
asperulo
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 26. 5. 2023 21:57:29
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pokud nemáte větší odchovnu, kam se vejde slepice i s kuřaty, tak už je pozdě. Max. se dá pod pozdní kvočny pořídít několik brojlerů ty posléze rychle vykrmit a uskladnit v mrazáku. Ale je to jen pro "šetrné" ukončení kvokání. Stejně už touto dobou nemůžou být kuřata brojlerů venku s kvočnou, musí být v teple a na světle, jinak z toho nic nebude.
Nejlepší je kvočnu odkvokávat hned. Tedy jakmile večer zjistíte, že není na hřadu, ale na hnízdě, tak sundat a dát třeba do jiného výběhu s kurníkem. Slepice nenajde své hnízdo a odkvoká se bez složitých "udělátek".
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
K veterináři a odčervovací přípravek koupit, podívat se na jazyk až ke kořeni, ale to musí zkušený dobrý chovatel-strhnout tzv.žabky.V tomto vedru je to běžné a ránu namazat sádlem ale bez soili, v žádném púřípadě sůl, pepř nebo ocet, to můžete káče rovnou zabít.
No nedá mi to . IB chovám už několik let a "žabky" jsem u nich ještě neměla. Je tu někdo, kdo má zkušenost, že IB trpí na žabky?
akireeri
napsal(a):
Když ho budu chtít dát k jiné kachně s káčaty je jedno, co je to za druh kachny? To naše je běžec, sousedka má pižmovky.
Opět platí to samé, zkusit to můžete. Pižmovky většinou nejsou agresivní a nového jedince moc nevyhání. Ale také záleží, jak staré je to vaše a jak stará kachňata má pižmovka. Ale v každém případě hlídat!
Leč pokud máte kachně plánované na slimáky do zahrádky, tak nemůže zůstat samo. Běžec potřebuje alespoň jednoho kamaráda. A kachny by neměly bydlet společně se slepicema ani v dospělosti. Takže pokud si chcete pořídit kachny, tak budete muset pořídit kachník a i výběhy by měly být oddělené, pokud nejsou společně na veliké zahradě/louce.
akireeri
napsal(a):
Toho jsem se právě bála, že ho taky zabije. Sice je to jiná kvočna, než ta co ho napadla, ale to bude asi pudové chování každé kvočny .
Netušíte v kolika týdnech ho můžu dát do výběhu ke slepicím? Samostatné místo pro něj nemáme.
Samotné kachně přidat ke slepicím není dobrý nápad. Slepice ho budou klovat, až ho uklovou.
Asi nejlepší by bylo koupit ke kachněti "kamarády" a odchovat v odchovně. Nebo kachně někumu přidat k jiným kachňatům. Zkuste přidat novou slepici do výběhu a i ta bude muset nejdříve bojovat a místo v hejnu, natož samotné mládě...
Jinak podle mých zkušeností není problém, aby slepice vyseděla kachňata. Běžně líhnu pižmovky pod kvočnama. Ale líhnu jen výkrmové jedince, ne jedince do chovu. Ty potom můžou mít zmatek v tom, zda jsou slepice či kachna.
Ale jednou se mi stalo - začínala jsem s chovatelstvím a bylo málo zkušeností - že slepice vyseděla kachňata ve chlévě. A hned druhý den, jsem ji přendala na sluníčko do výběhu. A bylo zle. Tak jsem je dala zase zpět do chléva do hnízda, kachňata jsem dala zase zpět pod ní a počkala jsem dva dny. Po té době už kvočna s kachňaty neměla problém.
Chyba byla v tom, že jsem slepici přendala do nového prostoru v době, kdy ještě nebyla "nastavená" na opuštění hnízda. A kachňata ještě ani neviděla, neb byla zatím stále pod ní. Takže, když jsem jí dala mimo hnízdo a vedle ní jají kachňata, brala je jako cizí.
Ale když měla čas na původním hnízdě, kde to znala, okouknout "to" co postupně vykukovalo spod jejího peří, bylo vše OK.
Dokud kvočna "nenaskenuje" podobu svých mladých, můžete jí podložit téměř cokoli. Pokud už den dva venčí svoji drobotinu, tak si ji pozná a jiné většinou nechce. Jsou i vyjímky, ale vždy je potřeba dávat pozor, aby nedošlo ke ztrátám.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Třeba soused odčervuje?
Nebo krůty léčí. Entizol a podobné přípravky jsou sice pro potravinová zvířata zakázané, ale v malochovech se na to celkem kašle. Bon apetit.
Děkuji. Právě o to mi jde, zda je něco co je "bezpečné" a zároveň účinné. Měla jsem 6 krůt, pořídila jsem Chemisole a postupovala podle pokynů pro odčervování krůt. Ale bez úspěchu. Do dospělosti nám zůstal jen jeden krocan. Ale ten se držel a byl stále fit. Entizol jsem právě zavrhla a tak mám zatím smůlu. Nechci znovu sledovat, jak mi krůty postupně odchátejí
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Blbě. Až bych řekla, že jsou téměř nezničitelné. Vydrží to živé až tři roky. No a vápnem se dá zlikvidovat mnohé, ale roupi používají žížaly jako paratenické hostitele - když žížala sežere vajíčka roupa, stane se infekční pro slepici. A jak se zbavíte žížal?
Prostě jedinou prevencí proti černohlavosti je nemít krůty se slepicemi a ani je nechovat na místě, kde i před lety chovaly slepice.
Měla bych dotaz: jak je tedy možné, že na některé dvorku jsou slepic, husy, kachny i krůty pohromadě? Já sama mám s chovem krůt a slepice, také špatnou zkušenost. koušela jsem sice jen brojlerové, ale dopadlo to špatně. Z toho důvodu jsem od chovu krůt upustila.
Ale soused letos pořídil brojlerové krůty a má je ve výběhu, kte byly leta slepice a i teď tam jsou. Krůtám jsou tři měsíce a vše je OK.
Ptám se proto, že se mi krůty líbí a ráda bych je chovla, ale zatím nemám odvahu.
Moc děkuji za odpověď.
No nevím. Slyšela jsem od souseda, co měl kdysi brojlerové husy, že mu husa začala na podzim snášet . Viz. také odkaz: https://www.ifauna.cz/drubez/nemodforum/r/detail/1822006/rijen-snasi-nam-husa.
Se čmelíkem je to asi nekonečný boj. Já jsem u prvního setkání se čmelíkem, byla rozhodnuta ho jednoznačně zlikvidovat. Každý den jsem čistila kurník po několi týdnů. K podzimku byl pokoj. Propadla jsem bláhové iluzi, že jsem vyhrála, ovšem jen do prvních teplých dní následujícího jara . Je to nekonečný boj... Několikrát za sezónu bílím kurníky a pravidelně jednou za 14. dní kurníky kompletně opálím hořákem. Všude, kde se dá, sypu popel ze dřeva. A celé to vede jen ke zmírnění čmelíkové invaze.
Spousta informací je i na tomto vlákně : https://www.ifauna.cz/drubez/nemodforum/r/detail/1060804/cmelik-kuri.
Kolik zvířat na tom prostoru máte? Slepice a kachny by neměly být pohromadě. Každý potřebuje jiné podmínky a jiné složení krmiva. Kachny se potřebují "nafutrovat" a potom odpočívají, a zase nafutrovat... Nebo vypustit do louky, aby mohly hledat slimáky a pást se... Drůbež na výkrm potřebuje hodně bílkovin - tvaroh, maso, syrovátku, nebo alespoň sóju. Jsou tu návody, jak dělat míchanice ze šrotů a čím přilepšovat.
Oštipování je vážný problém, za chvíli je začnou oštipovat slepice a to je konečá
Já bych je rozhodně odebrala Pokud máte stále ještě kvočnu, tak je dejte pod ní hned a kvočnu dejte i s vejci do bedny někam jinam.
Jinak kachna bude kuřata tahat do vody, i krmení kuřat a kachňat je jiné.
Pokud se budou líhnout kuřata o 4 dny dříve, tak se také nejspíš stane, že kachna po vylíhnutí kuřat s nimy odejde z hnízda a kachňata se nedolíhnou.
Jsou ještě mladí a IB je docela plachá kachna. Není divu, že se bojí.
Naše IB jsou přítulné jen v zimě, když je málo přirozené potravy a jsou odkázání na to, co jim dáme do krmítka. Jak začne tráva a slimáci, tak už o nás nestojí. Běhají po zahradě rejdí po potoce a o krmítko nezavadí. A udržují si od člověka odstup.
Doba inkubace je 35 dní.
Problém ale vzniká tím, že kachna může nanést vejce a začíná se na hnízdě zdržovat už častěji a postupně skorocelý den, ale ještě třeba cca 4 dny nemá potřebnou teplotu. Takže sice už sedí, ale ještě nezahřívá tak, aby se začala kachňata vyvíjet. No a to si potom nezkušený a nedočkavý chovatel nechá poradit, že už by kachny měla vyvést mladé, a když se tak neděje, tak ji má sundat z hnízda a vejce porozbíjet.
Najde kachňata, která se podle jeho názoru nedokázala vyklubat... či tento problém jinak označí. Tak, že nespěchat. Kachna není líhneň, nedá se přesně určit, kdy už opravdu "zahřívá". Proto někdo může mít zkušenost, že se kachňata líhnou až kolem 40 - 45 dní. Záleží na tom, kdy si myslí, že kachna zasedla .
Zkušenost s tím nemám, ale pokud budete mít kachny zavřené bez výběhu není to zrovna dobrý nápad. Pižmovka se dost pase a potřebuje hodně pít, což znamená stále mokrou podestýlku, vlhké prostředí - z toho nemoce a špinavé kachny. Kdyby tam byly jen na noc, tak asi ano. Ale celý den by asi nebylo OK.
bondicek81@seznam.cz
napsal(a):
Dobrý den,
prosím o radu - naše kačeny ind. běžců sedí cca 14 dní na vejcích a teď začaly z hnízda vyhazovat polovysezená vejce. Nevíte někdo, čím to? Děkuju moc, Jitka.
Je třeba doplnit kde kachny sedí, zda nemají hnízda moc blízko.
To se potom může stát, že se kachny na hnízdech perou a vejce si přetahují - kradou. Přitom nějaká rozbijí či nechají jen tak.
U běžců to bývá problém, neb je lidé často pořídí na slimáky a neřeší hnízdící prostor. Kachny začnou snášet společně na jednu "hromadu" a až se vynesou, tak zasednou, tam kde snášely.
Naše běžkyně se tedy bijí jako koně i po vysezení vajec. Máme veliký pozemek a pokud se dvě vodící kachny potkají, tak se perou o mladé.