí, zato lépe krájí.
Přidávám foto ze dnešního jarního dne, to pro ty, kdo mají pocit, že mají na zahradě hodně sněhu
Nechci nějak narušuvat zdejší vztahy a nechci nikoho obviňovat z nepravdy.
Nic méně i já mám tu zkušenost, že se může stát - stalo se mi i u líhnutí hus v líhni, že se půlka skořápky "nasunula" na jiné již naťukané vejce.
Já dělám tu "chybu", že do líně prostě občas kouknu.
Právě v té první hlavní části líhnutí, kdy je líheň plná vajec a začnou hromadně vyskakovat vylíhlí jedinci, se prostor uvnitř líhně zmenšuje. Předtím tam bylo jedno vejce a teď je tu kuře, house, kachně ... a ty dvě půlky skořápky, a najednou je tu spousta kuřat a spousta půlek skořápek a dalších naťukaných vajec a ty se stále pohybují .... Takže já rychle otevřu líheň vyndám vylíhlé jedince, prázdné skořápky a zase zavřu, případně dovlhčím, husa či kachna stejně nad hnízdem v této fázi občas stojí.
A u pižmovek mám tu zkušenost, že drtivou většinu skořápek sní.
Když už je v líhni pár posledních vajec, tak už tam je místa dost a tam už se to nestává.
Tak to je moje zkušenost a věřte nebo ne, stalo se mi to i u zakrslé kočinky při líhnutí pod kvočnou. Tam jsem na to ale přišla pozdě, nekontrolovala jsem ji průběžné.
No, ono to možná souvisí s tou vodou. My kachnám křídla nestříháme, a bydlíme uprostřed zahrad, ale máme na pozemku potok a kachny sice létají, na stromy, na hromadu dřeva, na plot, ale voda je tu drží. Takže nikam neodletí, když hledají místo na hnízdění, občas poodletí, ale máme na zahradě spoustu hnízdících budek, takže si mohou vybrat tady. Je tu dost vody, krmení i místo na hnízdění. A když kachna sedí na vejcích a jde se vykoupat, bez problému odletí z dohledu neodbytného a dotěrného kačera.
Máme i IB a o těch se také často uvání, že vodu nepotřebují, leč všechna naše vodní drůbež je nejspokojenější v potoce. Teď když mrzne, tak IB v potoce vydrží celou tu dobu, kdy je pustím ven. Což teď je jen na chviku, než jim vyčistím a podestelu, ale ten mráz snáší dobře práve na tom potoce.
Nejlepší je výběh v údolí, do kopce husa moc nelétá. Měla jsem jednu, co si udělala hnízdo na kopci u slepic. A k potoku, který je mimo slepičí výbech vždy přeletěla plot 120 cm. Sletěla z kopce dolů a přitom přeletěla plot. Ale zpět do kopce už neletěla. Běhala kolem plotu a kejhla. Musela jsem jí vždy otevřít branku a vrátila se na hnízdo. Po vysezení housat, jsem jí kolem hnízda udělal oplůtek, aby ji slepice nerušily. A po týdnu, když se housata naučila vracet se dvířky na noc na husníku, jsem jí pouštěla na louku. Od housat nikdy sama k potoku už neuletěla.
Na "provizorní ohrady" pro drůbež používám plastové pletivo https://www.raslovyuplet.cz/raslovyuplet/eshop/32-1-Celoplastove-pletivo-POLYNET/0/5/256-Plastove-pletivo-Polynet-50m-x-1m - dá se koupit třeba i v Globusu. Dá se stříhat zahr. nůžkami a přidělávám klidně ke stromkům či dřevěným opěrám. Dobře se tím oplotí i kopcovitý či zvlněný terén či dočasný výběh kolem hnízdící budky. Dá se jednoduše nastříhat na půl metru výšky. Když už je drůbež větší a nepotřebuje izolaci, či když už výkrmové kusy jsou v mrazáku, tak se zase jednoduše rozebere a na zimu uklidí.
Důležité ale je, jak píše Erik, aby byl výběh dostatečně velký, pak nemají potřebu dostat se za plot. A také to neochrání před lovícím psem, či jinou škodnou.
Nejlepší, kdo má, tak je asi brutar, tam se dá voda znovu přihřát ...
Ale komu nevadí plast, dá se použít i něco jako toto https://www.tref.cz/detail/plastova-nadoba-sud-60l-s-uchy-1/ , jen musíte tu vodu ohřát jinde a potom přelít. Ale zase tak můžete spařit i tři větší kusy najednou.